Ремонт монітора своїми руками

Рекламний блок


Сьогодні я хочу поділитися з Вами досвідом ремонту монітора своїми руками. Ремонтував я свій старенький LG Flatron 1730s. Ось такий:


LG Flatron 1730s

Це - LCD монітор з діагоналлю матриці 17 дюймів. Відразу скажу, що коли немає зображення на моніторі, ми (на роботі) відразу відносимо такі екземпляри нашому електронщик і він ними займається, але тут була можливість потренуватися :)

Для початку, давайте трохи розберемося з термінологією: раніше в ходу масово були CRT монітори (CRT - Cathode Ray Tube). Як видно з назви, в їх основі лежить катодно-променева трубка, але це дослівний переклад, технічно правильно говорити про електронно-променевій трубці (ЕПТ).

Ось - розібраний зразок такого "динозавра":


ЭЛТ монитор без защитного кожуха


Зараз в моді тип моніторів LCD (Liquid Crystal Display - дисплей на основі рідких кристалів) або просто РК-дисплей. Часто такі конструкції називають TFT-моніторами.

Хоча, знову ж таки, якщо говорити по правильному, то треба так: LCD TFT (Thin Film Transistor - екрани на основі тонкоплівкових транзисторів). TFT це просто сама, на сьогоднішній день, поширена різновид, точніше, - технологія LCD (рк) дисплеїв.

Отже, перед тим як самому взятися за ремонт монітора, розглянемо які ж "симптоми" були у нашого "пацієнта"? Якщо говорити коротко, то: немає зображення на екрані. А ось якщо поспостерігати трохи пильніше, то починали спливати різні цікаві подробиці! :) При включенні монітор на частку секунди показував зображення, яке тут же пропадало. При цьому (судячи по звуках) системний блок самого комп'ютера працював справно і завантаження операційної системи проходила успішно.

Почекавши деякий час (іноді 10-15 хвилин) я виявив, що зображення мимовільно з'явилося. Повторивши експеримент кілька разів, я в цьому переконався. Іноді для цього, правда, доводилося вимкнути і включити монітор кнопкою «power» на лицьовій панелі. Після відновлення картинки все працювало без збоїв аж до вимикання комп'ютера. На наступний день історія і вся процедура повторювалися знову.

Причому, я помітив цікаву особливість: коли в кімнаті було досить тепло (сезон-то вже не літній) і батареї натоплены порядно, - час простою монітора без зображення скорочувалася хвилин на п'ять. Складалося таке відчуття, що він розігрівається, виходячи на потрібний температурний режим і далі працює без проблем.

Це стало особливо помітним після того, як в один з днів батьки (монітор перебував у них) вимкнули опалення і в кімнаті стало досить свіжо. У подібних умовах зображення на моніторі було відсутнє 20-25 хвилин і тільки потім, коли він досить нагрівся, з'явилося.

За моїми спостереженнями, монітор вів себе точно так само, як комп'ютер з певними проблемами материнської плати (втратили ємність конденсаторами). Якщо таку плату досить прогріти (дати їй попрацювати або направити в її бік обігрівач) вона нормально "стартує" і, досить часто, працює без збоїв до вимикання комп'ютера. Природно, що це - до якогось моменту!

Але на ранньому етапі діагностики (до розтину корпусу "хворого") нам дуже бажано скласти якомога повнішу картину того, що відбувається. По ній ми можемо приблизно зорієнтуватися, в якому саме сайті або елементі проблема? В моєму випадку я, проаналізувавши все викладене вище, подумав про конденсаторах, розташованих в схемі живлення мого монітора: включаємо - немає зображення, конденсатори прогріваються - з'являється.

Що ж, прийшов час перевірити це припущення!

Ремонтуємо монітор своїми руками

Будемо розбирати! Спочатку, за допомогою викрутки, відгвинчуємо гвинт, що кріпить нижню частину підставки:


Отвинчиваем подставку

Потім, - видаляємо відповідні гвинти і знімаємо основу кріплення підставки:
Далі, з допомогою викрутки з плоским наконечником, ми піддягаємо лицьову панель нашого монітора і в напрямку, вказаному стрілкою, починаємо акуратно її відокремлювати.


Снимаем лицевую панель монитора

Не кваплячись, просуваємося по периметру всієї матриці, поступово выщелкивая викруткою зі своїх посадочних місць пластмасові засувки, утримують передню панель.
Після того, як ми розібрали монітор (розділили його лицьову та тильну частини), бачимо ось таку картину:


Без передней панели

Якщо "нутрощі" монітора кріпляться до тильної панелі за допомогою скотча, - отклеиваем його і отримуємо саму матрицю з блоком живлення та платою керування.

На столі залишається тильна пластмасова панель.


Задняя панель с вентиляционными отверстиями

Все інше в розібраному моніторі виглядає ось так:


Разобранный LCD TFT монитор

Ось так "начинка" виглядає у мене на долоні:
Покажемо крупним планом панель кнопок налаштування, які виводяться для користувача.


Микросхема кнопок передней панели

Тепер, нам потрібно від'єднати контакти, з'єднують катодні лампи підсвічування, що знаходяться в матриці монітора, зі схемою інвертора, яка відповідає за їх запалювання. Для цього ми знімаємо алюмінієву захисну кришку і під нею бачимо роз'єми:


Кабели ламп подсветки

Те ж саме проробляємо з протилежного боку захисного кожуха монітора:


Кабели питания, идущие к инвертору

Від'єднуємо роз'єми, що йдуть від інвертора монітора до ламп. Кому цікаво, самі катодні лампи виглядають наступним чином:


Катодные лампы подсветки

Вони прикриті з одного боку металевим кожухом і розташовуються в ньому попарно. Інвертор "підпалює" лампи і регулює інтенсивність світіння (управляє яскравістю екрана). Зараз замість ламп все частіше використовують світлодіодне підсвічування.

Порада: якщо Ви виявите, що на моніторі раптово пропало зображення, придивіться уважно (при необхідності підсвітите екран ліхтариком). Можливо, Ви помітите слабо помітне (тьмяне) зображення? Тут два варіанти: або з ладу вийшла одна з ламп підсвічування (у цьому випадку інвертор йде просто "на захист" і не подає на них харчування), залишаючись повністю робочим. Другий варіант: ми маємо справу з поломкою самої схеми інвертора, яку можна відремонтувати або замінити (в ноутбуках, як правило, вдаються до другого варіанту).

До речі, інвертор ноутбука розташовується, як правило, під лицьовій зовнішньою рамкою матриці екрана (в середній і нижній її частині).


Инвертор ноутбука

Але ми відволіклися, продовжуємо ремонтувати монітор (точніше, поки що, курочіть його) :) Отже, видаливши всі сполучні кабелі і елементи, ми розбираємо монітор далі. Розкриваємо його, як мушлю.


Раскрываем алюминиевый защитный кожух

Всередині ми бачимо ще один кабель, що з'єднує, захищену черговим кожухом, матрицю і лампи підсвічування монітора з платою керування. До половини отклеиваем скотч і бачимо під ним плоский роз'єм з перебувають в ньому кабелем даних. Акуратно витягуємо його.

Кладемо матрицю окремо (нас вона, в даному ремонті, цікавити не буде).


Отсоединенная матрица монитора

Ось так вона виглядає з тильної сторони:Користуючись нагодою, хочу показати Вам розібрану матрицю монітора (нещодавно намагалися відремонтувати на роботі). Але після розбору стало зрозуміло, що полагодити не вийде: вигоріла частина рідких кристалів на самій матриці.


Частично выгоревшая матрица

У всякому разі, свої пальці, розташовані позаду поверхні, я так чітко бачити не повинен би був! :)

Матриця кріпиться в рамці, що фіксує і утримуючою всі її частини разом, з допомогою щільно сидять пластмасових засувок. Для того щоб відкрити їх, доведеться грунтовно попрацювати плоскою викруткою.


Разобранная матрица жк монитора

Але при тому типі ремонту монітора своїми руками, який ми проводимо зараз, нас буде цікавити інша частина конструкції: керуюча плата з процесором, а ще більше - блок живлення нашого монітора. Обидві вони представлені на фото нижче: (фото - кликабельно)


Платы процессора и питания

Отже, на фото вище ліворуч у нас - плата процесора, а праворуч - плата живлення, об'єднана зі схемою інвертора. Плату процесора часто ще називають платою (або схеми) скалера.

Схема скалера обробляє сигнали, що приходять від ПК. По суті, скалер являє собою багатофункціональну мікросхему, до складу якої входять:

 • мікропроцесор
 • ресивер (приймач), який приймає сигнал і перетворює його в потрібний вид даних, який передається по цифрових інтерфейсів підключення ПК
 • аналого-цифровий перетворювач (АЦП), який перетворює вхідні аналогові сигнали R/G/B і управляє роздільною здатністю монітора
 • Фактично, скалер є мікропроцесором, оптимізованим під задачу обробки зображення.

  Якщо на моніторі є фрейм-буфер (оперативна пам'ять), то робота з нею здійснюється також через скалер. Для цього багато скалери мають інтерфейс для роботи з динамічною пам'яттю.

  Але ми знову відволіклися від ремонту! Продовжимо! :) Давайте уважно подивимося на комбіновану плату живлення монітора. Ми побачимо там ось таку цікаву картину:


  Вздутые конденсаторы на плате

  Як ми і припускали на самому початку, пам'ятаєте? Бачимо три роздутих конденсатора, потребують заміни. Як це правильно робити, розповідається у цій статті нашого сайту, не будемо відволікатися зайвий раз.

  Як бачимо, один із елементів (конденсаторів) спучився не тільки зверху, але і знизу і з нього витекла деяка частина електроліту:


  Вздутый конденсатор

  Для заміни та ефективного ремонту монітора нам потрібно буде повністю витягти плату живлення з кожуха. Відвертаємо кріпильні гвинти, витягуємо з роз'єму кабель живлення і беремо плату в руки.

  Ось фото її тильної сторони:


  Плата питания (тыльная сторона)

  А от її лицьова частина:


  Плата питания монитора (лицевая часть)

  Відразу хочу сказати, що досить часто плата живлення об'єднується зі схемою інвертора на одній PCB (друкованої плати). У цьому випадку можна говорити про комбінованої платі, представленої джерелом живлення монітора (Power Supply) і інвертором заднього підсвічування (Back Light Inverter).

  У моєму випадку саме так і є! Бачимо, що на фото вище нижня частина плати (відокремлена червоною лінією) і є, власне, схема інвертора нашого монітора. Буває, що інвертор представлений окремою PCB, тоді в моніторі є три окремих плати.

  Джерело живлення (верхня частина нашої PCB) виконаний на основі мікросхеми ШІМ-контролера FAN7601 і польового транзистора SSS7N60B, а інвертор (нижня її частина) - на основі мікросхеми OZL68GN і двох транзисторних збірок FDS8958A.

  Тепер ми можемо спокійно приступити до ремонту (заміни конденсаторів). Ми можемо це робити, зручно розташувавши конструкцію на столі.

  Ось як буде виглядати зацікавив нас ділянку після видалення з нього несправних елементів.


  Выпаиваем с платы конденсаторы

  Давайте уважно подивимося, який номінал ємності і напруги потрібен нам для заміни выпаянных з елементів плати?


  Выпаянный конденсатор

  Бачимо, що це елемент з номіналом в 680 микрофарад (mF) і максимальною напругою в 25 Вольт (V). Більш докладно про ці поняття, а також про такої важливої речі, як дотримання правильної полярності при проведенні пайки, ми з Вами говорили ось в цій статті. Так що не будемо зупинятися на цьому ще раз.

  Просто скажемо, що у нас вийшли з ладу два конденсатора на 680 mF з напругою в 25V і один на 400 mF/25V. Оскільки наші елементи включені в електричну схему паралельно, ми спокійно можемо замість трьох конденсаторів з сумарною ємністю (680 680 440=1800 микрофарад) використовувати два конденсатори по 1 000 mF, які в сумі дадуть ту ж (навіть більшу) ємність.

  Ось як виглядають витягнуті з нашої плати монітора конденсатори:
  Продовжуємо ремонт монітора своїми руками, і зараз настав час впаяти нові конденсатори на місце вилучені.


  Впаиваем конденсаторы на место

  Оскільки елементи дійсно нові, у них - довгі ноги". Після впаювання на місце просто акуратно зрізаємо їх надлишок бокорезами.

  У підсумку, у нас вийшло ось так (для порядку, до двох конденсаторів по 1 000 микрофарад, я помістив на плату додатковий елемент ємністю 330 mF).


  Мы заменили конденсаторы

  Тепер, - акуратно і уважно виробляємо зворотну збірку монітора: прикручуємо всі гвинти, точно так само з'єднуємо всі кабелі і роз'єми і, в підсумку, можемо приступити до проміжного пробному пуску нашої наполовину-зібраної конструкції!


  Пробный запуск монитора после ремонта

  Порада: немає сенсу відразу збирати весь монітор назад, адже якщо щось піде не так, нам доведеться розбирати все з самого початку.

  Як бачимо, рамка, що сигналізує про відсутність підключеного кабелю даних, з'явилася відразу ж. Це, в даному випадку, - вірна ознака того, що ремонт монітора своїми руками пройшов у нас успішно! :) Раніше, до усунення несправності, на ньому не було взагалі ніякого зображення до тих пір, поки він не прогрівався.

  Подумки потиснувши руку, збираємо монітор в початковий стан (для перевірки) підключаємо його другим дисплеєм до ноутбука. Включаємо лептоп і бачимо, що зображення відразу ж пішло на обидва джерела.


  Подключаем монитор к ноутбуку

  Що і потрібно було довести! Ми тільки що самі відремонтували наш монітор!

  Зверніть увагу: щоб дізнатися, які ще бувають різновиди несправностей TFT моніторів, пройдіть по цьому посиланню.

  На сьогодні - все. Сподіваюся, стаття була для Вас корисною? До наступної зустрічі на сторінках нашого сайту :)  Рекламний блок