Завантажувальний файл boot.ini в Windows XP

Рекламний блок

Boot.ini – завантажувальний файл, який знаходиться в кореневій директорії каталогу, в який встановлена ваша операційна система, що містить інформацію про параметри і розташування операційної системи. На власні очі ви могли зіткнутися з роботою даного файлу в наступному випадку. Якщо у вас інстальовано кілька операційних систем, то під час завантаження комп'ютера з'являється чорний екран зі списком ОС, можливістю їх вибору і час, через який завантажиться ОС за замовчуванням. Всі ці можливості надає нам файл boot.ini.

Де знаходиться файл boot.ini і як до нього дістатися, щоб відредагувати? Зробити це можна декількома способами.

Перший і найпоширеніший. Тиснемо «Пуск» і за пунктом «Мій комп'ютер» натискаємо правою кнопкою миші і вибираємо пункт «Властивості». Переходимо у вкладку «Додатково» і в розділі «Завантаження і відновлення» тиснемо кнопку «Параметри».

Тут у розділі «Завантаження операційної системи» тиснемо кнопку «Правка» навпроти фрази «Редагувати список завантаження вручну».

Файл boot.ini

Все, ми потрапили прямо у файл boot.ini, який повинен був відкритися прямо в блокноті і готовий до редагування:

Спробувати поізменять вміст файлу можна ще одним способом. Тиснемо «Пуск – Виконати» і у вікні пишемо «msconfig». Тиснемо «ОК».

Потрапляємо в налаштування системи і переходимо у вкладку BOOT.INI. Тут за допомогою галочок і радиопереключателей можна регулювати вміст файлу і керувати параметрами завантаження системи.

Можна також пошукати файл boot.ini в папці Windows. Якщо не хочете проглядатися і розшукувати там все вручну то скористайтесь пошуком. Тільки попередньо необхідно зайти в «Пуск – Панель управління – Властивості папки». Тут необхідно перейти у вкладку «Вид» і поставити радиопереключатель в положення «Показувати приховані файли і папки» і натиснути «ОК».

Так, ну як знайти файл ми розібралися, тепер давайте розберемо, як правильно відредагувати його.
Приклад файлу boot.ini:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

Що означає кожен з параметрів:
timeout – час очікування, яке дається користувачеві для вибору операційної системи;
default – операційна система за замовчуванням;
partition(1) – номер розділу жорсткого диска з операційною системою (значення в дужках може змінюватися – 2, 3 і т. д.);
rdisk(0) – позначення фізичного диска, а не його частини.
Це основні параметри, які потрібні звичайному користувачеві ПК, щоб управляти завантаженням. У наступні параметри краще не лізти і нічого там не міняти. Адже напевно багатьом з тих, хто читає і буде читати цю статтю, файл boot.ini був потрібен для того, щоб змінити ОС за замовчуванням, її назва і час очікування. Проте, огляд можете почитати, що означають інші параметри.
multi(0) - використовується для дисків IDE і дисків SCSI, якщо BIOS контролера SCSI включений. У свою чергу scsi(0) використовується для дисків SCSI, якщо BIOS контролера SCSI відключений.
disk(0) вказує, яку логічну одиницю SCSI (LUN) потрібно використовувати. В більшості випадків використовується тільки одна логічна одиниця.

Давайте наостанок розберемо, як керувати файлом boot.ini через командний рядок.

Натискаємо «Пуск – Виконати» і у вікні необхідно ввести «cmd», тиснемо «ОК». Потрапляємо в командний рядок. Вводимо bootcfg /?.

З'являється довідка, яку бажано вивчити та основні параметри для зміни:

Для додавання операційної системи введіть:
bootcfg /copy /dописание операційної системи/ID#, де # — номер елемента в розділі.

Для видалення операційної системи необхідно запровадити:
bootcfg /delete /ID#, де #— номер елемента в розділі, який потрібно видалити.

Для того щоб встановити операційну систему за замовчуванням, необхідно ввести:
bootcfg /default /ID#, де # — номер елемента в розділі, який стане операційною системою за замовчуванням.

Для того щоб встановити час очікування введіть:
bootcfg /timeout#, де # — час у секундах, по закінченню якого завантажиться ОС за замовчуванням.Рекламний блок