Файл HAL dll відсутній або пошкоджений

Рекламний блок

Працюючи за комп'ютером тривалий час, іноді можна зіткнутися з різними проблемами, які можуть виникати з тих, чи інших причин. Про одну з таких несправностей ми сьогодні і поговоримо.

Уявіть собі, що Ви включили комп'ютер, але замість звичної завантаження спостерігаєте чорний екран, на якому моторошного виду повідомлення білими літерами. У цьому повідомленні говоритися що Windows не вдасться запустити, тому що відсутній файл hal.dll. Що роблять в подібній ситуації більшість людей? Правильно, перезавантажують комп'ютер. Але чомусь це не допомагає, повідомлення з'являється і немає ніякої можливості завантажити операційну систему. Саме цю проблему ми розглянемо далі.

hal-dll-1Для наочності, файл hal.dll буде видалено вручну. А далі, по кроках будемо відновлювати нормальну роботу системи. Після такого легкого вандалізму над ОС, коли комп'ютер буде перезавантажений, ми побачимо таке повідомлення на екрані. З-за пошкодження або відсутності ключових файлів завантаження, система не зможе виконати запуск. Виправити цю ситуацію можна замінивши пошкоджений файл, або повернути його на потрібне місце. Далі ми докладно розглянемо весь процес повернення до життя операційної системи Windows. Але з початку, давайте розберемося, для чого призначений hall.dll?

Навіщо потрібен hall.dll?

Саму абревіатуру HAL можна розшифрувати як Hardware Abstraction Layer. Якщо перевести на російську, то це буде звучати як «Шар апаратних абстракцій». Подібний шар абстрагування, розташовується між фізичною аппаратною частиною комп'ютера і його програмним забезпеченням. Звучить страшно, але все не так складно, як здається. Така прошарок, проміжне ланка, значно спрощує «спілкування» між програмами і «залізом». Наприклад, при розробці програм можна не враховувати багатьох особливостей і функцій фізичної частини ПК, адже такий посередник як HAL це все перетворює в потрібний формат.


Операційна система, яка має добре реалізованою підтримкою апаратного абстрагування, може дуже стабільно працювати на різному устаткуванні, з різними характеристиками (від планшетів до банкоматів). При цьому, немає необхідності для кожного випадку окремо виконувати серйозні зміни в системі. Для наочності, можна побудувати таку ієрархію програмного взаємодії, в якому бере участь HAL.

hal-dll-2В даному прикладі показаний випадок, коли якесь додаток (нехай це буде гра) взаємодіє з відеокартою. Адже гра не може враховувати всіх особливостей абсолютно всіх відеоадаптерів. Але будь-яка подібна програма повинна адекватно працювати на різних комп'ютерах з різними картами. Тут і приходить на допомогу HAL, який виконуючи роль посередника взаємодіє, через драйвер, з пристроєм. Треба зазначити, що Direct3D, який тут теж бере участь, є компонентом, що допомагає працювати з додатками з графікою. Думаю, трошки вже розібралися, що таке HAL. А тепер потрібно розібратися, що означає розширення DLL?

Для чого призначене DLL?

Розшифрувати DLL можна як Dynamic Link Library, по-російськи це буде звучати «бібліотека динамічного компонування» або «клієнтська бібліотека». Подібні бібліотеки час від часу використовують будь-які програми, якщо виникає така потреба. Але цей елемент не приписується до одного певного додатком. Будь-яка програма може його використовувати, навіть коли він завантажений в оперативну пам'ять вже іншою програмою. Що теж дозволяє економити оперативну пам'ять та інші важливі ресурси. Бібліотеки подібного роду дуже допомагають, при створенні нових додатків. Адже частина раніше написаного коду не потрібно переписувати заново. Його просто поміщають в бібліотеку і надалі використовують, по мірі необхідності.

Проведемо маленький експеримент. Запустіть будь-який додаток, наприклад, браузер, або текстовий редактор. Після цього закрийте його і запустіть знову. Відчуваєте різницю? Другий раз програма запустилася швидше. А все завдяки бібліотекам, які вона використовує. Після закриття програми динамічні бібліотеки продовжують залишатися в оперативній пам'яті, у вигляді кешу. Другий раз їх уже не треба завантажувати, тому і швидше додаток запускається.

Якщо порівняти два типи файлів .exe і .dll, то можна помітити їхню схожість по багатьом параметрам. Основна відмінність бібліотек полягає в тому, що вони не можуть бути самостійно запущеними. Вони є таким собі пазлом, або будівельним кубиком, який встановлюють на місце в цілісну програму, коли з'являється така потреба. Будь-яка програма може бути створена і без використання динамічно підключаються бібліотек. Але багато хто додатки складаються з окремих модулів і якщо кожен з них буде постійно запускатися, то і сама програма буде довго робити завантаження, а то і зовсім комп'ютер почне виснути від перевантаження.

Адже не всі модулі програми можуть ще й бути необхідні користувачу. Тому dll і виручають нас в таких ситуаціях. Запускається тільки те, що потрібно, тим самим раціоналізуючи і заощаджуючи витрати часу і енергії на роботу програми. Бібліотеки динамічного компонування можуть мати зовсім інше розширення. Наприклад, до такого типу можна віднести елементи, які знаходяться в панелі управління (розширення cpl). На цьому короткий огляд теорії варто закінчити і перейти безпосередньо до вирішення проблеми з файлом HAL.dll

Що робити, коли файл hal dll відсутній або пошкоджений?

Давайте розглянемо по ближче випадок з помилкою відсутності або пошкодження файлу HAL.dll, яка вже згадувалася вище. При будь-яких неполадок, пов'язаних з цим фалом, неможливо виконати запуск операційної системи. Але відновити цей елемент все ж можливе, яким би страшним не здавався чорний екран з повідомленням про помилку. Для цього нам буде потрібно консоль відновлення.

Щоб скористатися консоллю, візьмемо інсталяційний диск Windows XP. Виконуємо з нього завантаження, виставивши необхідні налаштування БІОС (як при установці ОС).


Корисні статті:

Як увійти в БІОС?

Помилка NTLDR is missing. Рішення проблеми

Як виправити помилку BOOTMGR is missing?

Завантажувальна флешка з декількома операційними системами


А тепер зверніть увагу на смугу, де проходить ініціалізація в момент завантаження.

hal-dll-3Також звернули увагу, що компонент HAL завантажується навіть до початку установки Windows. Втім, це просто цікаве спостереження, яке черговий раз доводить важливість цього елемента. Далі потрібно відкрити консоль відновлення, натиснувши на літеру «R», на своїй клавіатурі. Коли з'явиться наступне вікно.

hal-dll-4Тепер потрібно провести заміну пошкодженого, або відсутнього hal.dll на його повністю справну копію.

Взагалі, подібні бібліотеки можна завантажити з інтернету (наприклад, з сайту dll.ru). У разі необхідності встановити потрібний файл, просто завантажуємо і копіюємо його в системну папку в якості заміни пошкодженого старого. Ось тільки в нашому випадку пошкодження стосується дуже важливої динамічної бібліотеки і завантаження операційної системи неможлива. Отже, і завантаження файлів з інтернету теж є труднощі.

Що ми робимо в подібній ситуації? Правильно, знаходимо hal.dll на інсталяційному диску операційної системи і копіюємо його в потрібну папку вже на комп'ютері. Зайшовши в консоль відновлення, потрібно перейти в каталог інсталяційного диска. hal dll Для цього введіть в консолі наступну команду (в даному випадку директорія установки Windows (I386).


Варто зазначити, що диск може мати зовсім іншу букву, на відміну від показаної тут «D». Можна скористатися командою «dir /p» (лапки не потрібно вводити) і тим самим вивести на екран вміст каталогу, натисканням будь-якої клавіші.

Шукаємо наш загублений файлик.

hal dll поврежденОсь ми його і здається знайшли. Але зверніть увагу на дивне розширення DL_ (замість DLL). Не варто лякатися, це потрібний нам файл, просто він cab знаходиться в архіві. У таких архівах часто зберігаються різні компоненти Windows, перед інсталяцією на комп'ютер. Але нам все одно потрібно розпакувати його. Для цих цілей використовуємо команду «expand».


Корисний момент, якщо захочете дізнатися більше про можливості будь-якої команди, то просто введіть її в консоль, потім пробіл і слеш зі знаком питання.

hal-dll-7Система покаже коротку довідку по даній команді, з різними параметрами для неї. А поки що, продовжимо наводити Windows в порядок. Файл hal.dll ми вже знайшли, і він знаходиться в архіві. Тепер залишилося тільки його розпакувати і скопіювати в потрібну папку. Зробити це можна буквально одночасно, написавши таку команду:

expand d:\i386\hal.dl_ c:\windows\system32 Не забуваємо, що буква диска в Вашому випадку може бути іншою.

hal-dll-8Давайте розшифруємо цю команду:

 • expand — команда розпакування;
 • d — диск, ім'я приводу;
 • i386 — папка;
 • hal.dl_ - архів з файлом бібліотеки
 • друга частина команди показує куди проводиться розпакування:

 • c:\ — логічний диск на вінчестері;
 • windows system32 — системні папки, друга є кінцевим пунктом, де буде зберігатися наш файл.
 • Після того, як команда була виконана, можна перевірити hall.dll знаходиться на своєму місці. Переходимо в C:\Windows\system32 далі виконуємо команду «dir /p». На екрані буде показано вміст теки, шукаємо наш файл.

  hal-dll-9Ось він, на місці, де повинен бути. Тепер виконуємо перезавантаження комп'ютера, переконаємося, що все працює. Все вдало завантажується, ми впоралися із завданням і змогли відновити втрачену динамічну бібліотеку.

  Але чому відбувається таке, коли hal dll відсутній або hal dll пошкоджений, не може ж все це відбуватися таким дивним чином? Можна відзначити наступні причини:

 • шкідлива програма, або вірус;
 • проблеми з вінчестером, наявність на ньому битих секторів;
 • збій після заміни або установки обладнання.
 • На цьому можна завершити сьогоднішню статтю. Тепер Ви будете знати, як діяти, якщо зіткнетеся з такою проблемою. Будуть питання — сміливо пишіть їх в коментарях до цієї статті.

  Рекламний блок