Згоріла материнська плата

Рекламний блок


У цій статті ми поговоримо про тих випадках, коли материнська плата згоріла і підлягає заміні. Таке, на жаль, трапляється і нам з Вами треба, як мінімум, знати основні ознаки і цього.

Давайте розглянемо варіанти від простого - до складного. Якщо є підозри з приводу того, що згоріла материнська плата, то перевіряємо всі можливі варіанти.

"Симптоми" того, що плата згоріла можуть бути наступні:

1. Комп'ютер не завантажується (чорний екран). Вентилятори обертаються. Треба перевірити, не перегріваються чи мікросхеми системної логіки плати (чіпсет). Торкніться і потримайте палець на мікросхемі південного і північного мосту чіпсету. Якщо материнська плата згоріла саме за перегріву елемента, то дуже скоро мікросхема нагріється до такої температури, при якій буде обпалювати наш вимірювальний прилад - палець :)

Нагадаю, де розташовані мікросхеми системної логіки на платі.


Набор системной логики - чипсет

Природно, на сучасних моделях материнських плат обидві мікросхеми можуть бути прикриті досить масивними радіаторами, але навіть торкнувшись поверхні металу Ви можете відчути, що він дуже гарячий, ненормально гарячий. Взагалі, Вас повинна насторожити будь-яка "ненормальність" проявів.

Наприклад. Всі знають, що будь-які мікросхеми працюють від напруги, яка на них подається. А якщо на мікросхему подається струм, то вона гріється. Це - логічно. Ось і давайте виходити з цього правила.

Якщо Ви бачите, що який-небудь вузол в системному блоці надмірно гріється, це - ненормально (він вже згорів, або вийде з ладу незабаром). Також вірно і зворотне: якщо по закінченні деякого часу після запуску комп'ютера чіпсет на материнській платі залишається абсолютно холодним, значить він - не працює (напруга на нього не подається).

В цьому випадку - материнська плата згоріла і її треба міняти. Є фірми, комп'ютерні ремонтні майстерні, де Вам можуть успішно перепаяти і чіпсет, але це - окремі історії, які не так часто закінчуються успішно.

Нещодавно був у нас на роботі черговий випадок: приношу комп'ютер у відділ на діагностику, включаю і починаю трогаить чіпи на предмет нагріву. Північний міст через хвилину нагрівається так, що неможливо доторкнутися.


Перегрев северного моста

Зрозуміло, що платі - капут, але давайте заміряємо температуру чіпа! Для цього я буду користуватися мультиметром з функцією термопари. Просто докладемо кінець пари до поверхні північного мосту і почекаємо, поки показники приладу стабілізуються.


Замеряем температуру чипа термопарой

Примітка: Термопара вона ж (термоелектричний перетворювач) - пристрій для вимірювання температури. По факту - це пара провідників, які складаються з різних матеріалів, з'єднані на одному кінці термопари і формують частину пристрою, який використовує термоелектричний ефект для вимірювання температури.

Подивіться на фото вище: мультитестер показує 110 градусів Цельсія! Зрозуміло, що при такій температурі на поверхні комп'ютерної мікросхеми вона вже "мертва". Межа даного вимірника становить 230 градусів, так що не варто використовувати його всередині розігрітій мікрохвильовки :)

Інша справа, що, при деякому везінні і практиці, неробочу мікросхему завжди можна замінити (при наявності запасний деталі) і провести ремонт материнської плати навіть, здавалося б, в самих безнадійних випадках. Але це вже - досить специфічні речі і "тонкі матерії" :)

Для повноти картини, покажу Вам наш тестер з підключеною до нього термопарою. Підключається через спеціальний адаптер, що йде в комплекті з приладом. Вимірює контактним і безконтактним способом, тобто може досить точно відображати температуру в приміщенні :)


Мультиметр с термопарой

Але буває і так, що перегрітому чіпу можна продовжити "життя", причому на досить тривалий період часу. Особисто я роблю це двома способами:

 • приклеюванням до чіпсету радіатора з використанням спеціального клею
 • підвішуванням біля нього невеликого вентилятора

 • У першому випадку я користувався теплопровідним клеєм (термоклеєм) «АлСИЛ-5». Як видно з назви, він хоча і клей, але цілком стерпно проводить (переносить тепло з гарячого чіпа на приклеєний до нього радіатор. Ось як він виглядає:


  Теплопроводный клей - термоклей

  Єдине для мене незручність полягає в тому, що у нас він не продається і мені доводиться замовляти через Інтернет.

  Тому я віддаю перевагу другий варіант (використовувати навісний вентилятор), який я маю безпосередньо перед гріється мікросхемою. Ось, наприклад, так:


  Чтобы не сгорела материнская плата

  Природно це називається "зроби сам", але, як я вже згадував, що дозволяє продовжити життя материнській платі.

  Ось приклад з практики: на одному з моїх домашніх комп'ютерів внаслідок перегріву південного мосту чіпсету перестали працювати USB порти (їх контролер знаходиться саме там). Після того, як я доторкнувся до чіпа, я зрозумів що йому довго не "жити". Він був дуже гарячим (палець на ньому не можна було тримати й кількох секунд).

  Оскільки нічого іншого не залишалося, я пристосував до нього зовнішній вентилятор і вирішив подивитися скільки він так протягне? І що Ви думаєте? Він ось так працює вже близько двох років! Ну, природно, що для підключення USB пристроїв я тепер використовую зовнішню PCI плату розширення :)

  Отже, другий симптом того, що згоріла материнська плата комп'ютера.

  2. Після включення комп'ютер стартує, але тут же вимикається і потім не включається взагалі. При цьому, якщо прислухатися, можна почути характерне клацання або потріскування. Швидше за все це - коротке замикання на материнській платі (КЗ). Таке трапляється, наприклад, якщо струмопровідні елементи плати в якомусь місці стосуються зсередини корпусу системного блоку комп'ютера.

  Констатуємо сумний факт - згоріла материнська плата. Треба міняти.

  3. Комп'ютер не включається або - різко вимикається при навантаженні (запуск комп'ютерної гри, архівування файлів, кодування відео і т. д.). Причина може бути в несправних ланцюгах живлення процесора на материнській платі. Або ж - в недостатньому струмі, подающемся на неї, тоді це питання - до блоку живлення комп'ютера. Але не будемо забігати вперед :)

  Отже, що таке ланцюги живлення процесора (або фази питпния процесора) і які функції вони виконують? На сучасних платах це може виглядати приблизно так:


  Цепи питания процессора

  Як подібні елементи виглядають на старих материнських платах можна подивитися на першій фотографії з нашої попередньої статті, яка називається: "Не працює материнська плата".

  Якщо розглядати спрощено, то ланцюг живлення процесора складається з: МОП-транзисторів (МОП - метал, оксид, напівпровідник), дроселів і конденсаторів.

  Процес роботи схеми виглядає таким чином: МОП-транзистори є перемикачами, які регулюють подачу струму в ланцюзі. Коли на центральний процесор треба подати електричний струм, транзистори "відкриваються" і переходять в режим його "пропускання". Потім транзистор "закривається", перешкоджаючи проходженню електричного струму в ланцюг і "чекає" до тих пір, поки енергія, накопичена в ній не вичерпається. Після цього транзистори знову переходить у стан "відкритих".

  Йдемо далі: Коли транзистор знаходиться у своєму "відкритому" стані - він подає струм на дросель. Дросель є котушкою індуктивності, яка володіє високим опором змінному струму і малим опором постійному. Дросель регулює протікання струму і є фільтром від різних наведень і спотворень сигналу в електричної ланцюга.

  Потім - дросель пропускає заряд на конденсатори ланцюгів живлення, які запасають електричну енергію та подають її на центральний процесор.

  Давайте для наочності зобразимо весь цей процес на наступній схемі.

  Приклад з практики! Що може статися, якщо перегріваються якісь елементи ланцюга (фази) живлення процесора? Дивимося на фото нижче:


  Вздувшиеся конденсаторы

  Тут ми бачимо, що тривалий перегрів привів не тільки до проблем з материнською платою (поганим і роздутим конденсаторів), але і до вигорання транзисторів живлення процесора (на фото вони розташовані відразу під конденсаторами). Як ми це визначили? В даному випадку досить просто подивитися на нашу плату із зворотного боку.


  Потемнение на материнской плате

  Потемніла область на платі - є наслідок тривалого і сильного перегріву її окремих елементів. В даному випадку - транзисторів.

  Звичайно, при такій поломці їх можна і замінити, але при цьому немає жодної впевненості в тому, що не вийшли з ладу інші елементи ланцюга. І в більшості випадків ми також констатуємо той факт, що згоріла материнська плата і вона підлягає заміні.

  Порада: для діагностики несправності, описаної вище, є один прийом. Зніміть з процесора систему охолодження (вентилятор з радіатором), прикладіть палець до його верхній кришці і включіть комп'ютер. УВАГА! Будьте готові при різкому нагріванні швидко прибрати руку і вимкнути комп'ютер. Якщо під час тестування процесор залишився холодним то, швидше за все, вийшла з ладу саме ланцюг живлення процесора.

  Не можу не відзначити, що причиною згоріла материнської плати іноді бувають випадки, які важко піддаються будь-якої класифікації, але приводять до того ж результату. Зараз Ви зрозумієте про що я :)

  4. Нещодавно до нас на "ремонт" з віддаленого філії надійшов один комп'ютер. Привезли в коробці зі словами: "Комп'ютер не включається, подивіться будь-ласка". Будь ласка подивилися, посміялися :) Ось фото "пацієнта":


  Материнская плата сгорела?

  Наскільки я розумію, мало того що кава втік, його ще і заварювали на працюючому системному блоці! :) Діагноз - згоріла материнська плата. Причому, як Ви розумієте, проводити тестування на предмет того, якою ж конкретно вузол пристрою вийшов з ладу ми навіть не стали.

  А тепер подивіться, що буває, якщо всередині працюючого ноутбука виявляється деяка кількість рідини:
  Рекламний блок