Жорсткий диск комп'ютера

Рекламний блок


Жорсткий диск комп'ютера (він же - HDD (Hard Disk Drive), він же - вінчестер, він же - магнітний накопичувач, він же - "гвинт" і "хард"). Незалежне сховище наших колекцій фільмів і інших файлів :) "Незалежний" в даному випадку означає те, що вся збережена інформація після виключення живлення комп'ютера залишається на жорсткому диску.


Жесткий диск компьютера


Які ж такі функції (крім безпосередньо зберігання наших даних) виконує жорсткий диск комп'ютера? На нього ми виробляємо установку всього нашого програмного забезпечення. На нього встановлюється і найголовніша наша програма (набір програм) - операційна система. Без операційної системи комп'ютер - купа дорогого заліза, самі розумієте :) Жорсткий диск комп'ютера також дуже часто виконує ще одну важливу функцію, будучи (при необхідності) розширенням для оперативної пам'яті комп'ютера. Особливо - при недостачі останньої.

Поясню на прикладі: Програмне забезпечення, запущеного на комп'ютері і виконує якесь завдання, необхідно для роботи 300 мегабайт пам'яті, а вільно в даний момент тільки 250 (наприклад). Операційна система робить хитрий хід: вона починає "скидати" з оперативної пам'яті давно не запитувані дані на жорсткий диск комп'ютера, таким чином звільняючи місце в оперативній пам'яті для потреб запущеної програми.

Справедливості заради варто відзначити, що загальна швидкість виконання будь-якої задачі в такому випадку починає катастрофічно падати. І це - логічно. Адже швидкодія пам'яті і жорсткого диска не йдуть ні в яке порівняння. Жорсткий диск комп'ютера - набагато повільніше і чим більше даних операційній системі припадає на нього "скидати" швидкої оперативної пам'яті, тим помітніше буде загальна осідання продуктивності.

Якщо звести цей процес в крайність, то можлива ситуація, при якій практично будь-яку дію користувача буде супроводжуватися судорожними спробами операційної системи звільнити чергову ділянку оперативної пам'яті і переписуванням чергової порції даних на жорсткий диск. Це можна візуально визначити за постійно блимати червоним індикатором роботи вінчестера на передній панелі комп'ютера. Результат - дуже повільний відгук системи на будь-які дії користувача (часто нагадує зависання) і постійно миготлива червона лампочка (світлодіод) вінчестера на передній панелі корпусу.

Описана вище ситуація часто характерна для комп'ютерних систем з недостатньою кількістю оперативної пам'яті. Точніше сформулюємо так: з недостатньою кількістю пам'яті для завдань, які перед нею ставляться :)

Кілька слів про омані, пов'язаному з жорстким диском комп'ютера: багато хто вважає, що всередині нього - вакуум, але це не так. Внутрішнє закритий простір диска (гермоблок) в процесі виробничого циклу заповнюється повітрям з тиском в одну атмосферу для створення ефекту "повітряної подушки" між "млинцями" і читаючи-записувальними магнітними голівками.

Вимоги до чистоти повітря всередині гермоблока (гермозони) досить суворі. Там не повинно бути пилу більше 0,3 мкм (мікрометра або мікрона). Для порівняння, товщина людської волосини становить в середньому 40 мкм. Тепер, я думаю, зрозуміло, що жорсткий диск комп'ютера не можна розбирати в домашніх умовах.

Всередині вінчестера розташований шпиндель (вісь), на який нанизані один або декілька магнітних дисків "млинців", які розташовуються один над одним. Під цією конструкцією розташований двигун, який розкручує шпиндель до необхідної швидкості.

Магнітні головки, які здійснюють операції читання-запису на жорсткому диску комп'ютера об'єднані в блок магнітних головок (БМГ), який одночасно переміщає їх все і має над потрібним циліндром жорсткого диска. Привід БМГ називається позиціонером.

А зараз давайте "заглянемо під кришечку" :) Отже - жорсткий диск комп'ютера без захисної кришки.


Разобранный жесткий диск

Що ми тут бачимо:

 • 1 - шпиндель, який розкручує пластину вінчестера.
 • 2 - сама магнітна пластина жорсткого диска - "млинець" (куди і записується вся наша інформація)
 • 3 - читаючий-записуюча голівка, яка, рухаючись в декількох мікронах від поверхні диска і виробляє операції читання-запису.
 • Якщо ж повністю розібрати жорсткий диск комп'ютера, то ми побачимо ось таку картину:


  Из чего состоит жесткий диск

  Картинка - кликабельна.

  Є ще один клас пристроїв - зовнішні жорсткі диски. Це, по суті, конструктивно той самий вінчестер, тільки більш компактний і герметично упакований в анти-ударну оболонку. Такі накопичувачі підключаються до комп'ютера через USB інтерфейс і виконують роль "великих флешок" :)


  Внешний USB винчестер

  Існує думка, що всередині диска - вакуум, але це не так. Кожен жорсткий диск комп'ютера має спеціальне мікро-отвір, під яким (з внутрішньої сторони) розташовуються кілька фільтрів, вони і захищають гермозону вінчестера від попадання в неї частинок пилу з повітря.

  Зараз в моду все більше входять твердотілі комп'ютерні диски: SSD - solid-state drive. Про моєму особистому знайомстві і досвід роботи з SSD дисками Ви можете прочитати в окремій статті нашого сайту.

  А зараз, ознайомтеся з відео, у якому розповідається про жорсткі диски HDD:

  Рекламний блок