Які бувають системи управління контентом (CMS)? Допомога при виборі


Написав admin. Опубліковано в рубриці CMS

Выбор CMSЗдравствуйте, шановні читачі. Сьогодні ми поговоримо про те, що таке CMS (Content Management System), які CMS бувають, і яку з них вибрати для створення власного сайту.

Отже, спробуємо сформулювати визначення. CMS або Система Управління Контентом – це програмна оболонка, що дозволяє користувачам, які не знають основ HTML, CSS і PHP розміщувати свої матеріали на сайті та, згодом, керувати ними. Всі CMS мають дружній інтерфейс, тому будь-яка людина, яка хоч трохи знайомий з комп'ютером, здатний за кілька годин навчитися самостійно наповнювати сайт контентом (матеріалами), а за кілька днів навіть створювати власні сайти!


Тепер поговоримо про те, які бувають види систем управління контентом. Всі CMS можна розділити на платні і безкоштовні. Основним і найголовнішим перевагою платних CMS є повноцінна технічна підтримка. Це означає, що Ви в будь-який момент можете зателефонувати або написати фахівцям, які займалися розробкою CMS, і задати всі ваші запитання, на які згодом повинні отримати грамотні і розгорнуті відповіді. Ще один чимало важливий плюс платних CMS – це те, що Ви купуєте повністю настроєний і готовий до роботи продукт, який не потребує жодних сторонніх втручань в налаштування, чого не можна сказати про безкоштовних систем управління контентом. Іншими словами, після установки даної CMS на сервер, можна відразу ж приступати до створення сайту, і цей сайт буде коректно виконувати свої функції. Наприклад, якщо Ви створюєте інтернет-магазин, то всі функції покупки, оплати і доставки будуть однозначно правильно працювати, і Вам нічого не треба буде змінювати в налаштуваннях, а вже тим більше, у вихідному коді.

Головною перевагою безкоштовних систем управління контентом є те, що вони безкоштовні. Плюс до цього, в інтернеті велика кількість безкоштовних плагінів, модулів і шаблонів для цих CMS, з допомогою яких можна створити сайт абсолютно будь-якої складності. Але є одне АЛЕ. З усім цим розмаїттям доповнень Вам доведеться розбиратися самостійно. І якщо Ви збираєтеся зробити більш-менш серйозний сайт безкоштовної CMS, то Вам не обійтися без базових знань HTML, CSS, а може бути і PHP.

Якщо взяти в якості прикладу той самий інтернет-магазин, то його розробка на платній CMS займе у початківця користувача близько тижня. Такий же магазин на безкоштовній системі управління контентом доведеться розробляти мінімум три тижні (як налаштувати лічильник відвідуваності сайту, читайте в цій статті).

Таким чином, якщо у Вас багато вільного часу, є навички роботи з комп'ютером, бажання та інтерес багато працювати, то є всі шанси створити сайт, який не буде поступатися за красою і функціоналу проектів, створеним на платних CMS.

А зараз розглянемо основні види платних і безкоштовних CMS. Скажу відразу, що тут представлений список далеко не всіх систем управління контентом, а лише найбільш популярні і часто використовуються.

Безкоштовні

 • Joomla! Мабуть, найпопулярніша на сьогоднішній день безкоштовна система управління контентом. Має безліч модулів, плагінів і доповнень. В інтернеті є дуже багато уроків, статей та документації російською мовою по роботі в цій системі. Все б добре, але Joomla! занадто «важкувата» - має багато непотрібних речей, які вантажать систему. Плюс до цього, Joomla! створює безліч дублів сторінок, що не дуже добре для просування.
 • WordPress. Ще одна не менш популярна система. Спочатку розроблялася для створення блогів. Але як показала практика, з допомогою WordPress можна створювати корпоративні сайти, в тому числі інтернет-магазини. Для WordPress також створено безліч безкоштовних плагінів, а в інтернеті можна знайти документацію російською мовою.
 • Drupal. Ще одна безкоштовна система управління контентом. Більшою мірою це новинний движок. Підходить для створення інтернет-спільнот, форумів або блогів. Але при бажанні, на ньому можна створити абсолютно будь-який сайт.
 • Ucoz. Тут все зовсім просто. Щоб створити сайт, просто необхідно зареєструватися на офіційному сайті Ucoz. Вам навіть не обов'язково знати HTML. Ucoz – це конструктор сайтів в самому прямому сенсі цього слова. Крім того, Вам навіть не доведеться витрачатися на хостинг ucoz його надасть. Правда доменне ім'я буде наступним – vashsite.ucoz.ru.
 • PHPShop.CMS Free. Повністю безкоштовний движок з відкритим вихідним кодом. На сайті розробника можна знайти шаблони і модулі, які прикручуються до CMS. Підходить для створення комерційних корпоративних сайтів, а найцікавіше – можна створювати інтернет-магазини. Техпідтримка організована у вигляді форуму.
 • Wolf CMS. Активно розвивається CMS, поширюється на умовах Free Software і опублікована під GNU General Public License v.3. Написана, як і більшість сучасних движків, на PHP. Головною перевагою цієї системи є те, що вона не вимоглива до ресурсів і дуже легка. Сподобається любителям експериментів, оскільки вихідний код сайту видно прямо в адмінці. Правда, для нормальної роботи з нею будуть потрібні деякі знання HTML і PHP.
 • OpenCMS. Створений групою європейських розробників безкоштовний движок, який підійде для професійної розробки сайтів. Як і у Wolf CMS, тут не так багато готових модулів і шаблонів, тому, здебільшого, доведеться все робити самому. Досить швидка і безпечна система.
 • Платні

 • 1С-Бітрікс. Дуже популярна, напевно, найпопулярніша на сьогоднішній день платна система управління контентом. Якщо базову ліцензію можна придбати за 1990 рублів, то сама «жирна комплектації» обійдеться аж в 249 900 рублів! Різниця вартості версій полягає в наявності тих чи інших модулів. Так, на базовій ліцензії можна сфабрикувати, максимум, сайт-візитку. А для того, щоб створити інтернет-магазин потрібна ліцензія тисяч за п'ятдесят. Але для організації це не дуже великі гроші, тому професійні розробники сайтів активно використовують цю CMS.
 • NetCat. Ще один популярний платний російський движок. Для його використання не потрібно якихось спеціальних знань мов програмування або розмітки. У системі реалізовані різні функціональні можливості, наприклад, інтерактивне спілкування з відвідувачами сайту. Коштує ця CMS набагато дешевше Битрикса. Повна версія системи Netcat обійдеться Вам в 32 200 рублів.
 • UMI.CMS. «Коробкова» CMS, яка дозволяє керувати сайтом і контентом без входу в адміністративний інтерфейс. Таким чином, за запевненням розробників, сайт може адмініструвати навіть дитина. На ділі все виявляється не так просто. Проблеми починаються вже на стадії встановлення на хостинг – доведеться трохи помучитися, щоб поставити цю систему. Та й інтерфейс не дуже доброзичливий. Найдорожча ліцензія такої системи управління контентом буде коштувати 29 900 рублів.
 • DataLife Engine. Непоганий новинний движок. Варто дешево – 59$ базова і 78$ розширена версія. Можна знайти досить модулів розширення, щоб створити багатофункціональний сайт. Дуже добре оптимізований для просування, SEO-фахівці можуть взяти на замітку. Правда є деякі проблеми з безпекою. Можна використовувати безкоштовну demo-версію, тільки з деякими обмеженнями – закритий вихідний код, обмеження на кількість новин і коментарів.
 • HostCMS. Комерційна система управління контентом, яка має кілька варіантів ліцензування, в тому числі безкоштовну версію. У безкоштовної версії відсутні наступні модулі: пошук по сайту, форми, резервне копіювання, користувачі сайту, файловий менеджер, форуми, реклама і кілька інших. Але зате є модуль інтернет-магазину! По-моєму, варто придивитися до цієї CMS. Найдорожча ліцензія обійдеться в 29 900 рублів.
 • Amiro.CMS. Розробники позиціонують цю систему як найшвидшу CMS рунета. Система дозволяє створювати і підтримувати сайти будь-якого рівня складності. Однією з особливостей даної CMS можна вважати швидку настройку. Так, з готовим шаблоном можна спорудити сайт за кілька годин. Найбільш дорога редакція варто 23 990 рублів.
 • Ну, ось і все. Я спеціально не став виділяти якусь одну CMS зі списку, вважаючи її найкращою. У кожної системи є свої переваги і недоліки, і для різних людей вони мають різне значення. Якщо Вас цікавить громадська думка, то можна скористатися даними статистики. Так, самої популярної безкоштовної системою є Joomla (як змінити логотип в Joomla дивимось тут), а платною – 1С-Бітрікс. Але може бути для кого-то визначальним є швидкість завантаження сторінок, так і модулі з розширеннями він сам здатний написати. Тоді Joomla йому точно не підійде.

  Тому ця стаття – лише інформація для роздумів. Сподіваюся, що прочитавши її, Ви будете краще орієнтуватися у величезній безлічі CMS.