Шумить системний блок. Що робити?

Рекламний блок

pochemu-shumit-sistemnyiy-blok-kompyutera

Взагалі, системний блок може шуміти спочатку, відразу після купівлі, і на це є свої об'єктивні причини. Куди гірше, якщо шуміти він почав буквально ні з того, ні з сього - з'явився постійний шум. Чому це відбувається? Як прибрати шум? Про це в сьогоднішній статті.

Купівля безшумного системного блоку

Почну я, мабуть, з покупки або складання системного блоки. У типовому СБ є кілька паразитних джерел звуку:

 • Вентилятор блоку живлення.
 • Вентилятор відеокарти.
 • Вентилятор центрального процесора.
 • Вентилятори в системному блоці, службовці для його кращого охолодження.
 • Дисковод.
 • Жорсткі диски.
 • Конструкція системного блоку, яка підсилює звуки.
 • Якщо говорити в цілому, то сьогодні комплектуючі стали помітно тихіше, ніж раніше, але звук вони як і раніше видають. Більш того, від нього нікуди не дітися, зате можна зробити так, що б комп'ютер видавав як можна менше сторонніх шумів.

  В першу чергу це корпус. Він повинен бути з товстої сталі, яка не дозволяє резонувати металу. Всередині повинні перебувати посадочні місця для жорстких дисків і дисководів, причому з гумовими демпфери, які значно знижують вібрації.

  Дуже багато шуму можуть створювати жорсткі диски. Для операційної системи можна сміливо використовувати SSD-диски, які взагалі ніяких звуків не видають. Що стосується ЗАЛІЗНИЧНОГО, який буде використовуватися в якості «файлопомойки», то можна вибрати, наприклад, зовнішній жорсткий диск і підключати його тільки тоді, коли він вам необхідний. Якщо ж без звичайного жорсткого диска не обійтися, то виберіть модель, яка найменше шумить. Такі є на ринку, про них ви можете почитати на комп'ютерних форумах.

  А ось без вентилятор для охолодження не обійтися. На щастя, багато з них практично безшумні і дають знати про себе лише при підвищеному навантаженні. Теж саме можна сказати і про блок живлення. Взагалі, скупитися на купівлю блоку живлення не варто - краще придбати продукцію перевіреної роками компанії. Нехай вона трохи дорожче, зате ви отримаєте якісний і майже безшумний блок живлення.

  Загалом, проблем зі складанням безшумного системного блоку сьогодні немає, просто не варто купувати перші-ліпші на очі комплектуючі. Краще вивчити форуми з даного питання і вибрати якісні компоненти.

  Програмна несправність

  Ну а тепер давайте перейдемо до тих випадків, коли комп'ютер починають шуміти буквально на рівному місці. Поки не будемо розбирати системний блок, спробуємо так знайти причину несправності.

  Багато користувачів не встановлюють на свої системи антивірус. Але навіть якщо антивірус встановлений, це зовсім не означає, що комп'ютер повністю захищений від атаки з поза. Цілком можливо, що на комп'ютері вже є вірус і, ймовірно, навіть не один. Вірусів безліч і вони переслідують різні цілі. Деякі з них геть завантажують процесор (аж до 100%). Коли це відбувається, процесор нагрівається. У цей момент починає посилено працювати вентилятор для охолодження процесора. Саме він може створювати той самий шум, який вам не подобається.

  Подивитися, що саме так сильно навантажує процесор, можна за допомогою диспетчера завдань. У вкладці «Процеси» відображаються процеси, а також відсоток завантаження процесора.

  Якщо це ваш випадок і щось вантажить процесор, скористайтесь антивірусом та антивірусними утилітами, наприклад, Cureit від Dr.Web. Якщо лікування пройде успішно, шум від вентилятора пропаде.

  Відеокарта

  При навантаженні кулери відеокарти можуть видавати шум. Це нормально, особливо якщо ви вирішили пограти в яку-небудь останню іграшку на максимальних налаштуваннях.

  Інша справа, коли відеокарта починає шуміти навіть без запуску ігор або програм. Швидше за все справа в одному з вентилятор, який охолоджує пристрій. Примітно, що сам вентилятор може бути справний, але згодом нерідко відбувається зсув осі кулера, в результаті чого його лопаті починають торкатися корпусу і викликати неприємний звук.

  У цьому випадку можна поміняти сам вентилятор, але зробити це не так-то просто, тому що доведеться розібрати відеокарту. В деяких випадках простіше буде обрізати краю лопаті, якщо це можливо. Не дуже естетично, зате практично.

  Жорсткий диск

  Про шуми, що виходять від жорстких дисків, я вже написав. Деякі моделі спочатку настільки гучні, що навіть питаєш себе, чи дійсно вони в робочому стані?

  У такому разі виходів небагато - або використовувати SSD-диски, або вибирати корпус, стійкий до шумів, або шукати вінчестер, який видає найменше шумів.

  Якщо диск починає «голосити» вже після певного часу роботи, це може побічно свідчити про знос механізму. Рекомендується перевірити диск з допомогою спеціальних утиліт і якщо він показує результати, які символізують про несправність, потрібно якомога швидше перенести інформацію на інше джерело, поки вінчестер не наказав довго жити.

  Жорсткі диски піддаються ремонту, але як довго вони після цього «проживуть», ніхто вам не скаже.

  Процесор

  Якщо кулер процесора шумить не через програмної несправності, ймовірно, він забитий пилом і брудом. Почистити процесор не являє собою труднощів, головне, підготуватися. Про те, як почистити системний блок процесор зокрема, я докладно розповідав буквально кілька днів тому. Нагадаю, що для очищення процесора найкраще підходять ватяні палички і пензлик для малювання, а що б збирати пил, знадобиться пилосос. Тільки не забудьте при цьому вимкнути сам комп'ютер, у тому числі з розетки.

  Блок живлення

  Як і в інших випадках, кулер блоку живлення має властивості видавати зайві звуки, в тому числі з-за пилу. Для очищення блоку живлення його необхідно від'єднати від материнської плати і розібрати. Заняття не найцікавіше, а для кого-то складне, тому якщо боїтеся, що не зможете зібрати пристрій, краще не розбирайте його самостійно, а довіртеся професіоналам.

  Не варто забувати про те, що багато моделей БП самі по собі дуже галасливі.

  І ще важливий момент момент. Всі вентилятори можуть видавати шум з-за відсутності змащення в них. Це стосується всіх кулерів. Змастити вентилятори не проблема, треба тільки підібрати правильний склад і не переборщити з ним.

  Кріплення деталей

  А ще подивіться на те, як закріплені деталі всередині вашого системного блоку. Наприклад, жорсткі диски повинні знаходитися в призначених для них кошиках. Також затягніть всі болти і шурупи, які попадаються вам на очі. Перевірте блок живлення - це велике пристрій, який може сильно резонувати, якщо правильно не закріплено.

  Особливу увагу приділіть бічних кришок системного блоку, вони також кріпляться на болти.

  Рекламний блок