Перегрівається відеокарта. Що робити?

Рекламний блок

peregrevaetsya-videokarta-chto-delat

Відеокарта або відеоадаптер - це, якщо говорити простою мовою, електронний пристрій, що перетворює графічний образ в таку форму, яка придатна для подальшого виведення на екран монітора. Не можна сказати, що це найважливіший елемент в конфігурації комп'ютера, однак, якщо ви віддаєте перевагу використовувати потужні графічні редактори чи любите «важкі» іграшки, то саме відеокарта може стати найдорожчим комплектуючих при складанні вашого ПК. Адже в іншому випадку ви просто не зможете нормально працювати або грати в найсучасніші ігри.

Відеокарта вимагає велику кількість енергії і, що найголовніше, вона здатна виділяти дуже велика кількість тепла. У зв'язку з цим даний пристрій може сильно нагріватися і навіть перегріватися, чого допускати вкрай небажано, оскільки в подальшому це може призвести до проблем з працездатністю відеокарти. Так, продуктивність може значно погіршитися, на екрані нерідко виникають артефакти, а якщо не стежити за температурою відеоадаптера, то через деякий час він може просто вийти з ладу. Враховуючи, що часто це один з найбільш дорогих компонентів ПК, то образа від втрати буде ще більше. І добре, якщо пристрій буде ще на гарантії, а якщо ні?

Сьогодні я хотів би поговорити про те, що саме є причиною перегріву відеокарти і як вирішити дану проблему.

Симптоми перегріву відеоадаптера

Давайте почнемо з опису симптомів.

 • Отже, в першу чергу це підвисання і гальмування в іграх, а також при роботі в графічних редакторах. Правда, проблеми в роботі останніх не обов'язково пов'язані з відеокартою, так як такі програми дуже вимогливі і до іншого «заліза».
 • На екрані періодично можуть виникати артефакти у вигляді крапок або смужок різного кольору. Правда, не варто забувати, що для деяких відеокарт появи артефактів при завантаженні певних ігор є своєрідною нормою і часто ніяк не лікується. Про таких випадках шукати інформацію потрібно в тому ж Google.
 • У системному блоці ви можете почути сильний гул. Таким чином починає працювати кулер на відеокарті, який часто не встигає її охолоджувати. І все ж сильний гул далеко не завжди свідчить про перегрів відеокарти. Навпаки, часто він говорить про те, що система охолодження працює і працює нормально. Крім того, на ринку можна зустріти чимало моделей, в яких для охолодження використовується радіатор, а не кулер. Відомо, що перший набагато гірше відводить тепло, зате працює абсолютно безшумно.
 • Нарешті, під час гри або при роботі з графічним редактором відбуваються зависання, з'являється синій екран смерті і комп'ютер або перезавантажується, або вимикається зовсім.
 • Припустимо, що у вас є один з симптомів перегріву відеокарти. Як саме дізнатися, що проблема криється саме в нагріванні? Вихід один - скористатися утилітою, яка показує температуру відеоадаптера. Взагалі, я досить детально про це розповідав в одній з ранніх статей на сайті, тому коротко нагадаю, що виконати дану операцію можна за допомогою таких програм, як SpeedFan, Everest, HWmonitor і т. д. Який з них користуватися, вирішувати тільки вам, оскільки всі ці програми прекрасно справляються із завданням і показують точну температуру пристрою. Просто постарайтеся завантажити утиліту з офіційного сайту, що б ненароком не нарватися на вірус.

  Запускаєте програму і дивіться на температуру відеокарти. Тут треба зазначити, що без навантаження температура може варіювати між відмітками 30-55°C (залежить від пристрою), а під навантаженням її температура може доходити до 80°C, якщо гра особливо вимоглива. Якщо ж програма показує більш високі значення, то проблема безумовно є і ми спробуємо її вирішити.

  Як справитися з перегрівом?

  Якщо раніше ніяких труднощів з перегрівом ви не відчували і вони почалися недавно, то справа, швидше за все, в тому, що всередині системного блоку накопичилася пил і накопичилося її, безумовно, чимало. Що робити? Необхідно позбутися від пилу.

  Першим ділом вимкніть комп'ютер і ВІД'ЄДНАЙТЕ системний блок від мережі. Після цього акуратно зніміть бічну кришку (робити це можна тільки в тому випадку, якщо комп'ютер не перебуває на гарантії, інакше ви можете втратити останньою) і спробуйте видалити пил з допомогою пензлика. В принципі, можна скористатися пилососом, але поводитися з ним треба дуже акуратно, так як є ймовірність випадкового пошкодження деяких компонентів. Якщо дана процедура не допомогла, то треба спробувати зняти відеокарту і як слід її почистити. Якщо ви цим ніколи не займалися перш, краще довірте процедуру тій людині, що її вже проходив.

  Якщо з відеоадаптером все відмінно, пилу немає і працює він на п'ять балів, можливо, банально не вистачає додаткового охолодження. Тут все куди складніше. Так, непогано б замінити корпус системного блоку на більш великий, однак даний варіант є дуже дорогим рішенням, тому можна обмежитися установкою додаткових кулерів. Один з них можна повісити на бічну стінку системного блоку, благо, там як раз для нього передбачено кріплення. Інший можна встановити на видув теплого повітря з корпусу. Найчастіше ці прості рішення раз і назавжди вирішують проблеми з перегрівом. Це особливо актуально для відеокарт з пасивним охолодженням, тобто радіатором.

  Куди рідше проблема, пов'язана з термопастою на чіпі відеокарти, яка необхідна для правильного відведення тепла з пристрою. Можливо, що вона вичерпала свій термін і її необхідно замінити. Ось цього я вам робити не раджу, так як процес не самий легкий і може призвести до виникнення додаткових проблем з працездатністю карти.

  *****

  А наостанок хотілося б сказати ось що. Деякі ігри банально не оптимізовані для відеокарт, будь це хоч nVidia, хоч ATI Radeon, хоча ще яка. Нещодавно мені вдалося пограти в одну з таких іграшок на комп'ютері з вельми і вельми могутнім «залізом». Якщо навіть останні ігри йшли на ура і не приводили до неполадок, то при завантаженні одного простенької і досить старої іграшки з-за перегріву відеокарти з'являвся синій екран смерті, після чого комп'ютер перезавантажувався. Ось так.

  Рекламний блок