Як дізнатися, яка у мене материнська плата?

kak-uznat-kakaya-u-menya-materinskaya-plata

Материнська плата («материнка», «мати») - складна багатошарова друкована плата, яка поєднує в собі всі основні компоненти комп'ютера або ноутбука. На ній розташовані: процесор, оперативна пам'ять, контролери інтерфейсів вводу-виводу і т. д. Також плата координує роботу всіх комплектуючих. Іншими словами, це фактично одна з найголовніших деталей у будь-якому комп'ютері.

Для того, що б дізнатися, яка «материнка» встановлена на вашому комп'ютері, існує відразу кілька способів. Про них ви можете прочитати трохи нижче, а поки ж я відповім на вакансій багатьох питання - навіщо взагалі може знадобитися знати найменування цієї деталі? Дійсно, в більшості випадків це абсолютно безцінна інформація, яка напевно ніколи не знадобиться. Однак уявіть собі ситуацію, коли вам потрібно буде поміняти, скажімо, блок живлення на новий, більш потужний і продуктивний. Для того, що б з'ясувати, чи підійде він вам, потрібно знати назву материнської плати. Без цього купувати блок живлення недоцільно - можливо, він просто вам не підійде. Сподіваюся, тепер у вас не залишилося питань?

Способи визначення моделі

Як я вже писав вище, визначити назву «материнки» можна різними методами, які умовно поділені на два види: візуальний і програмний. Підемо по порядку.

  • У першому випадку можна спробувати визначити найменування візуально. Однак, виникає відразу кілька глобальних проблем. По-перше, найчастіше відкрити системний блок не можна з тієї простої причини, що він знаходиться на гарантії і зняття пломби дає право продавцю позбавити вас всіх гарантійних зобов'язань. По-друге, знайти на самій материнській платі назву можна тільки з лупою в руках. Нарешті, є способи куди більш прості. Зокрема, якщо ви особисто купували комплектуючі для свого ПК, тоді у вас напевно повинні залишитися від них коробки. На цих коробках великими літерами написано найменування деталі.
  • Як один з варіантів, можна спробувати запам'ятати назву карти при завантаженні комп'ютера, яке виводиться на екран. На жаль, найчастіше назва довга і його важко запам'ятати за ті секунди, що воно висвічується на екрані.
  • Можна покопатися у відомостях про систему. Є два шляхи. Перший: Пуск - Виконати - dxdiag. Це засіб діагностики DirectX, де можна побачити назву плати. Другий: Пуск - Всі програми - Стандартні - Службові - Відомості про систему. Правда, в обох випадках у себе я бачу тільки ім'я виробника, а не назва деталі, замість неї напис To Be Filled By O. E. M., яка у вільному перекладі на російську означає, що дані повинні бути заповнені виробником. Але, судячи з усього, це просто збій системи і подібне відбувається досить часто.
  • Таким чином ми підійшли до не самому зручному, але зате перевіреному часом способом: мова йде про сторонніх програмах, які дозволяють побачити найменування абсолютно всіх встановлених комплектуючих. До таких програм можна віднести, наприклад, всім відому Everest або CPU-Z (перша платна, друга безкоштовно станом на момент написання статті). Принциповою різницею між програмами немає, якщо вам потрібно дізнатися тільки назва певного пристрою, тому рекомендую використовувати безкоштовну версію.