Температура процесора і відеокарти - як виміряти?

Рекламний блок

Більшість користувачів при покупці ПК або ноутбука, орієнтуються лише на гучні значення: будь то обсяг пам'яті, частота або швидкість роботи.

Так, це дуже важливо, але в процесі експлуатації навіть сама топова збірка може почати відчайдушно гальмувати, програми мимоволі закриваються, або ж система перезавантажується.

Зміст:


 • Температура процесора і відеокарти: моніторинг системи
 • Тест системи на перегрів
 • Запобіжні заходи

 • Тому температура процесора і відеокарти стають важливими показниками в роботі ПК.

  температура процессора и видеокарты

  В чому криється проблема? В першу чергу в перегріві всієї апаратної частини або окремих компонентів. Це відбувається тому, що система пропускає через себе величезну кількість повітря за допомогою кулерів, який циркулює всередині корпусу, охолоджуючи залізо.

  Але, оскільки в повітрі чимало пилу, вона проникає в системний блок і забиває фільтри. Як результат – перегрів, неприємний запах і вимушена чистка.

  Якщо ви зіткнулися з подібними проблемами – вітаємо, час діставати щіточку, пилосос і викрутку, щоб розкрутити систему і отримати все, що всередину набилося.

  Температура процесора і відеокарти: моніторинг системи


  <!-- G-new - первый h2 -- />

  Щоб уникнути критичних температур і не допустити перегріву, потрібно подбати про спеціальне ПО, яке показує поточний стан комплектуючих. За допомогою нього можна виміряти температуру відеокарти, процесора, жорсткого диска і не тільки.

  Таким чином, ви будете стежити за поточним станом свого комп'ютера.

  Спеціалізованих програм для цих цілей предостатньо. Серед них:

  1) GPU-Z;

  2) Core Temp;

  3) Speed Fan;

  4) Aida 64;

  5) Open Hardware Monitor;

  6) Speccy і не тільки.

  Деякі з них платні, хоча є і утиліти у вільному доступі. Зупинимося, мабуть, на Open Hardware Monitor, оскільки вона сама проста в обігу, хоч і підтримує тільки англійський інтерфейс. Особливих знань не потрібно – все інтуїтивно зрозуміло.

  Запустіть програму з правами адміністратора, інакше нічого не вийде. Відкриється стартовий екран, на якому видно всі ключові температури, навантаження і вольтаж. Нас цікавить:

  1) загальна температура системного блоку;

  2) процесор;

  3) відеокарта.

  температура процессора и видеокарты

  Як ви помітили, значень кожного параметра два.

  температура процессора и видеокарты

  Перший (Value) розкриває поточну ступінь нагріву конкретного компонента. Другий же (Max) відображає максимальну роботу за поточний сеанс роботи програми. Іншими словами, якщо ви закриєте утиліту, всі дані пропадуть.

  повернутися до меню ^

  Тест системи на перегрів


  Перевіряти комплектуючі, при цьому не задіявши яку-небудь гру або фільм марно. Ви просто нічого не побачите. Для початку потрібно «навантажити» залізо, а потім робити порівняльне тестування.

  Ось тут нам і знадобиться шкала «Max», що показує пікове навантаження. Так температура відеокарти відобразиться максимально компетентно, як і процесора. Але як зрозуміти, що ви досягли межі?

  Почнемо з того, що кожен виробник, випускаючи на ринок свій продукт, вказує середню і пікову температуру, при якій пристрій веде себе, скажімо так, адекватно. Вихід за ці рамки загрожує нестабільною роботою, а то і зовсім виходом з ладу.

  Якщо брати середнє значення, то воно виглядає так:

  1) процесор – 70-75 (Intel), 80-100 (AMD);

  2) відеокарта – 80-85 (Nvidia/ATI).

  Середні показники, але по них варто орієнтуватися, розглядаючи значення «Max».

  Отже, починаємо тест.

  В першу чергу закрийте всі сторонні додатки, що навантажують ОС, після чого запустіть Open Hardware Monitor. Після цього відкрийте гру, яка максимально споживає виробничі потужності машини, і спокійно грайте в протягом пари-трійки годин.

  Як альтернатива – увімкніть фільм у високому дозволі картинки. Ефект буде той же.

  У нас в якості тесту був запущений Serious Sam HD (збірка офісна) і після ряду маніпуляцій результат був наступним:

  температура процессора и видеокарты

  Температура змінилася, але незначно, за рамки критично допустимих норм ми не вийшли. Це може означати тільки одне: залізо в повному порядку і не потребує чищення.

  повернутися до меню ^

  Запобіжні заходи

  Якщо в процесі тестування ви досягли максимально допустимих меж, при цьому гра, або фільм стали відчайдушно тупити, це потрібно виправити. Причин може бути декілька:

  1) Пил в корпусі;

  2) Засохла мастило на кулерах;

  3) Слабка система охолодження;

  4) Засохла термопаста.

  Чому пил так впливає на швидкодію?

  Частинки осідають на комплектуючих, перетворюючись на своєрідне покривало, яке додатково їх гріє. До того ж вона забиває отвори для вдуву/видування повітря. Як результат – циркуляція дуже слабка, а загальний нагрівання – практично моментально.

  Мастило на осях кулерів також повинна бути свіжою. Вентилятори якраз і відповідають за потрапляння повітря всередину, а також за видалення гарячих «відпрацьованих» мас з корпусу. Якщо вони перестають працювати коректно – результат відомий.  Увага! Слабка ЗІ (система охолодження) теж нерідко підводить свого власника. Особливо тих, хто любить «розганяти» залізо, при цьому вирішивши заощадити на більш продуктивних кулерах. Вони просто не справляються із збільшеним навантаженням. Знову перегрів та сумні наслідки.

  Ну і термопаста, яка служить своєрідною «прокладкою» між кристалом процесора і СО. Вона додатково охолоджує гарячі компоненти. Якщо цей склад висихає – біда. Але це крайній випадок, який вкрай не рекомендується вирішувати самостійно.

  Рекламний блок