Конфігурація 1С за кілька годин

Рекламний блок


Сьогоднішня наша стаття написана людиною, якого Ви, шановні читачі, вже знаєте з попередніх статей. Його звуть Павло Гришенков.

Вийшло так, що на поштову адресу сайту нещодавно прийшов лист від одного з наших читачів, в якому він просив написати статтю з налаштування 1С. Треба сказати, що Павло вже надіслав мені цю статтю раніше і я все ніяк не міг зібратися опублікувати її на сайті, але після листа я зрозумів, що час цього матеріалу прийшло. Тому - зустрічайте! Слово автору!

Цей випадок стався минулого літа в одному сільськогосподарському холдингу нашого міста. Історія замовчує, хто зіпсував керівнику настрій ще з ранку? Але скарга головного бухгалтера на те, що сисадміни з дочірнього «ТОВ» зовсім лінуються і не хочуть виконувати свої обов'язки, поставила вирішальну крапку в цьому питанні!

Обурюючись, директор увірвався до it-шників і, шалено жестикулюючи руками, повідомив, що it-підрозділ переходить на госпрозрахунок. У зв'язку з цим, програмістам слід підготувати до понеділка (а була п'ятниця, приблизно 15:00) платформу для обліку заявок і актів виконаних робіт, на підставі яких і треба було з нового тижня оплачувати їх працю. Після цього бос безапеляційно покинув приміщення!

У приміщенні запанувала тиша. Вона стала особливо гнітючою, коли хтось додумався подивитися в Інтернеті значення слова - ГОСПРОЗРАХУНОК (ведення господарства якого-небудь підприємства, виробництва на основі господарської самостійності, самофінансування, самоокупності та рентабельності). Так їх маленьке «ТОВ», яке обслуговує тільки компанії з агрохолдингу, існувати не могло.

Всі розуміли, що після вихідних весь запал у керівництва піде на спад, здоровий глузд візьме гору, і тоді можна буде про щось домовитися (так воно і вийшло в підсумку). Але перспектива провести всі вихідні, намагаючись створити життєздатну систему, нікого не радувала.

На загальному терміновому зборах програми «Excel» з макросами, як і інші інструменти з пакету «Microsoft Office», відкинули одразу. Ці програмні продукти дозволяли швидко розробити необхідні бланки, але як їх ефективно обробляти і враховувати за кілька місяців або років поспіль не знав ніхто?

Вивчати на дозвіллі нову мову програмування теж охочих не знайшлося (всіх чекали дача, шашлики, лазня). Тому залишалася лише платформа 1С. За кілька годин належало розробити чорнові начерки майбутньої конфігурації, які потрібно було показати на ранковій летючці в понеділок. Ось - приблизна послідовність дій.

Отже, запускаємо 1С і додаємо нову інформаційну базу


Добавление новой базы 1C

Далі запуск 1С:Підприємство " в режимі конфігуратора. Відкриваємо дерево конфігурації. Це - основний інструмент, з яким працює розробник. Воно містить в собі практично всю інформацію про те, з чого складається конфігурація.


Дерево конфигурации 1С

На самому початку роботи дерево конфігурації порожнє, тому його доведеться заповнити необхідними елементами.

По-перше, це довідники. Об'єкт конфігурації «Довідник» є прикладним і призначений для роботи зі списками даних. Він використовується для того, щоб на його основі платформа створила в базі даних інформаційну структуру, в якій буде зберігатися, наприклад, список працівників, перелік товарів, список клієнтів або постачальників.

Для нашого випадку потрібно наскільки таких об'єктів.


Объекты конфигурации

Розглянемо докладніше механізм створення довідника на прикладі «Співробітник»


Создаем справочник

Ім'я довідника - "Співробітник". Ім'я є основною властивістю будь-якого об'єкта конфігурації. При створенні нового об'єкта система автоматично присвоює йому деякий ім'я. Можна використовувати його, але краще замінити своїм. Ім'я можна задати будь-який, головне, щоб воно починалося з літери і не містив деяких спецсимволов. Якщо воно складається з декількох слів, - кожне починається з великої літери, плюс видаляються пробіли.

На підставі імені платформа автоматично створює синонім. Він призначений для зберігання альтернативного найменування об'єкта конфігурації, яке буде використано в елементах інтерфейсу нашої програми, тобто буде показано користувачеві.

Далі переходимо до вкладки «Ієрархія».


Иерархия объектов

Тут відзначаємо, що в довіднику буде присутній ієрархія груп і елементів. Це необхідно для того, щоб рознести ПІБ співробітників по організаціям або відділах.

Вкладка «Дані».
Довжину найменування збільшуємо до 50-ти символів. Створюємо нову табличну частину. Для нас буде важливо, не тільки ПІБ співробітника, але і організація, в якій він працює, посаду та контактні дані (наприклад, телефон).

Докладно зупинятися на заповнення всіх реквізитів довідника ми не будемо. Скажу лише, що всі вони представлені або рядками, або посиланнями на вже створені довідники. Інші довідники створюються і заповнюються аналогічно.

Зберігаємо конфігурацію і оновлюємо базу даних. Можна також запустити налагодження. Перед нами відкриється вікно системи в режимі 1С:Підприємство. Оскільки ми не створили ніяких інтерфейсів користувачів, для перегляду результатів нашої роботи слід скористатися меню, яке створює система по мовчанню. Виконаємо пункт меню «Операції - Довідники - Співробітник».

Ось такий у мене вийшов результат.
Повертаємося знову в конфігуратор.

Важливе відступ. Коли розробник працює з основною конфігурацією, система завжди підказує йому, чи відрізняється його варіант конфігурації від того, який збережений, і чи відрізняється збережений варіант основний конфігурації від конфігурації бази даних. У першому випадку це - ознака модифицированности конфігурації (*), у другому - знак відмінності конфігурації (!).

По-друге, для нормальної роботи нашої системи потрібні документи. Об'єкт конфігурації «Документ» є прикладним і призначений для опису інформації про скоєних господарських операціях чи про події, що сталися в житті організації взагалі. Документ має здатність проведення (оперативне і неоперативне).


Проводим наш документ

Для майбутньої конфігурації потрібно два документи: «Заявка» та «Акт виконаних робіт». Другий розглянемо детальніше.

Кожний документ, як правило, містить інформацію, яка докладно його описує. Для опису такого набору відомостей використовуються «реквізити». В даному документі їх три: "співробітник", "організація", "комп'ютер". Всі три реквізиту мають тип посилання на однойменні довідники. Також важливо помітити, що даний документ, згідно з логікою процесу, заповнюється після і на підставі документа «Заявка», тому можливий автоматичний перенос даних значень «Заявки» завдяки «Введення на підставі».


Ввод на основании

В документі часто присутня таблична частина. Наш - не виняток. В створюваній таблиці буде чотири стовпці.


Создаем таблицу

Надалі, щоб спростити роботу з конфігурацією і частково автоматизувати заповнення документів, можна вибирати значення цін на послуги IT-відділу з створеного періодичного регістра відомостей. Також слід звернути увагу на закладку «Модуль».

Модуль - це сховище для тексту програми на вбудованій мові. У конфігурації існує велика кількість модулів, які розташовані в різних її точках. Вони можуть належати деяким об'єктах конфігурації, а можуть існувати самі по собі. Текст програми, що міститься в модулях, буде використовуватися платформою в заздалегідь відомі моменти роботи системи.

Завдяки коду можна, скажімо, змусити програму при кожній зміні значень "Кількості" або "Ціни" на надані послуги автоматично перераховувати поле "Сума". Але поки що залишимо цю закладку порожній і, запустивши налагодження, перейдемо в 1С:Підприємство.


Запускаем отладку

По-третє, нам потрібні регістри накопичення. Відмінною особливістю регістру накопичення є те, що він не призначений для інтерактивного редагування. Його модифікація проводиться на основі алгоритмів роботи інших об'єктів бази даних. Основним призначенням регістру накопичення є збір числової інформації в розрізі декількох вимірювань. У наведеному прикладі вимірами будуть виступати об'єкти "співробітник" і "організація".
Види числової інформації, що накопичується регістром, називаються ресурсами і також є підпорядкованими об'єктами.

Вимірювання стану регістра накопичення відбувається, як правило, при проведенні документа і полягає в тому, що в регістр додається деяка кількість записів. Кожен запис містить значення вимірювань, значення приросту ресурсів, посилання на документ, який викликав ці зміни (реєстратор) і напрям збільшення.

Ось так працює конструктор руху документа. Рух документа - це записи в регістрах, які створюються в процесі проведення документа і відображають зміни, вироблені цим документом.
В результаті роботи конструктора автоматично сформувався наступний лістинг


Листинг программного кода

Після цього, в 1С:Підприємство при проведенні кожного документа ("Акт виконаних робіт" і "Заявка") будуть формуватися відповідні записи.
Регістри накопичення можуть бути регістрами залишків і регістрами обертів. Два створених нами регістра - регістри оборотів, так як у нашій послуги немає такого поняття, як "залишок". Якщо ж, при створенні конфігурації потрібно використовувати регістр залишків, важливо пам'ятати, що зміна його ресурсів повинно здійснюватися в обидві сторони: "прихід" і "витрата". Порушення цього принципу побудови регістра буде вести до непроизводительному використання ресурсів системи.

По-четверте, для відображення результатів роботи It-відділу потрібно створити кілька звітів. Створення звіту починається з створення нової схеми компонування даних.


Подготавливаем отчет

Додаємо новий набір даних - "запит". Для того, щоб створити текст запиту, запускаємо конструктор запиту. У списку "База даних" представлено таблиці запитів. На основі їх даних ми має можливість побудувати звіт. Якщо розкрити гілку «Регістри/Накопичення», то ми побачимо, що там присутні реальні і віртуальні таблиці. Вибираємо з них ті поля, які можуть нам знадобитися.

Текст запиту, який був створений за допомогою конструктора, платформа поміщає в полі "Запит". Це поле являє собою простий текстовий редактор, в якому можна вручну відредагувати існуючий запит.

Далі переходимо на закладку "Налаштування" і додаємо угруповання.
Не вказуємо поле угруповання, а просто натискаємо «ОК». У звіті будуть виводитися детальні записи з інформаційної бази - записи, що отримуються в результаті виконання запиту без підсумків. Тепер налаштуємо поля, які будуть виводитися в результаті звіту. Для цього перейдемо на закладку "вибрані поля" і перенесемо мишею зі списку доступні поля" ті, які нам знадобляться.

Все, можна запускати 1С:Підприємство в режимі налагодження.


Запуск конфигурации в режиме отладки

P.s. Для тих, хто зацікавився написанням конфігурації на платформі 1С, прикладаю чернетка бази.

Зв'язатися з автором статті можна за цією адресою:
Рекламний блок