Як перепрошити БІОС


Сьогодні я хочу поговорити з Вами про те, як перепрошити біос на материнській платі комп'ютера. Справедливості заради варто відзначити, що питання про перепрошиванню біоса постає не дуже часто, але повірте мені, іноді це - єдиний спосіб відновити повністю недієздатний комп'ютер.

Але давайте трохи нагадаємо собі, що ж таке BIOS і яка його роль в роботі комп'ютера? Щоб не повторюватися двічі, рекомендую Вам звернутися до статті "Як скинути налаштування біоса". В ній досить докладно ці питання розглядаються. Тут же обмежимося наступним фото:


Извлекаем bios из материнской платы

Що ми тут бачимо? Мікросхему «AMI» (American Megatrends Incorporated) BIOS, яку витягують з свого посадкового місця - "подушечки". "Подушка" служить для додаткового захисту чіпа і забезпечує більш комфортне його витяг з плати.

До речі, витяг мікросхеми краще проводити з допомогою спеціального пристосування, званого «екстрактор»:


Экстрактор для БИОС

Давайте ще трохи поміркуємо про те, в яких випадках треба перепрошивати bios материнської плати і що це може нам дати?

Взагалі, на сучасних материнських платах сам процес перепрошивки біоса зводиться до того, що образ мікропрограми біоса записується в мікросхему CMOS на платі. «CMOS» - назва самої технології, по якій і проводиться дана мікросхема: «Complementary Metal-Oxide-Semiconductor» - комплементарний металооксидный напівпровідник або ж «КМОП». CMOS, як правило, являє собою флеш-пам'ять в яку записується мікрокод і де зберігаються всі налаштування.

Бувають і такі ситуації, коли перепрошити біос материнської плати буває необхідно не тому, що комп'ютер не працює, а з іншої причини. Наприклад: плата надходить на ринок з «сирим» мікрокодом (виробник поспішає випустити нову партію продукції). В результаті виникають труднощі з різними інтегрованими пристроями, або виявляється, що материнська плата не працює з деякими моделями оперативної пам'яті, іноді для того, щоб встановити новий CPU (процесор) теж буває необхідно оновити (перепрошити) біос.

Ми маємо в своєму розпорядженні кількома можливостями для того, щоб перепрошити біос. Перепрошити біос з під Windows, з під DOS або ж безпосередньо з самого bios-а.

Увага! В процесі оновлення (перепрошивки) біоса будьте дуже уважні і акуратні. Якщо дані в мікросхемі CMOS будуть в процесі оновлення пошкоджені або ж некоректно записані (відключається подача електроенергії) відновити BIOS можна буде тільки в сервісному центрі за допомогою спеціального пристрою - "програматора".

Хоча, якщо вже ми розглядаємо всі можливі варіанти, то на деяких сучасних платах встановлюють відразу дві мікросхеми bios. На такі вироби, як правило, наноситься маркування «Dual BIOS». У такому випадку при невдалій прошивці БІОС відновиться самостійно. На екрані з'явиться повідомлення про помилку і запит на відновлення. Після підтвердження відновлення відбудеться копіювання свідомо робочої мікропрограми з другої мікросхеми.

З необхідним мінімумом теорії ми покінчили. Тепер звернемося безпосередньо до практичного аспекту нашої сьогоднішньої теми.

Розповідати про те, як перепрошити bios материнської плати самостійно я буду ґрунтуючись на реальному прикладі, не так давно мав місце бути в нашому IT відділі.

Отже, принесли нам з віддаленого офісу системний блок. На питання "Що сталося?" отримуємо відповіді: "Після включення на екрані пише щось незрозуміле". Гаразд, до таких "змістовним" поясненням привчені :) Включаємо його і бачимо наступну картину:


Нужно прошить биос

Тут, до ворожки не ходи, - проблема з біос материнської плати. У таких випадках комп'ютер "говорить" про помилки bios (причому вони можуть бути різними), намагається виявити дисковод (drive A), "просить" завантажитися з системної дискети і натиснути «Enter» для того, щоб "залити" нову прошивку.

Примітка: Не плутайте ситуацію, коли "злетіла" прошивка BIOS-а (операційна система не запускається) і випадок, коли ми маємо розряджену батарею мікросхеми CMOS.

У другому випадку ми можемо побачити при завантаженні приблизно наступну напис: «Cmos battery low» і в лівому нижньому кутку екрану - пропозиція натиснути клавішу «F1» для продовження завантаження з поточними параметрами.

При розрядженій батареї ми просто маємо ситуацію, коли будь-які зроблені нами налаштування в bios будуть після перезавантаження комп'ютера скидатися в налаштування за замовчуванням, але сам комп'ютер буде завантажуватися і справно працювати (після натискання клавіші F1»). Тут все просто - міняємо батарейку на три вольта з маркуванням «CR2032» біля нашої мікросхеми і забуваємо про цей випадок ще на 5-6 років. Таку батарею можна купити в будь-якому магазині, що торгує батарейками або електронними годинами :)

Зараз же для того, щоб перепрошити біос нам потрібна системна дискета. Її можна створити або в Windows 98 (якщо ще маєте його під рукою) :) в Windows XP у вікні форматування диска (поставити відповідну галочку) або ж завантажити з нашого сайту невелику програмку, яка містить завантажувальний образ. Принцип тут такий: разархівіруете, запускаєте програму, вставляєте чисту дискету в дисковод і натискаєте кнопку "Create" або "Записати образ на диск". Після завершення процесу - маєте завантажувальну дискету з Ms Dos :)

Отже, програма «BootDisk».

Передбачаю каверзне запитання: "А якщо немає дисковода, що робити?" :) Скористатися USB його аналогом. Ось, наприклад, таким:


USB дисковод гибких дисков

До речі, саме так ми і вчинили в нашому випадку! Для того щоб перепрошити біос нам знадобляться всього два файли, які ми повинні додати до файлів, що містяться на завантажувальній дискеті. Це - безпосередньо сам образ прошивки BIOS (зазвичай він має розширення "bin") і - флешер (невелика програмка з розширенням exe").

Флешер займається саме "заливкою" bin файлу нового bios в мікросхему cmos. У кожній версії мікрокоду - свій флешер (він зазвичай завантажується в одному архіві з самої прошивкою) або - з сайту виробника. Приміром, прошивальщик останньої версії під DOS для Award Bios Ви можете взяти з нашого сайту.

Отже, скопіювавши на нашу системну дискету ці два файлу ми повинні вставити її в дисковод і перезавантажитися. У разі запланованої (не викликаної поломкою) перепрошивки біоса вельми доречним буде спочатку зберегти стару версію прошивки. Вона чудово знадобиться нам у тому випадку, якщо щось піде не так і нам доведеться "відкотити" систему до початкового стану.

Вікно резервного копіювання може виглядати ось так:


Перепрошиваем биос

Але в нашій ситуації, як Ви розумієте, перепрошивка bios була викликана саме поломкою і була вимушеною мірою. Так що ні про яке резервному копіюванні мова в той момент не йшла. Завданням було "оживити" сам комп'ютер. Системна плата «DFI NS35-TL» геть відмовлялася запускатися, видаючи повідомлення про помилку "біос" і запрошення вставити системний диск в дисковод «А».

Нашим завданням було: завантажитися з системної дискети і з неї ж запустити нашу програму перепрошивки (флешер). Після її запуску у відповідному полі вікна, що з'явилося (приблизно такого, як на фото вище) треба вказати повну назву файлу прошивки разом з розширенням. Він може бути наступного виду: ami8d10007.bin (в залежності від Вашого завантаженого образу). Після цього натиснути клавішу «Enter», підтверджуючи перепрошивання bios.

Ми саме так і вчинили в нашому випадку. Після повідомлення від успішної перезапису перезавантажуємо комп'ютер і бачимо, як система успішно проходить POST тест, ініціалізує пристрою на каналах «IDE» і у фіналі - завантаження операційної системи Windows XP ! :)

А адже цю материнську плату ми вже хотіли віднести на склад або пустити на запчастини. Ось вже два місяці вона працює без нарікань.

Питання: Як перепрошити біос материнської плати виникає з регулярною періодичністю. Тому давайте оглядово розглянемо і інші варіанти перепрошивання bios.

На відносно старих материнських платах така можливість була реалізована на рівні самого bios. Ось як ця опція могла виглядати:


Опция обновления bios

Зараз "модною" стала утиліта «Q-Flash», яка інтегрується виробником сам біос і може бути звідти запущена.


Интерфейс утилиты Q-Flash

При цьому Ви самі можете вказати пристрій, де розташована прошивка (CD-Rom або USB накопичувач - "флешка"). Принцип тут той же: вибираєте функцію «перепрошити біос» в графічному інтерфейсі, робите резервну копію Вашого BIOS на дискету (або диск), вказуєте нову (попередньо завантажену) прошивку і натискаєте «Enter». Сама процедура займає буквально кілька секунд (головне в цей час нічого не робіть з комп'ютером і ні в якому разі не перезавантажуйте його!).

Перепрошити біос з під Windows ще простіше. В цьому випадку сам bios і флешера "упаковані" в один файл з розширенням exe" і Вам залишається тільки запустити його на виконання прямо в Windows. Ось як це може виглядати:


Прошивка биоса из под Windows

Натискаєте «Ок», підтверджуючи свій намір, бачите біжучий смугу (індикатор перепрошивки) і через пару секунд маєте новий BIOS. Можете перезавантажитися, увійти в нього і перевірити чи змінилася його версія (її числове позначення зазвичай вказується у правому верхньому куті).

Інша справа, що в перепрошиванню біоса з під Windows криються свої підводні камені. Наприклад: був випадок, коли після оновлення прошивки таким чином і перезавантаження операційної системи перестали працювати всі USB-порти. Довелося повторно "перешити" біос (тієї ж прошивкою), але вже в режимі Dos-а (з дискети). Після цього все запрацювало нормально! Обов'язково тримайте цей момент в голові, коли будете виконувати подібну процедуру в Windows.

Тепер кілька слів про те, де ж взяти новий мікрокод для наших потреб? Раджу, по можливості, завжди завантажувати його з сайту виробника материнської плати (це не та процедура, до якої можна ставитися недбало). Прошивки, як правило розташовуються в одній секції з драйверами для системної плати і можуть бути завантажені звідти.


Где скачать новый биос

Рада! Часто виробники на своїх сайтах замість слова «Bios» пишуть «Firmware». Це, по суті, одне і те ж. Так що, - майте на увазі.

Пам'ятаєте, на початку статті ми згадували про те, що при неправильній перепрошиванню bios нам може допомогти тільки «Програматор»? Зараз саме час зупинитися на цьому моменті докладніше.

Програматор це пристрій, який під'єднується до комп'ютера через стандартні порти (COM, LPT, USB) або ж може бути виконано у вигляді окремої PCI або ISA плати розширення.

Ось, наприклад, як виглядає пристрій такого класу «USB Willem EPROM Programmer BIOS»:


Аппаратный программатор для прошивки

У такий програматор поміщається витягнута з нашої материнської плати мікросхема BIOS, пристрій підключається до комп'ютера за допомогою специфічного програмного забезпечення БІОС перепрошивается (в нього записується оновлений мікрокод).

На зорі часів програматори були автономними - для набору прошивки у них була спеціальна клавіатура. Але з поширенням ПК вони були витіснені підключаються до них пристроями. Схема роботи виглядає так: особлива програма (яка також називається програматором) передає прошивку з комп'ютера, а програматор записує її в пам'ять мікросхеми. За допомогою цього пристрою перепрошити біос - дуже легко! Та що я Вам розповідаю? У нас же ось тут про це розгорнуто розказано! :)

Важливо: після прошивки обов'язково виставте заводські налаштування bios. У мене нещодавно був випадок, коли після оновлення біоса на ноутбуці Asus K50L перестав працювати тачпад. За плинністю я про це забув і потім довго ламав голову, чому він не працює? Згадавши, що після оновлення не "скидав" біос до заводських налаштувань, я зробив це і після перезавантаження тачпад заробив! Так що - пам'ятайте про це моменті!

Якщо комусь потрібно, то розшифровка звукових кодів біоса у нас знаходиться ось тут (в комплекті йде спеціалізована програма).

Огляд нової технології UEFI, що прийшла на зміну традиційному Bios, ми проводили в окремій статті нашого сайту.