Як відремонтувати комп'ютер

Рекламний блок


У цьому розділі ми з Вами розглянемо, як ремонтувати комп'ютер самостійно. Перш за все, давайте прийдемо до згоди з приводу того, що ремонт комп'ютера фактично складається з двох незалежних процедур: виявлення причини його непрацездатності (діагностики) і, власне етапу усунення поломки (ремонту).

Як же відремонтувати комп'ютер? Таке питання часто задає собі людина, коли його вірний залізний "друг" несподівано відмовляється включатися або ж починає "зависати", мимовільно перезавантажуватися або виявляти які-небудь інші дефекти в роботі.

Пам'ятаєте? Насамперед: самостійний ремонт комп'ютера починається з діагностики проблеми. З візуального огляду "пацієнта" :) З часом і досвідом у цій справі з'являється якесь дивне відчуття, яке можна умовно порівняти з інтуїцією. Починаєш "відчувати" комп'ютерне "залізо" що? :)

Треба також розуміти що ремонт комп'ютера це (досить часто) банальна заміна однієї чи кількох його непрацездатних комплектуючих. Це, фактично, - крупномодульная його пересборка. Буває і так, що треба посидіти над ним з паяльником, але про це - трохи пізніше :)

Природно, щоб успішно відремонтувати комп'ютер, нам потрібні запасні комплектуючі. Причому чим їх буде більше, тим краще. Іноді буває так (особливо це стосується старої техніки), що одна замінена деталь чудово працює на одному комп'ютері, але не працює на іншому або - навпаки. В моєму випадку з цим проблем немає: на робочому складі є достатньо різного "заліза", обирай будь-який, але що робити в домашніх умовах?

Можу дати пораду: банально збирати у себе все, що потрапляє в поле Вашого зору (процесор, який залишився після того, як згоріла материнська плата, "непотрібний", у зв'язку з апгрейдом, модуль оперативної пам'яті, застаріла відеокарта, не "тягне" нову гру і т. д ). Думаю, Ви мене зрозуміли? Можу запевнити, що з часом при такому підході у Вас вдома збереться достатня колекція різних запчастин і комплектуючих, які можна буде використовувати для того, щоб відремонтувати комп'ютер.

З часом Ви абсолютно спокійно зможете зібрати собі з таких частин, до прикладу, другий комп'ютер (спеціально для тестів), організувати у себе вдома свою локальну міні мережу, та й взагалі - отримати потрібний базовий досвід "метушні" з комп'ютерним "залізом". Наприклад, у мене вдома зараз стоять три повністю зібраних комп'ютера, сполучені в невелику мережу і завжди є можливість зібрати з того, що зберігається на спеціальних полицях ще кілька.

До чого я веду в цій вступній статті? До того, що питання про те, як відремонтувати комп'ютер не може бути ефективно вирішена без достатньої кількості запасних комплектуючих. Це - дуже важливий момент! Ви заходили коли-небудь у відділ збірки і ремонту будь-якої невеликої комп'ютерної фірми? Запевняю - там Ви побачите дуже велика різноманітність комплектуючих, які часто допомагають тамтешнім хлопцям успішно діагностувати несправності комп'ютерів.

Наприкінці нашого вступного матеріалу хочу зазначити, що перед тим, як ремонтувати комп'ютер, нам (як це не банально звучить) треба буде позбавити нашого "пацієнта" від накопичилася в ньому пилу. Треба сказати, що іноді буває так, що ця процедура сама по собі заміщує весь ремонт :) Для цієї мети нам дуже підійде старий (радянський) пилосос, переведений у режим не на вдув, а на видув повітря від себе. Просто откручиваете "хобот" пилососа спереду і прикручуєте його ззаду.

Захотілося доповнити статтю якимось практичним матеріалом, а то вийшло багато букв і мало конкретики. Хочу познайомити тих, хто ще не знає) Вас з такою чудовою програмою, як «Cpu-Z» (можете завантажити версію для 32 і 64-х бітних систем за посиланням).

Не думайте, програма не розповість Вам, як відремонтувати комп'ютер, але відчутно полегшить деякі моменти і практично дасть змогу "зазирнути" в системний блок, не розкриваючи його. Ну, тут я трохи перебільшив, але - зовсім небагато :)

Чим же чудова програма Cpu-Z»? По-перше, тим, що її не треба інсталювати. Вона запускається одразу в оперативній пам'яті. Головне її достоїнство в тому, що вона покаже нам повну і детальну інформацію про основних елементах нашого комп'ютера:

 • процесор, його тип роз'єму (сокет);
 • материнська плата (окремо з інформацією про "північної" і "південної" її мікросхемах);
 • ми зможемо (не розкриваючи корпус) визначити, скільки слотів оперативної пам'яті встановлено на системній платі, які з них зайняті і що в них встановлено;
 • окремо виводяться дані по графічному адаптеру (відеокарти);
 • Як бачите, плюсів - цілий кошик. І вміщується все це щастя в 2 мегабайти! Давайте ближче познайомимося з програмою, яка дуже згодиться нам, нехай не в процесі самого ремонту комп'ютера, але на етапі збору даних про ньому.

  Після запуску - бачимо наступне вікно:


  Программа для диагностики компьютера CPU-Z

  Це - перша вкладка з назвою «CPU» (процесор). Давайте розглянемо її детальніше:

 • Поле «name» - модель нашого процесора;
 • «Code name» «Max TDP» - кодова назва його ядра і максимальна споживана потужність у Ватах;
 • «Package» - назва процесорного роз'єму (слоти або сокета);
 • «Technology» та «Core Voltage» - з використанням якого технологічного процесу (45 нанометрів) зроблений і напруга на ядрі;
 • «Specification» - повна назва виробу і його тактова частота (2.80 Гігагерца)
 • У нижній частині скріншота зазначаються тактова частота системної шини і характеристики кеша першого і другого рівнів;
 • Розглянемо вкладку «Mainboard» - материнська плата.


  Информация по материнской плате

 • Поле «Manufacturer» вказує нам виробника (Асус);
 • «Model» - повна назва моделі плати;
 • «Chipset» - виробник мікросхеми (Intel) і її модель (G41). Це - "північний міст" чіпсету;
 • «Міст» - дані про "південному мосту";
 • Секція «BIOS» - надає дані про однойменної мікросхемі материнської плати;
 • Рухаємося далі. Закладка «Memory» - пам'ять.


  Информация про память

 • Рядок «Type» вказує нам на тип оперативної пам'яті (DDR2) і на режим використання (двоканальний);
 • У полі «Size» виводиться її повний обсяг, встановлений в системі;
 • Секція «Timing» показує частоту, на якій вона працює (Frequency) і на її різні затримки (таймінги);
 • І розберемо ще один скріншот - дуже корисну вкладку «SPD» (Serial Presence Detect) або - "схема послідовного детектування".


  Сколько слотов ОЗУ занято

  Вона примітна тим, що дає нам можливість, відкривши список під написом «Memory Slot Selection», "побачити" скільки слотів оперативної пам'яті встановлено на системній платі (у даному випадку - два: slot#slot 1 і#2). Це здорово спрощує ситуацію, коли, наприклад, потрібно швидко визначити, чи можна ще додати модуль в комп'ютер і чи є в ньому для цього вільні роз'єми для її нарощування? Нам для цього не потрібно його розкривати.

  Нижче видається детальна інформація по кожному слоту окремо. Видно, які чіпи використовуються, який виробник, серійний номер виробу (коли-то з такого номером я уточнював додаткові характеристики фірмового модуля «Corsair» на сайті виробника). Знову ж таки - частота роботи, робоча напруга (Voltage).

  Ще раз - дуже рекомендую цю програму «Cpu-Z», скачайте собі її обов'язково і користуйтеся.

  А зараз давайте перейдемо до практики і дізнаємося, як відремонтувати комп'ютер, якщо він поламався?  Рекламний блок