Інструкція з калібрування акумулятора ноутбука

Рекламний блок

Одна з найбільш трепетних деталей ноутбука – це його батарея. Неправильна експлуатація дуже швидко приводить її в дуже навіть неробочий стан. Що може бути гірше неробочої батареї або акумулятора, який постійно розряджається і природно ноутбук не включається. І враховуючи вартість цієї деталі, постійно купувати нову батарею може дозволити собі далеко не кожен.

Серед користувачів гуляє величезна кількість різноманітних рекомендацій та інших байок, що дозволяють продовжити термін служби акумулятора. Але що найцікавіше, дуже багато подібного ґрунтується на джерелі ОБС – одна баба сказала :), тобто нічим не обґрунтовані, як правило, не ефективні і навіть небезпечні поради. При цьому, такі рекомендації часто починають суперечити один одному і все одно передаються далі, пишуться статті, а з них інші...

Але насправді, тут немає ніяких секретів, про які вчені мовчали і не існує ніякої таємниці в роботі акумуляторів, так що танці з бубном скасовуються. Робота батареї грунтується на самих звичайних законах фізики і хімії. Щоб цей елемент стабільно працював і прослужив максимально довго, потрібно його правильно відкалібрувати і дотримуватися елементарних правил під час експлуатації, в залежності від типу батареї.

Які бувають батареї в ноутбуках?

У побуті можна зустріти кілька основних видів батарей. В залежності від типу, маркуються такими позначеннями:


 • NiCd – розшифровується як нікель-кадмиевый акумулятор;
 • NiMH – поширені нікель-метал-гидроидные акумулятори;
 • LiIon – ще більш популярні літій-іонні акумулятори;
 • LiPol – літій-полімерні акумулятори.
 • Всі вони розрізняються як за своїми властивостями, так і характеристиками. Зараз, найчастіше можна натрапити саме на літій-іонні акумулятори. Вони використовуються скрізь, у тому числі і в ноутбуках.

  Основні переваги таких батарей, полягають в компактних розмірах, порівняно невеликій вазі і відсутністю ефекту пам'яті. Все чудово, але на жаль неправильне використання таких батарей може дуже швидко їх занапастити. Особливо часто, люди застосовують способи експлуатації, призначені для NiMH акумуляторів, які взагалі в усьому відрізняються від літій-іонних. У підсумку, дорога батарея, незабаром перетворюється в непотрібний сміття і власник ноутбука починає ставити питання: чому не заряджається батарея на ноутбуці?

  Дуже важливо розуміти, що різні типи батарей, вимагають різний підхід, навіть якщо вони просто будуть лежати на поличці і колекціонувати зразки пилу.

  Калібрування акумуляторної батареї

  Що ж це таке і навіщо вона потрібна? Все дуже просто, і швидше за все, багато хто вже чули про цей спосіб ми робимо повну зарядку акумулятора і потім виконуємо повну розрядку

  Побутує помилкова думка, що таким чином відбувається «тренування» батареї або збільшення її ємності. Але реальність виглядає трохи інакше: контролер акумулятора, фіксує мінімальне і максимальне значення заряду і коригує статистичну похибку виміру. Це необхідно для того, щоб дані про рівень заряду батареї були максимально об'єктивними.

  Так що, після такої процедури, індикатор зносу батареї може переміститися як в кращу, так й в гіршу сторону. Але це зовсім не означає, що батарея погіршилася, або стала краще, просто дані про її заряді стали точніше.

  Потрібно враховувати, що все одно похибка може досягати до 10%. Тому що в реальності немає ніякого рівня заряду всередині акумулятора, всі ці індикатори розраховуються чисто статистичним методом і з певним відсотком неточності.

  Коли батарея ноутбука зовсім нова

  У вас з'явилося нове пристрій, ноутбук або телефон – не дуже важливо, головне там є літієва батарея. Швидше за все вона вже буде частково заряджена і пристрій може від неї працювати.

  Для початку проведіть повну зарядку, а потім повну розрядку. Але вже на цьому етапі більшість користувачів роблять грубу помилку: вони з початку повністю розряджають батарею, а потім тільки починають повну зарядку. Це перший крок батареї в бік утилізації, тому так не робіть.

  Чому це погано? Тому, що контролер ще не відкалібрований як треба і з'являється ризик перерозряду, який погіршує властивості нового акумулятора. Так що в першу чергу починайте виконувати повну зарядку і тільки потім, дайте можливість пристрою розрядитися до відключення, а потім знову виконайте зарядку. Після такої елементарної процедури, зарядку можна виконувати вже як кому зручно.

  Зазвичай продавці техніки, після покупки, починають давати тонну рекомендацій як «активувати» батарею тривалої зарядкою, як зробити «розкачку». Але вони помиляються. Немає ніякої необхідності в так званій «активації» (навіть цей термін ніким, крім продавців не використовується), адже при купівлі на неї вже є заряд, і вона готова до експлуатації.

  «Розгойдування» теж нічого доброго не принесуть. Якщо вам хтось захоплено відає про те, як він розгойдав» батарею, і вона стала довше працювати, то просто мовчки вислухайте цієї людини, але самі так не робіть. Навіть якщо акумулятор дійсно почав довше тримати заряд, то це лише говорить про те, що до цього його використовували неправильно.

  Будь батарея буде тримати рівно стільки заряду, скільки вона фізично (ну і хімічно) здатна утримати. Її ніяк не вийде розширити, розтягнути і збільшити, вона на таке не здатна.

  Зате контролер заряду здатний зберігати неправильні значення, а ще й купу різних помилок, після експериментів з «розкачками». Взагалі, подібні речі навіть самі виробники акумуляторів забороняють робити зі своєю продукцією.

  Але не забувайте, ми зараз говоримо тільки про літієві батареї, якщо користуватися метал-гидроидным акумулятором, то розгойдування дійсно буде мати певний сенс.

  Що таке контролер батареї?

  Це невелика мікросхема, вона контролює заряду або розряду), значення напруги і температури, визначає, коли відключати зарядку батареї. Досить надійна деталь, майже ніколи не виходить з ладу. Так що сильно не можете звинувачувати контролер, він рідко буває винуватцем несправностей. Іноді, деякі «хороші» майстри використовують таку «відмазку» - мовляв контролер полетів. Хоча це може бути зовсім не так.

  Калібруючи батарею грамотно

  Як вже було сказано вище, суть калібрування батареї полягає в повній зарядці, потім повній розрядці і після цього знову повної зарядки. Нічого тут складного немає. У багатьох ноутбуках, в параметрах BIOS є функція калібрування батареї. В принципі, вона нічим не відрізняється від ручного процесу. Ось тільки, при налаштуванні контролера вручну, необхідно стежити за розрядом ноутбука, тому що більшість ноутбуків, при низькому заряді, не відключаються, а просто йдуть у режим сну і в цьому випадку повний розряд не відбувається. Щоб такого не відбувалося, необхідно відключати гібернацію, тоді батарея буде розряджатися до самого мінімуму.

  Калібрування в BIOS відбувається за допомогою параметра battery calibration (у ноутбуків різних моделей ця назва може відрізнятися, але суть та ж). Цей пункт, як правило, можна відшукати на вкладці power (power management). Іноді, він трапляється і в інших розділах, наприклад, boot або advanced.калиброка батареи ноутбукаbattery calibrationАле якщо не вдалося відшукати таку можливість в BIOS, то це не буде великою проблемою. Тому що можна легко і просто зробити все вручну. Робимо це таким чином:

 • Ставимо ноутбук на зарядку і повністю його заряджаємо.
 • Після зарядки відключаємо його від мережі.
 • Користуємося ноутбуком до повної розрядки, поки він не відключиться.
 • Ставимо на зарядку і повністю заряджаємо.
 • І це все! Більше не потрібно робити жодних рухів. Після цієї процедури, можете й далі користуватися ноутбуком у звичному режимі.

  Наскільки часто потрібно проводити калібрування?

  Серед користувачів зустрічаються такі, що взагалі щотижня проводять калібрування акумулятора. Але не варто з них брати приклад, це тільки знизить ресурс вашої батареї. Якщо акумулятор працює цілком нормально і на вашому екрані відображаються цілком адекватні значення заряду, то особливої потреби в калібруванні немає. Ресурс батареї обмежений за кількістю зарядок і разрядок, тому такий частою процедурою ви будете тільки дарма її зношувати. У деяких випадках, повторне калібрування може знадобитися не частіше ніж раз на півроку і цього буде цілком достатньо. Якщо батарея ноутбука рідко заряджається до самого кінця, то можна і трохи частіше це робити. Але все одно не частіше ніж раз на два місяці, зайвий раз ганяти акумулятор і витрачати його ресурс не варто.

  Обов'язково виконувати повну розрядку акумулятора?

  Такої потреби взагалі немає. Якщо батарея тільки трохи розрядилася, то її все одно можна спокійно заряджати. Це тільки для NiMH акумуляторів необхідна повна розрядка і зарядка, інакше вони зменшують свою ємність. Але для LiIon батарей так не можна робити. Тут навпаки, важлива не тривалість зарядок, а їх кількість. Повна зарядка, що часткова — вплив на батарею вони мають однакову. Стабільно батарея живе на протязі від п'ятисот до тисячі циклів зарядки-розрядки, потім починає вже значно втрачати свою ємність.

  Взагалі, літієві батареї не сильно люблять повну, глибоку розрядку. Тому намагайтеся уникати цього. Якщо навіть не заряджати повністю розряджений акумулятор хоча б тиждень, то він почне старіти, втрачати свою ємність і навіть остаточно вийти з ладу. І тоді доведеться нести в ремонт.

  На малюнку нижче, можете ознайомитися з графіком, на якому зображено зміну ємності батарей (в даному випадку для мобільних телефонів), у залежності від кількості циклів.Обязательно ли выполнять полную разрядку аккумулятора?

  Як ми бачимо, через п'ять сотень циклів, батарея вже має лише 80% початкової ємності. Буває, що це значення настає і набагато раніше. В цілому, розрахунок іде на те, що акумулятор повинен стабільно прослужити пристрою протягом першого року, а далі вже як вийде.

  До речі, тут ще велику роль відіграє температура навколишнього середовища. Чим холодніше, тим менше батарея видає струму, при цьому збільшується саморозряд. В таких випадках краще всього доводити температуру батареї до кімнатної. А ще на холоді може виступити конденсат і привести до виходу з ладу контролера заряду.

  Погляньте на графік нижче, ось так температура впливає на токо-віддачу батареї. токо-отдача батареи

  Зверніть увагу, коли температура починає перевищувати 20 градусів, ємність теж починає знижуватися. З цього графіка можна визначити, що краще всього використовувати акумулятор в межах від 0 до 30. У цих межах зміна ємності практично не відчувається. При цьому, якщо у мороз на ноутбуці мало хто стане працювати, то в спеку це звичайна справа, а коли він ще й гріється під навантаженням... загалом, задумайтеся про додатковому охолодженні в спекотні дні.

  Варто діставати батарею, якщо ноутбук весь час працює від мережі?

  В цьому теж немає сенсу. Крім того, батарея завжди буде служити як безперебійне джерело живлення і в разі відключення електрики, ви не втратите не збережені документи і зможете спокійно продовжити роботу. Коли повністю заряджена батарея знаходиться в ноутбуці, то вона не заряджається постійно, і ніякого постійного витрати ресурсу тут немає.

  Ємність батареї все одно втрачається, навіть якщо їй не користуватися. При активному використанні – більшою мірою, при постійній роботі від мережі – меншою. Але в будь-якому випадку ємність йде.

  Сенс у такому відключенні батареї буде, якщо справді дуже довго їй не користуватися. Коли не потрібна захист від раптових відключень електрики.

  В інших випадках, краще навіть не заморачивайтесь. У цьому світі немає нічого вічного і одного разу акумулятор у вашому ноутбуці теж перестане тримати заряд. І це вже ніяк не виправиш, тут можна буде лише встановити нову батарею.

  Як правильно зберігати батарею ноутбука?

  Якщо все ж вирішили зберегти свою батарею, то вона повинна зберігатися при кімнатній температурі (підійде навіть більш низька температура, тільки не здумайте пхати акумулятор в морозилку). При цьому рівень заряду повинен знаходитися в межах 35-40%. Таким чином можна максимально довго (наскільки це можливо) зберігати свою батарею з мінімальними втратами ємності. У будь-якому випадку, коли вона буде довго лежати її місткість зменшиться. Це явище і називається, «саморозрядом». Для литтєвого акумулятора він може становити приблизно 5-10 % на рік.

  Як бачите, батарея не стане нескінченно довго зберігатися. Головне, щоб батарея не була повністю зарядженої або навпаки - розрядженою. Особливо небезпечно останнім. Якщо станеться пере розряд, то велика ймовірність назавжди втратити акумулятор. Не забувайте, що тут мова йде тільки про літієвих батареях.

  Максимальна ємність на рівні 65% – наскільки це погано?

  Насправді тут немає нічого жахливого. Хоча все залежить від новизни цієї батареї. Наприклад, якщо ємність впала нижче 80%, під час гарантії – це гарантійний випадок, і ви можете замінити на нову. Зараз майже завжди рядків гарантії на батареї знаходиться в межах одного року. Так що не тягніть гуму, якщо щось не так, і поспішайте замінити несправну деталь.

  Тим більше сервіси теж мають дуже хитрі правила. Якщо у вас немає гарантійного талону на батарею, то гарантія обчислюється з моменту виготовлення. Хто знає, скільки вона лежала на поличці складу? Загалом, з часом тут не треба тягнути.

  Працюють програми для збільшення часу роботи ноутбука від батареї?

  Не існує таких програм, здатних фізично продовжити життя елементів живлення. Як правило, такі утиліти просто знижують енергоспоживання ноутбука, шляхом відключення всього на світі, що здасться програмі зайвим. Наприклад, будуть відключені порти USB, підсвітка екрану стане тьмяніше, оформлення системи стане простіше і багато іншого, в цьому дусі.

  Так, тут правда може тривати час роботи від однієї зарядки. Але ви цього можете добитися і самостійно, власноруч відключивши все зайве.

  Розробники подібного софта люблять його рекламувати гучними словами, про те як ця чудо програма оживляє батареї, змушує їх працювати так, як вони навіть новими не працювали і багато іншого. Але тут немає нічого такого правдивого, заради чого можна було б дійсно встановити таку програму. Все це вигадки і захоплені фантазії розробників, мета яких привернути увагу нових користувачів. Тут навіть негативний ефект можливий, адже невідомо що ще може встановитися з цією програмою.

  Після установки Windows 7 знизилася ємність батареї

  После установки Windows 7 снизилась емкость батареиТака ситуація часто стала зустрічатися, коли користувачі почали масово переходити з Windows XP на Windows 7. На нових ноутбуках такого не зустрічається, та й взагалі ця проблема поступово зникла і зараз практично не трапляється.

  Користувачі звинувачують у меншій ємності акумулятора саме Windows 7. Але проблема тут криється не в системі, а в самій батареї. Швидше за все така низька ємність вже була і в новій системі відобразити реальні показники зносу.

  Існує й інша версія — це сама система неправильно відображає рівень, і витрачає ресурси. Втім, Microsoft спростовує подібні заяви. Так і ця проблема практично перестала з'являтися. Можливо, якщо і був баг, то його пофиксили, але на всяк випадок все одно регулярно отримуйте найсвіжіші оновлення системи, щоб не було проблем.

  Трохи про безпеку літієвих батарей

  По мережі гуляє величезна кількість інформації про небезпеку літієвих батарей, викладаються цілі історії, як вони воспламенялись і навіть вибухали. Але боятися батарей не варто, все вищеперелічене відбувається вкрай рідко і не без причини. В даний час акумулятори виготовляються з нормальним сучасним технологіям, які покликані звести подібне до мінімуму, якщо, звичайно, це не найдешевша китайська продукція.

  При роботі з батареями дотримуйтеся простих правил безпеки. Їх не можна перегрівати і замикати контакти, вони бояться вологи. Навіть не думайте що-небудь розбирати і вже тим більше протикати!

  Якщо використовуєте батарею за призначенням, вона весь час знаходиться в ноутбуці, ніхто її не колупає і не ставить ніяких експериментів — то можете бути спокійні, проблем тут не виникне.

  Рекламний блок