Як замінити конденсатори на материнській платі

Рекламний блок


У даній статті, друзі, ми спробуємо відповісти на питання про те, як замінити конденсатори на материнській платі комп'ютера і в яких випадках потрібно це робити?

В цілому, перепайка конденсаторів на платі не є складним процесом. Потрібно тільки обов'язково мати мінімальний набір для забезпечення якісної пайки і подальшого очищення друкованої плати від її слідів. Про це ми теж обов'язково поговоримо!

Нещодавно я встановив свій особистий рекорд по заміні великої кількості конденсаторів на платі за один раз. Перепаял відразу 10 (десять) вздувшимися конденсаторів і материнська плата нині стабільно працює в одному з відділів нашої організації.

Ось вона (червоним виділені ті конденсатори, які були замінені на справні). Фото нижче - кликабельно:


Плата после перепайки конденсаторов

Шкода, що я не зробив фотографію цієї материнської плати ДО заміни мною конденсаторів на ній. Чесно кажучи, я взагалі не збирався спочатку писати статтю на дану тему, але потім мені на пошту прийшло поспіль кілька листів від наших читачів з пропозицією розкрити цю тему більш детально.

До того моменту я вже выпаял всі конденсатори з плати і вона лежала у мене в столі в очікуванні відповідного кількості необхідних для заміни елементів.

Примітка: про те, як правильно підбирати конденсатори на заміну несправним (роздувся і поганим) ми говорили в одній з попередніх статей нашого сайту.

Отже, після заміни десяти конденсаторів різного номіналу і ємності наша материнська плата з успіхом пройшла тестування (багаторазове включення і вимикання і подальша стабільна робота протягом всього робочого дня):


После замены конденсаторов плата тестируется

Як бачите, на фото вище я також використовую PCI POST плату для тестування, яка показує всі етапи проходження початкового самотестування системи після її включення.

Примітка: при певному досвіді (і розвиненою інтуїції) :) за кодами, що видаються платою, можна.зорієнтуватися щодо того, чи вдало пройшла перепайка конденсаторів і якісно чи було все зроблено?

Що я маю на увазі? Поясню на прикладі однієї з перших плат, на якій я заміняв роздуті електролітичні конденсатори. Тоді у мене не було необхідних речей для пайки і я вирішив так: запаяю без всього того, що належить, але акуратно! Якщо вийде - добре, якщо ні - не велика втрата :)

На той момент у мене був тільки паяльник з тонким жалом на 40 Ватів і котушка толстого припою. Під руками не було навіть каніфолі!

Ось таким ось паяльником я тоді працював:


Паяльник на сорок ватт

Примітка: для того, щоб замінити конденсатори на платі вибирайте паяльник потужністю від 40 до 80 ватів. Більше не потрібно, інакше є ризик перегріти (оплавить) і пошкодити розташовані близько до місця пайки елементи на системній платі. Також, чим тонше буде жало інструменту, тим легше з ним буде Вам працювати.

Продовжимо, перед процедурою я помістив в один з вільних роз'ємів PCI комп'ютера свою POST карту (PC Analyzer), включив материнську плату, замкнувши на ній відповідні контакти, і зафіксував номер коду, після якого завантаження системи припинялася. Тобто вентилятори обертаються, але більше нічого не відбувається і чорний екран комп'ютера. АЛЕ - ми запам'ятали код помилки, який "впирається" завантаження, а це - дуже важливо!

Після цього, я звільняю плату від всього "зайвого" (що буде заважати мені при паянні), беру її з корпусу комп'ютера і замінюю конденсатори (більш докладно сам процес розберемо трохи нижче). Перепаял я, значиться, кілька конденсаторів біля центрального процесора, поклав плату на дерев'яну поверхню, поставив у неї оперативну пам'ять, підвів до вбудованій відеокарті VGA кабель монітора, під'єднав блок живлення, повернув POST карту і запустив.

Після цього я став дивитися на коди завантаження в очікуванні того самого, на якому завантаження комп'ютера зупинялася. Ось він з'явився на семи сегментному табло, трохи затримався і... зникла, змінившись наступним (я тут же подумки привітав себе з першої успішної заміною конденсаторів), АЛЕ!...Несподівано новий код змінився на вже бачений мною раніше (зіпсований) і материнська плата почала видавати звукові сигнали про помилку. Повторні перезавантаження тільки закріпили цей алгоритм: збійний код затримується на табло трохи довше звичайного, змінюється наступним і тут же повертається назад.

У зв'язку з цими спостереженнями я зробив перший висновок: заміна конденсаторів на платі повинна проводитися не тільки акуратно, але і при наявності всіх необхідних інструментів. Що я зробив? Пішов у найближчий магазин радіотехніки, купив там все необхідне і ще раз гарненько пропаял (прогрів) усі контактні майданчики (ніжки) впаянных мною конденсаторів, після чого ретельно очистив місця пайки спеціальною рідиною. В результаті виконаних маніпуляцій, системна плата успішно "завелась" і, сподіваюся, працює і по цей день :)

Зараз я користуюся вдосконаленою версією паяльника з ручним регулятором температури жала (фото - кликабельно):


Паяльная станция без термофена

На коробці написано, що це - паяльна станція без термофену (фен, який з допомогою гарячого повітря може випоювати цілі мікросхеми з друкованих плат).

Коштує таке "задоволення" недорого, а працювати з ним набагато зручніше, ніж із звичайним паяльником. Виставив потрібну температуру за допомогою регулятора і паяльник постійно тримає її (не вигорить і не перегріваючи доріжки та інші елементи на друкованій платі). До того ж, жало покрито спеціальним захисним матеріалом, який істотно продовжує термін його служби в умовах нагріву. Також в асортименті - знімний тримач для паяльника - дуже зручно :)

Тепер перейдемо до супутніх аксесуарів для пайки конденсаторів (та й не тільки їх) і розглянемо їх більш докладно. Всі ті "прибамбаси", якими сам користуюся я помістив на фото нижче:


Аксессуары для пайки

Розглянемо кожен елемент окремо:

 • оплетка для видалення зайвого припою з місця пайки (буває різної товщини, звертайте на це увагу при виборі!)
 • трубчастий припой з рідким флюсом всередині
 • м'який припій в котушці
 • рідина-очищувач для промивання місць спайки від залишків забруднення і флюсу
 • звичайна каніфоль

 • Якщо не плануєте займатися монтажем компонентів раз в місяць, то Вам дуже стане в нагоді така річ, як підставка для паяльника. Виглядає вона наступним чином:


  Подставка для паяльника

  Порада: звертайте увагу на те, щоб підстава підставки було масивним (важким). В іншому випадку є ймовірність, що під вагою паяльника і електричного кабелю вона просто перекинеться!

  Для видалення зайвого припою я іноді використовую ручної оловоотсос:


  Ручной оловоотсос для удаления лишнего припоя

  Хорошою альтернативою даного відсмоктування може стати його поліпшена версія, оснащена нагрівачем.


  Термоотсос для олова

  Примітка: він може Називатися в народі по-різному: термоотсос, паяльник з оловоотсосом, поршневий оловоотсос з нагрівачем і т. д. Тому при покупці майте це на увазі (можете на рівному місці продавця спантеличити) :)

  Іноді - незамінна річ, коли потрібно випаяти мікросхему з великою кількістю висновків, розташованих з тильної сторони плати або спаяти з неї якийсь роз'єм. При деякій практиці, досить зручний інструмент, що розширює наші можливості і полегшує роботу "паяльщику".

  Мабуть, основний нюанс у роботі полягає в тому, що наконечник інструменту може бути товще, ніж необхідно для деяких видів робіт: ті ж висновки конденсаторів або інша "дрібнота" на платі. Оскільки нам потрібно забезпечити щільний контакт жала оловоотсоса з оброблюваною поверхнею, логічним буде нахилити під кутом (для хорошого контакту з припоєм), як показано на фото нижче:


  Как пользоваться оловоотсосом

  Коли відчуємо (побачимо) що олово "попливло", натискаємо на кнопку, поршень розпрямиться і втягне в себе розплавлений припій.

  Періодично інструмент потрібно чистити від скупчився всередині сплаву. Як правило, термоотсос має знімний наконечник (жало), яке можна відгвинтити і розбірну ручку (відразу над нагрівальним елементом). Вона також скручується проти годинникової стрілки.

  Вийміть всі залишки припою, перевірте робочий стовбур інструменту на просвіт. Якщо є якісь зауваження, прочистіть його тонкої спицею або дротом відповідного діаметру. В розібраному стані це виглядає наступним чином::


  Как почистить оловоотсос

  Відразу скажу, що найдорожчим з усього перерахованого вище є оловоотсос з нагрівачем - 6 доларів, решта коштує ще менше. Природно, сам паяльник коштує 7-8 доларів, а паяльна станція, показана в даній статті, - 20. Як бачите, подібний набір для пайки доступний кожному!

  Отже, давайте, як завжди, розглянемо кожен з перелічених вище пунктів окремо.

  Оплетка для видалення припою відмінно вбирає розігріте олово, діючи за принципом губки. Просто притискаємо її до місця пайки розігрітим паяльником і коли припій вбереться, - приберіть, а використаний її кінець - відріжте ножицями.


  Оплетка для удаления припоя

  Продається оплетка в невеликій котушці по 1,5 метра, коштує копійки, а користі від неї - "цілий вагон!" :)

  Трубчастий припій для заміни конденсаторів я люблю використовувати (порівняно із звичайною каніфоллю) з тієї причини, що в ньому міститься всередині вже флюс, який при нагріванні відразу розтікається за місцем пайки.

  Примітка: під терміном "флюс" розуміють субстанцію, призначену для окислення і видалення нагару з поверхні під пайку. З ним спаиваемые поверхні краще "схоплюються" між собою. Також його використання сприяє поліпшенню розтікання розплавленого припою та подальшого захисту його від дії навколишнього середовища. Є багато різновидів флюсів: у вигляді рідини, гелі, пасти або порошку, знову ж - знайома всім каніфоль. Бувають ще паяльні пасти, які містять в собі дрібні частинки припою разом з флюсом. Також є безотмывочные (не вимагають подальшого очищення і змивки) і звичайні.

  Я користуюся ось такий рідкої його різновидом - «ЛТІ-120» Це одна з різновидів спиртоканифольных флюсів (СКФ-флюс - рідка каніфоль спирт). Має пензлик всередині ковпачка, тому наносити його на місце пайки дуже зручно:


  Флюс для пайки

  Коротше кажучи, флюс для пайки це, як масло для каші: без нього її є теж можна, але якось не хочеться :)

  А ось більш товстий припій в котушці я використовую для всього іншого, крім перепаювання конденсаторів на материнських платах. При спайці проводів він лягає рівним товстим шаром, що надає місця з'єднання додаткову міцність і надійність.

  Очищувач (або його аналог) я рекомендую в обов'язковому порядку використовувати для видалення слідів роботи з плати. Як роблю я? Капаю його на місця пайки і ретельно протираю їх спеціально призначеної для цієї справи жорсткої зубною щіткою. Ялозимо щіткою без сорому, нічого від неї платі і конденсаторів не стане :) Також можна змочити ганчірку ацетоном або медичним спиртом і протерти плату (тут вже - справа звички).

  Окремо ж каніфоллю, якщо чесно, я користуюся не так вже й часто. Швидше вона потрібна мені для очищення гарячого жала паяльника, яке може "нахапати" під час роботи на себе різних непотрібних частинок. Гарненько вмочую його в каніфоль, потім - ретельно витираю про бавовняно-паперову тканину, складену в декілька шарів. Також в побуті "паяльщиков" зустрічаються спеціальні очищувачі для жала. Це, як правило, латунна або мідна стружка, яку засовується гаряче жало, щоб зняти з нього нагар і частинки припою.


  Очиститель жала паяльника

  В принципі, нічого не заважає нам купити звичайну сталеву губку для миття посуду (знаєте, таку спіралькою) і, з тим же успіхом, використовувати для очищення жала її :)

  Тепер зупинимося докладніше на тому, як правильно користуватися ручним оловоотсосом під час заміни конденсаторів на материнській платі? Принцип його дії простий (як у шприца), тільки завдання останнього - виштовхувати рідина, а оловоотсос втягує її в себе. Просто стискаємо його пружину до фіксації її в нижньому положенні, впритул підносимо до місця пайки і, натиснувши на кнопку вивільнення пружини, змушуємо підлозі-рідкий припой втягнутися в отвір.

  Отже, добре розігріваємо олово біля однієї з "ніжок" конденсатора і (поки припій знову не затвердів) накриваємо її зверху відсмоктуванням і натискаємо кнопку:


  Как пользоваться оловоотсосом

  Після закінчення робіт із заміни конденсаторів обов'язково потрібно розібрати інструмент (він розкручується, як кулькова ручка) і видалити залишки припою, який засмоктало всередину.

  Ось як, у моєму випадку, виглядали місця пайки після обробки їх за допомогою обплетення і оловоотсоса і промивання очисником:


  Плата после замены конденсаторов

  А ось - приклад неохайно виконаної пайки на платі:


  Плохая пайка

  Ось - крупним планом:


  Неаккуратная пайка

  Така пайка, може з часом призвести до короткого замикання на платі або ж - до утворення на ній різних оксидів, що також, швидше за все, призведе до її псування.

  Перепайка і заміна конденсаторів на платі

  Докладно описувати, як перепаяти конденсатори я сенсу не бачу (маю на увазі сам процес). Так як тут потрібно набратися трохи досвіду, а зробити це можна тільки спробувавши самому. А ось кілька корисних порад дати, це - з задоволенням! :)

  Почніть саме з процедури випоювання конденсаторів з неробочої плати. Чим більше Ви і выпаяете, тим краще. На даному етапі наше завдання - відчути роботу з паяльником, зрозуміти, коли і як плавиться припій, як швидко застигає назад? Набити руку, одним словом.

  Під час вилучення конденсатора з плати (коли прогріваєте олово біля його ніжки) пошатывайте його з боку в бік і рано чи пізно побачите, що "ніжка" через розплавлений припій "провалюється" в отвір. Те ж саме виконайте з іншою. У разі необхідності, прогрійте плату зверху повторно і повністю витягніть елемент.

  Після того, як він опиниться у Вас в руках, вирівняйте його контакти з допомогою пінцета (якщо вони погнулися, видаліть з них за допомогою паяльника залишки припою (якщо він там опинився) і за допомогою звичайного канцелярського ножа добре зачистити їх (поскобліть), забезпечивши тим самим майбутній гарний електричний контакт. Всі! Конденсатор выпаян і готовий до пересадки! :)

  Порада: раніше в ходу були плати на свинцовосодержащем припої, зараз все більше переходять на бессвинцовый. А температура плавлення бессвинцового припою на 20-30 градусів вище (220 градусів Цельсія проти 190-та). Таким чином, і нагрівати місце пайки потрібно довше або сильніше, що загрожує додатковими проблемами. Тому є такий метод: перед пайкою пролуживаем (наносимо зверху за допомогою розігрітого паяльника) на висновки конденсатора легкоплавкий припій (трубчастий з флюсом всередині). Також можна використовувати спеціально розроблені для цього лекгоплавкіе сплави «Вуда» або «Троянді». Таким чином ми, як би, змішуємо обидва види припою. В результаті чого отримуємо меншу кінцеву температуру плавлення в місці пайки.

  Перш, ніж замінити конденсатори на материнській платі, яку Ви хочете реанімувати, нам також потрібно буде видалити з неї вийшли з ладу (роздуті або потекли) елементи. Ось тут будьте дуже обережні (особливо в перший раз) і не пошкодите гарячим паяльником струмопровідні доріжки, якими густо всіяна поверхню плати. Деякі з конденсаторів можуть розташовуватися дуже близько від них.

  Примітка: перш ніж паяти (особливо б/в конденсатори) плату, обов'язково перевірте їх за допомогою мультиметра або ESR тестера. Мало чи що?

  Після того, як підготуєте таким чином плату, я рекомендую Вам зробити ще одну річ: візьміть голку від одноразового шприца, перекусіть її навпіл з допомогою бокорезов (якщо потрібно - приберіть напилком утворилися краю) і, прогрів зверху місце майбутньої пайки, знизу введіть в нього вістря голки:


  Чем сделать отверстие в припое

  Ми тільки що очистили посадкове отвір для безперешкодного та комфортного розміщення в ньому "ніжки" конденсатора. Проробіть ту ж процедуру для другого висновку, просмикніть в них з іншого боку ніжки конденсатора, міцно притисніть його до плати і починайте пайку.

  Порада: для видалення надлишків припою з "п'ятаків" краще і безпечніше для друкованої плати користуватися мідної опліткою відповідної товщини (2-3 мм). Наносимо флюс, притискаємо оплітку прогрітим паяльником і починаємо акуратно ялозити їм по оброблюваній поверхні. Достатня кількість флюсу повинна забезпечити це ковзання. Ту ж процедуру можна виконати з протилежного боку плати. Після цього монтажні отвори повинні очиститися. Особисто мені дуже зручно користуватися китайським флюс-гелем «Amtech RMA-223».

  Нагадую, після закінчення пайки не забудьте провести очистку плати спеціальною рідиною (ідеально - ізопропіловий спирт). Можна і етиловий медичний (95-ти відсотковий), але він залишає противний білий наліт, який візуально псує загальну картину! На платі можуть залишитися непомітні оку крапельки брызнувшего припою, який запросто може замкнути близько розташовані один до одного доріжки. А коротке замикання в комп'ютері - річ неприємна! Та й активний флюс (якщо він використовувався) може, з часом, вступити в якусь складну реакцію з оточуючими компонентами, а воно Вам треба? :) Тому змивати - обов'язково!


  Смывка для плат

  На фото вище показана змивка на основі ізопропілового спирту (ліворуч), змішаного з очищеним від олійних домішок бензином «Калоша» (іноді називають "калоша") і звичайний етиловий (аптечний). Правда, на банку зазначено 70%, але краще знайти 95%. Адже Нам потрібно позабористее! :)

  Під кінець хотів показати ще кілька аксесуарів, які полегшують роботу по пайку. Вони по суті своїй схожі, але є й деякі відмінності. Отже, це, звичайно, так звана "третя рука" паяльщика. Не бійтеся, тут мова не йде про якихось природних мутації, просто це пристрій, який тримає плату або трубчастий припій в той момент, коли ми працюємо :)


  Третья рука

  У "затиски-крокодили" ми поміщаємо невелику плату (або те, що нам потрібно притримати під час спайки), для полегшення роботи,- позиціонуємо все це справа під збільшувальним склом і спокійно працюємо. Конструкція зручна тим, що має безліч ступенів свободи (згинається у всіляких напрямках і під будь-якими кутами). Це найдешевший варіант (коштує 4-5 доларів), більш "наворочені" можуть комплектуватись тримачем для паяльника, світлодіодним підсвічуванням і подвійний збільшує лінзою.

  Також можете скористатися такою річчю, як бінокулярна лупа (наприклад MG81007) зі світлодіодним підсвічуванням. Шикарна річ! Руки під час роботи повністю вільні, нічого не потрібно додатково виділяти три збільшувальні лінзи, які можна використовувати як окремо, так і всі разом. Коротше кажучи, дуже рекомендую :)


  Бинокулярная лупа с подсветкой

  Ще одна "пристосуватися", яка також призначена для фіксації об'єктів під час роботи - струбцына (монтажний столик або PCB holder). Спеціальні їх модифікації (під невеликі друковані плати) випускають різні фірми, що займаються обладнанням, аксесуарами та витратними матеріалами для пайки. Наприклад, ось так виглядає струбцына від фірми «Baku».


  Струбцына или монтажный столик

  Є напрямна, є пружина на ній. Просто відкладаємо фіксатор у напрямку, вказаному стрілкою, він стискає пружину, утворився зазор встановлюємо нашу плату, відпускаємо фіксатор і він фіксує (подпружинивает). Дуже зручно!

  Є звичайні (слюсарні) струбцыны, які продаються в будь-якому будівельному магазині. Можна використовувати і їх. Кріпляться вони, як правило, безпосередньо до столу:


  Слесарная струбцына

  Ось, власне і все, що я хотів розповісти Вам про заміну конденсаторів на платі та інших аксесуарах для процесу пайки. У завершенні статті хотів би навести ще кілька фотографій, зроблених мною у нас же на роботі, і нагадати, що при втратили ємність конденсаторах будь-який пристрій може почати вести себе не адекватно". Комп'ютер не включається (працюють тільки вентилятори) або мимоволі перезавантажується, можлива нестабільна робота інших пристроїв.

  Наприклад, на фото нижче ми бачимо дискретну відеокарту, на якій теж розташовані електролітичні конденсатори і один з них - здувся:


  Проблемы с видеокартой

  Ось фото крупним планом:


  Вздувшийся конденсатор на видеокарте

  Як Ви розумієте, гарантувати стабільну роботу пристрою в такій ситуації ніхто не може. З іншого боку, бувають випадки, коли материнська плата і з п'ятьма-шістьма венами, що роздулися конденсаторами працює без збоїв. Питання: чи надовго і чи не вийде з ладу через це щось інше?

  А ось - розібраний у нас у відділі несправний TFT монітор з тією ж проблемою:


  Разобранный TFT монитор

  Ось - крупний план проблемного місця:


  Вздувшиеся конденсаторы в TFT мониторе

  Як бачите, несправні конденсатори можуть перебувати де завгодно. Тримайте цей момент у себе в голові при діагностиці будь-якої несправності. Проблеми з блоком живлення також досить часто бувають викликані цією проблемою і заміна конденсаторів тут відбувається за тим же принципом, описаним нами вище.

  На сьогодні у мене до наступних зустрічей! :)  Рекламний блок