Як вибрати електронну книгу?

Рекламний блок

kak-vyibrat-elektronnuyu-knigu

Електронні книги (рідери) в їх нинішньому вигляді з'явилися відносно недавно і, якщо мене не підводить пам'ять, у 2008 році їх вартість була дуже високою. Втім, через деякий час ціни пішли вниз. І навіть незважаючи на те, що смартфони щосили набирали обертів, електронні книги менш популярними не ставали. Користуються успіхом і зараз, правда, потенційні покупці часто замислюються про те, чи варто взагалі купувати такий пристрій і якщо так, то яке? Саме про це я розповім вам сьогодні.

Купувати чи ні?

Насправді величезна кількість майбутніх користувачів не може визначитися. І я їх чудово розумію: подивіться навколо, буквально в кожному магазині електронної техніки продаються планшети. За вартістю вони найчастіше оцінюються лише трохи дорожче електронних книг, а от за функціональністю значно виграють в останніх. Та все ж, якщо ви дійсно любите читати, то сміливо купуйте електронну книгу - не пошкодуєте. Також давайте порівняємо «читалку» зі звичайними книгами.

Отже, ось плюси гаджета:

 • Недорога вартість. Дійсно, сьогодні можна придбати цілком непоганий девайс приблизно за 2 тисячі рублів. Ану скажіть мені, де ви бачили нормальний планшет за такі гроші? Питання риторичне.
 • Електронна книга може мати різні формати. Хтось віддає перевагу великий екран (8-9 дюймів), іншим же досить 6-7 дюймів. Останній варіант легко поміщається в дамську сумочку і не займає багато місця.
 • В інтернеті присутній величезний вибір всіляких книг. Скажу навіть більше - деякі видавництва продають книги виключно в електронному форматі (хоча б перший час), купити які в друкованому вигляді неможливе в принципі.
 • Найчастіше вартість електронних видань виявляється куди дешевше, ніж їх друкарський еквівалент. Втім, бувають винятки.
 • «Читалка» має масу різноманітних налаштувань, починаючи від зміни розміру шрифту і закінчуючи регулюванням підсвічування. Причому зміна характеристик дуже зручне і покладено на кілька додаткових клавіш.
 • Іншою перевагою пристрою є те, що з його допомогою можна відтворювати книги в аудіо форматі. Це буде корисно для людей з обмеженими можливостями (вадами зору).
 • Деякі «читалки» володіють масою додаткових функцій. Наприклад, у них є вбудований плеєр, можливість вийти в інтернет через Wi-Fi, функція перегляду зображень і так далі. Правда, ці функції роблять пристрій значно дорожче.
 • Не потрібно носити з собою стос книг. Уявіть, що ви читаєте «Війну і мир» - як думаєте, скільки важить лише один том? В електронну книгу ви можете закачати всі томи відразу!
 • Також не варто забувати про екологію: при читанні рідерів ми зберігаємо природу, тобто ліс, який йде на створення папери.
 • Маса плюсів, як бачите. Але напевно є і мінуси, запитаєте ви? А як же без них сьогодні нікуди. Ось вони.

 • Багатьох потенційних користувачів все ще відлякує вартість девайса. І я їх чудово розумію, адже 2 тисяч рублів - це немалі гроші. Однак не будемо забувати, що простенький роман в друкованому виданні оцінюється в середньому в 100-500 рублів і це не так вже мало. Якщо скласти воєдино кілька куплених друкованих книг, то вийде зовсім немаленька сума. Висновки робіть самі.
 • Рідер, на жаль, як і будь-яке інше пристрій, боїться падінь, ударів та інших механічних пошкоджень.
 • Необхідно періодично заряджати гаджет, оскільки він працює від батареї. Але тут є один плюс - оскільки система такого виду пристроїв не вимагає багато енергії, то заряджати його потрібно досить рідко (раз в тиждень-два, залежно від читання).
 • Погано й те, що поки ще не всі книги присутні в електронному вигляді і ваш улюблений роман можна придбати лише у друкованому виданні.
 • Може, для когось важливо те, що деякі рідери мають вбудований захист від неліцензійних видань.
 • Думаю, що зміг вас переконати в тому, що придбання «читалки» - дуже правильна думка. Тому давайте далі розглядати це чудове пристрій.

  E-ink або LCD?

  Головною деталлю електронної книги є дисплей. Існує два основних види дисплея, побудованих на технології E-ink та LCD. Перший час в рідерах застосовувалася саме друга технологія. В принципі, про LCD особливо-то і розповідати нічого - такі екрани застосовуються повсюдно, починаючи від смартфонів і закінчуючи телевізорами. Плюсів у LCD трохи і серед них - можливість використання пристрою, наприклад, для перегляду зображень або відеороликів. А от мінусів значно більше: підвищений витрата енергії, проблеми з читанням при високій освітленості (екран бликует), дисплей має високу контрастність. Якщо для смартфона все це не можна назвати мінусами, то у випадку з «читалками» - можна. Тому всі фахівці повсюдно рекомендують використовувати електронні книги з E-ink-дисплеї. Що ж це таке?

  E-ink - це особлива технологія відображення інформації, яка формує зображення у відбитому світлі і виглядає практично як звичайна папір. Коли ти дивишся на такий екран, то здається, що перед тобою звичайна книга - максимальна схожість, а тому очі при читанні абсолютно не напружуються (екран не мерехтить). Серед плюсів варто також відзначити крихітне споживання енергії - заряджати рідер доведеться дуже рідко, що, напевно, вас порадує.

  Але і мінусів і E-ink достатньо. Наприклад, переглядати фотографії або відеоролики на такому девайсі вкрай важко, а часом неможливо. Крім того, дисплеї рідко бувають кольоровими, при цьому вартість книги зазвичай дорожче, ніж з LCD-екраном. Тим не менше, якщо ви купуєте пристрій для читання, то технологія E-ink є куди більш кращою - ваші очі скажуть вам за це спасибі.

  Діагональ і дозвіл дисплея

  Припустимо, що з технологією ви визначилися (я впевнений, що ви вибрали саме E-ink). Тепер давайте спробуємо вибрати необхідну діагональ екрану. Це теж дуже важливий момент, на який варто звернути свою увагу.

  Я часто чую, що, мовляв, чим більше діагональ, тим краще. Частково це дійсно так, але далеко не у всіх випадках. Не так давно в моє розпорядження на пару днів потрапив 9,7-дюймовий планшет однієї дуже відомої компанії. Здавалося б, тут є все: ідеальний екран, потужний процесор і відеоприскорювач, магазин додатків, прекрасний Wi-Fi і т. д. на Жаль, проблема полягала в розмірі екрану пристрою - 9,7 дюйма виявилося дуже багато для мене! Тобто для серфінгу в інтернеті це може бути і нормально, але для всього іншого - на жаль... Теж саме стосується і читалки - вибирайте тільки те, що вам дійсно підходить. Не потрібно гнатися за розміром і переплачувати багато грошей - воно того не варто.

  Яку ж діагональ вибрати? Як я писав вище, 6-7 дюймів достатньо для більшості любителів почитати. Однак якщо є можливість, то чому б не прикупити 8 дюймів? Але попередньо вкрай рекомендую потримати «читалку» у руках, що б, так би мовити, приміряти її під себе, інакше потім можете сильно розчаруватися.

  Що стосується дозволу екрану, то чим воно більше, тим краще. З іншого боку, особливо гнатися за цифрами не варто - це всього лише «читалка», а не смартфон або планшет. Так, 480х800 пікселів буде достатньо для більшості користувачів. Апарати з більш високою роздільною здатністю зазвичай коштують куди дорожче, так що я б гарненько задумався над цим параметром. До того ж високий дозвіл необхідно хіба що під час перегляду фотографій або відеокліпів. До речі, невеликі рідери з маленьким дозволом часто показують більш якісний текст, ніж великі і з більш високою роздільною здатністю. Втім, тут все індивідуально.

  Також можете звернути свою увагу на кути огляду. Правда, в даному випадку це стосується тільки пристроїв з LCD-екраном, де картинка при відхиленні має властивість змінювати колір і контрастність. З E-ink технологією таких проблем ви не будете відчувати.

  Формати книг

  Якщо ви вже стикалися з читанням електронних книг, то напевно знаєте, що сьогодні існує просто величезна кількість різноманітних форматів, в яких продають електронні видання. Важливо, що б ваш пристрій міг його прочитати, адже в іншому випадку ви викинете гроші на вітер. Зрозуміло, що чим більше форматів читає рідер, тим краще.

  А ось які формати є найбільш популярними:

 • FB2 (FictionBook). Це електронна версія книги в XML-документі, де кожен елемент книги описується своїми тегами. Є можливість конвертації в інші популярні формати, включаючи txt, doc, html і т. д.
 • TXT. Звичний нам текстовий файл, один з найбільш відомих текстових форматів. Являє тебе послідовність друкованих знаків, що належать до того чи іншого набору символів.
 • PDF (Portable Document Format). Розроблений компанією Adobe Systems незалежний від платформи формат електронних документів, який може використовувати ряд можливостей мови PostScript. Спочатку був призначений для подання поліграфічної продукції в електронному вигляді, проте сьогодні часто використовується для книг. В якості основної програми для читання подібних файлів виступає Adobe Reader, однак у цієї програми існує безліч аналогів.
 • DjVu (deja vu — вже бачене»). Мова йде про технології стиснення зображень з втратами, яка була створена спеціально для зберігання відсканованих документів, якими можуть виступати газети, журнали, книги, схеми, зображення і т. д. Це досить ефективний формат, наприклад, для тих випадків, коли необхідно передати якісь нюанси документа.
 • ePub (Electronic Publication). Відносно новий формат електронних версій книг, офіційний реліз якого відбувся в 2007 році.
 • RTF (Rich Text Format). Пропрієтарний незалежний від платформи формат зберігання розмічених текстових документів, який був створений фахівцями з компаній Adobe і Microsoft.
 • Насправді є ще цілий ряд відомих форматів, включаючи DOC і, наприклад, HTML, проте зазвичай їх підтримує більшість відомих пристроїв. Тим не менш, при покупці обов'язково зверніть увагу на використовувані формати, зайвим це не буде.

  Також в описі можуть бути зазначені інші формати, такі як JPG, PNG, MP3 і т. д. Вони говорять про те, що підтримується перегляд зображень і відтворення музичних файлів.

  Додаткові можливості

  На що ще звернути свою увагу при покупці даного пристрою?

 • В першу чергу на «залізо». Тут, загалом-то, нічого складного: чим потужніший процесор і більше обсяг оперативної пам'яті, тим швидше буде працювати ваш рідер. Треба відзначити, що швидкість роботи пристрою також залежить від самого формату книги.
 • Обсяг флеш-пам'яті. Тут складно щось порадити - чим більше, тим краще. Однак не варто забувати про те, що вартість рідера зростає в залежності від обсягу пам'яті. Також зверніть свою увагу, є можливість використовувати додаткові карти пам'яті - в цьому випадку ви можете просто придбати флешку і закачати на неї необхідні документи.
 • Сенсорний екран при виробництві електронних книг застосовується не так часто, як прийнято думати. І дійсно, у багатьох випадках він банально виявляється непотрібним. Не вірите? А варто повірити - перегортати сторінки, натискаючи на кнопки, часто куди зручніше, ніж водити пальцем по екрану. Само собою, сенсор збільшує ціну девайса.
 • Також варто визначитися і з наявністю Wi-Fi. Зауважу, що зустріти його можна тільки на дорогих «читалках», на дешевих він зустрічається рідко.
 • Про акумулятор все зрозуміло - чим більший його обсяг, тим рідше ви будете заряджати гаджет. І не забуваємо, що E-ink-рідер споживає менше енергії, ніж LCD-рідер.
 • Підсвічування, на мій погляд, обов'язково має бути, інакше вечорами доведеться включати світло в кімнаті для читання.
 • А ще я вважаю, що русифікація повинна бути обов'язковою! Тому що користуватися англійською мовою не так зручно, особливо тим, хто його не знає.
 • Бренд

  З приводу виробника нічого не скажу - вибирайте те, що вам подобається. Звичайно, ймовірність того, що пристрій від відомого виробника буде якісніше і пропрацює куди більше, велика, але деякі невеликі компанії роблять гаджети нітрохи не гірше, ніж визнані титани ринку. Читайте відгуки, аналізуйте, робіть висновки.

  Ідеальна «читалка»

  На жаль, такої не існує. Але я б вибрав такий рідер:

 • Діагональ екрану: 7 дюймів
 • E-ink дисплей
 • Слот для додаткової флеш-карти
 • Можливість програвання музичних файлів
 • Сенсорний дисплей можливість управління кнопками
 • Рекламний блок