Не працює модемЧи стикалися Ви з ситуацією, коли не працює модем? Звичайний ADSL, який забезпечує Ваш будинок Інтернетом. Вийшло так, що зламався модем (мій домашній) і, як водиться, в самий невідповідний момент!

Про те, як відремонтувати модем ми поговоримо трохи пізніше, а поки давайте скажемо пару слів про саму технологію ADSL. Розшифровується абревіатура як Asymmetric Digital Subscriber Line - асиметрична цифрова абонентська лінія. Асиметрична тому, що різниця в швидкості між вхідним (до абонента - «Downstream») і вихідним (від абонента - «Upstream») трафіком тут досить істотна. Наскільки? Ну, якщо максимальна вхідна швидкість для стандарту ADSL2 становить 24 мегабіти в секунду (24 Мбіт/с), то максимум для вихідної це 3,5 Мбіт/с. Тому, власне, - асиметрична.

Як працює технологія ADSL? Частотний діапазон абонентської телефонної лінії за допомогою розподільника розділяється між безпосередньо передачею голосу (телефонна розмова) і передачею даних (Інтернет-з'єднання). Подібне розділення частот дозволяє розмовляти по телефону, не перериваючи обмін даними по тій же лінії.

Копнемо трохи глибше: для передачі голосу використовується частотний діапазон від 0,3 до 3,4 кГц (кілогерц), а для цифрових даних від 26-ти кГц до 1.1 Мегагерца (МГц). Причому частоти від 26-ти до 138-ми кілогерц відведені під виходить від абонента трафік, а входить зарезервована смуга від 138-ми кГц до 1,1 МГц.

Цікаво те, що верхньою межею частотного діапазону двожильного телефонного кабелю, який часто використовується на пост радянському просторі (в народі його називають "лапша") і є значення в 1,1 Мегагерца! Ризикну припустити, що ця обставина грає у всій цій "кухні" з технологією ADSL не останню роль :)

Примітка: стандарт ADSL2 передбачає збільшення частоти на вхідному каналі (користувачеві) до 2,2 Мегагерц.

Продовжимо! Жодних нарікань у мене на модем не було, але в один "прекрасний" момент сталося щось дивне: всі лампочки (світлодіоди) на пристрої сигналізували про справної його роботі, спостерігалася також стабільна робота в режимі комутатора, але Інтернету не було! Мало того, модем був рішуче не доступний по команді ping і, відповідно, було неможливо потрапити на його веб-інтерфейс та зазирнути йому в "душу" (налаштування) :)


Модем не работает

Не працював у мене ось такий ADSL модем-роутер від компанії ZTE, модель «ZXV10_H108L»:


Модем ZTE ZXV10_H108L

Чим примітний цей девайс? Насамперед тим, що дістався мені за 1 гривню на акції при підключенні Інтернету від нашого місцевого провайдера «Укртелеком». Як говориться: дарованому коневі в зуби не дивляться! Ціна символічна, плюс є Wi-Fi модуль і чотири Ethernet порту (не потрібно купувати додатковий комутатор).

Отже, модем не працює! Спроби скинути пристрій до налаштувань за замовчуванням за допомогою натискання на спеціальну кнопку, розташовану з його тильної сторони, також ні до чого не приводили: модем перезавантажувався (візуально це, знову ж таки, було видно за світлодіодами), але як все це справа не працювало до цього, так і після всіх маніпуляцій.

На фото нижче показана "кнопка" скидання до заводських.


Кнопка сброса настроек модема

Примітка: для обнулення налаштувань найбільше підійде дерев'яна зубочистка. Введіть її в отвір до натискання на кнопку скидання налаштувань і потримайте в такому положенні секунд десять. Світлодіоди повинні моргнути, згаснути і знову включитися - пристрій піде на перезавантаження і завантажиться вже з заводськими налаштуваннями.

Модем не працює, зламався? Будемо його ремонтувати! Не буду приховувати, перед цим я заглянув в Інтернет і дізнався, що саме для цього типу модемів є одна типова несправність і зовнішні ознаки у неї можуть бути різними, а ось підсумок - один: модем не працює. Зараз розповім, у чому там справа.

Отже, насамперед нам потрібно розібрати пристрій. Відвертаємо болти на його тильній стороні і знімаємо передню кришку:


Разбираем модем

Пам'ятаєте, я писав що модем дістався мені за одну гривню? Тут же знайшлася причина, чому тек дешево :) Мабуть, умільці з Укртелекому беруть їх, як не робочі, прямо в Китаї на вагу, а потім тут відновлюють і роздають довірливим абонентам, як акційні? Інакше як пояснити той факт, що під пломбами виявилося ось таке неподобство?!


Место пайки конденсатора

Хтось (історія не називає його імені) вже робив з робочого модему робочий (перепаивал конденсатор). Причому робив це, як ми бачимо, не дуже акуратно, використовуючи каніфоль - б-р-р-р :) Що ж, один "кандидат" на заміну вже є, подивимося на інших!

Повністю виймаємо друковану плату з корпусу і маємо на столі:


Материнская плата ADSL модема

Що ж я вичитав в Інтернеті? А те що не працює модем через "типовухи" (типової несправності, характерної для даної моделі виробу) - двох невеликих електролітичних конденсаторів ємністю 47 микрофарад і номінальною напругою до 100 Вольт (47mkF/100V). На платі конденсатори були позначені як C76 і C102.

Примітка: можете завантажити з нашого сайту невеликий PDF файл і ознайомитися з тим, як друкованих платах позначаються ті чи інші компоненти.

На одному з форумів хлопці радили, щоб довго не гадати, перепаяти обидва конденсатора. Що ми і зробимо (додавши сюди той, заляпаний каніфоллю). Про те, як самостійно замінити конденсатори ми писали в окремій статті, так що не будемо повторюватися.

Для подібних випадків ремонту вельми бажано купити нові елементи (мені всі три обійшлися менше ніж пів долара). Якщо ж з якихось причин Ви вирішили використовувати б/у конденсатори, то обов'язково перевірте їх перед повторним використанням!

Отже, свій не працює модем я буду лагодити за допомогою паяльної станції (паяльника з регулятором температури) і коробочки трубчастого припою з флюсом всередині. Також нам може знадобитися мідна оплетка для видалення надлишків олова після пайки і змивка (ізопропіловий спирт, змішаний з очищеним бензином).


Ремонт сломанного модема

Сам ремонт зламаного модему в мене зайняв десь хвилин десять-п'ятнадцять. Ось що вийшло в результаті:


Ремонт модема окончен

На фото вище ми можемо бачити три нових конденсатора, які ми встановили замість "підозрілих". Тепер настав час перевірити, увінчався наш "ремонт" успіхом чи ні? Чому я взяв це слово в лапки? Справа в тому, що заміна конденсаторів, по суті, не є різновидом ремонту. Її можна скоріше віднести до такого процесу, як обслуговування електронної техніки.

Ну, як би там не було, модем не працював і ми виконали деякі дії, щоб цю ситуацію виправити! Підключаємо до нашої платі мережевий кабель, блок живлення, чекаємо коли все це справа завантажиться і пробуємо виконати команду ping з домашнього комп'ютера на наш маршрутизатор:


Команда ping сработала успешно

Вже добре! Тепер спробуємо зайти по http протоколу і того ж IP адресою на web-інтерфейс (веб-морду) нашого ADSL модема-роутера:


Web-интерфейс модема

Як бачимо, все вийшло! Ми тільки що самі відремонтували чергове пристрій і (що важливо) витратили на це зовсім мало коштів і часу. Але ще більш важливим є розуміння того, що коли не працює модем, то це не привід його викидати або нести в сервісний центр. Деякі речі нам, як сам собі адмінам і ремонтникам цілком під силу зробити самим!

Ось і все, що я хотів розповісти Вам сьогодні. Хто що думає з цього приводу і кому є чим поділитися щодо типових несправностей обладнання - ласкаво просимо в коментарі :) Нижче можете подивитися невелике відео про те, як легко проводити заміну елементів шляхом змішування в місці пайки тугоплавкого і лекгоплавкого припою, знижуючи, таким чином, температуру його плавлення.

Сильно не пинайте за зовнішній вигляд - літо, спека! :)