Неполадки жорсткого диска

Рекламний блок


Часто причиною збоїв комп'ютера є неполадки жорсткого диска. У цій статті ми з Вами будемо вчитися їх діагностувати і усувати. Коротко про його внутрішній устрій Ви можете почитати в статті "жорсткий диск комп'ютера".

Взагалі, треба сказати, що неполадки жорсткого диска - це лише одна з можливих проблем нестабільної роботи системи, а їх може бути досить багато. Але, зрозумійте мене правильно, якщо я спробую в одній статті описати їх всі, то у Вас в голові утворюється сумбур і толку не буде ніякого. Поетом - домовимося: у даній статті ми займаємося виключно неполадками жорстких дисків, а наступних будемо говорити про проблеми оперативної пам'яті, блоків живлення і т. д.

Вінчестер по праву може вважатися одним з самих ненадійних вузлів комп'ютера і це зрозуміло, оскільки в ньому є, з одного боку, - складна механічна складова, а, з іншого, - електронні плати управління. А будь-механіка додатково страждає від фізичного впливу (ударів, трясіння, вібрації тощо).

Але як визначити що з Вашим жорстким диском (вінчестером, хардом) не все в порядку? Можливо, Ваш комп'ютер починає мимовільно перезавантажуватися, періодично показує екран BSOD (синій екран з білим текстом на ньому), несподівано "зависає" в процесі роботи? Все це - потенційно можливі неполадки жорсткого диска.

У моїй практиці були випадки, коли через велику кількість збійних секторів на диску на нього не хотіла встановлюватися операційна система. У таких випадках на екрані з'являється повідомлення про те, що не вдається записати той чи інший файл на диск.

У такій ситуації вінчестер обов'язково необхідно перевірити на наявність, так званих, бід блоків або збійних секторів (bad blocks). Треба відразу сказати, що бід блоки бувають логічні і фізичні. Як випливає з назви, фізичні бід блоки утворюються в результаті фізичного мікро-пошкодження магнітного шару пластин диска.

У цьому випадку йдеться про відновлення таких секторів не йде, а скоріше має розглядатися питання про збереження інформації на інший надійний носій і (в недалекій перспективі) - заміні пошкодженого. Справа в тому, що фізичні бід блоки (на відміну від логічних) мають тенденцію збільшуватися в кількості. І це - логічно, так як, будучи порушеним, магнітний шар пластин диска починає поступово руйнуватися.

Неполадки жорсткого диска, пов'язані з утворенням логічних бід блоків можна досить успішно усунути за допомогою спеціального програмного забезпечення. І Ваш комп'ютер буде відчувати себе, як новенький :)

Освіта логічного збійного сектора пов'язано з неспівпаданням його контрольної суми з контрольною сумою тих даних, які в цей сектор записані. Це може бути викликано, наприклад, несподіваним відключенням електроенергії в момент процесу запису на диск. Скануюча програма "забиває" (перезапис) такий сектор нулями, скидаючи контрольну суму його даних.

Досить часто на практиці в питаннях, пов'язаних з неполадками жорстких дисків я спостерігав успішне лікування" вінчестерів, у яких було по кілька десятків логічних збійних секторів.

Є багато різних програм, які успішно справляються з цим завданням. Кожна з них має також свої, властиві тільки їй, "фішки" і функції. Я б не хотів перераховувати тут їх усі. У наступній статті я розповім поки тільки про одну з них (особисто я по роботі дуже часто користуюся саме їй). Вона дуже проста в освоєнні і свою роботу виконує відмінно.

ще кілька випадків неполадки жорсткого диска

До яких же ще ситуацій ми повинні бути готові? Насамперед, якщо комп'ютер несподівано "зависає" - зніміть бічну кришку системного блоку і прислухайтеся не лунають з жорсткого диска які-небудь клацання або легкий скрегіт?

Справа в тому, що неполадки системи управління блоком магнітних головок жорсткого диска часто призводять до того, що считывающе-записуючі головки не можуть правильно позиціонуватися і починають безсистемно переміщатися над поверхнею пластин або ж - "падають" (зачіпають за їх поверхні), створюючи той самий скрегіт.

Також Вам не зайвим буде знати, що при виробництві жорстких дисків їх поверхня поділяється на доріжки і на них наноситься спеціальна технічна інформація - сервометки. За ним магнітні головки орієнтуються, позиціонуючись над певним сектором. Сервометки не зникають при будь-яких видах форматування диска, але запросто можуть бути пошкоджені при фізичному пошкодженні магнітної пластини. Результат, я думаю, очевидна і головки не зможуть правильно позиціонуватися.

Ось як виглядає блок магнітних головок, розташований усередині нашого вінчестера.


Блок магнитных головок винчестера БМГ

Давайте трохи поговоримо про те, на що в першу чергу варто звертати увагу при неполадки жорсткого диска: перше - сторонні і нехарактерні для нормальної роботи жорсткого диска звуки, що лунають з нього. В домашніх умовах ремонт неможливий, так як для заміни БМГ (блоку магнітних головок) потрібно розкривати гермозону вінчестера, а неминуче при цьому попадання пилу в неї гарантовано "вб'є" диск. Досить імовірно потрібно буде звертатися в сервісний центр, а швидше за все, доведеться міняти вінчестер.

Друге - надмірний перегрів окремих частин пристрою (чіпів контролера). Можна спробувати охолоджувати перегрівається ділянку невеликим комп'ютерним вентилятором, що може дещо відстрочити (іноді вдавалося більше півроку) неминучий повна відмова обладнання, але міняти жорсткий диск рано чи пізно все одно доведеться, так як при тривалій роботі в умовах підвищеної температури внутрішнє вигоряння (деградація) електронних компонентів просто неминуче.

Давайте розглянемо на прикладі: був у нас на роботі один жорсткий дик (він і зараз лежить у шухляді мого столу), несправність якого приводила до регулярних зависань комп'ютера десь через хвилин двадцять після його запуску. Природно, першим ділом ми перевірили його на наявність збійних секторів (бід блоків). Їх не виявилось, інші програми для діагностики поверхні також жодних проблем не виявили.

Але знайшлася інша цікава річ: один з елементів контролера диска явно перегрівався на тлі інших мікросхем.


Микросхема контроллера диска

Нормальною для жорсткого диска вважається температура до 40 градусів цельсія. Больовий поріг людини (коли від чогось гарячого хочеться отдернуть руку) становить близько 55-ти градусів. Так от, після десяти хвилин роботи чіп нагрівався до температури, коли руку хотілося отдернуть, ще хвилин через десять - комп'ютер зависав намертво.

Зовнішній вентилятор вирішили не використовувати (благо запасний вінчестер був в наявності), але майте такий варіант неполадки жорсткого диска на увазі.

Ще пару слів хотів сказати про самій платі контролера. Вона розташована на звороті диска і виглядає приблизно ось так:

Выгоревший контроллер винчестера

Контролер являє собою складний пристрій (спрощено - мінікомп'ютер, зі своїм мікропроцесором, визначеною кількістю оперативної пам'яті, кешем, операціями вводу-виводу і т. д.). Він повністю відповідає за пересилку інформації від читаючи-записуючих головок до зовнішнього інтерфейсу жорсткого диска (гнізда «IDE» або «SATA»).

Цим фото вище я хочу відразу "вбити" двох зайців: показати Вам, як виглядає схема контролера і натякнути на те, що буває при тривалому перегріві мікросхем системної логіки :) Як бачите, частина чіпа просто зруйнувалася. В спеціалізованих ремонтних майстерень подібні неполадки жорсткого диска усувають повною заміною плати контролера. В принципі, це можна зробити і самому, але треба враховувати той факт, що диск-донор повинен бути абсолютно ідентичний тому, на який переноситься замінна плата, інакше можна тільки погіршити ситуацію по відновленню даних з нього.

На жаль, однією заміною плати справа може не обмежитися. Справа в тому, що в кожному контролері є своя програмна "прошивка", в службовій області диска (служебка), яка при завантаженні системи і повідомляє БІОС-у основну інформацію про вінчестері (кількість секторів, головок, циліндрів тощо). Якщо ми просто замінимо плату, не замінивши "служебку" результату ми не досягнемо, тому таку процедуру рекомендується робити все ж в спеціалізованих сервісних центрах.

Третій типовий випадок неполадки жорсткого диска: після підключення вінчестера двигун намагається розкрутити магнітні пластини і через деякий час зупиняється і так повторюється з рівними проміжками часу. Цю проблему можна легко ідентифікувати, поклавши долоню на верхню кришку працюючого вінчестера. Ви обов'язково відчуєте момент розкручування і зупинки мотора. Ремонт навряд чи має сенс - диск треба замінити.

Хочу також зазначити, що неполадки жорсткого диска можуть бути викликані і проблемами з інтерфейсним кабелем передачі даних від контролера до диска. Пригадую, був у нас випадок: комп'ютер періодично "зависав", видавав "синій екран смерті (BSOD) і мимовільно перевантажувався. Виявилося, що причина була в розбитому фіксаторі інтерфейс SATA кабелю,


Разъем SATA

який мав поганий електричний контакт зі сторони жорсткого диска і тому викликав всі ці проблеми. Кабель ми замінили - проблема зникла.

У завершенні статті хочу зупинитися на такій технології, як «S. M. A. R. T.» (англ. self-monitoring, analysis and reporting technology) - технологія моніторингу, самоаналізу та звітності. Оцінка загального стану жорсткого диска по багатьом параметрам, з метою передбачення часу його виходу з ладу.

«S. M. A. R. T.»з'явилася ще в початку 90-х років минулого століття і з часом обросла великою кількістю вимірюваних і спостережуваних параметрів, які допомагають запобігти неполадки жорсткого диска. Показники стану "здоров'я" диска зчитуються програмою та відображаються в зручному для користувача вигляді. На підставі цих даних ми можемо зробити висновок: скільки нашого пристрою "залишилося"? :)

Приміром, ось як виглядає вікно статусу програми «HddHealth», якої ми переглянули один з наших дисків (Seagate 250 GB), видавав при завантаженні операційної системи попередження про погіршення параметрах «S. M. A. R. T.».


Программа HDD Health

Зверніть увагу на виділені області на скріншоті вище. Показник «Health» (здоров'я) становить 1%. Як говориться - "коментарі зайві", пристрій може залишити нас у будь-який момент :) Значення «Temp» показує поточну температуру жорсткого диска.

Якщо увійти в меню «Drive» і вибрати з нового меню опцію «SMART Atributes», можна переглянути весь список спостережуваних параметрів вінчестера:


SMART параметры винчестера

Заводські установки параметра «Value» (анг. - "значення") зазвичай мають початкові параметри 100, 200 або 250. Чим більше значення, тим краще. Високі значення говорять про відсутність змін або повільному погіршення даного параметра. «Treshold» - поріг значення (value, в ідеалі, не повинно наближатися або опускатися нижче нього). «Worst» - мінімальний показник, який продемонструвала система під час тестування і твори вимірів.

Критичними параметрами, які передують неполадки жорсткого диска є:

 • Raw Read Error Rate і Seek Error Rate - знос магнітної поверхні або головок БМГ
 • Spin-Up Time і Spin-Up Retry Count - проблеми в механіці
 • Reallocated Sectors Count, Reallocation Event Count та Current Pending Sector Count, Uncorrectable - наявність bad-секторів, вже переміщених bad-секторів і готових до переміщення

 • Програму «HddHealth» Ви можете завантажити з нашого сайту.

  Нижче хочу представити Вашій увазі записані звуки неполадки жорсткого диска, що видаються виробами різних виробників. Можливо, дана добірка допоможе зорієнтуватися на слух при діагностиці несправності?


  Робота справного вінчестера IBM (еталон)
 • розкручування двигуна (наростаючий свист)
 • распарковка БМГ (клацання)
 • калібрування головок (рівномірний скрекіт)
 • парковка БМГ після вимикання живлення
 • зупинка двигуна (стихають свист)
 • Порушення контакту між контролером і гермоблока Стукіт вінчестера IBM з несправністю БМГ Стукіт вінчестера Seagate з несправним БМГ Звуки повністю справного диска Seagate Повністю справний Fujitsu Стукіт диска Fujitsu з несправністю БМГ Стукіт диска Quantum з неробочим БМГ Диск Maxtor з тією ж проблемою Буває і таке :) Скрегіт БМГ у Western Digital (WD) Постукування від фірми Samsung Повністю справний вінчестер Samsung


  А тепер, як і обіцяв, на наступній сторінці приступаємо до освоєння однієї дуже потрібної для усунення неполадки жорсткого диска програми! :)  Рекламний блок