Linux на ринку електронних пристроїв

Рекламний блок

Я дійсно не хочу знищувати Microsoft - це буде побічний ефект
"The Way We Live Now: Questions for Linus Torvalds", New York Times, 2003-09-28


Отже, що ми маємо на сьогодні з ОС? Вихідні позиції на ринку десктопів, лютий 2013-й рік.

 • Windows - 91,62 %,
 • Macintosh - 7,17 %,
 • GNU/Linux - 1,21 %

 • Фото нижче - кликабельно:

  Рыночная доля Linux

  Ринкова частка Linux серед електронних пристроїв, за оцінками Goldman Sachs, складає близько 42% (кликабельно):

  На всем рынке электроники

  Зокрема, Linux-системи займають на ринках:

 • смартфони (Android) - 64,1% (серпень 2012)
 • інтернет-сервери - 60%
 • суперкомп'ютери - 93,8%
 • За деякими оцінками, у дата-центрах і на підприємствах системи Linux займають:

 • 50% ринку вбудованих систем
 • близько 32% ринку нетбуків (дані 2009-го року)
 • Деякі скептики стверджують, що половина з цих нетбуків купується з метою встановлення піратських версій Windows. А Ви як думаєте? :)

  Чи завоює Лінукс цілий світ? Поживемо - побачимо:
  Але вже зараз, подивившись представлені вище діаграми, ми бачимо, що у звичайного користувача настільного комп'ютера є пристойний вибір ОС! Це можуть бути UNIX подібні Mac OS Х, GNU/Linux або справа рук хлопців і дівчат з Редмонда (Microsoft Windows). Поглянемо на ці ОС ближче.

  Принципове рішення від Apple - їх власна розробка: Mac OS. Вона встановлюється тільки на комп'ютери Macintosh самої компанії Apple. Ні, це не означає, що Mac OS не сумісна з комп'ютерами інших виробників і не може бути встановлена на них. Встановити систему можна, але поки що це - незаконно, так і комп'ютери Macintosh коштують у кілька разів дорожче звичайних.
  Microsoft Windows. Під цю ОС сторонні розробники старанно написали багато чого корисного: спеціалізовані програми, такі як AutoCAD, MATLAB, безліч різних утиліт та ігрових програм. Непогано, але за все це потрібно платити, іноді - чимало. Питання про християнської чи мусульманської моралі (може правовірний мусульманин або істинний християнин встановити неліцензійну програму або ОС) не піднімаємо, адже навскидку, на пострадянському просторі неліцензійних копій Windows встановлено, напевно, під 80%.

  Вихідні коди цих ОС не відкриті, на відміну від GNU/Linux, яка, до того ж, абсолютно безкоштовна. Linux задовольняється порівняно невеликим споживанням системних ресурсів, відповідно - не потребує «просунутому залозі». Ймовірність зараження вірусами ОС GNU/Linux мізерно мала. Є навіть жарт, що до вірусів в Linux додається інструкція для установки і запуску у системі :)

  Колись вважалося, що GNU/Linux набагато складніше Windows. Можливо, таку думку склалося через використання командного рядка, яка в GNU/Linux є невід'ємною частиною системи?

  Командний рядок дозволяє досвідченому користувачеві повністю переналаштувати всі функції ОС під себе. Тепер у багатьох ОС GNU/Linuxфункции налаштування системи реалізовані за допомогою звичного всім графічного інтерфейсу.

  Сьогодні для звичайного користувача домашнього комп'ютера управлятися з ОС GNU/Linux не становить особливої праці. Щось здасться незвичним? В цьому житті завжди щось відбувається в перший раз! Ентузіасти люблять порівнювати GNU/Linux та Windows, ламаючи віртуальні списи в дискусіях. Наведемо деякі загальновідомі віхи порівняння продуктивності цих двох ОС:


  Сравнение Windows и Linux

  Open Source або Free softwarе?

  Люди втратять до мене всяку повагу, якщо дізнаються, що я годинами мучився, вибираючи колір свого нового автомобіля - набагато менш практичного «BMW Z3». Пам'ятайте - «все заради задоволення»! Цей автомобіль не годиться ні на що, крім задоволення. Саме за це я його і люблю.
  «Just for Fun: The Story of an Accidental Revolutionary»

  Схоже, що деякі люди зовсім не мучилися, вибираючи терміни для позначення тих чи інших понять. В результаті, тепер, деякі (той же Річард Столлмэн) активно борються за чистоту і точність своєї власної термінології. Спробуємо розібратися, що тут до чого.

  Ось основні гравці на полі термінології:

  Freeware - це яке розповсюджується без вимоги оплати за його використання. Право власності на Freeware залишається у розробника. Розробник ж може зробити наступну версію (реліз) програми платною. Freeware, як правило, поширюється без вихідного коду, що запобігає будь-яку модифікацію програми користувачами. Ліцензія розповсюджується на Freeware зумовлює можливо вільне копіювання. У деяких випадках, не дозволяється навіть його поширення.

  Free software (Вільне ПЗ, СПО) - програмне забезпечення, яке дає користувачеві свободу запускати, копіювати, розповсюджувати, вивчати, змінювати і покращувати його. Передбачено лише одну вимогу: будь-які модифікації ПО повинні підпадати під умови його подальшого безкоштовного використання, модифікації та розповсюдження (пам'ятаєте про «copyleft»?). І на відміну від Freeware , Free software може поширюватися і на платній основі.

  Open Source (Відкрите програмне забезпечення, ОПН) - програма з відкритим вихідним кодом і з ліцензією ОПН, в якій правовласник надає права на вивчення, зміна і розповсюдження безкоштовно для всіх і для будь-яких цілей.

  Open Source являє собою спосіб проектування, при якому створюється вихідний код програм відкритий, тобто, загальнодоступний для перегляду і зміни. Це дозволяє всім бажаючим використовувати вже створений код для своїх потреб і, можливо, допомогти в розробці самої програми. Безоплатність ЗА право користувача, але не обов'язок виробника, т. к. відкрита ліцензія не вимагає, щоб завжди надавалося безкоштовно.

  Proprietary software - пропрієтарне (власницьке, англ. proprietary). Програмне забезпечення з закритим вихідним кодом. Ліцензіат (покупець) отримує право на його використання тільки на певних умовах. Він не має права змінювати його, обмінювати, продавати і т. д.

  Open Source - термін дуже близький до Free software, але не ідентичний йому. Основна відмінність між Open Source і Free software полягає в пріоритетах. Прихильники Open Source зосереджені на технічній стороні створення, модернізації і супроводу ПЗ з відкритим вихідним кодом в якості методу розробки. Прихильники ж Free software більше зосереджені на моральних аспектах, вважаючи, що право на вільне поширення, модифікацію і вивчення програм є головним достоїнством Free software.

  Можна також помітити розходження в програмному забезпеченні Free Software (Copyleft) і Open Source (non-Copylef): ліцензія Open Source не обмежує подальше поширення ідентичних або модифікованих копій ПЗ. Ліцензія FreeSoftware має одне обмеження: подальше поширення повинно підпадати під ліцензію FreeSoftware. Це призводить до асиметричної несумісності FreeSoftware і OpenSource: можна використовувати OpenSource код в FreeSoftware проектах (наприклад: в Linux Operating System для копіювання драйверів FreeBSD), а зворотне не допускається. Іншими словами: ліцензії copyleft, такі як GNU GPL, наполягають на тому, що змінені версії програми повинні також бути вільними програмами. Ліцензії не-copyleft тобто - Open Source, не наполягають на цьому.

  Ви ще не заплуталися? Тому що автор - так! :) Для більшої наочності подивимося на зведену таблицю і - покінчимо з цим розділом!

  Таблиця основних особливостей термінології вільності ЗА:

  Терминология в мире программного обеспечения

  * можливість поширення на платній основі
  ** модифікації ПО повинні підпадати під умови ліцензії GPL (подальшого безкоштовного використання, модифікації та розповсюдження). Принцип «copyleft».  Рекламний блок