А ти встановив Linux?

Рекламний блок

Free software means software that respects the user's freedom. So, it's an issue of freedom, not price. Think of "free speech", not "free beer". It's, I believe, "свобода", not "безкоштовно".
[laughter, applause]

СПО означає, що поважає свободу користувача. Таким чином, це питання свободи, а не ціни. Мається на увазі: "свобода слова", а не "безкоштовне пиво". Я маю на увазі "свобода", а не "халява".
[Сміх у залі, оплески])

Річард Столлмэн, Лекція в МДУ їм. М. в. Ломоносова, 3.03.2008 р.


Отже, ми маємо два підходи у відношенні: пропрієтарне і вільне програмне забезпечення.

Перші заробляють часто користуючись своїм монопольним становищем і радісно розпихають надприбутки по кишенях. Відповідно, мають більше коштів для підкупу працівників держ-апарату, які (знову ж таки, за рахунок держбюджету) можуть «вигравати» для монополістів на тендерах вигідні проекти і гранти на розробку. Ще й гроші для промислового шпигунства залишаються :)

Інші, всупереч розхожій думці, абсолютно не проти дивідендів від ПО, але заробляють зовсім не так як монополісти: зі звичайного користувача грошики не беруться (в основному), а от з бізнесу - так! Заробляєш тугрики, користуючись нашим? Тоді - пройдіть до каси: сплатити підписку на оновлення, за техпідтримку і т. д. По моєму - справедливий підхід.

Як це відбивається на самому? Власні софтверні (а разом з ними і звукозаписні компанії, власники прав на розкішні блокбастери і книжкові бестселери) стурбовані отриманням прибутку зі своїх дорогих прав на дешево стоять твори і придумують все нові випробування для множення і захисту свого надбання. Звідси і DRM, iTunes, DVD диски із захистом від копіювання, заплутана система ліцензування і т. д.

Відповідно, з'являються й сучасні Робін Гуди, не згодні з встановленою правовласниками і монополістами ціною за прослуховування улюбленої гітарного соло або за можливість споглядати миловидне обличчя актриси на тлі екзотичних пейзажів під розвиток невигадливого кіношного сюжету і, звичайно ж, через використання операційної системи.

Крім оплати, є і питання до ПЗ з закритим вихідним кодом. Ні, звичайно, не всі з нас здатні розібратися навіть в повністю відкритому коді, і не всі, хто може буде присвячувати цьому свій час. Але, у випадку з закритим кодом всі ми поставлені в залежність від авторів і власників прав на цей самий код, без вирішення яких ні змінити, ні удосконалити, ні пристосувати, ні навіть ознайомитися - ні-ні!

Багатьох ця залежність і секретність дратує! Це як би Вам мікрохвильовку продали, а принцип роботи магнетрона (основи печі СВЧ) тримають у секреті, на уроках фізики про нього не розповідають, у підручниках не згадують, а з кожного розігрітого у Вашій МІКРОХВИЛЬОВІЙ печі бутерброда ще й відрахування вимагають, як з програвання пісні на радіо! :)

Деякі запитують: навіщо мовляв скачувати вихідні тексти, якщо ми не збираємося допрацьовувати програму "напилком" або проводити аудит безпеки? І самі собі відповідають, мовляв - немає чого.

Тут можна провести аналогію з друкуванням на упаковці компонентів, що входять до складу ліків або майонезу. Звичайний покупець не може перевірити склад на наявність ГМО в цьому самому майонезі! Але для цього є уповноважені товариші з органів або товариства захисту споживача, які можуть провести відповідні аналізи, і якщо нас обманули - для торгової марки виробника це може закінчитися сумно.

Так і з вихідними кодами: більшість людей не розбирається і не збирається вникати в них, але, знову ж таки, є фахівці - вони розберуться! А на упаковці - нехай друкують склад, навіть якщо це і не всім потрібно!

Який висновок можна зробити? Можливо, що питання використання Вільного ПЗ це і не фронт у боротьбі за демократію і права людини, але встановивши ОС GNU/Linux і вийшовши в Інтернет, ми як би говоримо» цим жестом зацікавленим власникам пропрієтарного ПЗ: ми - не біомаса безсловесна і своє право на Вибір та Вільне відстоювати будемо!

Сьогодні це - питання принципу: Свобода, свобода!

Предвосхищаю питання деяких кмітливих товаришів. А мені ОС Лінукс навіщо? І так добре! Я ж не програміст, а користувач, як що працює мені знати не цікаво. ОС у мене - від пропрієтарного софтверного гіганта, все начебто працює. Що ще потрібно? Спи спокійно, дорогий товаришу! Нікому від тебе нічого не потрібно :)

Розповім майже притчу, як я познайомився зі своїм другом Юрою Т. на першому курсі інституту. Сиджу в порожній аудиторії і намагаюся підготуватися до іспиту з хімії. Моє тяжке перегортання сторінок багатослівного і нудного посібники з хімії перериває питання молодика в дверях:

- Вчиш? Навіщо? І так поставлять!
Його ради я не послухався і продовжував готуватися до тортур з хімії. Через кілька днів знову зустрічаю цього «знавця» життя:
- Здав? -
- Так, - відповідаю здав.
- Я ж тобі казав - навіщо вчити і так поставлять!

Так от, не треба сподіватися, що хто-то й чого тобі поставить. Так, справжній чоловік, звичайно, повинен постояти за себе та полежати за іншого, але ось як то не особливо хочеться, щоб саме за тебе хтось інший «полежав»...

А, повертаючись до ОС GNU/Linux, неправда, що від тебе нічого не залежить. Залежить багато чого, в тому числі і на ринку програм. На багатьох сайтах в Інтернеті збирається статистика: з якою ОС ти до них заглянув: не дала слабинку Вільне? І якщо, раптом, кількість комп'ютерів з GNU/Linux в Інтернеті зменшиться, тоді, може статися так, що ми тільки з новин і будемо дізнаватися про боданиях монополій (і не обов'язково софтверних) з антимонопольним комітетом, безуспішно намагаються повернути якісь крихти постраждалим від монополізму громадянам.

Свобода в ОС GNU/Linux привела до появи безлічі подібних і не дуже подібних версій ОС. Зараз це майже як церковний рух, що розділилося по єпархіях: деякі хрестяться справа наліво інші - зліва направо і під цю справу власну ідеологію підводять! Так і з Вільним програмним забезпеченням. Але ось у чому фокус: все це нам свободу вибору і дарує!

Хочеться проголосити заклик, як колись на першотравень: - Трудящі! Встановіть ОС GNU/Linux! Вивчайте її, користуйтеся!

Фото нижче - кликабельно:


А ты - установил Linux?

А що стосується: подобається - не подобається, звично або незвично? Як говориться: "апетит приходить під час їжі, а жага - під час пиття!". Також, як після декількох дегустацій витриманого червоного вина раптом, на свій подив, у тебе з'явиться відчуття смаку і ти можеш відрізнити вино з винограду шираз (syrah), вирощеного в Південній Африці, від вина з того самого сорту винограду, але виробленого в Чилі. Також буде з ОС GNU/Linux! :)

Вибрати собі дистрибутив ОС GNU/Linux є з чого: ось - наочна деревоподібна структура історії розвитку цієї операційної системи.

Якщо Ви - новачок і Вам потрібна максимально проста система, яка буде готова до роботи відразу після установки і не зажадає завантажувати додаткове і кодеки, Ваш вибір - Linux Mint і Ubuntu. Трохи розбираєтеся? Тоді - Open suse і Mageia. Також варто придивитися до дистрибутиву Fedora.

Шукайте як сервера, так і десктоп (настільний) варіант системи? Подивіться на знаменитий Debian. Ви - гуру? Тоді Gentoo - Ваш дистрибутив. Всі пакети в ньому збираються з вихідних кодів (джерел). А адже є ще PCLinuxOS, Slackware, CentOS, Arch, Red Hat Linux і багато, багато чого ще ... :)

Та й встановити GNU/Linux можна «поруч» з Windows або окремо на жорсткому диску, виділивши 10-12 гігабайт вільного місця на вінчестері. Тоді при старті завантажувач операційної системи запитає Вас, яку ОС Ви хочете завантажити зараз? Ось і все, у Вас - одночасно і Linux і звичний Windows.

Ще є варіант: випробувати ОС, з так званого Live CD. Операційна система завантажується зі змінного носія (CD, DVD, USB-накопичувача і т. д.), і не вимагає установки на жорсткий диск. З Live CD можна швидко почати роботу з комп'ютером, минаючи тривалий процес установки операційної системи на жорсткий диск. Можна «помацати» конкретний дистрибутив, не встановлюючи його, що може бути краще?! :)

Іноді хочеться помріяти: а якщо б домовилися, наприклад, між собою Китай, Німеччина, Росія, Франція і спільно профінансували юнікс подібну ОС ?! Здається, вони в цьому зацікавлені? І зробили б приголомшливий ривок у розробці і використанні GNU/Linux! Можливо було б навіть створити вузькоспеціалізоване ЗА серйозного рівня (подібно AutoCAD), запропонувати нам якісні ігри, які будуть доступні під Linux. Адже повинна бути альтернатива продукції Редмондської корпорації!

Це не тільки дозволило б удосконалити сам Linux, але і не дало б розслаблятися і спочивати на сумнівних лаврах корпорації з Редмонда, (за чутками) подбивающей деяких виробників не писати драйвери під GNU/Linux для своїх пристроїв (фотоапаратів, наприклад).

А чи варто робити остаточний і безповоротний вибір на користь якоїсь однієї ОС: GNU/Linux або Nicrosoft Windows, присягнувши на вірність тільки їй одній? Не хотілося б виглядати єретиком, але ж це - не християнський храм і не обряд вінчання! До речі, за Кораном у мусульманина дружин може бути до чотирьох, якщо чоловік може дозволити собі їх утримувати!


У мусульманина может быть несколько жен

При наявності декількох дружин, лежати з двома або більше одночасно категорично забороняється. В ідеалі мусульманин проводить ніч з кожної з своїх пасій по черзі. Краще, якщо надовго не забуває про одну і не відвідує дуже часто іншу. Ніякі аналогії з різними ОС не виникають? :)

P. S. При підготовці статті не постраждала жодна операційна система :)

P. P. S. На якомусь форумі зустрілося слівце "линуксоид". Подумалося: так які вони користувачів linux?! Це ж - «байкери програмування»! Такі ж волелюбні і захоплені люди, частенько віддають перевагу коло спілкування з собі подібними. Деякі з них купують круті байки за великі гроші, інші - збирають у своїх гаражах з готових і власноруч виточених деталей. Так і ентузіасти GNU/Linux: хтось збирає систему "під себе", хтось встановлює готову, "допиливая" те, що "стирчить" чи не влаштовує.А адже можна сказати і по іншому: ці люди, як фізики і філософи, розсовують для нас кордони світу. Нерідко, до речі, безкорисливо! Перефразовуючи відомий вислів, можна сказати так: якщо б GNU/Linux не було, то її треба було б обов'язково придумати! :)

Зв'язатися з автором статті можна за цією адресою:


Электронная почта автора

Рекламний блок