Як підвищити продуктивність комп'ютера

Рекламний блок

Здавалося б, цілком шустрий комп'ютер, який спочатку повністю задовольняв своїми можливостями, з часом починає гальмувати. Що могло послужити причиною такого зниження продуктивності? Чи буває ще інша ситуація, коли потрібно працювати в дуже ресурсномістких програмах (іграх), а комп'ютер їх просто не тягне. У будь-якому випадку, перед користувачем постає проблема продуктивності ПК, яку потрібно вирішувати.

У цій статті ми розглянемо основні причини, які призводять до зменшення потужності і розповімо як підвищити продуктивність комп'ютера.

Основними ознаками повільної роботи комп'ютера є:

 • Довгий включення і таке ж довгий вимикання комп'ютера.
 • Багато програми дуже довго запускають, завантаження ігор займає дуже багато часу.
 • Реакція курсору може не встигати за рухами мишки, пригальмовувати, або спостерігається пізня реакція на клік.
 • Та інші ознаки сповільненій роботи ПК, з-за яких користувач починає нервувати.
 • Що може бути причиною гальмування комп'ютера?

  Якщо комп'ютер гальмує, то причина (або відразу декілька причин) можуть бути наступні:

 • Погана сумісність програмного забезпечення, операційної системи, ігор з конфігурацією «заліза» самого комп'ютера.
 • Велика фрагментацію файлової системи на жорсткому диску накопичилося багато програмного мотлоху.
 • Проблеми з операційною системою, збої, неправильна настройка.
 • Велика кількість запущених служб, в яких немає необхідності.
 • Зараження комп'ютера шкідливим програмним забезпеченням.
 • Програмні конфлікти (між драйверами, антивірусами та ін).
 • Погана терморегуляція, вихід з ладу кулера, засмічення радіаторів.
 • Порушення основних параметрів BIOS.
 • Як вирішити цю проблему і підвищити продуктивність комп'ютера?

  Існує безліч способів, що дозволяють прискорити роботу комп'ютера. Ми пропонуємо десять методів покращення роботи ПК, показали свою ефективність на практиці.


 • Апгрейда «залізо».
 • Чистка нутрощів, ремонт несправних елементів системи охолодження.
 • Очищаємо жорсткий диск від усього непотрібного, виконуємо дефрагментацію.
 • Переустанавливаем операційну систему.
 • Оптимізуємо роботу ОС.
 • Налаштування BIOS.
 • Відключаємо всі зайве, контролюємо автозавантаження.
 • Виконуємо оновлення драйверів.
 • Встановлюємо операційну систему відповідну нашому ПК.
 • Чистимо систему від вірусів.
 • Далі, для кращого розуміння, ми дамо більш докладний опис кожного з цих пунктів. Але для початку, нам необхідно дізнатися продуктивність свого комп'ютера.

  Визначаємо продуктивність

  В операційній системі Windows 7 вже вбудована спеціальна функція для перевірки продуктивності системи та швидкодії комп'ютера.

  Відкрийте меню «Пуск» і в спеціальному пошуковому полі (воно знаходиться внизу меню) введіть «вироб», як це показано на рисунку.proizvoditelnost-kompyutera

  Серед результатів пошуку буде програма «Підвищення продуктивності комп'ютера». Запустіть її і відкриється наступні вікно.proizvoditelnost-kompyutera-1

  Знизу зробіть клік по кнопці «Повторити оцінку». Програма почне аналізувати продуктивність вашої системи і по завершенню видасть результати, за якими можна буде зробити висновок про швидкодію комп'ютера.производительность компьютера

  Після цього можна приступати до підвищення продуктивності комп'ютера обраними способами.

  Апгрейда комплектуючі комп'ютера

  У багатьох, хто є «щасливим» власником гальмуючого комп'ютера, виникає стійке бажання замінити його чим-небудь по могутніше. Але ми не будемо рухатися в цьому напрямку, воно підходить тільки для серйозно застарілих комп'ютерів. В більшості випадків досить замінити тільки один або кілька слабких елементів, щоб вся система знову почала літати — цей спосіб буде набагато дешевше, ніж покупка нового ПК.

 • Центральний процесор. Сенс заміни «каменю» буде дійсно виправдано, тільки якщо новий набагато перевершить старого по потужності, не менше ніж на 30%. Інакше ви не відчуєте серйозної різниці, але зате витратите багато грошей.
 • Любителі ризику можуть спробувати розігнати процесор. Цей спосіб підійде не багатьом, адже далеко не кожен ЦП може розганятися. Зате в разі успіху, купівлю нового «каменю» можна відкласти ще на рік іншого. Читайте наші рекомендації по вибору процесора. Суть цієї операції полягає в підвищенні напруги на центральному процесорі, і тим самим збільшення його тактової частоти. Сама операція досить ризикована і далеко не для всіх процесорів, в деяких випадках можна просто вивести з ладу ЦП, або значно скоротити термін його служби.

 • Оперативна пам'ять. Її ніколи не буває багато, можете сміливо збільшувати обсяг пам'яті. Тим більше вона коштує досить дешево. Коли комп'ютер сильно завантажений, відкрийте диспетчер завдань на вкладці швидкодії і подивіться рівень використовуваної пам'яті. Якщо він перевищує 80%, то можете збільшувати пам'ять в півтора два рази.zagruzka_operativnoy_pamyati-min
 • Вінчестер. І суть тут зовсім не в його обсязі та кількість вільного місця. Основна фішка швидкодії жорсткого диска полягає в швидкості обертання його мотора. Наприклад, ми маємо диск зі швидкістю 5400 оборотів і замінюємо нього на диск зі швидкістю 7200 обертів. Це набагато більш відчутно додасть швидкості для систем, особливо швидкості запису/читання. Багато користувачів залишаються дуже задоволеними після заміни свого жорсткого диска на SSD накопичувач, прочитайте як оптимізувати SSD диск під Windows 7.
 • Відеокарта. Більшості зрозуміло, що для більш реалістичною графіки в іграх необхідно мати потужний відеоадаптер. Так що, якщо ваша відеокарта не може похвалитися гарною продуктивністю, міняйте на нову, яка набагато перевершує її по потужності. Головне – потрібно враховувати, що для потужної відеокарти потрібен і потужний процесор.
 • Щоб приблизно визначити слабкі місця системи, скористайтеся функцією оцінки продуктивності комп'ютера, про яку ми вже розповідали вище. Визначити «слабку ланку» можна за оцінками, які виводяться після перевірки продуктивності. Там, де найнижча оцінка, в тому напрямку і необхідно збільшувати потужність ПК. Наприклад, якщо біля швидкості обміну даними на диску варто найнижча оцінка, то варто задуматися про покупку більш спритного жорсткого диска.

  Чистка нутрощів, ремонт несправних елементів системи охолодження

  Різні несправності в системі охолодження також здатні суттєво сповільнити роботу всієї системи. Якщо ламається кулер на центральному процесорі, то це привід до його перегріву і зниження тактової частоти.

  Перегрів взагалі штука небезпечна і може виникати навіть при справній системі охолодження. Візьміть, зніміть кришку з системного блоку, подивіться скільки там пилу. Вона не просто покриває всі поверхні, але і щільно забивається у всі радіатори і осідає на лопатях кулерів. Пил виступає таким собі теплоізолятором, який призводить до перегріву. Дуже акуратно почистіть системний блок і вам вдасться збільшити швидкість роботи комп'ютера, а також продовжити термін служби його компонентів і позбутися від головного розсадника різних алергенів і бактерій — пилу.

  Очищаємо жорсткий диск від усього непотрібного, виконуємо дефрагментацію

  Ті, хто вперше чує термін «дефрагментація», повинні зрозуміти, що це саме перше що потрібно робити для підвищення продуктивності системи. Дефрагментація дозволяє збирати різні фрагменти програм, які знаходяться в різних частинах жорсткого диска, в одну купу. Завдяки цьому, зчитувального пристрою вінчестера не потрібно виконувати багато зайвих переміщень по дискам, адже все знаходиться в одному місці. Таким чином і підвищується продуктивність.

  Крім того, потрібно позбавитися від зайвої інформації і всякого програмного мотлоху, який накопичується на диску з часом роботи. Особливо це важливо, коли в розділі операційної системи практично немає вільного місця. Якщо місця менше 2 Гб, система втрачає свою продуктивність. Так що не перевантажуйте диск і намагайтеся, щоб на ньому було тридцять відсотків вільного місця, якщо це звичайно можливо.

  Переустанавливаем операційну систему

  Цей крок майже завжди допомагає збільшити швидкість роботи комп'ютера. У деяких випадках, продуктивність може збільшитися в три рази. Просто така суть операційної системи, з часом в ній накопичуються різні помилки, вона забивається непотрібними службами, які виконують серйозні зміни у самій системі. Це і багато іншого призводить до погіршення швидкості роботи комп'ютера, на багато операції тепер потрібно набагато більше часу.

  Якщо ретельно стежити за чистотою системи і нічого туди не встановлювати, то можна роками користуватися однією і тією ж Windows. Але найчастіше, на комп'ютері постійно відбувається рух: встановлюються і видаляються програми, оновлюються драйвера, завантажуються великі обсяги різної інформації — в таких умовах система поступово починає «тупити». Краще всього, для профілактики, десь раз в рік форматувати диск і з чистого аркуша встановлювати нову операційну систему.

  Оптимізуємо роботу ОС

  Ми нещодавно робили підбірку кращих програм для оптимізації комп'ютера, бо правильно налаштована і оптимізована система – головна запорука швидкодії роботи комп'ютера! Налаштування системи, швидко і без зайвих заморочок, можна виробити за допомогою спеціальних утиліт. Наприклад, з цими завданнями непогано справляється AeroTweak.

  Добре себе показала програма PCMedic. Головна фішка цієї утиліти, це повна автоматизація всіх операцій. Потрібно тільки вибрати відповідні параметри і запустити процес налаштування.

  Програма складається лише з одного головного вікна. Тут ми вибираємо свою операційну систему, тип центрального процесора (наприклад, Intel або AMD), далі потрібно вибрати один з двох способів оптимізації — Heal (очищення системи), або Antivirus & Boost (крім очищення виконується ще й прискорення). Після того, як виберіть всі параметри натисніть кнопку «Go» – програма виконає всі необхідні зміни.pcmedic-min

  Є ще одна програма, яка може похвалитися справді потужним функціоналом — Ausloqics BoostSpeed, на жаль, платна. Вона складається з декількох утиліт, що дозволяють виконувати оптимізацію системи практично у всіх напрямках. Використовуючи цей додаток можна провести дефрагментацію, почистити файлову систему, очистити реєстр, збільшити швидкість роботи інтернету та ще багато іншого. Програма має вбудований порадником, який допомагає визначити пріоритетні напрямки оптимізації системи. Хоча рекомендую не сліпо довірятися порадника і дивитися, чи справді ці всі дії вам необхідні.

  Для того, щоб чистити систему від усякого непотребу, існує безліч спеціальних програм для очищення. Наприклад, хорошим помічником може виявитися Ccleaner. Він здатний почистити диск від непотрібних, тимчасових файлів і виконати очищення реєстру. Завдяки видалення непотрібних файлів, можна збільшити кількість вільного місця на жорсткому диску. А ось при чищенні реєстру, особливого підвищення продуктивності не спостерігається. Зате якщо випадково видалено який-небудь важливий параметр, система почне видавати помилки і це може призвести до серйозних збоїв.


  УВАГА! Перед тим, як виконувати всі ці дії, настійно рекомендується створити точку відновлення!

  ЗАВЖДИ дивіться файли, які видаляють утиліти для очищення системи. Бувають випадки безповоротного видалення потрібних і навіть важливих файлів, які програми помилково прийняли за непотрібні, або тимчасові файли.

  Користувачі Windows 7 можуть трохи поліпшити швидкість роботи комп'ютера за допомогою спрощення графічного інтерфейсу. Що б це зробити відкрийте Панель управління і перейдіть в розділ «Система» відкрийте пункт «Додатково» і виберіть «Параметри». Тут знімаємо частину непотрібних прапорців, або встановлюємо перемикач у положення для забезпечення оптимальної швидкодії.visualnyie_effektyi-min

  Налаштовуємо BIOS

  В Біосі зберігаються параметри комп'ютера, що відповідають за обладнання, завантаження ОС, час та інших ключові елементи. Щоб потрапити в параметри BIOS, в процесі включення ПК, перед завантаженням операційної системи натисніть клавішу Del, F2 або іншу (це залежить від виробника материнської плати, зазвичай назва клавіші відображається на екрані). Найчастіше налаштування Біоса не викликають ніякого зниження продуктивності і туди навіть не варто лазити. Але в рідкісних випадках, при неправильних критичних параметрах, ваш комп'ютер може почати гальмувати.

  Якщо сумніваєтеся в правильності налаштувань, але не знаєте які потрібно вказати, то можете скористатися опцією автоматичного налаштування оптимальних параметрів «Load Optimal Settings» (назва функції може бути іншим, в залежності від виробника). Після цього збережіть всі налаштування і виконайте перезавантаження комп'ютера.

  Відключаємо всі зайве, контролюємо автозавантаження

  У наш час практично кожна програма намагається прописати себе в автозавантаження. І це не дуже весело для вашої системи. Поступово, програми в автозавантаженні накопичуються і їх усіх треба запускати, при кожному старті системи. З-за цього комп'ютер дуже довго включається і вимикається. Додатково, після автозавантаження, всі ці програми залишаються в робочому стані, пожираючи ресурси. Ви тільки погляньте скільки на панелі завдань (біля годинника) непотрібних значків, хіба ви їх використовуєте? Тому, краще всього видаляти непотрібні додатки, або хоча б відключати для них автозавантаження.

  Що б подивитися всі додатки, які стартують разом з Windows, і вимкнути зайві, одночасно затисніть дві клавіші Win R і в наступному віконці напишіть msconfig, потім натисніть Enter. З'явиться віконце конфігурацією системи, тепер перейдіть в розділ автозавантаження. Тут буде знаходитися список додатків, що стоять в автозавантаженні. Просто знімаєте галочки з усіх, якими не користуєтеся. В разі чого, програму завжди можна повернути в автозавантаження, встановивши потрібну галочку. Головне мати уявлення, що це за програми та яке їх призначення.msconfig-min

  У самих крайніх випадках, можна відключити антивірус, і система трохи розвантажитися. За рахунок цього підвищиться продуктивність. Але цього не варто робити, коли ви знаходитесь в інтернеті, або встановлюєте нові програми, тому що є ризик зараження вірусами.

  Виконуємо оновлення драйверів

  Цей крок може дати потрібних ефект, якщо встановлені застарілі драйвера або ті що встановилися разом з системою. Найбільше може впливати драйвера для материнської плати, хоча й інші непогано впливають на швидкість роботи.

  Надійніше всього вручну виконувати оновлення драйверів. Але самі ледачі можуть скористатися спеціальними утилітами, які здатні самі визначати необхідні драйвера, знаходити їх в інтернеті і встановлювати. Наприклад, можна скористатися Drover Checker.driver_checker-min

  Встановлюємо операційну систему відповідну нашому ПК

  Якщо у вас потужний комп'ютер, з 2 Гб оперативної пам'яті і ви використовуєте Windows XP, то варто задуматися про перехід на «сімку», після цього відразу відчуєте позитивну різницю. А якщо на комп'ютері двоядерний процесор і 4 Гб пам'яті (а може навіть більше), то необхідно використовувати 64х розрядну Windows 7. Все це до того, що якщо комп'ютер потужний, то не треба соромитися встановлювати ОС, спеціально розраховану на таке «залізо», тим більш сучасні системи набагато краще витрачають ресурси в порівнянні зі своїми попередниками.

  І так, уникайте кустарних збірок Windows, таких як Zver і тому подібних. Використовуйте виключно чисті, оригінальні дистрибутиви.

  Чистимо систему від вірусів

  Не звертайте увагу на те, що цей пункт стоїть під номером десять. Насправді це одна з найпоширеніших причин повільної роботи комп'ютера. Якщо помітили, що комп'ютер раптово почав довго «думати» терміново виконайте сканування на наявність шкідливого ПЗ. Краще всього виконати сканування системи штатним антивірусом (наприклад, Антивірусом Касперського), а потім просканувати додатковими антивірусними утилітами, типу Dr. Web CureIt, AVZ і ін. Також буде цікаво як видалити вірус з комп'ютера безкоштовно

  Ось і всі основні способи, що дозволяють збільшити швидкодію комп'ютера. У багатьох наступних статтях, ми ще неодноразово будемо зачіпати проблему продуктивності системи і всі ці рекомендації будуть розглянуті ще більш детально, з усіма тонкощами. Ну а на сьогодні все, якщо виникнуть питання – можете сміливо ставити їх у коментарях до статті.


  Рекламний блок