Комп'ютер сам вимикається або перезавантажується. Чому і що робити?


Комп'ютер є практично в кожному будинку. Сьогодні без нього просто нікуди. Хочете розважитися? Будь ласка, до ваших послуг можливість перегляду фільмів, прослуховування музичних композицій або найновіші ігри. Хочете знайти путівку на море? І тут проблем не буде - досить відкрити в браузері пошукову систему, вбити необхідні параметри і знайти варте пропозицію. А адже фрілансери за допомогою ПК і виходу в інтернет примудряються навіть гроші заробляти!

Але яким би потужним чи дорогим не був ваш комп'ютер, через деякий час він може видавати «сюрпризи», часто не дуже приємні. Наприклад, починає самостійно вимикатися або перезавантажуватися! І добре, якщо це станеться в той момент, коли ви дивилися відеоролик або слухали музику. А якщо писали доповідь на кілька десятків сторінок, який міг просто не зберегтися? Сьогодні ми спробуємо з'ясувати, чому так відбувається і як вирішити цю проблему.

Перегрів

Почнемо ми з найбільш поширеної причини, з якою стикається як мінімум кожен п'ятий користувач ПК - перегрів. Чому він відбувається? Все просто - якщо системний блок куплений в магазині, нехай навіть великому і відомому, це зовсім не означає, що він повинен ідеально працювати. Навпаки, найчастіше саме з такою продукцією виникають проблеми з-за того, що збирач не спромігся поставити гарну систему охолодження. Саме тому збирати системні блоки краще самостійно або з допомогою друзів, що б відразу була можливість встановити якісні компоненти. До того ж це банально дешевше.

Як з'ясувати, яке саме пристрій піддається перегріву? Насправді це можна зрозуміти навіть без використання програм. Приміром, якщо перезавантаження або чорний екран з'являється тільки під час гри, значить, проблема з охолодженням відеокарти. Тим не менш, не варто довіряти тільки силою власного розуму, куди логічніше скористатися спеціальною утилітою, яка дозволяє побачити температуру практично будь-якого компонента вашого комп'ютера, включаючи навіть жорсткі диски. Таких програм в інтернеті - безліч, і багато з них поширюються абсолютно безкоштовно. Достатньо встановити її на комп'ютер і отримаєш усі необхідні дані.

Якщо з якоїсь причини у вас немає можливості вийти у всесвітню павутину, то існує альтернативний спосіб. Для цього зайдіть в BIOS свого пристрою, де є меню з відображенням температури компонентів. Припустимо, ви підозрюєте, що процесор перегрівається. Знайдіть потрібну графу і подивіться на температуру. Якщо протягом декількох хвилин вона буде підніматися вище позначки в 60°C і доходить навіть до 80°C, то проблема дійсно пов'язана з процесором. Потрібно або додатково охолодити його, або ж змінити пасту в залежності від вашого випадку.

Так, до речі, не забувайте чистити РБ від пилу хоча б раз у кілька місяців.

Стрибок електрики

З цією проблемою стикається кожен другий власник квартири. Перебої з електрикою явище настільки поширене, що навіть забуваєш, як часто це відбувається. До речі, власники квартир у сучасних будинках з цим стикаються набагато рідше, оскільки всім мешканцям цілком вистачає виділеної для них потужності. А ось про старих багатоквартирних будинках такого не скажеш: досить включити в мережу кілька електричних чайників, пральних машин, телевізорів, пилососів і починається...

Втім, вимикання або перезавантаження може відбуватися тільки при високих скачках. Так реагує на проблему блок живлення, в якому автоматично задіюється захисний механізм. Але при цьому всі інші прилади можуть працювати як ні в чому не бувало, це цілком нормальне явище. Також стрибки відбиваються на працездатності лампочок в будинку - вони моргають, або просто гаснуть. Назавжди.

Наявність шкідливих файлів

Віруси також можуть призводити до проблем з ПК. Яким же чином? Зараз пояснимо. Існують шкідливі файли, які здатні відтворювати різні дії комп'ютером, як тільки потраплять у систему: починаючи від банальної перезавантаження і закінчуючи відкриттям cd-rom, якщо такий у вас є. Інші ж діє набагато винахідливіші, вони можуть повністю навантажувати процесор, з-за чого система просто висне або навіть перезавантажується. До речі, від цього процесор може сильно нагріватися.

Що робити? Треба скористатися антивірусом або спеціальними безкоштовними утилітами, які пропонують навіть імениті компанії Kaspersky або Dr.Web. Завантажити такі утиліти можна на офіційному сайті компанії.

Проблеми з «залізом»

Таких труднощів може бути безліч: проблеми з оперативною пам'яттю, неполадки в материнській платі (мікротріщини, що вийшли з ладу конденсатори тощо), несправний блок живлення... Що б перевірити всі ці компоненти, потрібно не тільки розібрати системний блок, але і знати що саме, а головне, як перевіряти компоненти. Про це ми розповімо в одній з наших наступних статей.

До речі, зверніть увагу також на мережевий фільтр. Можливо, він перестав справлятися зі своїми обов'язками і його необхідно замінити на новий.

Неполадки в операційній системі

Це, до речі, одна з найменш страшних проблем, з якою ви можете зіткнутися. Навіть якщо справа дійсно в операційній системі, її завжди модно перевстановити. Проте в цьому випадку потрібно буде наново встановлювати всі програми, а новачки і зовсім можуть випадково видалити важливі файли, тому ми рекомендуємо зробити відкат системи на більш ранню дату за допомогою точки відновлення.

Несумісність або драйверів пристроїв

Якщо неполадки почали відбуватися якраз після того, як ви встановили нову програму на комп'ютер або драйвер, то це може бути банальна несумісність. Пристрій можна просто вилучити і спробувати перевстановити, а що стосується драйвера, то його можна відкотити до попереднього (через «Панель управління»), або видалити і перевстановити заново. Все залежить від конкретного випадку.

Нам було б цікаво прочитати про ваших способи вирішення даної проблеми. Напишіть нам про це через коментар.