Що таке тактова частота процесора?

Рекламний блок

taktovaya-chastota-protsessora-eto

Коли купуєш або збираєш настільний комп'ютер, то можна з'ясувати, що однією з найбільш дорогих деталей буде процесор. Процесор - це електронний блок або схема, яка виконує машинні інструкції, а також одна з головних частин апаратного забезпечення комп'ютера.

Процесор має безліч різних параметрів, один з яких називається тактовою частотою. Що це таке?

Тактова частота процесора - це частота синхронізуючих імпульсів синхронної електронної схеми, які поступають із зовні на вхід схеми за одну секунду. Іншими словами, це та кількість операцій, що виконується процесором за одну секунду. При цьому важливо не забувати, що процесори з одного тактовою частотою можуть мати різну продуктивність, тому для виконання однієї операції різними системам потрібна різна кількість тактів.

Тактова частота вимірюється в одиницях частоти - мегагерцах і гігагерцах.

Вважається, що чим вище величина тактової частоти процесора, тим продуктивніше сам процесор. Почасти це вірно, але лише для моделей в одній лінійці виробника. Адже на продуктивність процесора впливають і інші характеристики, наприклад, частота шини або розмір кеша. Деякі виробники дозволяють розганяти тактову частоту процесора.

До речі, цікавий момент. Як ви знаєте, одноядерні процесори сьогодні зустрічаються не так вже часто, їх місце замінили багатоядерні процесори. Втім, це не дивно, але не про це мова. Багато запитують, як розраховується тактова частота багатоядерних процесорів? Деякі користувачі вважають, що достатньо помножити тактову частоту на кількість ядер процесора. Тобто якщо 8-ядерний процесор має частоту в 3Ггц, то потрібно помножити на 8 3 та отримаємо частоту аж у 24 ГГц. Насправді цей підрахунок не має нічого спільного з дійсністю.

Що б зрозуміти сам принцип вираховування тактової частоти, потрібно розглянути простий приклад. Припустимо, у нас є автомобіль, який розвиває 200 км на годину (тобто одноядерний процесор). Якщо ми візьмемо 4 таких автомобіля (4-ядерний процесор), то як би ми не тужилися, розігнати ці автомобілі до швидкості в 800 км на годину ми не зможемо ні при якому бажанні. Так само і з тактовою частотою - якщо вона становить 3 ГГц, 4-ядерний процесор має частоту в ті ж 3 ГГц.

Рекламний блок