Не працює вентилятор блоку живленняСьогоднішня тема досить проста: що робити, якщо не працює вентилятор блоку живлення комп'ютера? Перш за все - ні в якому разі не можна залишати його в такому стані! Якщо не працює вентилятор (блоку живлення або процесора, відеокарти, інших комплектуючих) - треба обов'язково зробити так, щоб він знову заробив :)

Якщо розміри пристрою є вентилятор (система активного охолодження), значить він там не просто так. А саме - вона активно охолоджує радіатори відводу тепла від гарячих мікросхем і комплектуючих. В даному випадку правило: "Працює - не чіпай!" не годиться.

Справа в тому, що непрацюючий вентилятор блоку живлення (або будь-який інший комплектуючої) може з часом привести до перегріву всього вузла і, як наслідок, виходу його з ладу. Також не забувайте про те, що термін служби електричних компонентів, тривалий час працюють у режимі перегріву, різко скорочується. Це, в першу чергу, відноситься до електролітичним конденсаторів, розташованих в блоці живлення комп'ютера.

Отже, сьогодні ми з Вами розглянемо дві проблеми, які вирішуються однаково. Проблеми звучать наступним чином:

 • Не крутиться вентилятор блоку живлення
 • Шумить вентилятор блоку живлення
 • Як ми говорили, рішення тут одне - витягнути блок живлення, розібрати його і змастити вентилятор. Зазвичай його останову призводить потрапляння в підшипник пилу або просто (з часом) вироблення заводський мастила.

  Давайте приступимо до процесу ремонту! Для початку нам треба буде зняти бічну кришку системного блоку:


  Снимаем боковую крышку со стороны вентилятора

  Зверніть увагу на розташування панелі-заглушки материнської плати (позначена прямокутником). Це - та сторона системного блоку, на яку кріпиться сама плата, значить - знімати нам потрібно кришку з протилежного боку.

  Напевно, це не потрібно детально пояснювати, але я згадав телефонну розмову зі своїм знайомим, який за моїми підказками намагався розібрати свій комп'ютер. Перший нюанс виник саме тоді, коли я на свою репліку про те, що треба зняти бічну кришку почув: "Зняв, там - залізна стінка!" :)

  Продовжуємо. Кладемо наш системний блок на бік (так буде зручніше) і подивимося на майбутній фронт робіт ближче:


  Отключаем питание БП

  Червоним у нас тут позначені роз'єми живлення, що йдуть від блоку до материнської плати і інших пристроїв комп'ютера. Їх все нам потрібно від'єднати.

  Зверніть увагу: на роз'ємах, що знаходяться безпосередньо на материнській платі є спеціальні пластмасові засувки, фіксують їх положення в гнізді. Їх треба відігнути, притиснувши пальцем вгорі, і потім витягти роз'єм з плати.

  Порада: для того щоб легко від'єднати харчування дисководу його роз'єм треба трохи підняти вгору.

  Після того, як ми від'єднали всі кабелі живлення, нам потрібно буде відвернути чотири болти з тильного боку системного блоку. Вони показані на фото нижче:


  Снимаем блок питания

  Після цього можна вже витягнути блок живлення з корпусу. Знизу він має ще чотири невеликих гвинти, якими кріпиться його захисна кришка:


  Разбираем БП

  Відгвинчуємо і їх. Піднімаємо звільнилася частина кожуха і спостерігаємо під нею приблизно таку картину:


  Блок питания без верхней крышки

  Праворуч позначений вентилятор блоку живлення, який не крутиться. Що ми тут бачимо? Зверху (зелена) - керуюча плата перетворення змінного струму 200 V (з розетки) в постійний 12, 5 і 3 Вольта (всередині комп'ютера). Трохи нижче ліворуч - два алюмінієві радіатори системи охолодження блоку живлення. Під ними - конденсатори і дроселі системи захисту і стабілізації напруги.

  На цьому етапі дуже бажано продути блок живлення від пилу за допомогою пилососа (поставленого на видув) або ж - спеціального балончика зі стисненим повітрям.

  Продовжуємо. Тепер ми повинні зняти вентилятор блоку живлення. Повертаємо його до себе стороною, на якій розташоване гніздо живлення і бачимо чотири кріпильні шурупи.


  Винты крепления вентилятора

  Захисна сітка на блоці живлення може зніматися, а може бути частиною самого захисного кожуха. У нашому випадку вона виконана у вигляді окремого елемента. Викрутивши шурупи, ми досягли головного - дісталися до непрацюючого вентилятора блока живлення!

  Беремо його на долоню (можливо на цьому етапі за нього доведеться "пройтися" м'яким пензликом для видалення пилу з поверхні або скористатися ватою з одеколоном) і звертаємо увагу на кольорову круглу етикетку біля проводів. Її можна бачити на фото вище в центрі під захисною решіткою. Вона, як Ви здогадалися, виконує не просто естетичну функцію.

  Щоб переконатися в цьому - піддягаємо її край і відгинаємо (не до кінця) в сторону.


  Защитная заглушка на вентиляторе

  Під нею ми можемо бачити "заглушку", виконану або з гуми, або - з пластмаси. Саме вона і сам "стікер" (наклейка) служать перешкодою на шляху попадання пилу в підшипник вентилятора.

  Якщо "заглушка" зроблена із гуми, то підчепити її не складе труднощів, якщо Ви зіткнетеся з пластмасовою, то для її вилучення доведеться скористатися чимось тонким і міцним (ідеально підійде голка).

  І ось після цього нам знадобиться те, що допоможе нам у випадку, коли не працює вентилятор блоку живлення. Це - звичайне машинне масло. В даному випадку - масло для швейних машин, в народі зване "веретенка". Його можна без проблем знайти в господарських магазинах.


  Масло для смазки вентилятора

  Знімаємо ковпачок, зрізаємо частина пластмаси під ним і видавлюємо невелика його кількість на стопорне кільце вентилятори системного блоку, як показано на фото нижче.


  Смазываем вентилятор блока питания

  Порада: покачайте вентилятор рукою (вперед-назад), даючи маслу потрапити всередину підшипника. Досягніть, таким чином, його плавного та безперешкодного руху і обертання. Іноді при цьому буває потрібно докласти певне фізичне зусилля, але Ви постарайтеся. Вентилятор обов'язково повинен плавно рухатися вперед-назад на кілька міліметрів, це - запорука його тривалої роботи без втручання у майбутньому.

  Якщо машинне масло стече всередину вентилятора - додайте ще небагато. В ідеалі олії повинно бути стільки, щоб вона злегка покривала стопорне кільце системи обертання.

  Після всіх перерахованих вище маніпуляцій, нам залишається тільки акуратно зібрати всю конструкцію у зворотному порядку. Якщо наклейка (стікер) раптом не буде приклеюватися назад - видаліть її повністю і скористайтеся самоклеющейся (з одного боку) щільною папером. Такі продаються в будь-якому канцелярському магазині. Або, в крайньому випадку, - скотчем.

  Якщо вісь обертання вентилятора дуже сильно забруднена і він ніяк не провертається, то нам доведеться зняти саму крильчатку (лопаті зі стрижнем-основою). Для цього потрібно буде витягнути пластикове кільце стопорне (його добре видно на фото вище). Акуратно підніміть його голкою біля місця розрізу і вийміть з допомогою пінцета. Потім потягніть за центральну частину вентилятора з протилежного боку і витягніть крильчатку. Добре очистіть від бруду обидві площини і змастіть маслом стрижень-основу. Акуратно зберіть конструкцію назад, намагаючись не зламати стопорне кільце.

  Як бачите, якщо не працює вентилятор блоку живлення, (якщо вентилятор блоку живлення сильно шумить), то подібна несправність досить легко усувається в домашніх умовах, без залучення фахівця. Тому що, як і в більшості випадків, тут нічого складного немає, просто потрібно один раз зробити все самому, чого Вам і бажаю :)

  Як правильно проводити очищення і змащення вентилятора, можете подивитися у відео нижче: