AMD грієтьсяЧому ми так назвали нашу статтю: «AMD гріється»? Насамперед тому, що дана проблема характерна переважно для процесорів від компанії AMD. Особливо це стосується серії виробів з "плюсами" (3500 , 4200 , 6000 і т. д.) Причому, як одноядерних, так і двоядерних, розрахованих під процесорний роз'єм (сокет) AM2.

Чесно кажучи, не знаю чи збереглася така проблема з перегрівом центральних процесорів AMD нового покоління, але і даної неприємності (або конструктивної недоробки) вже цілком достатньо, щоб написати про це окрему замітку!

Уявіть собі ситуацію: ми почистили системний блок від пилу, змастили всі вентилятори, які потребували цього, нанесли на процесор нову фірмову термопасту, любовно все зібрали, а перегрів процесора amd нікуди не зник! Ігри "зависають", комп'ютер "гальмує" і взагалі веде себе неналежним чином. Як таке може бути?! Ми уважно (хтось вже гарячково) перевіряємо нашу збірку: знімаємо, чистимо, наносимо, встановлюємо, включаємо - те ж саме!

Як кажуть в Інтернетах: "убейся об стіну!" :) Треба брати бубон і виконувати один з ритуальних танців, доречний в подібних випадках! Причому, як правило, радіатор системи охолодження залишається холодним, незважаючи на відчутний перегрів процесора. Саме ця ознака може служити ще одним підтвердженням "застрягання" теплового потоку на його шляху до системи охолодження. Пам'ятаю, як один з подібних випадків я повернув людині зі словами "не знаю чому твій AMD гріється"? Знав би про такий нюанс раніше, напевно, можна було б щось придумати?

Надмірний нагрівання процесора може закінчитися тим, що він просто згорить. Але це, справедливості заради, з сучасними моделями трапляється не так вже часто. Для різних моделей ЦП є свій тепловий поріг, переступивши за який ми зіткнемося з автоматичним переходом процесора в режим зниженої продуктивності.

Цей процес ще позначають терміном «Троттлінг» (Thermal throttling) - механізм захисту процесора від теплового пошкодження при перегріві. Працює це справа приблизно так: чим більша температура впливає на процесор (70, 90, 100 градусів - у кожного виробу свій порот троттлінга), тим більше машинних тактів він починає пропускати. Оскільки такти пропускаються, знижується загальна продуктивність процесора, а отже зменшується і його тепловиділення. У деяких моделях біоса поріг троттлінга можна задати вручну.

Це - перший етап захисту. На другому (якщо не вдається відновити нормальну роботу ЦП шляхом припинення росту температури), спрацьовує примусове апаратне відключення пристрою.

Отже, "камінь" (процесор) AMD гріється, але в чому причина? Давайте розбиратися! Розбиратися ми будемо на прикладі ЦП від фірми Intel, оскільки amd у мене просто не виявилося під руками. Суті справи це не змінює. Просто уявіть собі, що це саме він! :) Щоб провести "чистий" експеримент, візьмемо стару робочу плату на якій встановлено якийсь Pentium 4. Ось таку:


Тестовая материнская плата

І спробуємо докопатися до суті питання: чому ж, власне, деякі моделі процесорів AMD перегріваються? "Копати" будемо в таку сторону: знімаємо з материнської плати систему охолодження ЦПУ.


Снимаем систему охлаждения

Попередження ! Не робіть такого без крайньої на те необхідності і якщо не впевнені в тому, що зможете зробити все з першого разу і правильно! Краще спочатку потренуйтеся. Пам'ятайте, «досвід» - це те слово, яким люди називають свої помилки! :)

Отже, витягаємо центральний процесор з сокета, беремо його в одну руку, канцелярський ніж з вузьким лезом в іншу і починаємо "різати" корпус нашого виробу.


Снимаем крышку процессора

Наш умовний AMD гріється з якої причини? Справа в тому, що між самим кристалом ЦП і металевою кришкою, яка його закриває, нанесена звичайна термопаста, яка природним чином може висохнути. Що, з високою часткою ймовірності, призведе до перегріву процесора.

Сам не пробував, але деякі хлопці для відокремлення кришки від підкладки ЦП використовують... лещата. Так, так: невеликі слюсарні лещата. Затиснувши в них процесор певним чином, вони поступово зводять їх до тих пір, поки захисний теплорассеиватель не зрушиться (щодо заснування кристала) і далі його вже можна буде зняти пальцями.


Процессор в тисках

Примітка: якщо надумаєте робити щось подібне, - притримуйте процесор рукою, щоб він не "полетів" кудись :) Також можна під час процесу підігрівати його феном (щоб компаунд, яким приклеєна кришка, розм'як). Буває, що і сама паста (термоінтерфейс) зроблена на основі клею. Якщо це так, гріти вкрай бажано. В іншому випадку, при роз'єднанні поверхонь можна сколоти сам кристал!

Якщо пам'ятаєте, до певного моменту процесори використовувалися без верхньої кришки. Це, приблизно, час Pentium-ів третє з частотами 1100-1200 мегагерц. Після стали саме ядро накривати зверху металевою конструкцією, а між ним і металом наносити термопасту. Ніби як, і сам ЦП захищений від "сколів" при монтажі та іншого зовнішнього впливу, і систему охолодження на плоску поверхню встановлювати значно зручніше і безпечніше.

Не знаю, що там намудрували розробники, але деякі процесори AMD гріються саме таким чином. І у нас, якщо це саме той випадок, може залишитися єдиний варіант, показаний на фотографіях вище. Отже, для успішного завершення процедури нам потрібно запам'ятати наступне:

 • Лезо ножа повинне бути тонким і досить гострим
 • Діяти потрібно дуже акуратно, поглиблюючи ніж не більш, ніж на 0.5 см (не ріжте клейкий герметик, яким приклеєна кришка, як хлібний батон, а то пошкодите кристал або інші елементи, розташовані на підкладці навколо нього)
 • Слідкуйте за тим, щоб рука з ножем не зірвалася всередину. Повільно просувайтеся по всьому периметру, поки не відчуєте, що поверхні роз'єдналися
 • Після цього ми можемо спостерігати приблизно ось таку картину:


  Сняли теплорассеиватель

  Оскільки у нас AMD гріється, а не Intel, то й побачене може трохи відрізнятися. Що я маю на увазі? Зверніть увагу на фото вище: термопаста на тильній стороні кришки хоч і висохла, але не підгоріла (це можна визначити по її однорідного сірого кольору).

  У разі ж коли amd справді гріється, вона може виглядати наступним чином:


  Выгорание термопасты на ЦП

  Що нам потрібно зробити? Правильно! Насамперед, повністю видалити залишки старої термопасти. Зробити це можна з допомогою ізопропілового спирту і бавовняного шматка матерії. Якщо немає ізопропілового, підійде звичайний медичний (етиловий 96-ти процентний). Якщо потрібно буде чимось зішкребти засохлий термоінтерфейс, то ні в якому разі не металом залишите подряпини (використовуйте пластик або дерево)!

  Після очищення обидві частини конструкції повинні виглядати приблизно так:


  Очищаем поверхности

  Постарайтеся повністю видалити непридатний до повторного використання герметик (компаунд), на якому трималася кришка. Щоб не дати в майбутньому процесору AMD грітися, нам необхідно нанести новий шар термопасти на сам кристал і приклеїти назад кришку до текстолітової підкладці.

  Використовувати я буду термопасту від фірми «Zalman» (люблю я цю справу), а клеїти з допомогою будівельного клейового пістолета. От таким чином це виглядало в моєму випадку:


  Процесс склейки

  Примітка: деякі просунуті оверклокери (люди, які займаються розгоном комп'ютерів) використовують замість термопасти сплави на основі рідкого металу. Такий сплав плавиться (набуває плинність) при кімнатній температурі. Як правило, він продається в тюбиках і відрізняється, у порівнянні зі стандартними термоинтерфейсами, підвищеною теплопровідністю.

  Ще ось такий приклад: в процесорах Intel мікроархітектури «Санді Брідж» (Sandy Bridge) верхній теплорассеиватель з'єднаний з самим кристалом спеціальної безфлюсовой пайкою. А в якості припою виступає сплав індія з оловом. Він має дуже високу теплопровідність (навіть порівняно з найкращими термопастами). Тому дані вироби набагато менше гріються і практично гарантовано позбавлені від подібної проблеми.

  Отже, ставимо кілька крапель гарячого клею по периметру (не зачіпаємо кристал) і швидко, із зусиллям, притискаємо кришку до підкладці. Робити потрібно все досить швидко, так як поза жала "пістолета" клей швидко застигає! Адгезія (зчеплення) поверхонь відбувається досить швидко, так що довго утримувати їх сполученими немає необхідності.

  Увага !: якщо надумаєте робити щось подібне, не попечіть пальці (на виході з інструменту клей досить гарячий - 100-105 градусів) !

  Можливо, правильніше було б зробити склеювання за допомогою прозорого силіконового герметика (це, як мінімум, набагато зручніше), але оскільки під руками в мене його не було, то довелося використовувати що є. Силікон, на відміну від клею застигає протягом 10-15-ти хвилин, так що майте це на увазі.

  Силікон часто продається у великих "шприцах" для будівельних пістолетів, але нам потрібні невеликі тюбики (на зразок клею "Момент"), які можна було б використовувати, тримаючи їх у руці:


  Силиконовый герметик

  У моєму ж випадку, результат цього нашого "ремонту" і всі необхідні для цього інструменти ми можемо бачити на фото нижче (ніж забув сфотографувати):


  Клеевой пистолет

  Тепер найцікавіше: не буде наш умовний AMD процесор грітися і запуститься він взагалі після таких маніпуляцій?!

  Збираємо тестовий стенд: встановлюємо ЦП на плату, додаємо оперативну пам'ять, зовнішню відеокарту, останнім підключаємо блок живлення комп'ютера і запускаємо.


  Наш тестовый стенд

  Як бачимо, все працює! Дав попрацювати зібраної конструкції десять хвилин - політ нормальний: температура процесора не піднялася вище 45 градусів (для Pentium 4 - це цілком нормально).

  Таким чином, якщо процесор від компанії amd гріється без видимої на те причини, в наших руках з'являється ще один інструмент впливу на нього і цю сумну ситуацію в цілому. І це - канцелярський ніж ! Жарт :) Перш за все, звичайно ж, - це наша обізнаність, уважність і акуратність при виконанні всіх робіт. Так, і, звичайно ж, - непохитна впевненість в успішному результаті ремонту. Без цього - ніяк !

  Удачі Вам, і до зустрічі в наступних статтях !