Артефакти відеокартищо робити, як виправити?

Рекламний блок

artefaktyi-videokartyi-chto-delat-kak-ispravit

Отже, друзі, зовсім скоро настане справжнє літо, а це означає, що нашим системам доведеться працювати на повну потужність. У сенсі, охолоджувати наші системні блоки та ноутбуки. Як стверджує статистика, саме в літній час року відбувається досить велика кількість проблем, пов'язаних з охолодженням пристроїв. Це повною мірою стосується і відеокарти, яка може просто перестати працювати, так і видавати різні артефакти. Сьогодні я розповім про те, що це таке і як боротися з цією проблемою, якщо, звичайно, це можливо.

Отже, артефактами відеокарти прийнято називати спотворення на моніторі комп'ютера або ноутбука. Як правило, ці спотворення представляють із себе смуги або інші зображення, які розкидані по всьому периметру монітора.

Існує два види артефактів: програмні і апаратні. Я почну по порядку.

Програмні артефакти

Програмні артефакти зазвичай виникають тільки тоді, коли ви запускаєте певну програму або комп'ютерну гру. Наприклад, ви придбали диск з якоюсь останньою грою, встановлюєте її, запускаєте і бачите на моніторі багато спотворень. Чому це відбувається? Причин може бути кілька.

 • По-перше, потрібно подбати про якісне охолодження. Можливо, гра настільки вимоглива, що відбувається моментальний перегрів чіпа. Причому в даному випадку потрібно не тільки почистити відеокарту від пилу, але і весь системний блок в цілому. До речі, я вже розповідав про те, як дізнатися температуру відеокарти.
 • Якщо проблем з температурою немає, тоді рекомендується перевірити відеопам'ять на карті. Для цього скористайтеся спеціальною утилітою (наприклад, TestVideoRAM або VMT). Коли запустіть програму і пройдете тест, система покаже вам наявність помилок. У цьому випадку знизьте частоту відеопам'яті на 100 МГц і пройдіть тест ще раз. Навіть у тому випадку, якщо спочатку тест не показав помилок, все одно знизьте частоту карти (особливо актуально для «розігнаних карт).
 • Не варто забувати і те, що в деяких іграх подібні артефакти - норма, у чому можна переконатися, просто погугливши дану проблему для певної гри або програми.
 • Як би там не було, намагаємося вирішити проблему. Давайте спробуємо оновити драйвер відеокарти. Якщо оновлення не допомагає, то є сенс завантажити завідомо стару версію драйвера, оскільки існує ймовірність того, що саме на ній гра буде працювати без будь-яких проблем.
 • В інтернеті мною було знайдена пара нестандартних рішень питання. По-перше, рекомендується відключити драйвер MIDI-синтезатора звукової карти (він вступає в конфлікт з драйвером NVIDIA). По-друге, необхідно відключити Windows nView Desktop Manager в панелі управління.
 • Не забуваємо також оновити DirectX.

 • Цілком імовірно, що проблема пов'язана з малим об'ємом пам'яті відеокарти. Крім того, деякі нові ігри не підтримують старі карти. На жаль.
 • І все ж у більшості випадків проблему з програмними артефактами вирішити не так вже складно, чого не скажеш про устаткування.

  Апаратні артефакти

  Апаратні артефакти, на відміну від програмних, зазвичай можна побачити прямо на робочому столі, наприклад, ще при завантаженні операційної системи. Втім, нерідко вони проявляють себе виключно при запуску додатків.

  У цьому випадку проблема набагато більш серйозна, оскільки дана проблема нерідко пов'язана з перегрівом чіпа пам'яті, а також з його відшаруванням. Більшість сучасних відеокарт, створених на чипах нового покоління, таких сюрпризів не підносить, а ось старі - не так вже рідко. Примітно, що артефакти можуть проявлятися не відразу, а через кілька хвилин після включення ПК.

  У цьому випадку може врятувати прогрівання, хоча це далеко не панацея, адже в такому випадку карта зазвичай працює недовго - від кількох місяців до року. Також можна замінити чіп, якщо дозволяє ситуація, - це дозволить опрацювати карті набагато довше.

  *****

  Якщо у вас є питання з даної теми, задавайте їх за допомогою коментарів.

  Рекламний блок