Ремонт відеокарти своїми руками

Рекламний блок


Ви коли-небудь стикалися з тим, що Ваша відеокарта перестала працювати? Дай Бог, звичайно, щоб цього ніколи не сталося, але все ж! Що робити, наприклад, якщо чути що комп'ютер завантажується, але на моніторі немає ніякого зображення (чорний екран)?

Що ми зазвичай робимо в таких випадках: підставляємо завідомо робочу відеокарту (або перемикається на інтегроване відео) і переконуємося, що проблеми саме з графічним адаптером. Але що робити в цьому випадку? Чи можемо ми самостійно забезпечити ремонт відеокарти?

Гарна новина полягає в тому, що "так": ремонт відеокарти своїми руками цілком можливий! Погана ж у тому, що після такого ремонту немає ніякої гарантії, що відновлена таким чином відеокарта буде працювати довго. Також сам ремонт може завершитися невдало, якщо ми не будемо дотримуватися певних правил. Але давайте про все по порядку! :)

Отже, у нас є не робоча відеокарта від фірми «Nvidia», модель «GeForce 9500 GT». Ось така:


Видеокарта GeForce 9500 GT

Проблема в чому? Відеокарта тривалий час працювала в жорстких температурних умовах, які призвели до її перегріву. У результаті цього відбулася досить типова (в подібних випадках) річ: "відвал" BGA чіпа відеокарти.

Нехай Вас не лякає слово "відвал", нічого там не відвалилося :) Просто саме так у народі називають виникає в результаті тривалого перегріву, порушення електричного контакту масиву BGA кульок з друкованою платою карти. Зазвичай подібне явище виникаємо в результаті наявності невеликої ділянки холодної пайки, який піддається тривалому і сильному нагріванню.

Не можна сказати, що це 100% брак виробника: олов'яних кульок у масиві може бути досить багато і порушення (або окислення) контакту навіть одного з них може привести до повної (або частковій) втраті картою працездатності. Так що перегрів, будь то відеокарти або центрального процесора - дуже неприємна штука. Намагайтеся всіма можливими способами його не допускати!

А в даній ситуації нам нічого не залишається, як спробувати відремонтувати відеокарту своїми руками, своїми силами. Отже, перш за все нам потрібно подбати про те, щоб видалити з карти всі наявні на ній пластмасові заглушки, стікери (наклейки), розташовані з тильного боку. Все, що знаходиться в районі графічного чіпа і може оплавитися.


Видеокарта с тыльной стороны

Так, так! Ви не помилилися: саме оплавитися. Адже ми будемо ремонтувати відеокарту методом її нагрівання і все "зайве" потрібно, на всякий пожежний, прибрати. Звичайно, можливо, нічого такого і не станеться, але просто візьміть це собі за звичку - стане у нагоді :)

Також нам потрібно буде зняти вентилятор і систему охолодження. Робимо це тим, що нам більше зручно. Особисто я користуюся ось такий викрутка зі змінними насадками:


Отвертка со сменными насадками

Відвертаємо шурупи, що кріплять вентилятор, знімаємо металеву накладку і отримуємо ось таку картину:


Снимаем систему охлаждения

Як бачимо, система охолодження вимагає грунтовного чищення, так і сам вентилятор потребує профілактики, так як його ККД знизився з-за налиплого на лопатях вапна і пилу, набившейся в підшипник.

Наступним кроком нам потрібно зняти радіатор системи охолодження GPU. Здавалося б, що тут складного? Але, як казав один кіногерой у фільмі про різну нечисть: "скрізь є підступ!" Тут він полягає в тому, що часто (особливо якщо чіп експлуатувався в жорсткому температурному режимі), засохнув, термопаста намертво склеює кристал і радіатор.


Снимаем радиатор

Категорично не рекомендується, у такому випадку, застосовувати силу богатирську і тягнути цю справу на себе або, як помилково підказує досвід, чомусь подковыривать! Так можна і кристал зашкодити! Є більш просте і елегантне рішення: беремо звичайний побутовий фен і, не поспішаючи, прогріваємо область зчеплення.


Размягчаем застывшую термопасту феном

Через деякий час (5-10 секунд) починаємо злегка похитувати радіатор з боку в бік, як на фото вище. Термопаста, розм'якшуючись під дією температури, дозволить нам це зробити. Ще трохи прогрів це справа, легко відокремлюємо наш радіатор від кристала:Постарайтеся максимально повно і максимально акуратно очистити від залишків старої засохлою термопасти як "підошву" радіатора, так і сам кристал. Намагайтеся при цьому не подряпати металеву поверхню радіатора (це зменшить коефіцієнт його теплопередачі). Не скоблите, краще окремо прогрійте і зітріть стару пасту.

З кристалом також максимально акуратно: якщо не вийшло зняти якусь частину пасти (як у мене, наприклад), то краще залиште. Все що стирається - видаляйте обов'язково! В іншому випадку термопаста під впливом температури, що називається, "запечеться" і тоді її буде вже дуже важко прибрати, не пошкодивши (сколів) при цьому саме ядро.

Перш ніж приступити до ремонту відеокарти своїми руками, давайте ближче подивимося на графічний чіп.
Чому я виділив деякі області на фото вище? Дивіться, велика область - це сам чіп графічної карти, а менша - кристал графічного процесора (GPU - graphics processing unit). По периметру кристала ми бачимо біла речовина-герметик (компаунд), який виконує кілька функцій: захищає кристал від попадання під нього пилу і кріпить його до підкладці.

У чому тут фішка" і чому ремонт відеокарти своїми руками може закінчитися невдало, які б зусилля ми не робили? Майданчик (масив) BGA кульок припою є не тільки між самим чіпом і текстолітом друкованої плати, але і між кристалом і основою графічної карти!


Массив BGA шариков

Відчуваєте, куди я хилю? Сувора реальність полягає в тому, що ми можемо відремонтувати відеокарту самостійно (це якщо нам ще пощастить тільки в тому випадку, якщо має місце порушення контактів куль безпосередньо між друкованою платою і підкладкою. У разі ж, якщо "відвал" стався під кристалом, то тут навряд чи ми щось можемо зробити. Навіть така операція, як реболлинг (повна заміна масиву куль за допомогою трафарету) в даному випадку не врятує, оскільки проводиться ця процедура тільки для "підошви" всього чіпа, але ніяк не кристала!

Отже, необхідний мінімум теорії ми, сподіваюся, засвоїли? Рухаємося далі! Для ремонту відеокарти в домашніх умовах нам знадобиться флюс і одноразовий шприц. Я користуюся звичайним СКФ (спиртоканифольным), який так і називається: «СКФ-флюс».


Спирто-канифольный флюс (СКФ)

Набираємо субстанцію у шприц (десь один кубик). Якщо залишиться - можна буде злити назад.

Примітка: можете скористатися і будь-яким іншим малоактивним (в ідеалі - нейтральним) флюсом. Наприклад, «F1» або «F3». Також підійде оригінальний «ЛТІ-120». Хоча, з ЛТІ не все так однозначно: залиште його на крайній випадок :)


Заливаем флюс под чип

Носик голки акуратно прикладаємо до краю підкладки, нахиляючи таким чином, щоб выдавливаемый нами з шприца флюс опинився під чіпом. Після його закачування, при необхідності, трохи нахиліть карту, щоб він добре розтікся між кульками. В ідеалі, нам потрібно досягти ефекту, коли рідина трохи здасться зі всіх сторін.


Флюс хорошо растекся под чипом

Порада: після використання промийте шприц (просто наберіть в кілька разів води з крана і видавіть через голку). Якщо цього не зробити, каніфоль в голці засохне і закупорить її. Доведеться довго чистити або викидати.

Тепер ми можемо бути впевнені, що при нагріванні флюс виконає свою функцію. Навіщо потрібні флюси, які вони бувають і як ними правильно користуватися, ми розглядали в окремій статті, так що не будемо повторюватися.

Після цього можемо приступати безпосередньо до ремонту відеокарти своїми руками! Для цього маємо її таким чином, щоб ми мали вільний доступ до GPU зверху і знизу і за допомогою паяльної станції починаємо нагрівати підкладку по периметру.


Прогреваем графический чип термофеном

Примітка: ні в якому разі не грійте сам кристал! Він може вийти з ладу!

Як це роблю я, краще покажу Вам у форматі відео, так як одними фотографіями тут наочно не проиллюстрируешь.
Зараз давайте трохи прокоментуємо цей ролик. Коли будете прогрівати відеокарту знизу (під чіпом), намагайтеся тримати фен перпендикулярно площині текстоліту, а то у мене і знімати і гріти одночасно трохи не вийшло. Також дивіться не зачепите розтрубом дрібні компоненти карти, розташовані з тильної сторони (їх можна запросто змістити, враховуючи розігрітий припій під ними).

У відео вище я показав не всю процедуру, як Ви розумієте. Знизу треба нагрівати досить довго (3-5 хвилин), щоб дим від флюсу, який Ви могли помітити, став досить інтенсивно підніматися над платою (це свідчення того, що плата добре прогрілася). Першою стадією буде "закипання" і пузирування флюсу - це нормально.

Також не соромтеся прогрівати місце під самим кристалом (через плату це можна робити). Головне: не затримуйте фен на одному місці - плавно рухайте ним по площі (щоб виключити місця локального перегріву поверхні). Тримайте розтруб фену на відстані 2-3 см від оброблюваної поверхні. Потік повітря особисто я виставляю на середнє значення, температура, яка показує при цьому паяльна станція - 420-450 градусів Цельсія. Друге значення - межа для моєї «Ya Xun 880D».

Розкид температури тут пов'язаний з тим, що сам її датчик розташований безпосередньо в ручці термофену, а температура повітря на виході з фена - вже інша (нижче). Плюс сюди можна додати неминучі тепловтрати, обумовлені здатністю поглинати і розсіювати тепло самої оброблюваною поверхнею, температурою в приміщенні, близькістю фена до нагрівається площі, потужністю повітряного потоку і т. д. Саме тому тільки досвідченим шляхом можна буде підібрати точне значення робочої температури (термопрофілю) для тієї чи іншої паяльної станції.

До якого стану треба гріти? Тут, знову ж таки, є свої непрямі ознаки, за якими ми можемо орієнтуватися. Вся процедура займає приблизно 5-8 хвилин. Розкид часу обумовлений факторами, перерахованими вище. Також залежить від якості використовуваного флюсу, типу припою з якого виконаний BGA масив на підкладці (свинцевий або бессвинцовый). У процесі сильного нагріву флюс повинен досить пристойно випаровуватися (диміти).

Також важливим маркером може служити візуальне виявлення підплавлення припою на елементах, розташованих на чіпі навколо кристала (зазвичай це ряд маленьких SMD конденсаторів). Коли припій на них "заблищить", - вірна ознака того, що і кулі підкладки досягли температури свого плавлення, а саме це нам і потрібно! Для більшої впевненості, можете взяти у вільну руку пінцет і спробувати злегка поворушити сам чіп: легенько штовхніть його (буквально на міліметр) і побачите, як він "хитнеться" і за рахунок сил поверхневого натягу розплавлених куль знизу, встане на місце. Після цього нагрівання можна сміливо припиняти!

Примітка: деякі умільці замість станції використовують звичайний будівельний фен або ж ремонтують відеокарту своїми руками", запікаючи" її в побутовій духовці, попередньо загорнувши у фольгу! Скажу чесно, я не прихильник таких радикальних методів "ремонту", хоча (якщо у хлопців все виходить), то чому б і ні? :)

Під час процедури нагріву можете контролювати температуру поверхні за допомогою термопари або пірометра (інфрачервоного термометра). Це допоможе користувачам краще зорієнтуватися у виборі вірного термопрофілю.


Контролируем температуру нагрева

Примітка: при охолодженні відеокарти (та й будь-якого іншого елемента) не використовуйте примусовий обдув - вентилятор і т. д. Нехай деталь остигає природним чином, не потрібно її "підганяти". Адже Нам не потрібно, щоб мікросхема отримала тепловий шок (удар)?

Ось це і є ремонт відеокарти своїми руками! Вдалим він був чи ні, нам ще належить перевірити. Для цього нам потрібно зробити кілька обов'язкових речей. За звичкою я очищаю (там де це можливо) плату від залишків флюсу. В даному випадку - каніфолі, що залишилася після випаровування спиртової складової. Каніфоль нейтральна (не взаємодіє з компонентами плати) і, по ідеї, її можна і не змивати, але, для порядку, гарненько пройдемося по ній щіткою з очисником.


Очистка платы от флюса

Більш менш відмили (каніфоль розчинилася), даємо висохнути і наносимо свіжу термопасту на кристал («КПТ», «АлСил» або «Zalman» - поважаю):


Наносим на чип термопасту

Тепер збираємо весь "конструктор" назад (кріпимо радіатор, прикручуємо кулер, підключаємо його до роз'єму на платі).


Устанавливаем систему охлаждения

Перед установкою карти в системний блок пройдемося (на всякий випадок) гумкою по контактів роз'єму Pci Express і все, - можна встановлювати комплектуючу на материнську плату щоб перевірити, що у нас вийшло?


Ремонт видеокарты прошел успешно!

А вийшло, у нас, як бачимо, все дуже навіть не погано. Зображення на моніторі є! Ремонт відеокарти своїми руками можливий! Звичайно, для повної впевненості нам потрібно встановити операційну систему (не було під рукою), інсталювати драйвер відеокарти і, в ідеалі, запустити який-небудь стрес-тест на стабільність, який і покаже нам, в підсумку, ми впоралися самостійно з ремонтом відеокарти чи ні?

Примітка: для тіста дуже добре може підійти безкоштовна і проста у використанні утиліта «FurMark».

А то всяке буває: начебто відеокарта заробила, але драйвер не встановлюється або не проходить тест на стабільність. Також, як Ви розумієте, ніякої гарантії на подібний вид "ремонту" ми дати не можемо і як довго пропрацює пристрій не знаємо? Але, як говориться, зате ми прокачали скілл" по ремонту відеокарт в домашніх умовах, а клієнт отримав тимчасово робочий комп'ютер. Ми зробили, що було в наших силах, а далі буде те, що має статися!

Як завжди, чекаю Ваших коментарів, відгуків, конструктивної критики внизу під статтею :)Рекламний блок