Не вдається запустити Windows відсутній файл system

Рекламний блок


Що робити, якщо у себе на моніторі Ви бачите напис: не вдається запустити windows за зіпсованого або відсутнього файлу system. Насамперед - не панікувати! :)


Испорчен или отсутствует файл system

Якщо windows не завантажується це - не страшно, треба лише трохи попрактикуватися у її відновленні. На фото вище сама windows пропонує нам скористатися настановним диском і консоллю відновлення для виправлення ситуації. Але от що робити далі - не "говорить". Мовляв, берег - там і выплывайте як хочете :)

Примітка: описаний нижче метод відновлення зіпсованої завантаження для Windows XP і 2000 практично ідентичний.

Якщо не вдається запустити windows - будемо вчитися і почнемо саме з консолі відновлення. Але перед цим, щоб зрозуміти з чим ми, власне, ми маємо справу, давайте розглянемо що таке є файл «system» і де він знаходиться?

Виявити файл system можна за такою адресою: c:\windows\system32\config


Где находится файл system

Це - файл без розширення. Чому так? Просто тому, що це - не файл, як такої, а - частина реєстру windows.

Його ще називають системним реєстром (system registry). Це ієрархічно організована і впорядкована база даних, в якій зберігаються практично всі налаштування програмних продуктів від Microsoft. Тут містяться записи про апаратну конфігурацію комп'ютера, профілях та права доступу користувачів, інформація про встановлене програмне забезпечення і його налаштуваннях, політиків безпеки і т. д. Це - мережа нервових закінчень нашої ОС :)

Дана структура була придумана, як альтернатива, множинним конфігураційним ini файлів, в яких до цього записувалися всі налаштування операційної системи.

Як можна потрапити в реєстр? Натискаємо на кнопку «Пуск» і з випавшого мню вибираємо пункт «виконати». У вікні швидкого доступу до основних засобів управління ОС вводимо команду «regedit» (для windows 2000 існують дві різні команди regedit і regdt32) і натискаємо кнопку «OK».


Как запустить редактор реестра

Ось як виглядає редактор цієї бази налаштувань:


Редактор системного реестра Windows

Увага ! Зміна значень системного реєстру без чіткого уявлення що і навіщо Ви робите, може привести до повної непрацездатності операційної системи після наступного перезавантаження !

Ось, а тепер розберемо що ми бачимо на фото вище? Структура складається з п'яти основних "кущів" чи "гілок" (іноді їх називають "вуликами" - hives). Перерахуємо їх:

 • HKEY_CLASSES_ROOT
 • HKEY_CURRENT_USER
 • HKEY_LOCAL_MACHINE
 • HKEY_USERS
 • HKEY_CURRENT_CONFIG

 • Як бачите на фото вище, кожна з "гілок" візуально оформлена у вигляді папок і містить довільну кількість вкладених папок. Натиснувши на « » поруч з піктограмою, ми може розгорнути потрібний нам "кущ". На фото вище ми розгорнули HKEY_CURRENT_CONFIG, потім - «Software» і зайшли в розділ «Fonts».

  У правій частині вікна ми можемо бачити конкретні значення (ключі) цієї "гілки" реєстру. Ідентифікатори значень представлені трьома стовпцями:

 • Ім'я - назва "ключа"
 • Тип - рядковий або двійковий параметр (тестовий або числовий)
 • Значення - визначальний параметр "ключа" (те, що в ньому міститься)

 • Як правило, «значення» являє собою малозрозумілі "нормальній" людині цифро-буквені комбінації, необдумане зміна яких може привести не тільки до зіпсованого файлу system, але і неможливості відновлення системи в принципі!

  Тепер, давайте ще раз зайдемо в редактор реєстру і подивимося, в якому вигляді представлений там наш файл system, який знаходиться за адресою c:\windows\system32\config ?

  Запускаємо regedit. Пам'ятаєте, як це робиться? :) Розкриваємо "гілку HKEY_LOCAL_MACHINE і всередині неї бачимо структуру SYSTEM. Ось це, фактично, і є той самий файл system розміром в 2 816 кілобайт (майже три мегабайти), який ми розглядали на другому скріншоті на початку цієї статті.


  Структура реестра

  Для симуляції помилки з назви статті: не вдається запустити windows відсутній файл system пропоную взяти і видалити що-небудь звідси :) Давайте почнемо з важкого випадку: видалимо звістка розділ SYSTEM (все що вдасться звідти прибрати) і, завантажившись з інсталяційного диска, спробуємо з допомогою консолі відновлення виправити ситуацію.

  В даному розділі містяться численні налаштування операційної системи: апаратні профілі комп'ютера, налаштування служб і драйверів і інші важливі параметри самої ОС.

  Після описаних вище маніпуляцій ми зіткнемося з такою неприємністю. При спробі залогінитися ми весь час будемо отримувати повідомлення про неправильний пароль на вхід:


  Консоль восстановления

  Чому це відбувається? Справа в тому, що в розділі system міститься безліч різних налаштувань самої операційної системи. Тут же знаходиться та інформація про паролі на вхід. Ми - видалили її разом з усім розділом і саме тому ОС не дає нам можливості авторизуватись і пише, що пароль невірний.

  Справедливості заради варто відзначити, що з подібним глобальним "армагедоном" розділу system Ви навряд чи зіткнетеся :) Скоріше це буде - локальне пошкодження даного файлу або декількох записів (ключів реєстру).
  Симулируем такий розвиток подій: розкриємо розділ «SYSTEM» і видаліть з нього підрозділ «Select» (показаний на фото вище). Перезавантажуємося. Знову бачимо повідомлення системи про відсутній або зіпсоване файлі system
  Завантажуємося в консоль відновлення. На цей раз ми цілком успішно можемо через неї увійти в операційну систему.


  Авторизуемся в консоли восстановления

  Тепер, давайте з Вами поговоримо про те, як же можна "відремонтувати" зіпсований файл system ?

  Можливо Ви знаєте, а може бути, і - нет, але дублікат цього файлу знаходиться за адресою: c:\windows\repair


  Резервная копия файла system

  Це - резервна копія частини системного реєстру system, яка створюється автоматично після установки ОС і зберігається в папці. Це - своєрідний чистий "зліпок" XP відразу після її установки. Як бачите, розмір файлу менше, ніж розглянутий нами в першій частині статті. Це випливає з того факту, що вся робота йде через інший файл system, що знаходиться за адресою c:\windows\system32\config.

  АЛЕ! У будь-який момент можна скористатися резервної копією з папки repair для відновлення пошкодженого або зіпсованого файлу system, просто скопіювавши його звідти в основну системну директорію.

  Давайте спробуємо, що з цього вийде? Завантажується з диска, натискаємо клавішу «R», входимо з консолі в нашу ОС і вводимо ось таку команду:


  Копируем файл system из резерва

  Що ми зробили? Просто сказали звідки і що, а потім - що і куди копіюємо:
  copy c:\windows\repair\system c:\windows\system32\config\system

  Нас запитують, чи ми хочемо замінити зіпсований або відсутній файл system ? Погоджуємося, вводимо з клавіатури «y» (yes) і підтверджуємо вибір натисканням клавіші «Enter». Консоль "говорить" нам, що скопійований 1 файл. Вводимо з клавіатури команду «exit» (вихід) і перезавантажуємося.

  Повертаємо в bios завантаження з жорсткого диска і бачимо, що завантаження успішно відновлено:


  Установка драйверов устройств

  Єдино, після подібної повної заміни зіпсованого файлу system будьте готові до того, що після успішного завантаження Вам доведеться заново встановлювати всі драйвера і відновлювати налаштування мережевої карти, самої ОС і робочого столу. Адже в каталозі repair як Ви пам'ятаєте, містилася копія "куща" реєстру на момент установка "чистої" windows.


  Подключаем винчестер к другому компьютеру

  Рухаємося далі: далеко не завжди потрібно відновлювати працездатність ОС саме заміною всього зіпсованого файлу system. У більшості випадків, мова йде лише про одного-двох збійних записах даної частини реєстру, які і викликають подібну помилку.

  Є один спосіб, який дозволяє відновити зіпсований файл system і уникнути подальшої установки драйверів і відновлення всіх налаштувань. Давайте зараз стисло опишемо його, а після - розберемо кожний з пунктів більш докладно:

 • Знімаємо жорсткий диск з "ремонтованій" системою
 • Підключаємо його до іншого комп'ютера з встановленою Windows XP
 • Запускаємо редактор. У лівому вікні ставимо курсор на HKEY_LOCAL_MACHINE, потім з меню «файл» вибираємо пункт «завантажити кущ»
 • Знаходимо на приєднаному диску по дорозі c:\Windows\System32\config файл «system»
 • Завантажуємо його в робочий реєстру (під будь-яким іменем)
 • "Кущ" завантажений і з'являється повідомлення про успішне виправлення одного/декількох файлів
 • У меню файл вибираємо опцію «Вивантажити кущ»
 • Приєднуємо знятий вінчестер до першого комп'ютера і завантажується з нього

 • Давайте розберемо деякі моменти "ремонту" зіпсованого файлу system більш докладно. Отже, знімаємо наш жорсткий диск і чіпляємо до іншого комп'ютера:
  Диск з "ремонтованій" системою у нас на скріншоті вище має букву «Е» і підключений, як другий додатковий вінчестер. Завантажені ж ми зараз в windows, яка встановлена на диск «С». Виконуємо команду «regedit» і потрапляємо в реєстр. Ставимо курсор на HKEY_LOCAL_MACHINE:


  Куст реестра LOCAL_MACHINE

  Натискаємо на меню «файл» і з випавшого меню «завантажити кущ»:
  Тепер через провідник заходимо на наш приєднаний диск «Е» за адресою windows\system32\config і вибираємо там наш зіпсований файл system:


  Импортируем файл system

  Натискаємо кнопку «Відкрити». З'явиться вікно, в якому нам запропонують ввести ім'я подгружаемого розділу можете ввести що завгодно, ці ні на що не впливає).


  Даем имя разделу

  Натискаємо «OK» і ось тут важливий момент! Після цього система повинна показати вікно, в якому повідомить нам про вирішення проблеми зіпсованого файлу system. Буде сказано про успішне відновлення однієї або декількох записів.


  Восстановление файла куста

  Після цього ми бачимо, як завантажили "кущ" приєднався до однієї з гілок працюючого реєстру:
  На скріншоті вище ми навіть, для наочності, розгорнули завантажену структуру. Ви можете бачити в ній вже знайомі нам по першій частині статті, папки.

  В принципі, нам більше робити нічого і не потрібно. Наша windows сама вирішила проблему зіпсованого файлу system при імпортуванні пошкодженої структури в робочий реєстр.

  Нам залишається тільки вивантажити наш "кущ" назад. Виділяємо її мишкою і робимо наступне:


  Выгружаем раздел

  Після цього - вимикаємо системний блок, отцепляем приєднаний жорсткий диск і ставимо його назад в ремонтований комп'ютер. Включаємо його і, швидше за все, ми виявимо, що не дарма робили всі ці маніпуляції :)
  Наостанок хочу показати ще один автоматичний спосіб відновлення зіпсованого "куща" реєстру. Спосіб найпростіший і тому багато їм нехтують, а часом саме він є тією "соломинкою", з допомогою якої ми можемо досить швидко відновити працездатність операційної системи.

  Що я маю на увазі? Звичайно ж, використання консольної команди chkdsk. На скріншоті нижче можна побачити, як ця команда, запущена з відповідними "ключами", провела заміну пошкоджених кластерів у файлі system.  У підсумковому звіті після повного виконання команди (скріншот нижче) ми можемо бачити, як розумна програма не тільки "відремонтувала" наш файл system, але і зазначила кілька кластерів, як збійні, зробивши помітку про них у службовій частині диска. Напис "8 кілобайт в пошкоджених секторах" говорить сама за себе досить красномовно! Інша справа, що ці збійні кілобайти припали саме на критично важливий для завантаження ОС файл (кущ реєстру), але тут вже, що називається, - планида! :)  Як бачите, ми успішно вирішили проблему (причому різними способами) і тепер точно знаємо що робити, якщо бачимо подібну напис: не вдається запустити Windows відсутній файл system.

  В кінці статті - невелике відео про системному реєстрі Windows:

  Рекламний блок