Яка файлова система кращеFAT32 або NTFS ?

Рекламний блок

Я не даремно назвав так цю статтю, оскільки частенько чую подібне питання. Багато хто звідки-то чули, що NTFS краще, а чому – ніхто не знає. Питання ці виникають при установці операційної системи, коли програма Вас запитує: в якій файловій системі відформатувати вибраний розділ ? І так давайте детально розберемо, чому саме NTFS краще, і в яких випадках все-таки необхідно вибирати FAT32.

Файлова система – це спосіб організації даних на фізичних носіях інформації (вінчестери, флешки тощо). Головною її функцією є визначення, яким чином на жорсткому диску будуть записані Ваші файли і надання доступу операційній системі до них.
Нові системи стоєчних серверів C460 M4.

У свою чергу жорсткий диск – це набір величезної кількості кластерів (області диска певного розміру, основною функцією яких є зберігання даних)

Раніше з'явилася природно файлова система FAT32 (до неї була FAT16).
FAT - File Allocation Table, що перекладається як: таблиця розміщення файлів. Максимальний розмір тому в даній системі 128Гб, максимальний розмір кластера – 64 кб.

На зміну FAT прийшла NTFS - New Technology File SystemФайлова Система Нової Технології. Максимальний розмір кластера тут – 4кб. Розмір тома - 2ТБ.

Один кластер може зберігати дані тільки одного файлу. Тобто, якщо файл важить 3 кб, а файлова система - FAT32, то займати такий файл на жорсткому диску буде 32 кб.

Ось ще один приклад: файл, розміром 8 кб буде займати 2 кластера в системі NTFS і 8 кб на жорсткому диску і один кластер в системі FAT32, але при цьому аж 32 кб на жорсткому диску. Уявіть, якщо таких файлів набереться багато.

Звідси випливає висновок, що, якщо перевести жорсткий диск на 80 Гб з FAT32 в NTFS, то можна звільнити близько 1 Гб вільного місця.

На даний момент використовуються вінчестери великим об'ємом 320, 400 Гб і т. д., на яких природно використовується файлова система NTFS. Саме її я і рекомендую використовувати для оптимального використання вінчестера великого об'єму при наявності маленьких файлів в системі.

Якщо у Вас дуже старенький комп'ютер і на ньому вінчестер маленького об'єму, природно Windows XP на нього не стане, або не стане, але буде дуже повільно працювати. В такому випадку необхідно буде вибрати файлову систему FAT32 і поставити на неї Windows 98. Якщо у Вас розділи, відформатовані в різних файлових системах, то в такому випадку ті розділи, відформатовані в NTFS під Windows 98 видно не будуть.

Для того, щоб подивитися, яка файлова система обрана на тому чи іншому розділі жорсткого диска достатньо просто зайти в «Мій комп'ютер», правою кнопкою миші клацнути по розділу і вибрати пункт «Властивості»:

Файловые системы: NTFS, FAT32Рекламний блок