Створення власного налаштованого дистрибутива Windows 10

Рекламний блок

Причин, що спонукають створити власний дистрибутив операційної системи Windows 10, може бути багато, і вони не є темою цієї статті. Важливо те, що потреба у власному варіанті дистрибутиву є, а ми розповімо, як його створити, користуючись тільки Windows ADK (Комплект засобів для розгортання Windows) і командним рядком, іншими словами, обійдемося без стороннього софту, використовуючи тільки вбудовані в ОС кошти.
Зміст статті

 • 1 Вихідні дані
 • 2 Підготовка
 • 3 Створення образу в форматі ESD
 • 4 Додаткове стиснення файлу-образу
 • 5 Редагування ISO-образу Windows 10
 • 6 Створення ISO-образу
 • 7 Створюємо завантажувальний носій
 • 8 Установка ОС Windows 10

 • Вихідні дані

  Отже, налаштований дистрибутив може знадобитися, наприклад, у тому випадку, якщо у вас планується збільшення кількості комп'ютерів. Ви вирішили обзавестися ще однією машиною, в доповнення до ноутбука вирішили замовити збірку комп'ютера більш продуктивного, але набір софта на ньому буде приблизно такою ж, що і на лептопі.

  Можна, звичайно, встановити ОС на нову машину, а потім інсталювати й настроїти залишився. Можна вчинити по-іншому: ту конфігурацію Windows 10, в комплекті зі всіма встановленими програмами, яка працює на одному з комп'ютерів, перетворити в дистрибутив. Залишиться тільки проінсталювати систему на нову машину, і весь потрібний софт встановиться автоматично. Залишиться тільки встановити драйвера під «залізо», яке буде в новому комп'ютері.

  Для роботи знадобляться два комп'ютера, в крайньому разі, для експериментів можна обійтися і одним, але встановити віртуальну машину. Припустимо, що на одному з них проінстальована Windows 10 і весь необхідний софт.

  Підготовка

  Знадобиться дистрибутив ОС, який можна завантажити на сайті Microsoft.

  Створюємо завантажувальну флешку, використовуючи цей дистрибутив, і запускаємо вбудовану в систему утиліту «sysprep». Завдання цієї утиліти - підготовка образу системи, в який входять всі налаштування і встановлені програми, до перенесення на інший комп'ютер.

  Командний рядок треба запустити від імені адміністратора і ввести команду:

  C:\Windows\System32\Sysprep\Sysprep.exe

  У вікні всі установки виставляються так, як показано на скріншоті:

  Трохи пояснимо, що означають деякі пункти:

 • Переклад системи в режим OOBE - при наступному запуску система перейде в режим перенесення ОС.
 • Підготовка до використання - буде видалена зайва інформація, не призначена для копіювання, наприклад, дані про активацію і т. п., при цьому всі встановлені програми, утиліти повинні бути включені до копіювання.
 • Утиліта «sysprep» буде працювати кілька хвилин, тривалість залежить від обсягу даних, які будуть переноситися на новий комп'ютер.

  Після завершення комп'ютер вимкнеться.

  Створення образу в форматі ESD

  Тепер треба підключити зовнішній диск, вставити підготовлену раніше завантажувальну флешку і завантажитися з неї. Коли з'явиться вікно інсталяції Windows 10, треба натиснути комбінацію клавіш Shift 10».

  Далі вводимо послідовно команди (природно, без лапок):

 • «Diskpart» (утиліта, що дозволяє працювати з розділами жорсткого диска),
 • «lisvol» (перегляд розділів дисків, так, Windows 10 встановлена в розділ C:, а підключений USB-диск отримав літеру I:),
 • «еxit» (виходимо з утиліти. Ми дізналися дані про розділах).
 • Тепер треба запустити процес збереження диску C:, де знаходиться встановлена ОС Windows 10, файл-образ у форматі ESD на підключений USB-диск. Команда виглядає так:

  Dism /Capture-Image /ImageFile:I:\install.esd /CaptureDir:C:\ /Name:Windows

  Пояснимо команду:

 • Install.esd - ім'я створюваного файла з образом системи,
 • I: - диск, на якому буде створюватися цей файл У нашому випадку це переносний диск I:),
 • C:\ - диск, на якому встановлена вихідна ОС Windows 10.
 • Можна ще вказати ступінь стиснення отримуваного файлу. У цій рядку цей параметр не вказано, використовується значення «за замовчуванням» - fast. Якщо потрібен інший режим роботи, то можна використовувати інше значення. Слід пам'ятати, що чим сильніше стиск, тим більше часу треба на роботу.

  По завершенні роботи на знімному диску з'явиться готовий файл з образом.

  Тепер можна вимкнути комп'ютер, на якому була встановлена ОС Windows 10, і який використовувався для створення образу. Інша робота буде проводитися на другому комп'ютері.

  Додаткове стиснення файлу-образу

  Даний розділ не обов'язковий до виконання. Отриманий на минулому етапі файл «Install.esd» можна стиснути ще більше, зменшивши його розмір. Перевіряємо наявність файлу на знімному диску.

  Вводимо команду:

  DISM /Export-Image /SourceImageFile:I:\install.esd /SourceIndex:1 /DestinationImageFile:I:\install2.esd /Compress:recovery

  Це командою ми створюємо другий файл з ім'ям «Install2.esd», який повинен відрізнятися від вихідного тільки розміром. При цьому використовуємо новий тип стиснення - Compress:recovery.

  Після завершення операції на диску будуть 2 файлу, що відрізняються розміром. Тепер можна видалити вихідний файл з образом («Install.esd»), а новий перейменувати з «Install2.esd» в «Install.esd».

  В результаті знову залишається тільки один файл з колишнім ім'ям «Install.esd», але зменшеного розміру.

  Редагування ISO-образу Windows 10

  Тепер настав час зайнятися створенням потрібного нам варіанту образу ОС. Для цього беремо скачаний раніше з сайту Microsoft дистрибутив і копіюємо його вміст в папку, яку створюємо на переносному диску, де вже знаходиться наш файл. Назвемо папку «10».


  Після того як копіювання закінчиться, у папці «sources» можна побачити файл з таким же ім'ям, як і створений нами при створенні образу ОС файл вихідного комп'ютера. Наше завдання - замінити цей файл своїм. Для цього копіюємо наш файл «Install.esd».

  Потім вставляємо його в папку sources» дистрибутива Windows 10.

  Необхідно замінити оригінальний файл нашим.

  Створення ISO-образу

  Залишилося зробити небагато. З папки, в яку скопіювали вміст оригінального дистрибутива Windows 10, і де провели заміну одного файлу своїм, знову створити ISO-образ. Для цього скористаємося Windows ADK (Комплектом засобів для розгортання Windows). Зазвичай він встановлюється разом з ОС. Якщо ж його немає, то можна завантажити з сайту Microsoft і встановити.

  Запускаємо середу засобів розгортання і роботи з образами.

  У вікні вводимо команду:

  Oscdimg /u2 /m /bootdata:2#p0,e,bI:\10\boot\Etfsboot.com#pef,e,bI:\10\efi\microsoft\boot\Efisys.bin I:\10 I:\Windows.iso

  Пояснимо команду:

 • u2 - файлова система UDF,
 • m - образ не має обмежень за розміром,
 • b - завантажувальний сектор записати etfsboot.comшлях до файлу etfsboot.com при вказівці b(boot) пишеться без пробілу: bI:\10\boot\etfsboot.com,
 • I:\10 -вказуємо папку, в якій знаходяться файли для створення образу,
 • I:\Windows.iso - вказуємо, що підсумковий файл образу повинен мати ім'я Windows.iso і розташовуватися на диску I:.
 • Після завершення операції на диску з'явиться файл-образ дистрибутиву Windows.iso.

  Створюємо завантажувальний носій

  Дистрибутив створений, тепер потрібно записати його на носій, з якого буде проводитися інсталяція системи на інший комп'ютер. Можна використовувати флешку. Як створити завантажувальну флешку, можна знайти в інтернеті. Це не складно. Якщо ви впоралися з створенням власного дистрибутиву, не вдаючись до сторонньої допомоги, не турбуючи друзів, знайомих або системного адміністратора на вашій роботі, не зверталися в ремонт ноутбуків у метро Відрадне, де, наприклад, живете або працюєте, то вже впораєтеся з цим завданням.

  В результаті отримаємо носій, з якого можна встановити систему з інтегрованим набором необхідного софта, причому можна інсталювати на будь-який комп'ютер як з біос UEFI, так і з звичайним.

  Установка ОС Windows 10

  Якщо ви вже інсталювали цю версію ОС, то знайомі з процедурою. Відмінностей при використанні самостійного створеного дистрибутива немає. В крайньому випадку, процес установки триватиме трохи довше.

  Після завершення вийде комп'ютер, на якому вже встановлено все необхідне ПЗ. Єдине, що залишиться зробити, це встановити драйвера пристроїв комп'ютера.


  Така збірка зручна, якщо треба перенести систему на інший комп'ютер. Якщо потрібно встановити ОС на декілька комп'ютерів, то даний дистрибутив можна використовувати в якості базової конфігурації з інтегрованим комплектом необхідного ПЗ.


  Рекламний блок