Як почистити ноутбук від пилу

Рекламний блок


Сьогодні ми з Вами розберемо почистимо від пилу ноутбук «Acer Aspire 5750». В принципі, на його місці міг би опинитися будь-який інший лептоп. Загальний підхід до розбору та профілактики ноутбуків різних моделей і виробників однаковий. Інша справа, що свої нюанси теж скрізь присутні і потрібно завжди пам'ятати про це.

Давайте, для початку, розберемося ось з чим: як зрозуміти потребує ноутбук в чищенні чи ні? Є кілька способів перевірити це. Насамперед, зверніть увагу на зворотний бік комп'ютера.

Бачите вентиляційні отвори, розташовані з його тильної сторони?

Вентиляционные отверстия ноутбука

Вони зроблені спеціально для "викидання" теплого (гарячого) повітря з корпусу лептопа. Схожі отвори часто є також і на бічній стороні (там, де знаходиться процесор).

Боковая вентиляция

Це зроблено для того, щоб забезпечити гарантований тепловідведення, оскільки нижня вентиляція часто ненавмисно закривається (ноутбук ставлять на коліна, беруть з собою в ліжко і т. д.).

Що нам потрібно зробити, щоб зрозуміти потребує ноутбук в чищенні чи ні? Піднести руку до одного з отворів (дуже бажано саме до бічного, так як тут струм повітря буде найбільш відчутний) і перевірити, не видувається з корпусу гаряче повітря? В ідеалі він повинен бути прохолодним, в нормі - трохи теплим. Якщо ж ми виявимо відверто перегрітий потік, то це може бути першою характерною ознакою перегріву комп'ютера (ноутбука).

Також припустити потрібно чистити ноутбук або немає, можна по звуку вентилятора його системи охолодження. Прислухайтеся, в ідеалі ми взагалі не повинні чути його роботу. Якщо він починає мимоволі "розганятися" (збільшувати обороти) і характерно "вити", то це також непоганий свідчення того, що пора подумати про очищення ноутбука від пилу, бруду та загальної його профілактики (заміну термопасти і т. д.)

Примітка: Звичайно, все сказане вище, не відноситься до ситуації, коли комп'ютер завантажений якою-небудь ресурсномісткою завданням або грою. Тут температура може підніматися досить суттєво і вентилятор системи охолодження може почати працювати на повних обертах.

Заради експерименту, спробуйте закрити деякі вентиляційні отвори у нормально працюючому лептопі. Дуже скоро Ви повинні почути, як вентилятор набирає оберти, намагаючись позбавитися від гарячого повітря, що скупчується усередині корпусу. Напевно, Ви бачили, що в магазинах продаються різні підставки під ноутбук?


Подставка под лэптоп

Так от: не дарма продаються!

Інша справа, що замість фірмового і дорогого аксесуара ми, з тим же результатом, можемо просто підкласти невелику книжку під секцію з батареєю з тильної сторони корпуса комп'ютера :)

Улучшаем охлаждение

У чому сенс? Підняти пристрій над поверхнею столу (в ліжко ноутбук я б категорично не радив брати, а то він ще ворс з ковдри в себе натягне)! Якщо так вже полювання користуватися їм там, - купіть собі спеціальний розкладний столик. Справа в тому, що невеликої висоти опорних ніжок (за фактом - невиразних горбків) часто не вистачає для ефективного видалення гарячого повітря з корпусу. Досить трохи (на 1-2 сантиметри) підняти одну сторону лептопа і ми відразу ж зауважимо позитивний ефект.

Також перед назрівання чищенням ноутбука (при попередній діагностиці), нам можуть допомогти різні програми-монітори, показують загальну температуру комп'ютера або окремих його компонентів. Ось однією з таких програм (називається вона «Everest») ми і скористаємося. Програма, насамперед, хороша тим, що показує нам повну апаратну і програмну конфігурацію нашого ПК. Але нас, в даному випадку, будуть цікавити її можливості по визначенню температури.

Запустимо її і поспостерігаємо. Після проходження вбудованого в утиліту тесту на стабільність, у відповідній секції програми спостерігаємо таку картину:


Измеряем температуру процессора

Як бачимо, 79 градусів для процесора і 69 для графічного ядра вбудованої відеокарти - це забагато!

Отже, ми впевнилися: необхідно почистити ноутбук від пилу! Що нам для цього спочатку необхідно? Правильно! Відповідний інструмент! Ось, наприклад, такий:


Инструменты для чистки ноутбука

Сюди входять:

 • Набір тонких викруток під різний розмір шурупів
 • Пензлик для змахування пилу з "нутрощів пацієнта"
 • Складаний ніж (якщо потрібно щось підчепити під час розбору)

 • У наборі є спеціальний невеликий магнітик для діставання гвинтів з важкодоступних місць (після вигвинчування вони далеко не завжди легко витягуються з своїх посадочних місць). Для цієї ж мети можна використати і викрутку: просто деякий час потримайте її на магніті і вона почне притягати болтики.

  Давайте будемо вважати, що з вступної (теоретичної) частини статті ми закінчили і переходимо до практичної частини.

  Як почистити ноутбук від пилу

  Першим ділом, перевертаємо "пацієнта" і від'єднуємо батарею (з боків на корпусі повинні бути дві засувки або одна над батареєю):

  Отсоединяем батарею

  Потім нам потрібно буде розкрити всі відсіки-кришки, які є на корпусі. Як правило, вони прикручені одним-двома гвинтами (на фото вище обведені червоним). Подібні відсіки можуть розташовуватися довільно (в залежності від моделі і виробника ноутбука) і закривати доступ до жорсткого диска і оперативної пам'яті. Іноді зверху на них є позначення: «HDD», «RAM».

  На деяких старих моделях, виробляючи очищення ноутбука від пилу, можна було, розкривши один з таких відсіків, дістатися відразу до центрального процесора комп'ютера! Ось це була халява, скажу я Вам! :) Зараз, для досягнення того ж результату, часто потрібно розкидати по запчастинах майже весь апарат.

  Складно сказати, навіщо це робиться? Ну, повинні ж, зрештою, сервісні центри якось заробляти! Погодьтеся, прикро буде, якщо кожен стане сам запросто чистити свій ноутбук від пилу, легко розбирати і здійснювати інші вольності! :) А ми хто? Сам собі адміни і труднощів що? Правильно! Не боїмося!

  У мережі був проект (може досі існує), де людина збирав і викладав для загального користування сервісні керівництва з розбирання та усунення основних несправностей ноутбуків. Саме те, що в інструкції по експлуатації не покажуть, але чим сервісні центри активно користуються. Так від його творця офіційні представники зажадали все це справа прибрати і пригрозили судом. Як бачите, Інтернет - безкоштовний, але сунутися в сферу корпоративних інтересів - ні-ні! :) Продовжимо!

  Примітка: зверніть увагу на гвинт (фото вище), позначений червоним трикутником. Бачите, він розташований майже посередині корпусу, а всі інші, як і повинно бути, по його краях. Чому так? Справа в тому, що цей гвинт фіксує привід оптичних дисків. В принципі, відвернувши тільки його, ми вже можемо витягти DVD привід.

  Але поки що цього робити не будемо, а виймемо з ноутбука оперативну пам'ять і жорсткий диск. Для цього розкриємо нижній моноотсек (частіше ці комплектуючі розташовані в різних).

  Отсек комплектующих

  Отже, на фото вище ми бачимо три комплектуючих нашого лептопа: жорсткий диск (ліворуч), модуль Wi-Fi (посередині) і оперативна пам'ять (праворуч).

  Вінчестер можна отримати викрутивши два гвинти, які утримують його на місці (іноді їх і немає) і потягнувши за прозорий "язичок" з його тильної сторони у напрямку, вказаному стрілкою. Можете просто акуратно зрушити його в тому ж напрямку, попередньо притиснувши долоню.

  При чищенні ноутбука сам Wi-Fi модуль, як правило, виймати не обов'язково. Він не збирає пил, та й місця займає не багато. Досить від'єднати два дроти, підведені до нього (за фактом - антену, яка розташована у верхній рамці екрану ноутбука). Чому саме там? Дивіться: ми відкриваємо кришку пристрою і виходить, що найвища його точка де? Саме там, де знаходиться наша антена! Антени адже завжди встановлюють вищі: на даху (кришці), ось там вона і є.

  Увага! Обов'язково запам'ятайте, який провід на яку клему одягається? Взагалі, я дуже рекомендую Вам перед тим, як розібрати ноутбук (особливо, якщо робите це в перший раз) просто фотографувати ті місця, де будете від'єднувати проводи і знімати якісь елементи. Коли будете збирати назад, по цих фотографіях можна буде легко зорієнтуватися.

  Нам залишилося отримати оперативну пам'ять. Тут все просто: трохи розводимо в різні боки дві засувки по краях гнізда, фіксують модуль, і він сам "вистрибне" з роз'єму. Коли будете встановлювати модуль назад, просто прикладіть його до гнізда під кутом в 45 градусів і акуратно притисніть донизу. Засувки самі розійдуться і пам'ять з характерним клацанням встане на місце.

  Після всіх цих маніпуляцій у нас вийшло ось так:

  Извлекаем винчестер и память

  Якісна чистка ноутбука від скопилася в ньому пилу навряд чи можлива без його грунтовної розбирання. Тому зараз нам треба вивернути всі ключові гвинти на тильній стороні корпуса, які з'єднують верхню і нижню частини комп'ютера.

  Примітка: дуже рекомендую Вам акуратно розподіляти витягнутий кріплення (при необхідності, класти поруч підписаний папірець). За фактом розбору у нас на руках може виявитися стільки гвинтиків і "шпунтиков" різної довжини і товщини, що потім важко буде згадати, який і звідки ми вивертали.

  У мене наприклад, після кількох перших чисток ноутбуків регулярно залишалося кілька гвинтів, які я кудись забував вкрутити. Нічого, десь ці ноутбуки працюють і зараз :) Якщо не хочете чогось схожого, то обов'язково прислухайтеся до нашої поради вище.

  Тепер нам потрібно буде "отковирять" у нашого комп'ютера клавіатуру. Причому, сам процес її знімання часто виглядає саме як "отковыривание" :) Зверніть увагу на фото нижче:

  Где крепится клавиатура

  Десь у місцях, позначених червоним, на корпусі повинні бути невеликі засувки, які, власне, і утримують клавіатуру на місці. Наше завдання підчепити клавіатуру біля них чимось тонким (кінцем викрутки) і выщелкнуть пластик з пазів. Це може виглядати приблизно так:

  Выщелкиваем клавиатуру из пазов

  Принцип такий: піддягаємо і, як важелем, рухаємо в напрямку, вказаному стрілкою. Зверніть увагу, що сама підкладка клавіатури може трохи згинатися від наших маніпуляцій. Це нормально (вона ж повинна вийти з під засувок). Просто дивіться, щоб вона вже прям зовсім дугою не стала :)

  Примітка: У деяких випадках можуть бути нюанси. Тут, знову ж таки, все залежить від виробника і марки кінцевого виробу. Наприклад, щоб отримати клавіатуру в деяких Dell Inspirion потрібно зняти пластмасову накладку, яка "обрамляє" кнопку "Пуск" і прибрати два гвинти, розташованих під нею. Також бувають моделі, у яких клавіатура кріпиться аналогічно приводу оптичних дисків. Пам'ятаєте? Один гвинт з тильної сторони, розташований майже по центру корпусу.

  У будь-якому випадку, після всіх маніпуляцій у нас повинно вийти щось на зразок цього:

  Снимаем клавиатуру ноутбука

  Бачите, червоним позначено шлейф, яким клавіатура підключена до материнської плати? Його потрібно акуратно від'єднати. Підкреслюю: акуратно! Ні в якому разі не тягніть його на себе. Придивіться уважно!

  Шлейф клавиатуры

  На кожному подібному роз'ємі (їх в ноутбуках предостатньо) зверху є плоска пластмасова засувка, яка, защелкиваясь, утримує (притискає) шлейф в роз'ємі. Тому тягнути це справа категорично не можна - можна пошкодити. Акуратно піддягаємо (кінцем викрутки або пальцями) засувку і відгинаємо її вгору. Тепер можна спокійно отримати шлейф, обережно потягнувши його у напрямку, вказаному нижній стрілкою. При підключенні робимо зворотну процедуру: вставляємо шлейф в роз'єм (до упору і контактами донизу і притискаємо його зверху засувкою.

  Відкладаємо знятий компонент в бік і спробуємо відокремити верхню і нижню частину нашого ноутбука:

  Разбираем ноутбук

  Ось тут-то ми швидко зрозуміємо, весь кріплення був отвинчен з тильної сторони або щось залишилося? :) Також, швидше за все, потрібно буде чимось піддягати частина корпусу, просунувши в щілину між його обома половинами кінець викрутки або складаного ножа. Корпус, крім гвинтів, також тримається на засувках. Ось їх нам і потрібно буде відкрити. Іноді необхідно буде докласти деяке зусилля (поки чергова засувка не відкриється з голосним "клац"!), але тут вже пробувати треба.

  Якщо у нас вийшло розібрати ноутбук, то, крім великої кількості пилу, яку необхідно буде очистити пензликом, ось що ми побачимо приблизно:

  Снимаем DVD привод

  На цьому етапі ми можемо видалити привід оптичних дисків, зсунувши його у напрямку, вказаному стрілкою. Хоча, як ми говорили вище, часто можна прибрати його і в самому початку розбору.

  Ось таким чином:

  Материнская плата ноутбука

  Як бачимо, система охолодження розташовується на зворотній поверхні плати. А як же інакше?! Пам'ятайте про сервіс, яким потрібно заробляти? :) Отже, халяви не вийшло, тому нам треба все це справа розбирати далі! Це навіть добре: більше фотографій вийде.

  Примітка: пам'ятаю, розбирав і чистив я якось один ноутбук фірми Lenovo, так там щоб отримати материнську плату, довелося відключити весь екран! Буквально, "телевізор" в одній руці, - решту - в іншій. Ось така убога ("захищена" від разбирателей) конструкція :)

  Зараз хочу ще трохи відволіктися і сказати ось про що: то що ми побачимо, розкривши ноутбук, може істотно відрізнятися від того, що представлено на фото вище. Я маю на увазі, перш за все, зовнішній вигляд системної плати, на якій зібраний комп'ютер. Повністю вилучивши її з корпусу, ми можемо виявити конструкцію, яка цілком вписується у наше уявлення про материнській платі:

  Системная плата

  Але можемо побачити і щось більш незвичайне:

  А можемо і зовсім екзотичну річ, що складається буквально з декількох частин:

  Плата из нескольких частей

  На фото вище - таки материнська плата ноутбука :) А дві її частини вставляються в основну плату в спеціальні роз'єми і кріпляться гвинтом. Крайня частина праворуч - зняті роз'єм мережевої карти комп'ютера і USB.

  Ось, наприклад, як виглядає одна з моделей нетбука Asus EePC в процесі "глибокого" розбору:


  Нетбук Asus EePC

  Як бачимо, обидві частини плати просто з'єднані між собою гнучким шлейфом, який лежить прямо на вінчестері. І нічого, працює ж! :)

  Отже, продовжимо розбирати наш ноутбук, чистити його від пилу і просто тренуватися. Зовсім не зайвою, коли ми туди доберемося, буде запам'ятати де і як була встановлена кнопка включення ноутбука. Вона буває прикручена, у деяких моделей - приклеєна двостороннім скотчем і т. д. Просто на якомусь етапі покладіть її окремо.


  Кнопка пуск

  Зараз нам потрібно буде вивернути ті гвинти, які кріплять материнську плату до нижньої частини корпус лептопа. На фото нижче вони позначені червоним:

  Откручиваем системную плату

  Як ми бачимо з попереднім фото, де саме будуть розташовуватися ці гвинти (і скільки їх буде, залежить виключно від конструктиву самої плати. Якщо ненароком відкріпіть щось зайве - нічого страшного. Потім просто встановіть на місце.

  Отже, звільнивши плату від кріплення, ми вже можемо підняти і перевернути її, щоб отримати доступ до її системи охолодження (на фото нижче вона виділена червоним):


  Система охлаждения ноутбука

  Які важливі елементи ми тут бачимо?

 • Вентилятор системи охолодження
 • Мідні трубки по яких розганяється повітря
 • Два радіатора (на процесорі і чіпсеті)
 • Всупереч нашим очікуванням (якщо проводити прямі паралелі з системним блоком звичайного ПК), центральний процесор ноутбука не розташовується безпосередньо під вентилятором. Подібне зустрічалося на дуже старих моделях. Зараз, як правило процесор "накривається" плоским радіатором, який, у свою чергу, притягнутий двома-трьома гвинтами до плати. Це ж стосується і мікросхеми чіпсету.

  Ви можете запитати: як дізнатися, де знаходиться процесор, а де ні? Скажу так: як правило, процесор знаходиться під найближчим до вентилятора радіатором.

  Сама система охолодження, побудована на трубках, теж може трохи відрізнятися, в залежності від виробника ноутбука і кінцевого набору компонентів на платі. Наприклад, на фото нижче ми бачимо класичну систему розташування: вентилятор і три радіатора:

  Радиаторы с вентилятором

  Ось десь на цьому етапі нам стане в нагоді наша пензлик (пам'ятаєте фото з інструментами?), якій ми будемо очищати від пилу саму плату і вентиляційні отвори на корпусі ноутбука. Буває таке, що пилова "борода" стирчить з них на кілька міліметрів. Тут вже, як кажуть, до ворожки не ходи - потрібно чистити!

  Щоб позбавити від пилу крильчатку вентилятора, нам потрібно буде зняти захисну кришку (вона, як правило, кріпиться трьома ма-а-ленькими гвинтиками) і, при необхідності, прибрати клейку смужку (потім можна буде повернути її назад або використовувати скотч).

  Разбираем вентилятор

  Після того, як у нас все вийде, побачимо наступну картину:

  Чистка вентилятора

  Бачите скільки там накопичилася пилу? Щоб зняти крильчатку, просто потягніть її на себе. При необхідності, можна змастити маслом штир, на якому вона "сидить". Акуратно видаляємо всю пил, збираємо конструкцію назад.

  Ось ще кілька фото з практики з пилом (за фактом - повстю), забивщей радіатор. Про яке ефективне охолодження тут може йти мова? На фото нижче в додатку до всього, ще й не крутився вентилятор.

  Не крутится вентилятор

  Ось ще один приклад:

  Забитая пылью система охлаждения

  А ось як виглядає та ж область після продувки пилососом:

  Чистый радиатор

  Тепер (якщо ми хочемо разом замінити термопасту) нам потрібно акуратно зняти всю систему охолодження. Це не складно. Просто потрібно діяти акуратно. Чому? На те є, як мінімум, одна вагома причина. Стара термопаста може елементарно засохнути під одним (кількома) з радіаторів і не дозволяти його зняти, приклеївшись до чіпу.

  Якщо ми, ігноруючи об'єктивну реальність, почнемо просто тягнути радіатор на себе, то не виключена така прикра річ, як "скол кристала" чіпа. Якась його частина просто відколеться, залишившись приклеєною до пасти. Це, як мінімум, веде до заміни сколеного чіпа, як максимум - всієї материнської плати! Так що, будьте уважні: при зайвої поспішності або неакуратності, звичайна очищення ноутбука від пилу може закінчитися трагічно.

  Порада: Якщо термопаста присохла і, що називається, "не йде" можна підігріти радіатор зверху звичайним побутовим феном (щоб термоінтерфейс розм'як). Також раджу відокремлювати радіатор, злегка хитаючи і обертаючи його з боку в бік, а не просто тягнути на себе.

  Примітка: зверніть увагу Також на те, що на радіаторах (біля гвинтів) можуть бути нанесені цифри "1", "2", "3". Вони вказують нам, в якій послідовності їх треба відвертати/загортати. Сумніваюся, що це критично, але для порядку вирішив озвучити цю інформацію :)

  Тепер, після повного очищення ноутбука від пилу нам потрібно постаратися видалити залишки старої термопасти. Причому, як зі всіх радіаторів системи охолодження, так і з кристалів процесора і чіпів, які будуть їй накриватися. Для видалення пасти можна використовувати бавовняну ганчірочку (без ворсу), змочену ізопропіловим спиртом. Я, за відсутністю оного, використовую звичайний медичний (етиловий) 96-ти відсотковий, який продається в аптеках. Заодно він знежирить нам поверхню. Якщо потрібно буде чимось поскоблить радіатор, - ні в якому разі не металевим прдметом (подряпаєте поверхню)! Використовуйте пластик або дерево.

  Отже, видалили стару пасту, дали цій справі висохнути і наносимо нову (як її правильно наносити, розказано в цій статті):


  Нанесение термопасты

  Відразу скажу: на фото вище показаний не наш випадок, так як пасту ми не міняли, а просто почистили ноутбук від пилу. Але процес, в принципі, нічим не відрізняється. Хтось радить рівномірно розподіляти пасту по поверхні кристала, хтось залишає так, як вона видавилася з тюбика (все одно розподілиться, коли притиснемо радіатор).

  Особисто я розподіляю. Для цього використовую стару кредитну картку, щоб не ялозити по мікросхемі пальцем. Що нам тепер потрібно зробити? Акуратно і послідовно зібрати все це діло назад у купку :)

  Порада: на якомусь з етапів складання (ще до з'єднання нижньої і верхньої частин ноутбука, але після закріплення системи охолодження і самої плати) спробуйте зробити тестовий запуск комп'ютера. Встановіть оперативну пам'ять, підключіть блок живлення і зробіть це! Погодьтеся, буде досить прикро, якщо ми всі завинтим грунтовно, зберемо, а воно - не працює (щось всередині не підключили або зробили це не правильно). Тому на різних етапах зборки все це справа в тестовому режимі запускаємо!

  Після того, як ми успішно почистили наш ноутбук від пилу і акуратно зібрали його назад, ще раз запускаємо нашу утиліту «Everest» і дивимося на показання температури після проходження тесту на стабільність системи:


  Программа Everest

  Як бачите, температура процесора у нас знизилася з 79 до 73 градусів, а відеокарти з 69-ти до 53-х. Це при тому, як ми пам'ятаємо, що термопасту ми, в даному випадку, не замінювали. Нашим завданням було просто почистити ноутбук.

  Наостанок хочу дати ще одну пораду і сказати кілька загальних фраз Уважно дивіться, що і де (також важливо - ЯК) було встановлено? Особливо, якщо знімаєте деталь або витягаєте роз'єм в перший раз. Запам'ятовуйте, якою стороною підключалося, які дроти куди приєднуються, з якого боку провід якого кольору на роз'ємі і т. д. Повірте, це дуже стане в нагоді, коли будете збирати все назад!

  Загальна напуття може виглядати так: головне, не бійтеся розбирати! Просто візьміть і зробіть це! Ставтеся до процесу, при загальній акуратності і уважності, без зайвого релігійного трепету :) Краще всього, - як до високотехнологічного конструктору «Лего». Так, річ - тонка, так - дорога, але адже ще нікому ні в одній лабораторії не вдалося відтворити те, що знаходиться у нас в черепній коробці? Людський мозок!

  І якщо з мозком у нас все в порядку, то залишилося, як іноді кажуть комп'ютерники, "відростити собі прямі руки" і можна сміливо братися за таке нескладне справу, як чищення ноутбука від пилу! Так, і не забувайте спочатку фотографувати процес, - пригодиться :) Удачі і до зустрічі в наступних статтях!  Рекламний блок