7 способів очищення системного диска Windows


Десять років тому, коли з'явилася і миттєво знайшла популярність операційна система Windows ХР (офіційна підтримка якої закінчується зовсім скоро), особливо ніхто не турбувався про розмір системного диска. 20-30 Гб на диску "С" вистачало для установки і самої системи та програмного забезпечення. З появою Windows 7 власники ПК вперше масово зіткнулися з проблемою браку місця на системному диску - ця операційна система сама займала близько 10 Гб, і стільки ж приблизно поглинали програми, прописуючись і постійно оновлюючись. Системний диск в 20-25 Гб дуже швидко заповнювався. І багатьом навіть довелося вдатися до переразбивке дисків, щоб збільшити системний диск за рахунок іншого диска.

Щоб на системному розділі завжди було достатньо вільного місця, його потрібно утримувати в чистоті і порядку і періодично відслідковувати, не захаращений він. Якщо ж Windows повідомляє про недостатність вільного місця на системному диску - як правило, на диску З - саме час зайнятися його чищенням. Розглянемо нижче 7 способів очищення системного диска з встановленою Windows 8.

Перед тим, як приступити до очищення диска, необхідно запам'ятати, скільки вільного місця на ньому є в даний момент. Надалі це дозволить оцінити ефективність виконаної роботи, порівнявши початкову та кінцеву цифри.

1. Видалення з системного диска зайвих файлів

Для початку необхідно перевірити, чи зберігаються на системному диску файли, які можна там, в принципі, і не зберігати - це медіа-файли, папки з документами, образи дисків, файли інсталяції програм і т. п. Все це можна перенести на несистемний диск, більше того, навіть рекомендується - всі важливі файли зберігати саме на несистемном диску (D, E і т. п.), щоб у випадку, якщо відбудеться несподіваний збій системи і її доведеться перевстановити, ці дані не були знищені під час форматування системного диска.

Як правило, всі завантажені з Інтернету файли зберігаються в папках завантажень, призначуваних браузерами за замовчуванням саме на системному диску. Щоб надалі системний диск не захламлялся завантаженими файлами, необхідно в настройках браузера призначити іншу папку для завантаження, але вже на несистемном диску.

Ні в якому разі не можна переносити на інший диск системні файли, а це значить, що папку Windows вам краще обходити десятою дорогою.

Для пошуку медіа-файлів і документів можна використовувати пошук Windows і задати критерії пошуку потрібних типів файлів в рамках системного диска.

Удаление с диска лишних файлов

Знайдені файли перевірте додатково, виріжте потрібні і вставити їх на несистемном диску за допомогою контекстного меню, а непотрібні просто видаліть.

2. Видалення з системного диска непотрібних програм та ігор

Видаліть всі ті програми та ігри, які ви не використовуєте. Як правило, після видалення великих ресурсномістких ігор звільняється досить багато місця. Для коректного видалення програмного забезпечення і очищення системи від слідів, що залишилися, використовуйте спеціальний софт – деинсталлятори.

Ось деякі популярні деинсталлятори:

  • Your Uninstaller;
  • Soft Organizer;
  • Revo Uninstaller.

Удаление с системного диска ненужных программ и игр

3. Служба Windows «Очищення диска»

Операційна система Windows оснащена штатною службою, яка аналізує простір на жорсткому диску і визначає файли, які можна видалити для вивільнення місця, не заподіявши шкоди системі.

У провіднику Windows 8 відкрийте «Мій комп'ютер» і викличте контекстне меню на системному диску. В кінці списку натисніть «Властивості», а у віконці, що з'явилося, команду «Очищення диска». У віконці «Очищення диска» встановіть прапорці біля файлів, які ви хочете видалити файли корзини, тимчасові файли папок Temp, тимчасові інтернет-файли і т. п.

Служба Windows - Очистка диска

Потім натисніть «видалити системні файли».

4. Ручне чищення папок Temp

Якщо системний диск періодично не чиститься, папки тимчасових файлів «Temp» за тривалий час може зібратися до 5-6 Гб. А Windows-служба «Очищення диска», як правило, видаляє з цих папок лише частина файлів. Папки тимчасових файлів «Temp» можна почистити вручну, видаляючи повністю їх вміст.

Для чого потрібна папка Temp взагалі? Там зберігаються тимчасові файли, які Windows і різні програми, які встановлені на комп'ютері, створюють для своєї роботи. Велика частина цих файлів з часом стають непотрібними, оскільки не задіяні в роботі.

Папки Temp є прихованими, і найпростіший спосіб дістатися до однієї з них - це з допомогою стандартного провідника Windows, або популярного файлового менеджера Total Commander, оскільки більшість збірок цієї програми на панелі інструментів мають встановлену кнопку «Приховані елементи». Вона відображає всі приховані файли і папки системи. Натисніть цю кнопку, і відкрийте в Total Commander кореневу папку системи і відшукайте там папку Temp:

С:\Windows\Temp

Папку Temp по цьому ж шляху ви зможете відкрити і в звичайному провіднику Windows, але перед цим необхідно також налаштувати відображення прихованих папок.

Windows 7 натисніть кнопку «Пуск», потім - «Панель управління», потім – «Оформлення та персоналізація», потім – «Параметри папок». У Windows 8 в розділ «Параметри папок» можна потрапити відразу з «Панелі управління».

У віконці «Параметри папок», перейдіть у вкладку «Вид» і відзначте в додаткових параметрах опцію «Показувати приховані папки, файли і диски».

Ручная чистка папок Temp

Потім натисніть «Застосувати» і «Ок».

В папці Temp, виділіть всі наявні файли та натисніть Shift Delete», щоб файли пішли з комп'ютера повністю, минаючи «Кошик».

Але папка Temp на комп'ютері не одна: крім тієї, яка розташована в кореневій паці Windows, іншу папку Temp ще можна знайти файли користувача на системному диску:

C:\Users\Ім'я облікового запису Windows\AppData\Local\Temp.

Ви можете пройти за цим шляхом у файловому менеджері або провіднику Windows, але куди простіше буде в адресному рядку провідника ввести команду %TEMP% і натиснути клавішу «Enter».

Ручная чистка папок Temp

Виділіть всі файли, які там знаходяться, і видаліть їх.

Ручная чистка папок Temp

Не всі файли з цієї папки Temp втечуть, деякі з них можуть бути задіяні в даний момент для роботи системи і програм, тому просто пропускайте їх.


Сторінки: 1 2 Слід.