Заміна термоплівки

Рекламний блок


Сьогоднішня стаття буде присвячена заміни термоплівки в принтері HP Laser Jet 1220. Що ж таке термоплівка, для чого вона потрібна і як виробляти заміну термоплівки? Ось на ці питання ми і спробуємо відповісти в даній статті.

Давайте по порядку. Оскільки заміну термоплівки в принтері ми виробляли самі, то і опишемо весь процес детально! Ось наш "піддослідний" принтер-сканер-копір (БФП - багатофункціональний пристрій) HP Laser Jet 1220:


Принтер HP Laser Jet 1220

А ось, як виглядає сама термоплівка для нашого принтера:


Термопленка для принтера

Термоплівка виготовляється зі спеціальної термостійкої пластмаси. Вона дуже еластична і виконана у вигляді порожнистого циліндра з дуже тонкими стінками. Давайте заглянемо в цей "циліндр" збоку.
Тепер давайте дамо відповідь на два питання:

 • Навіщо потрібна термоплівка?
 • Як відбувається заміна термоплівки самостійно?
 • Для початку нам треба коротко описати принцип роботи лазерного принтера. Насамперед потім, щоб зрозуміти, які функції у цій роботі покладені безпосередньо на цю деталь.

  Отже, центром друкуючого механізму лазерного принтера можна назвати світлочутливий фотобарабан (чи фотовал). Це - порожня металева трубка, яка покрита плівкою з органічного світлочутливого полімеру. Саме з цього барабана зображення, що формується на ньому променем лазера, переноситься на папір.

  Для початку, поверхню барабана заряджається рівномірним позитивним електричним зарядом. Це відбувається за допомогою спеціального зарядного валика (ролика), розташованого за ним. По науковому називається - "вал первинного заряду" :)

  Спосіб зображення на барабані формується з допомогою лазерного променя, який засвічує (згідно завдання друку) відповідні ділянки барабана, формуючи на них негативний електричний заряд.

  На цьому етапі для створення зображення на папері нам потрібен тонер (магнітний порошок, з допомогою якого на лист наноситься відбиток). В дію вступає магнітний вал, який розташовується в безпосередній близькості від фотобарабана, обертається і захоплює (притягає) тонер, містить у собі магнітні частинки (залізо) і надає йому позитивний заряд.

  Ще не заплуталися? Слідкуйте уважно, далі буде ще цікавіше :) З магнітного валу (він знаходиться прямо над бункером з тонером) позитивно заряджений тонер (під дією закону тяжіння протилежних зарядів) переноситься на негативно заряджені ділянки фотобарабану (оброблені лазером), саме вони і відповідають темним зонам кінцевого зображення. Площа, заряджена позитивно, залишається чистою.

  Отже, у нас є нанесений на барабан тонер. Тепер принтера потрібно перенести його на папір. Це робиться з допомогою того ж електростатичного методу: проходить під фотобарабаном аркуш паперу позитивно заряджається за допомогою ще одного вала, який називається - вал переносу заряду. Після цього негативно заряджених частинок тонера з фотобарабана залишається тільки притягнуться до заряджена позитивно листу, сформувавши на ньому малюнок.

  Але справа в тому, що після всіх цих маніпуляцій, отримане таким чином зображення можна запросто скинути (здути) з аркуша. Адже воно не пройшло ще одну дуже важливу стадію - стадію термічного закріплення зображення. Закріплюється на папері зображення методом здавлювання листа з тонером на ньому між двома валами грубки принтера (Fuser Unit). Верхній вал розігрівається до температури близько двохсот градусів Цельсія і розплавляє часточки тонера, а нижній (притискний) забезпечує тиск, завдяки якому порошок проникає в саму структуру паперу, створюючи зображення.

  Частинки тонера, які залишилися на барабані, знімаються з нього спеціальним лезом (шкребком) з поліуретану і зсипаються в бункер відпрацювання.

  Ось так виглядає процедура друку на лазерному принтері. Яку ж функцію в процесі друку виконує термоплівка? Вона служить прошарком між нагрівальним термоелементом "печі" і проходить під ним папером.

  Заміна термоплівки в принтері повинна проводитися з регулярною періодичністю, так як її матеріал з часом просто зношується і може стоншена до стадії її розриву. А це вже - потенційно небезпечна ситуація (по ходу прочитання статті буде зрозуміло чому).

  На жаль, в позаплановий процес заміни термоплівки може втрутитися людський фактор. Досить частий випадок її розриву - "прогін" через принтер аркуша паперу (чернетки) з неприбраною скріпкою на ньому. Лист зі скріпкою, будучи щільно затиснутий між притискним валом і термоплівкою, при русі пошкоджує останню. Також до передчасної заміни термоплівки можуть призвести неакуратні дії користувачів, що намагаються сторонніми предметами дістати застряглу в принтері папір.

  Але ми відволіклися від основної теми - заміни термоплівки. Так давайте продовжимо! :) Спочатку від'єднуємо від нашого принтера скануючий модуль (сканер).


  Отсоединяем модуль сканирования

  У нашому випадку тут немає ніяких шурупів (сканер просто лежить зверху), від'єднуємо тільки кабель даних, позначений на фото вище. Отримуємо іншу модель принтера HP Laser Jet 1200 :)
  Справа в тому, що фірма «Hewlett Packard» раніше випускала дві моделі даного принтера. Одну - зі сканером і копіром, а другу - без. Перша мала маркування «1220», а друга - «1200». Ось такий даунгрейд у нас вийшов :)

  Тепер - черга бічних кришок і друкуючого картриджа:


  Извлекаем из принтера картридж

  Відкриваємо передню кришку, дістаємо картридж принтера.


  Картридж принтера

  Відкладаємо вбік, щоб не заважав. Починаємо розбирати кожух пристрою з тильного боку.


  Разбираем защитный кожух

  Відгвинчуємо верхню пластмасову майданчик і бачимо під нею блок управління лазером (відзначений суцільною лінією) і потрібний нам «Fuser Unit» (піч) - позначений пунктиром.


  Блок управления лазером

  Пропоную ще трохи відволіктися від теми заміни термоплівки принтера і, користуючись нагодою, більш докладно розглянути блок управління лазером. Ми спеціально знімемо і розберемо його для Вас. Ось як він виглядає поблизу:
  Зрушимо захисну кришку у напрямку, вказаному стрілкою і загляньмо всередину:


  Модуль оптики

  У правій частині ми бачимо схему генерації і керування лазерним променем, вгорі (обведена колом) - обертова призма, яка під різними кутами відображає промінь на світлочутливий фотобарабан принтера. Дві великі лінзи внизу це - лінзи корекційної оптики, в завдання яких входить вирівнювання оптичних спотворень растра на поверхні барабана.

  Заміна термоплівки потребує нашої уваги, тому продовжуємо! :) Знімаємо з кріплення "піч" і від'єднуємо кабелі управління.


  Снимаем печку принтера

  Поміщаємо модуль на стійку поверхню і розкручуємо гвинти, якими кріпиться захисна кришка над термоелементом.


  Термоэлемент

  І ось ми з Вами дісталися до місця, де розташована термоплівка.


  Порванная термопленка принтера

  Як бачите на фото вище - частина її зовсім відсутня і під нею видно сам ТЕН (трубчастий електричний нагрівач), який і "впекает" тонер на папір. Давайте, для наочності розглянемо зацікавив нас фрагмент ближче:
  Взагалі визначити, що потрібна заміна термоплівки (вона прорвано) не так складно. Ось кілька ознак, що вказують на це:

 • при друку чутний характерний "хрускіт" зминання паперу.
 • у місцях, де імовірно немає термоплівки, зображення буде нечітким, змазаним або взагалі відсутній
 • оскільки папір безпосередньо стикається з термоелементом - на її поверхні в місцях контакту можуть залишатися поглиблення, розташовані через рівні проміжки
 • Давайте трохи поговоримо про те, чим небезпечна несвоєчасна заміна термоплівки і чим це загрожує всьому пристрою? На останніх двох фото вище ми можемо бачити, просыпанный в місці розриву термоплівки всередину принтера тонер. Це відбувається тому, що на місці, де немає термоізолюючого матеріалу, папір з тонером треться безпосередньо про термоелемент, і тонерная крихта прилипає до його нагрітої поверхні.

  Прихована небезпека тут полягає в тому, що в такому стані принтер може ще деякий час працювати, видаючи місцями нечітке зображення. Але чим більше відбитків на ньому зробити, тим сильніше підвищується ризик виходу з ладу всієї грубки, повна заміна якої буде незрівнянно дорожче, ніж просто заміна термоплівки!

  Отже, що ж нам слід зробити далі? Очистити принтер від просыпавшегося в нього тонера, потім зняти ТЕН і, несильно потягнувши, видалити з нього пошкоджену термоплівку, як показано на фото нижче:


  Снимаем пленку

  Потім необхідно очистити нагрівач від утворився на ньому нагару. Дуже важливо! - треба обов'язково нанести на поверхню нагріваючого елемента спеціальну термосмазку, яка не втрачає свою консистенцію (густоту та властивості при нагріванні. Вона служить для того, щоб термоплівка могла вільно обертатися навколо термоелемента не пошкоджуючись в місцях тертя.

  Це може бути, наприклад, високотемпературна мастило «HTG50T» або - інша з аналогічними характеристиками. Ось як виглядає процес її нанесення:


  Наносим термосмазку

  І після - сама заміна термоплівки принтера. Просто акуратно одягаємо її поверх консистентного мастила.


  Замена термопленки

  Після цього нам залишається уважно зібрати весь "конструктор" назад :)

  Як бачите, в самостійної заміни термоплівки немає нічого складного. Потрібно тільки уважно дивитися і запам'ятовувати, що і звідки Ви откручиваете і знімаєте і потім в зворотному порядку виконати ті ж дії при збірці. Замінюючи термоплівку не докладайте надмірних зусиль, вона повинна вільно ковзати по поверхні ТЕН-а, а після складання принтера обов'язково віддрукувати на ньому кілька аркушів, щоб перевірити працездатність всіх його вузлів і позбутися можливого забруднення листа друкованим порошком.

  Зв'язатися з автором статті можна за цією адресою:


  Электронная почта автора

  Рекламний блок