Розгін процесора в домашніх умовах

Рекламний блок

Напевно, вже кожен знає, що збільшити швидкодію комп'ютера і його оптимізації можна не тільки заміною деталі на нову, більш потужну і в слідстві більш потужніший, але і за допомогою проби розігнати стару. Для тих, хто раніше не знав про таку можливість, ця стаття допоможе розібратися з даною можливістю.

Оверколинг (розгін) – це збільшення продуктивності процесора, відеокарти, системної карти і оперативної пам'яті комп'ютера. Якщо мова йде про процесорі, то це означає збільшення частоти, напруги і коефіцієнта множника.

Виробники постійно залишають 20-50% запасу міцності, що збільшує час максимальної роботи в стабільному стані. Наприклад, ваш процесор, що працює на оптимальній частоті 1,8 Ghz, має максимально можливою частотою 3,0 Ггц. Означає це те, що при правильній послідовності виконуваних при розгоні дій, можна домогтися збільшення частоти до 3,0 Ghz. Однак не факт, що проц зможе пропрацювати в даному стані більший термін, ніж при частоті 1,8 Ггц.

Як розігнати процесор!

Гарантій того, що можна буде домогтися збільшення частоти на 50% ніхто не дає, але при нескладних діях збільшити частоту процесора на 20-30% не складе великої праці.


Збільшення частоти процесора

Частота процесора – це одна з головних його характеристик. Також не менш важливим параметром будь-якого процесора є множник – число, множачи яке FSB-частоту шини можна отримати реальну частоту.

Найбезпечніший і простий метод розгону процесора – через bios. Таким способом збільшується частота системної шини FSB, з допомогою якої підвищується частота процесора.

Частота процесора у всіх наявних варіантах буде 2 ГГЦ:

 • 166 – шина, 12 – коефіцієнт множення частоти;
 • 200 – шина, 10 - коефіцієнт множення частоти;
 • 333 – шина, 6 - коефіцієнт множення частоти.
 • Простота цього способу полягає в тому, що FSB-частота змінюється безпосередньо в BIOS або в спеціальній програмі з кроком 1 МГц.
  Раніше такий метод підвищення частоти міг сумно закінчитися для процесора. Однак сьогодні буде вельми проблематично вбити збільшенням частоти багатоядерний процесор. Варто тільки початківцю оверклокеру трохи переборщити з частотою, як система моментально скине всі налаштування за замовчуванням, і перезавантаження поверне комп'ютер в нормальний режим роботи.

  Змінити частоту шини можна зайшовши в BIOS і вибравши параметр CPU Clock. Натиснути Enter на наявне значення і ввести частоту шини. Поруч можна побачити множник і ефективну частоту 2,8 GHz.

  Увеличение частоты процессораСлід звернути увагу, що на прикладі множник процесора досить високий. У такому випадку рекомендується збільшувати FSB з кроком 5-10 MHz, тобто частота буде збільшуватися на 70-140 MHz. При інших значеннях частоти і множника, підвищувати частоту шини слід з кроком не більше 10%. Не слід поспішати при розгоні, так як маленький крок дає змогу визначити оптимальну частоту для комп'ютера.

  Якщо є бажання досягти найбільш відчутних результатів, то тут не обійтися без нового куллера. Раджу звернути ваша увагу в бік куллера фірми Zalman.
  Тести на замір температури проводяться при максимальній роботі процесора. Ці виміри можна зробити за допомогою програм 3D Mark і Everest. Якщо температура при найбільшому навантаженню більше 70С, то необхідно збільшити швидкість куллера до максимуму або зменшити частоту FSB.

  Зміна параметрів множника

  Множник також піддається змінам, які впливають на збільшення частоти.

  Изменение параметров множителяНаприклад, при частоті 1,33 Ггц: 133 – шина, 10 - коефіцієнт множення частоти. Якщо змінити коефіцієнт на 15, то в результаті замість 1,33 GHz можна отримати 2,0 GHz.

  Проте є один момент – процесор повинен мати розблокований множник. Зазвичай такі процесори маркуються як Extreme, але у випадках, якщо процесор Black Edition або Intel процесор AMD. Але не варто засмучуватися, якщо версія процесора не Extreme, так як при правильному підході можна домогтися гарних результатів. Хоча скоріше тут неможливо обійтися без збільшення напруги. Наприклад, звичайна лампочка – це той же процесор, але тільки її конструкція в сотні тисяч разів простіше, ніж у процесора. Але незважаючи на це, принцип їх роботи приблизно той же: чим більше подати напруги, тим яскравіше буде результат їх роботи.

  Збільшення напруги дає можливість більш серйозно розвинути швидкість процесора

  Також, щоб домогтися від стабільності роботи процесора при високих частотах, потрібно збільшити величину напруги, яка на нього подається. Тут треба враховувати кілька деталей:

 • не збільшувати напруга струму більше ніж на 0,3 В;
 • обов'язково встановити хороший кулер.
 • Разгон процессора пктем увеличение напряженияЩоб це зробити, потрібно зайти в BIOS і перейти в розділ Power Bios Setup і далі в Vcore Voltege. У цьому розділі можна збільшити значення на 0,1 В. Після цього куллер слід поставити на максимум і поставити частоту FSB вище.

  razgon-processora-3Далі слід провести тестування. Якщо все добре і продуктивність влаштовує, то на даному етапі можна зупинитися. Після підходу до критичного рівня продуктивності, радиться зменшити частоту на 5 %, що дозволить закріпити розгін стабільною і тривалою роботою процесора.

  Наведені вище способи можна виконувати і програмно, але рекомендується користуватися БІОС, так як даний спосіб до мінімуму знижує ризик і у випадку неправильної роботи процесора скидає всі налаштування розгону, що дозволить знову нормально провести запуск системи.

  Рекламний блок