Відновлення даних з вінчестера

Рекламний блок


Сьогодні я хотів поділитися з Вами історією про те, як відновити дані з вінчестера, та не просто так, а з «вмираючого» жорсткого диска. Ось з такого 250 гігабайтного жорсткого диска фірми «Western Digital» від ноутбука.


Жесткий диск ноутбука

Хтось, можливо, скаже, що вся ця історія не варта того, щоб її детально описувати та з відновленням даних з вінчестера має мало спільного. Але я хочу розповісти її для того, щоб Ви могли «заглянути» в ту внутрішню «кухню», яка відбувається в «IT» відділі великого підприємства. «Підглянути», які іноді нестандартні рішення (майже на рівні інтуїції) приймаються «комп'ютерниками» в їх повсякденній роботі.

Також, сподіваюся, що у досвідчених айтішників ця історія викличе легку беззлобную посмішку :)

Отже, «Відновлення даних з вінчестера»: історія «хвороби» у «пацієнта» була така, в один, далеко не прекрасний момент, ноутбук почав зависати. Потім стала через раз завантажуватися операційна система і дійшло до того, що працювати з комп'ютером стало абсолютно неможливо.

Принесли нам у відділ розібратися. Методом спостереження з'ясувалося, що ноутбук зависає не відразу, а через більш-менш рівні проміжки часу (приблизно дві-три хвилини).

При подальшому обсматривании і, навіть - обнюхуванні (на предмет подгорающих схем і з'єднувачів :) ), були почуті ритмічні клацають звуки, що доносяться зсередини. Неголосні такі рівномірні прицмокування, що починаються відразу після чергового зависання комп'ютера.

Скажу відразу, що такий звук я чув не в перший раз, тому підозра одразу ж впала на несправність жорсткого диска (вінчестера) ноутбука. Такі звуки часто видає несправний блок магнітних головок, які зчитують інформацію з пластин диска. Ось як вони виглядають.


Блок магнитных головок диска - БМГ

Про те, як влаштований жорсткий диск, Ви можете почитати тут:

Вінчестер був акуратно витягнутий і через «хитрий» перехідник підключений до USB входу стаціонарного комп'ютера. А ось як виглядає коробка перехідник, що дозволяє підключати «IDE» і «SATA» пристрій до USB порту комп'ютера.


Переходник IDE SATA на USB

Жорсткий диск пропрацював хвилин 10 і відключився (почалися клацання). Після цього підключатися до системи не хотів взагалі. Windows його просто не «бачила». Перезавантаження комп'ютера, підключення та відключення на ходу, перепідключення до іншого комп'ютера USB входу нічого не давали.

У цій ситуації постало питання вже не про самому вінчестері (було зрозуміло що з ним - біда), а про те, щоб якимось чином відновити дані з вінчестера (скопіювати їх на інший носій інформації).

Чесно кажучи, в той момент я не думав, що з цієї затії взагалі щось вийде. Жорсткий диск явно «вмирав» у мене на руках і зробити що-то з цим я нічого не міг.

Минуло кілька годин. За справами робочими я про диску трохи призабув. Потім він якось випадково попався мені на очі і я подумав: «підключу ще раз».

Без особливої надії, підключивши диск через перехідник до комп'ютера, я побачив що операційна система успішно його проинициализировала. Зрадівши, але не настільки щоб почати втрачати дорогоцінний час, :) я почав копіювати з нього дані до себе на комп'ютер. Минуло близько десяти хвилин і я почув знайомі клацання, процес копіювання обірвався.

Саме час осмислити всю інформацію, яка у нас була до цього моменту про поведінку диска в різних режимах роботи. Виходить так, що після першого включення він працював близько десяти хвилин і зависав, повторні перезавантаження і вимикання призводять максимум до роботи ще 2-3 хвилини, але не більше або не призводять ні до чого.

В голові виникла на перший погляд безглузда думка про нагріванні пристрою і я почав її в голові у себе «повертати» під різними кутами :). Виходило так, що, як ні крути, а це - думка, яку треба перевірити!

Я міркував так: вінчестер після тривалого простою працює стабільно близько десяти хвилин, потім дає збій, після наступних перезавантажень час стабільної роботи різко скорочується і наступна десятихвилинка» з'являється тільки після тривалого відключення живлення (2-3 години).

«Схоже на симптоми перегріву пристрою » - сказав я собі. Було вирішено зібрати з підручних засобів якусь охолоджувальну установку для диска. Ось що було вирішено застосувати: зліва - теплорассеивающий радіатор (швидше, просто для того, щоб підняти диск над поверхнею столу), праворуч - 8-ми сантиметровий вентилятор для розсіювання тепла безпосередньо з поверхні диска. Ще був використаний потужний настільний вентилятор, який охолоджував всю конструкцію збоку, але його фото за непотрібністю ми тут розміщувати не будемо :)


Подключение винчестера через переходник

Ось всі компоненти з перехідником (без вентилятора). Один з шнурів, що йдуть під стіл, входить в USB-роз'єм комп'ютера і таким чином здійснюється підключення інтерфейсу SATA жорсткого диска USB.
Отже, наш 8-ми сантиметровий вентилятор ми запитываем від самого перехідника і кладемо зверху на жорсткий диск, який стоїть на радіаторі і всю цю конструкцію обдуваем потужним вентилятором збоку.
Ось фото зверху:


Делаем охлаждение винчестера

А ось - збоку:


Восстанавливаем данные с диска

Досить остудивши наш диск подібним чином встромляємо шнур живлення перехідника (220 V) в розетку і бачимо що він, як і очікувалося, успішно визначився системою Windows.

Тепер найголовніше: чи зможе вінчестер в такому режимі пройти критичну точку нагріву на десятій хвилині?

Хочу відразу сказати що вдалося не тільки без ускладнень відновити дані з вінчестера (скопіювати всю необхідну інформацію), але і сам диск працював без збоїв всю ніч, але на наступний ранок (після його пробного відключення) «оживити» його вже ніякими способами не вдалося і зараз він займає почесне місце у верхньому ящику столу, як нагадування про те, що ніколи не треба здаватися і пробувати, пробувати реалізовувати всі свої ідеї (нехай навіть самі божевільні) до тих пір, поки одна з них не спрацює! :)

Про те, як НЕ потрібно проводити відновлення інформації, дивіться відео нижче:

Рекламний блок