Як прошити або відновити BIOS

Рекламний блок

Драйвер – це звичайна програма, яка встановлюється на ваш комп'ютер і забезпечує взаємодію між програмним і апаратним забезпеченням.

Як відомо, для того щоб підвищити продуктивність апаратного забезпечення вашого комп'ютера необхідно періодично оновлювати старі версії драйверів. Встановивши нову версію драйвера на ту чи іншу комплектуючу (мережева, звукова, відеокарта і т. д.) можна позбавити себе від багатьох помилок, які виникали раніше при роботі того чи іншого обладнання. Апдэйт драйверів в деяких випадках здатний наділити ваші комплектуючі новими можливостями і функціями. Причиною помилок і збоїв в роботі того чи іншого обладнання зазвичай служать материнки зі своїм чіпсетом. Для того щоб вирішити всі проблеми з чіпсетом достатньо лише провести оновлення драйверів використовуваної вами ОС. Однак не все так просто, як може здатися. Джерелом глюків, які вам так заважають, може служити і сам BIOS. Для того щоб вирішити всі проблеми з Flash BIOS необхідно її просто перепрошити.

Що ж таке BIOS? BIOS – це програма, яка зберігається на вінчестері, як всі інші, а на одному з чіпів вашої материнської плати. За допомогою цієї програми ми можемо керувати обладнанням, підключеним до нашого комп'ютера: відключати або навпаки включати, змінювати порядок завантаження та продуктивність і т. д. Що значить Flash BIOS – це означає, що програма може бути багато разів перепрошита. Природно на всіх сучасних материнських платах зараз стоїть саме Flash BIOS.

Как прошить BIOS

Звідки береться прошивка?

Тут все дуже просто, оскільки цю проблему взяли на себе самі виробники комплектуючих, які систематично викладають в мережу на своїх сайтах необхідні прошивки. Для того щоб бути в курсі всіх останніх оновлень вам просто необхідно підписатися або на email розсилку, або на rss-стрічку, зареєструвавшись на сайті того чи іншого виробника. Зробивши це, вам на пошту або безпосередньо в браузер будуть надходити сповіщення про що з'явилися оновлення з посиланнями на їх завантаження.
Як же виглядає ця прошивка? Це не голка з ниткою, а просто звичайний файл невеликого розміру, що має розширення .bin.

Для того щоб виконати перепрошивку, вам також знадобиться екзешная програма, яка безпосередньо виконує сам апдейт. Її можна буде знайти на диску з драйверами, який йшов в комплекті з материнською платою. Робота з програмою також описана в паспорті на материнську плату, що має іти в комплекті. Настійно рекомендується використовувати тільки ту програму, яка розроблялася і йшла в комплекті саме з вашою материнською платою, у іншому випадку коректної роботи ніхто гарантувати не може.

Процес перезапису Flash BIOS

Прошивка BIOS відбувається в DOS і дуже схожа на процес установки драйверів того чи іншого обладнання на операційну систему. Однак тут відбувається не все так барвисто і бездоганно, без всяких підказок, кнопочок і т. д. І так для того щоб виконати перепрошивку Flash BIOS, необхідно зробити наступне:

1. Вимкніть в BIOS Setup кешування System BIOS (для того щоб потрапити в BIOS Setup зазвичай необхідно просто натиснути клавішу del до початку завантаження комп'ютера). Для того щоб це зробити встановіть положення Disabled в опціях Video BIOS, а також System BIOS Chacheable.

2. Необхідно натиснути F8 до початку завантаження ОС. Перед вами з'явиться меню, в якому потрібно буде вибрати Safe mode command prompt only.

3. Далі необхідно потрапити в папку з прошивкою і самою програмою для перезапису. Зробити це можна, прописавши шлях руками або скориставшись дуже простим файловим менеджером типу FAR. Конкретно прийнятого назви програма для перепрошивки не має, однак дуже часто зустрічаються такі назви як amiflash.exe для AMI BIOS і awdflash.exe для Award BIOS.

4. Перед прошивкою вам буде запропоновано зберегти поточну версію BIOS, з чим необхідно буде погодиться, оскільки нова версія може не працювати або працювати але з глюками і якщо ви не збережете попередню, то зворотного шляху вже не буде.
Якщо все пройшло успішно, то процес апдейта BIOS можна вважати завершеним.

Як відновити зіпсовану Flash BIOS.

Як відомо Flash BIOS може прийти в несправність з двох основних причин: або там «наколупав» щось сам власник материнської плати, попередньо не розібравшись що до чого, або це відбулося завдяки діям якого-небудь вірусу.

Відновити працездатність BIOS не так вже і складно, як пишуть різного роду комп'ютерні гуру на своїх блогах або форумах, достатньо лише скористатися отриманими знаннями з прошивання BIOS і деякими порадами описаними нижче.

Процес відновлення Flash BIOS буде трохи відрізнятися у різних материнських плат, тому про все по порядку.

1. Якщо у вас Award BIOS з підтримкою Bootblock Flash, то можна зробити так щоб відео виводилося на відеокарту з шиною ISA, оскільки PCI, AGP відеокарти з ломанным BIOS працювати не будуть.
Видаліть колишню вашу PCI або AGP відеокарту і вставити в слот ISA відповідну. Все, тепер у вас буде відображатися відео на моніторі, що дасть можливість виконати перепрошивку відеокарти, а як це робити ви вже знаєте. Тільки під час прошивки стару версію BIOS не зберігайте, адже вона зіпсована. Після виконання операції перезавантажте комп'ютер і все обладнання запрацює правильно.

2. Ще більше пощастило власникам материнської плати від компанії Intel. Тут вам взагалі не треба буде морочитися ні з якими відеокартами, слотами і т. д. Потрібно буде просто знайти на материнці перемичку "Flash Recovery" і поставити її в положення "Recovery Mode". Далі знайдіть дискету, яка йшла в комплекті разом з материнською платою, вставте його в дисковод і включіть комп. Після можна просто спостерігати і насолоджуватися: дискета сама замінить вам ваш BIOS. Після виконаної операції не забудьте вимкнути комп'ютер і повернути перемичку на материнці на місце.

3. Що ж робити власникам материнок, які не підтримують Bootblock Flash. Тут все набагато складніше, ні про яку аварійного завантаження і мови бути не може. Вам необхідно шукати ще одну робочу материнку, яка підтримує ту ж BIOS, що і ваша.

Відразу хочу попередити, що якщо ви не досвідчений користувач і жодного разу не мали справу з комп'ютерними комплектуючими, то виконати дії, описані нижче вам буде вкрай складно. Мало того, можна з робочої материнської плати, яку ви позичте у друзів або ще де-небудь зробити неробочу.

Підготуйте комп'ютер з справної BIOS. У вимкненому стані витягніть мікросхему BIOS і обв'яжіть її ниткою таким чином, щоб можна було витягти її потягнувши за нитку. Вставте мікросхему назад вже з ниткою, не притискаючи її до кінця.

Далі необхідно включити комп і завантажиться з-під DOS. Після того необхідно потягнути за нитку і витягти мікросхему у включеному стані, при чому машина при цьому буде працювати коректно оскільки пам'ять Flash вже перезаписалась в буфер.

Тепер необхідно підготувати несправну материнку і тим же чином вийняти з неї мікросхему і точно так само обмотати. Потім необхідно вставити її на місце, яке тільки що ви звільнили на включеному робочому комп'ютері.

Все тепер можна перепрошивати зіпсовану Flash BIOS, скористайтеся утилітою і прошивкою з інсталяційного компакт-диска. Після завершення операції витягніть мікросхему із запозиченою материнки і вставте на свою, попередньо размотав всі нитки. Чужу материнську плату так само не забудьте привести до працездатність.

Для відновлення BIOS нерідко також користуються програматорами. Цей спосіб краще, ніж брати у когось материнку і ламати його. Так що по можливості користуйтеся і цим методом. Якщо ви володієте програматором, то у вас з'являється можливість прошивати BIOS в ROM, і майте це на увазі.Рекламний блок