Дефрагментація дискащо це таке?

Рекламний блок

defragmentatsiya-diska-chto-eto-takoe

Ви напевно не раз у своєму житті чули це незвичайне слово «дефрагментація», але напевно не знаєте, що воно означає. Не дивно - це слово взагалі мало кому відомо, а між тим воно відіграє досить вагому роль у житті кожного комп'ютера.

Що б не повторюватися, я вирішив взяти визначення з Вікіпедії:

Дефрагментація — процес оновлення та оптимізації логічної структури розділу диска з метою забезпечення зберігання фрагментів файлу в безперервній послідовності кластерів. Після дефрагментації прискорюється читання і запис файлів, а, отже, і робота програм, зважаючи на те, що послідовні операції читання і запису виконуються швидше випадкових зв'язків (наприклад, для жорсткого диска, при цьому не потрібно переміщення головки). Інше визначення дефрагментації: перерозподіл файлів на диску, при якому вони розташовуються в безперервних областях.

Що все це значить? Якщо говорити простою мовою, то дефрагментація дозволяє нам впорядковувати файли у безперервній послідовності кластерів на жорсткому диску, завдяки чому система починає працювати швидше і оберігає нас від можливих помилок.

Що б вам було зрозуміло, я покажу вам один цікавий приклад, який був знайдений мною на одному англомовному сайті. Уявіть, що вам необхідно прочитати книгу, нехай це буде який-небудь твір А. С. Пушкіна. От ви прийшли в бібліотеку і намагаєтеся знайти книгу. Оскільки всі книги тут впорядковані по буквах, то знайти цей твір для вас не буде проблемою - воно буде знаходитися в секції з літерою «П» (за прізвищем автора).

А тепер давайте уявимо, що бібліотека перейшла на новий режим роботи, при якому обов'язково прибирати книги в ті секції, де вони перебували спочатку. Що вийде? Правильно - хаос. Адже відразу знайти потрібну книгу, ви банально не зможете, тому що навіть не уявляєте, в який з секцій вона може зараз бути. На пошуки можуть піти години, а то й дні.

Розумієте, про що йде мова? Тепер давайте повернемося до нашого жорсткого диску - фрагменти файлів на ньому можуть розташовуватися точно також, як і в бібліотеці, причому вони можуть бути як розподілені, так і немає. Припустимо, ви тільки що відформатували жорсткий диск, відповідно, він порожній. Першим ділом вирішили встановити гру розміром, скажімо, в 20 Гб. Всі файли гри будуть упорядковані у безперервній послідовності. Завдяки цьому іграшка швидше запускається і не виникає помилок при її запуску. А зараз розглянемо варіант, коли ваш диск заповнений і на ньому є лише кілька вільних гігабайт, здатних помістити вашу гру. У даному випадку гра буде записуватися таким чином, що б заповнити собою вільну область, але при цьому фрагменти можуть перебувати в різних областях, так як відбувається їх розбиття. Такі файли називають фрагментованими.

Що поганого у фрагментованих файлів? Якщо їх багато на жорсткому диску, то швидкість самого носія зменшується, оскільки для пошуку кластерів, в яких зберігаються наші файли (вірніше, їх фрагменти), потрібен якийсь час. При цьому треба пам'ятати, що описане відноситься до жорстких дисків - у випадку з флеш-пам'яттю така проблема відсутня.

Незважаючи на деякі недоліки, сучасні користувачі можуть і не дефрагментувати жорсткий диск, з-за чого може відбуватися деяке зменшення швидкості роботи пристрою (зрідка з'являються помилки). Проте до цих пір можна зустріти ПО, яке може працювати лише в тому випадку, якщо файли зберігаються в послідовно розташованих секторах. Втім, фахівці також запевняють, що тривалий пошук файлів на диску призводить до зменшення роботи вінчестера, оскільки при цьому йому постійно потрібно переміщати головки диска.

Давайте проведемо проміжний підсумок і подивимося, що дає нам дефрагментація. Загинайте пальці.

 • Прискорюється робота більшості встановлених на вінчестер програм.
 • Збільшується термін служби жорсткого диска.
 • Збільшується обсяг на жорсткому диску (правда, не набагато, звичайно мова йде про кілька сотень мегайбайт).
 • Відбувається оптимізація файлів на жорсткому диску.
 • Як часто необхідно проводити дефрагментацію диска?

  Точної відповіді на це питання не існує. Однак фахівці радять дотримуватися наступних правил:

 • Якщо ви постійно щось завантажуєте в мережі, вам необхідно проводити дефрагментацію не рідше, ніж раз в 1-2 місяці. Теж саме потрібно робити, якщо ваш жорсткий диск заповнений більше, ніж на 80%.
 • У тому випадку, якщо ви не любитель завантажувати файли і велика частина вашого вінчестера залишається порожньою, то дефрагментацію можна робити значно рідше, наприклад 1 раз в 4-6 місяців.
 • Як би там не було, не забувайте проводити цю операцію - від вас буде потрібно зробити кілька кліків. А про те, як правильно провести дефрагментацію, я розповім в самому найближчому майбутньому.

  Рекламний блок