Міфи про оптимізацію SSD дисків

Рекламний блок

SSD-диски стають все популярнішими серед користувачів. У зв'язку з цим на теренах інтернету все більше і більше статей про твердотільних накопичувачах, правдивість частини з яких можна ставити під сумнів. Так чи інакше, люди, які скористалися неправильними радами, напевно відчули всі наслідки неправильної оптимізації та використання SSD в цілому на собі. Що ж з фактів правда, а що — ні?

SSD сумісний з усіма операційними системами

В принципі, якщо підключити новенький SSD на стареньку Windows XP, то працювати він буде, але питання про коректність такої роботи залишиться відкритим. Якщо говорити коротко, то старі операційні системи не підтримують TRIM (опція, повідомляти SSD про стан блоків даних: які з них відсутні у файловій системі, і які з накопичувача можна видалити фізично). А раз немає TRIM, то дані будуть видалятися тільки з поля зору — фізично на диску вони залишаться. У результаті знизиться швидкість роботи накопичувача, так і доведеться додатково очищати сектори від решти файлів.

Дефрагментація важлива для всіх типів накопичувачів


SSD-диски не потрібно дефрагментувати з двох причин. Перша: твердотільний накопичувач старого зразка має порівняно невелика кількість циклів перезапису, тому дефрагментація лише наблизить термін його «смерті». Друга: твердотільний накопичувач нового зразка, хоч і має більший ліміт на циклів перезапису (звичайному користувачеві доведеться неабияк потрудитися, щоб його вичерпати), абсолютно не потребує дефрагментації як такої. Чому? Накопичувач на магнітному диску (HDD) працює на основі голівки, яка переміщується по диску і зчитує файли з секторів. Відповідно, чим сильніше там розкидані файли, тим більше часу буде витрачено для читання файла. У SSD немає такого механізму, доступ до всіх осередків однаково швидкий, а значить, рухати їх туди-сюди безглуздо.

SSD може з легкістю замінити застарілий HDD

Можливо, але через багато-багато років. Нинішні SSD просто не зможе цього забезпечити: їх обсяги малі, а ціни високі. Це просто не дозволить кожному бажаючому придбати накопичувач ємністю 1 ТБ і радіти життю, зберігаючи на диску все підряд. І хоча HDD як винаходу вже більше 50 років, вони не втратять своєї актуальності ще довго. Разом з цим можна сказати, що SSD можна використовувати як сховище. Його призначення — бути системним диском. Прискорити запуск і роботу ОС, програм та ігор. Хочеться накачати FullHD відео і пісень під FLAC? HDD до ваших послуг. Для ультрабуків з вбудованим SSD є вихід: придбання зовнішнього HDD з USB 3.0 або Thunderbolt.

Відключивши деякі системні функції, можна оптимізувати роботу SSD

Мова йде про відключення системного пошуку, індексування диску і створення точок відновлення. Як не дивно, але деякі дійсно вважають це оптимізацією роботи твердотільного накопичувача. Увімкніть все назад! Індексування диска і пошук Windows — корисні функції, які іноді могли сповільнювати роботу HDD, але тільки не SSD. Аргумент, що твердотільний диск сам по собі швидкий, і ці функції не додадуть швидкості в пошуку, також неправильні. Це дуже зручний системний інструмент, особливо, якщо мова йде про Windows 8, в якій пошук опрацьований просто чудово. Що стосується точок відновлення, то дійсно, вони створюють файл, заміняють його в подальшому, а це негативно відбивається на SSD. Але у випадку з відновленням системи «збиток» диску буде завдано зовсім невеликий. Набагато більше нервів витратить користувач, коли виявить системну помилку, вимагає відкат системи.

Рекламний блок