Як вибрати жорсткий диск?

Рекламний блок

Вітаю моїх читачів! Сьогодні хочу підняти важливу тему придбання нового жорсткого диска для вашого комп'ютера. У статті, як завжди, докладно розглянемо всі аспекти цього заходу, саме як вибрати жорсткий диск.

Кожен користувач може мати різні причини, які штовхнули його на покупку нового вінчестера. З усіх можливих, найбільш явними і вагомими можуть дві: різного роду проблеми зі старим жорстким диском і брак вільного дискового простору.

І якщо щодо першої названої причини ще можна посперечатися, спробувати усунути проблеми (благо є безліч сервісних програм і утиліт для роботи з жорсткими дисками), то при явному недоліку вільного місця однозначно доводиться задуматися про «нових територіях».
У будь-якому випадку, якою б не була остаточна причина, подстегнувшая вас витратити свої кровні на новий жорсткий диск, це справа поспіху не терпить і вибір повинен бути усвідомленим і оптимальним, щоб нове придбання служило на користь вам, при цьому задовольняючи всім вашим запитам. А з цього, пропоную зупинитися на основних ключових моментах, що вимагають особливої уваги перед придбанням і на конкретному прикладі показати процес покупки з усіма його нюансами. І так, який зовнішній жорсткий диск вибрати.

На що слід звернути увагу при виборі HDD

Умовно всі жорсткі диски можна розбити на дві великі категорії – внутрішні і для зовнішнього підключення. Також вони можуть мати різні форм-фактори (2,5 дюйма – «ноутбучний» розмір і 3,5 дюймові – для звичайних системних блоків). Зовнішні жорсткі диски, як правило, мають надійний корпус з металу або пластику, іноді навіть присутні додаткові блоки живлення і вбудоване програмне забезпечення (найчастіше для резервного копіювання або антивірусні рішення). Але мова сьогодні піде про жорстких дисках для внутрішнього монтажу в системний блок.


Перше, на що зазвичай звертають увагу на характеристиках диска, так це на його обсяг.

І це зовсім не дивно, оскільки розмір дійсно має значення. Не стоїть на місці науково – технічний прогрес і якщо раніше вінчестер ємністю 60 Гб був межею мріянь і коштував трохи чи не астрономічних грошей, то сьогоднішній день показує зовсім інші розклади. Жорсткий диск об'ємом 320 Гб вже давно став мінімальним стандартом для ноутбуків, а накопичувачами ємністю в один або два терабайта давно вже нікого не здивуєш. Ясна річ, що за накопичувач більшого обсягу доведеться викласти трохи більше грошей, але все ж краще один раз витратитися на більш ємний, ніж пізніше підключати другий жорсткий диск, тим самим збільшуючи навантаження на блок живлення і систему в цілому. Щоб визначитися з необхідним обсягом майбутнього вінчестера, проаналізуйте свої середньостатистичні потреби в дисковому просторі і сміливо додайте до них ще третина, а то й половину. На сьогоднішній день, на мою жодна торгова майданчик не пропонує жорсткі диски об'ємом 500 Гб, таким чином визначивши мінімальне значення. Якщо по ходу діяльності ви працюєте в основному з файлами невеликого розміру (наприклад, тексти, таблиці), то цього обсягу має вистачити з головою. У тому разі, коли на ваш комп'ютер часто завантажується маса відео файлів, музика або ж ви щільно працюєте з графікою (та ще й в high resolution!), такого об'єму буде явно недостатньо. Тоді варто звернути увагу на більш ємкі пропозиції в 1...2 терабайти. У будь-якому випадку запас зайвим не буває!

Ще хочеться звернути вашу увагу, дорогі і шановні на випадки звинувачення виробників в несумлінності, мовляв «платив за 500 гигов пам'яті, а на ділі – 400 з копійками...». Запам'ятайте, в одному кілограмі – 1000 грам, а в одному кілобайті – 1024 і ніяк не навпаки . Відповідно: мегабайт містить не тисячу, а одну тисячу двадцять чотири кілобайта, також як і гігабайт – 1024 мегабайт, а терабайт – 1024 гігабайт, тобто всі числа є кратними вісімці. А все тому, що в одному байті міститься вісім біт (основа обчислення). Але це так, короткий екскурс до основ, просто всім нам зручніше мати справу з «круглими» числами, тому спрощено взяли тисячу замість 1024. Так що не варто звинувачувати виробників таких накопичувачів в грандіозної афери і махінації.

2048 гигабайтНа що дійсно варто звернути увагу, так це на HDD накопичувачі, обсяг яких перевищує два і більше терабайт. Підтримувати роботу з такими накопичувачами можуть далеко не всі материнські плати. Уточнити цей момент необхідно попередньо в керівництві користувача до материнці або ж зайдіть в систему BIOS і в розділі, пов'язаному з завантаженням комп'ютера (Boot menu) пошукайте абревіатуру UEFI. Якщо така була виявлена – можу вас привітати з можливістю використання більш ємких жорстких дисків!

Тепер давайте поговоримо про не менш важливий аспект – швидкості і продуктивності.

Великий об'єм накопичувача говорить лише про те, що на ньому можливе розміщення більшої кількості інформації і все. Сама по собі велика ємність вінчестера ще не дає гарантій швидкої роботи програм, програм і швидкісного доступу до файлів. Тут будуть критичними час читання і запису даних. Але, справедливості заради варто відзначити, що жорсткі диски великих обсягів і мають велику щільність зберігання даних, що побічно збільшує швидкість доступу до них. Так що якщо порівнювати два подібних накопичувача, то один з них, який меншого обсягу, буде трохи повільніше.

Тепер про саму продуктивності – така визначається швидкістю запису/читання і доступу до даних, який вимірюється в мегабайтах за секунду і, як правило, не вказується в лотах на торгових майданчиках. Щоб дізнатися істинне значення цих параметрів варто скористатися утилітою на кшталт HD Tune ProHD Tune Pro

Завантажити HD Tune Pro

або іншими, що дозволяють провести повну діагностику жорсткого диска. Якщо ж ви тільки плануєте придбання, то рекомендую націлитися на купівлю вінчестера з високою швидкістю доступу до даних (хоча зараз багато моделей жорстких дисків заявлені зі швидкістю до 6 Гбіт/с). Найбільш наближені до реальних показники слід шукати в оглядах на різних технічних форумах, бо виробники часто густо злегка прикрашають картинку, але ми то знаємо – just business.

З усього різноманіття жорстких дисків намагайтеся зробити свій вибір таким чином, щоб вкладення були оптимальними у плані співвідношення ціна – якість. Деякі накопичувачі мають таку опцію як NCQ, що в перекладі розшифровується як внутрішня черговість команд і дозволяє одночасну обробку більш ніж одного запиту, що в свою чергу помітно підвищує загальну продуктивність такого жорсткого диска. Якщо стає вибір – однозначно вибирайте вінчестер з підтримкою NCQ і не забудьте в bios'і материнської плати встановити режим АНСІ для контролера SATA.

Ще один показник, на який можна орієнтуватися – це швидкість обертання шпинделя жорсткого диска, для швидкого запуску і роботи додатків, природно, віддаємо перевагу моделям, де цей показник вище. Більшість наявних сьогодні на ринку накопичувачів даного класу мають швидкість обертання шпинделя 7200 об/хв, що є цілком достатнім. Можу відзначити, що для серверів і інших виняткових цілей існують модифікації з швидкістю і 10...15 тис. обертів на хвилину, а є навпаки, «тихохідні», що працюють на своїх 5400 об/хв і виробляють менше шуму і більш економічні в плані енергоспоживання.

Платимо за ім'я або який виробник краще?

Спочатку ви працюєте на авторитет, а потім авторитет працює на вас – цю формулу ніхто не відміняв. Безсумнівно, моделі від відомих і розкручених виробників дають на порядок менше приводів засумніватися в якості продукту, ніж такий підвальний бренд як NO NAME. Але зовсім не факт, що кілька вдалих лінійок випущеної продукції дають повну гарантію на абсолютно все, що випускає ця фірма. Скажімо так, складно буде знайти спільну мову і аргументи в дискусії з людиною, який мав проблеми в експлуатації жорсткого диска від Western Digital, продукція яких мені в цілому імпонує. У кожного виробника, самого розумного і бездоганного все одно зустрічаються моделі, які можна назвати невдалими в силу тих чи інших причин. Про кожної конкретної моделі жорсткого диска, що вас зацікавила, не завадило б навести довідки у інших людей. На численних форумах ви зможете знайти масу відгуків, які допоможуть вам зробити свій вибір, але майте на увазі таку обставину: велика кількість відгуків на абсолютно нову модель має викликати підозру. Як правило, відповідають дійсності думки люди починаю залишати як мінімум через півроку після виходу продукту на ринок. Все, що з'являється раніше – просто маркетингові виверти, реклама. Найкраще попитайте у знайомих, якими моделями користуються вони. Та й просто виходячи з психології людини можна зрозуміти, що в інтернет скоріше за все підуть ділитися неприємними враженнями від роботи обладнання, ніж з хвалебними одами виробнику. Така вже наша натура J.

Рівень шумів в роботі і сторонні звуки.

Важливою характеристикою жорсткого диска є максимальний рівень шуму, видаваного при роботі. Флешки і твердотільні накопичувачі в процесі експлуатації не видають ніяких звуків, а ось HDD накопичувачі не такі мовчазні в силу того, що в них присутні механічні елементи. Рівень видаваного шуму в більшості випадків невисокий і становить близько 22...27 дБ (так заявлено у виробників). Великий вплив на цей показник має і якість самого корпусу вінчестера. Найчастіше все нові накопичувачі не відрізняються особливою гучністю роботи, потріскування і інші сторонні звуки виникають, як правило, не відразу. Для того, щоб ці неприємні моменти усунути, рекомендую кілька нескладних прийомів.

Йдемо витрачати гроші!

Сьогодні нам приготував широкий вибір торгових майданчиків поруч з будинком, таки в інтернет. Вибирайте магазин на свій смак і приступайте. Я звик купувати комплектуючі hard.rozetka.com.ua. Тут можна підібрати потрібну модель виходячи з необхідних параметрів.


модель исходя из параметров

Збільшити


Після вибору виробника і цінової вилки вибираємо тип диска – внутрішній, вибираємо у відповідній категорії форм-фактор ?3.5". Далі вибираємо ємність накопичувача і його інтерфейс, оскільки жорсткі диски IDE-інтерфейсами пішли в минуле, то це буде SATA III. Ще одна характеристика накопичувача – обсяг буфера, це внутрішня пам'ять, яка використовується для зберігання найбільш частих звернень, в нашому випадку оптимальне значення – 64 Мб. Швидкість шпинделя вибираємо 7200 об/хв. В параметрах вибраної моделі можемо побачити всі вищезгадані характеристики, а також рівень шуму, споживану потужність і час напрацювання на відмову, заявлені виробником.

Підведемо підсумки.

У загальних рисах ми розібралися з основними характеристиками жорстких дисків і тим, що від них залежить продуктивність обладнання і швидкість роботи системи.
Зробити вибір – завжди справа непроста, обов'язково щось приноситься в жертву, в нашому випадку все пройшло начебто гладко, але ситуації бувають різні.

Якщо ви збираєтеся влаштувати велике файлове сховище, такий собі архів, то вибір варто робити на користь об'єму жорсткого диска. Якщо ж ви хочете наростити продуктивність робочої машини – рекомендую більше уваги звернути на швидкість накопичувача.
Корисно буде знати і те, що у вінчестерів буває різне кількість магнітних пластин і моделі з більшим їхнім числом будуть відповідно і сильніше шуміти.

Також доречно буде згадати про комбінованих накопичувачах, в яких поєднуються SSD і HDD технології. У таких моделях об'єм пам'яті твердотільного накопичувача становить близько 4 гігабайт, з основним його використанням в якості аналога буферної пам'яті, що помітно підвищує швидкість зчитування даних. Але швидкість запису, при цьому, на жаль, не зростає.


Рекламний блок