Ремонт камери відеоспостереженняСьогодні я хочу поділитися з Вами досвідом ремонту камери відеоспостереження. Подібні пристрої називають по різному: IP або онлайн камери, Інтернет камери, веб-камери Інтернету і т. д.

Подібний девайс, але класом вище, ми розбирали в статті, присвяченій організації трансляцій онлайн через Інтернет або локальну мережу). Тут у нас на "операційному столі" також виявилося пристрій відеоспостереження від компанії D-Link з модельним номером DCS-2102. Ось таке:


Интернет камера D-Link DCS-2102

Що з ним сталося? А сталася неприємна річ: ми випадково коротнули його по харчуванню! В результаті короткого замикання зсередини пішов білий дим з характерним хімічним запахом. Зрозуміло, що після такого, майбутній ремонт камери відеоспостереження був забезпечений!

Цікаво те, що після всіх цих візуальних "спецефектів" IP камера не повністю втратила працездатність, а моргала світлодіодом, адекватно реагувала на кнопку скидання налаштувань і навіть на короткий час виходила на робочий режим (колір світлодіода змінювався з червоного на зелений), але після цього знову ставав червоним.

Зізнаюся, ремонтом камер відеоспостереження я до цього не займався, тому мені було навіть цікаво подивитися, як це все влаштовано всередині. Що я і зробив! Відвертаємо шурупи, що скріплюють дві половини пластикового корпусу нашої IP камери і бачимо там ось таку конструкцію:


Плата IP камеры DCS-2102

На фото вище показані дві плати, сполучені між собою за допомогою декількох пінових роз'ємів. Це плата управління з процесором (нижня) і плата об'єктива. Праворуч можемо бачити порожній слот під SD карту, на яку можна записувати відео, якщо камера працює в автономному режимі.

Думаю, Вам буде цікаво подивитися, що ж могло викликати появу того білого диму в момент короткого замикання? Давайте подивимося на що цікавить нас ділянку ближче:


Проблемный участок печатной платы

Впевнений, багато хто вже побачили, в якому саме ремонті камера відеоспостереження потребує, але щоб не гадати, розглянемо проблемну ділянку під збільшувальним склом:


Сгоревший транзистор

Як бачимо на фото вище, елементу практично повністю знесло "вежу" (верхню частину). Це, що називається, важкий випадок, бо втрачається можливість побачити його маркування, яка, як правило, наноситься на верхню частину. Виходить, що ми просто не знаємо параметри елемента, який збираємося міняти, а без цього знання нікуди, інакше після включення може запросто згоріти ще щось!

Що можна зробити в такому випадку? Насамперед, ще раз звернути пильну увагу на саму друковану плату: на ній поруч із кожним елементом є невелике позначення (R29, C138 тощо). Можемо бачити, що поруч з нашим "потерпілим" написано Q1. Отже, - це транзистор! Вже добре!

Примітка: для того, щоб коротко ознайомитися з основними позначеннями елементів на друкованих платах, що можете завантажити невеликий файл.

Проговоримо ще раз: ремонт камери відеоспостереження (та й будь-якої іншої електроніки) без чіткого розуміння ЩО ми упаюємо і замість ЧОГО неможливий! Тому у нас є кілька шляхів, щоб з'ясувати, якими ж параметрами повинен володіти кандидат на заміну?

Варіант перший: пошукати в Інтернеті схожий випадок (можливо хтось щось таке вже ремонтував)? Другий варіант (ідеальний): в тому ж Інтернеті знайти схему (креслення) друкованої плати, на якій всі елементи та їх характеристики будуть прямо показані. Третій шлях (самий захоплюючий і непередбачуваний за свого фіналу) - поговорити зі знайомими електронщикам або консультантами радіомагазинах/радиорынков.

У моєму випадку в процесі ремонту IP камери мені допомогло поєднання першого і третього варіанту. Результатом достатнього жвавого словесного "трафіку" в обидві сторони став ось такий короткий підсумок: транзистор 2N7002 повинен підійти! :) Під час збору інформації один з продавців комплектуючих сказав мені чудову фразу: "подібними ремонтами повинні займатися виключно фахівці!" Від душі порадів! Десь я щось подібне вже чув :)

Отже, у підсумку нам залишається тільки заглянути в Інтернет і подивитися документацію (даташит) на цей елемент. Знаходимо ось таку інформацію:


Datasheet

З неї дізнаємося, що це n-канальний мосфет транзистор, тип корпусу (SOT23), схему висновків, діапазон робочих напруг і температур і ще багато корисного. Кому цікаво, повний даташит виглядає ось так.

Тепер саме просте в ремонті камери відеоспостереження: купівля транзистора! Обійшовся він мені в одну гривню (менше трьох рублів). По приходу додому (ремонт IP камери я робив вдома) зручно розташував плату на столі, зафіксувавши її на монтажному столі BAKU (струбцыне) і взявся за роботу:


Меняем сгоревший транзистор

Працюємо за допомогою простенької паяльної станції, трубчастого припою з флюсом всередині і двох аксесуарів, що полегшують розглядання дрібних деталей на платі: так званої "третьої руки" і наголовної бінокулярної лупи. Я використовую модель MG81007 зі світлодіодним підсвічуванням. На голові це справа виглядає наступним чином:


Бинокулярная наголовная лупа

Сама технологія пайки у нас докладно описана ось тут, так що не будемо повторюватися. Підсумком же ремонту камери відеоспостереження у нас став упаяний на місце вийшов з ладу транзистор. Ось так наше місце пайки виглядає під збільшувальним склом:


Замена транзистора на рабочий

Відмиваємо все це справа від флюсу і пробуємо включити.

Порада: намагайтеся робити тестовий запуск відремонтованого виробу в мінімально можливої конфігурації (щоб потім знову не розбирати, якщо воно раптом не заробить).

Виходячи зі сказаного вище, я підключив блок живлення і мережевий кабель прямо до плати:


Ремонт IP камеры прошел успешно

Після того, як пристрій завантажилося загорівся зелений світлодіод, що сигналізує про те, що Інтернет-камера вийшла на робочий режим. Причому, він не змінився червоним, як було до ремонту, а продовжував упевнено радувати дозвільним кольором світлофора.

Тепер нам залишається перевірити наявність мережного з'єднання з відремонтованим виробом допомогою виконання команди ping з комп'ютера на камеру (вона пройшла успішно) і спробувати зайти на її веб-інтерфейс:


Мы зашли на web-интерфейс камеры

Як бачимо, зображення є, значить ремонт камери відеоспостереження ми провели успішно. Можемо привітати себе з черговою перемогою людини над бездушною машиною! :)

Залишається тільки назад зібрати все це справа в корпус і повернути пристрій на його робоче місце. Але перед цим я вирішив зробити ще одну річ - перепрошити нашу IP камеру (оновити програмне забезпечення). Висить вона в нас високо, кожен раз знімати не зручно, так що, користуючись нагодою, можна і розстаралися.

Що нам для цього потрібно? Перш за все, уважно придивитися до стікери (наклейки), яка розташована з тильного боку корпусу. Там вказана інформація, яка буде обов'язково потрібна Вам, якщо захочете зробити щось подібне самостійно. Подивимося на стікер ближче:


Наклейка сзади камеры

Бачите всі ці P/N, H/W, F/W і т. д.? Подібні позначення потрібно впевнено читати і розуміти, якщо ми збираємося мати справу з оновленням прошивок на різних електронних пристроях. Пропоную розібратися з усіма позначеннями по порядку.

Model No - точна модель пристрою (по ній я і орієнтувався, коли набирав у пошуковику: "скачати прошивку для камери D-Link DCS-2102"). P/N (Part Number) - шифр компонента в системі числення вендора (виробника). Поясню думку: у нормальних виробників обладнання part number є на кожній деталі або пристрій в цілому і знаючи його номер, можна легко замовити у нього заміну будь-якого вузла або деталі. Наприклад, за цим номерам (з спеціальних part-каталогів) ремонтники часто замовляють запчастини до різних моделей принтерів.

У разі ремонту камери відеоспостереження це, можливо, і не знадобиться, але орієнтуватися в подібних речах потрібно. Рухаємося далі: H/W (Hardware Version) - апаратна ревізія або версія апаратної частини пристрою. Наприклад, компанія випускає вироби (ті ж IP камери) і по ходу виробництва вносить в них, відповідно до побажань користувачів та іншим вимогам, якісь невеликі зміни. Зміни є, але не настільки великі, щоб змінювати модельний номер (Model No), от і з'являються різні ревізії (поліпшені версії) кінцевого продукту.

Примітка: наприклад, для центрального процесора комп'ютера замість терміна «ревізія» часто вживають інше слово - «степпінг». Хоча вони означають одне і те ж.

Бачите, на фото вище Hardware Version у нас позначена, як A3. Ось саме таку версію прошивки (для камери відеоспостереження ревізії A3) ми і повинні завантажити (залити) у наш пристрій. Ніяк не інакше! Для кожної серії нових апаратних ревізій пишеться своя (в чомусь унікальна) програмна оболонка і спроба "прошити" пристрій не підходящої для нього версією призведе до його повної непрацездатності. Запам'ятайте це обов'язково! Потім без програматора не обійтися.

Позначення F/W (Firmware Version) - версія програмного забезпечення, що використовується в пристрої. Саме та мікропрограма (умовно можна назвати її біос), яку користувач може змінити самостійно, встановивши нову, відповідну. В моєму випадку версія мала робочий номер 1.05 (після оновлення змінилася на 1.06).

Примітка: намагайтеся завжди завантажувати нові версії прошивок тільки з офіційного сайту виробника!

Не відноситься до ремонту IP камери, але важливий параметр: S/N (Serial Number) - серійний номер продукту. Унікальний для кожного виробу код, що ідентифікує його. Пам'ятаю, за таким S/N номером я колись дивився на сайті виробника оперативної пам'яті Corsair характеристики своїх модулів ОЗП (цікавили максимальні частоти роботи при зміні напруги).

Останнім на наклейці у нас йде MAC ID - апаратний мережеву адресу (мак-адресу). Подібні адреси використовуються в мережевих картах комп'ютерів.

На сьогодні це все, що я хотів розповісти Вам про ремонт камери відеоспостереження. Невеликим підсумком може стати своєрідне напуття: не бійтеся експериментувати! У будь-якому випадку, краще щось робити, ніж не робити нічого! Удачі Вам і до зустрічі в наступних статтях на сторінках нашого сайту.