Раптове вимикання комп'ютера

Рекламний блок

Найчастіше в цей час ви розважаєтесь – граєте в комп'ютерні ігри, дивіться відео або прослуховуєте чергову трендову композицію – і тут ваш комп'ютер раптово вимикається. Не варто панікувати – швидше за все, причина лежить в простому перегріві. Просто читайте далі і робіть все в точності з інструкцією – проблема напевно піде.


Зміст статті

 • 1 Пил як основна причина перегріву процесора
 • 2 Перевірка та усунення проблеми
 • 3 Проблема все ще не вирішена?

 • Пил як основна причина перегріву процесора

  Осідаючи на радіаторі, пил перешкоджає тепловіддачі і призводить до підвищеної температури і перегріву важливих компонентів комп'ютера – також до цього іноді додається неправильна установка радіатора, коли він нещільно прилягає до охолоджуваних елементів, і стара термопаста, вже погано проводить тепло. Але не потрібно відкривати кришку і підносити руку впритул до процесора або відеокарти, сподіваючись зрозуміти, «гріється» ваш комп'ютер – перегрів можна діагностувати і більш простими способами.

  Перевірка та усунення проблеми

 • Для початку потрібно перевірити температуру процесора (далі ЦП) – зробити це можна двома способами: через БІОС, використовуючи служби самого комп'ютера, або скачавши спеціальні програми, на зразок Everest або Aida 64. Ми рекомендуємо останній варіант, так як ці програми містять ще багато корисних функцій, які стануть в нагоді вам надалі (та й більшість інтернет-курсів по лагодженню, на кшталт нашого, найчастіше використовують саме їх).
 • Далеко не всі версії Біоса підтримують цю функцію (стосується в першу чергу ноутбуків), але найчастіше вона все ж таки є: це або PC Health Status, або Hardware Monitor.

  Шукаємо параметр CPU Temperature – він не повинен бути вище 70 градусів, якщо комп'ютер тільки включили чи він працює порівняно невеликий час.
 • З іншого боку, запропоновані вище програми показують температуру набагато точніше. Відкрийте програму (не має значення, яку з них ви завантажили – інтерфейс у них однаковий) і знайдіть у вкладці Комп'ютер елемент Датчики – у правому вікні відобразяться показання датчиків, серед яких вам необхідно знайти потрібний: температуру ЦП.

  Як вже писалося вище, якщо цей параметр вище 70 – треба щось робити. Але щоб виявити перегрів, потрібно завантажити ЦП роботою – так ми дізнаємося, наскільки сильно залежить температура від завантаження. Нормальні показники: не вище 80-85 градусів при навантаженні, але набрана температура повинна практично миттєво падати, варто цю навантаження прибрати.
 • Щоб це перевірити, протестуємо комп'ютер в Aida 64 – ще одна безсумнівна перевага програми перед стандартними засобами комп'ютера. Виберіть Тест зліва і відкрийте елемент FPU Julia – зверху, серед інструментів, потрібно вибрати Оновити. Слідкуйте за показаннями датчиків – тест потрібно буде провести кілька разів. Якщо показники перевищують описані вище межі – це точно перегрів.
 • Тепер перейдемо до фізичної сторони проблеми: відкрийте кришку системного блоку і знайдіть кулер – невеликий вентилятор для охолодження, під яким розташовується радіатор. Сам кулер після непогано було б почистити – напевно там накопичилося багато пилу. Але це після – зараз же відстебніть фіксатори радіатора і підніміть його. Під радіатором знаходиться потрібний нам процесор.
 • Ви, швидше за все, зможете побачити металеву поверхню ЦП і навіть його маркування – так бути не повинно. Ті білясті лахміття або тонкий наліт – це ваша стара термопаста. Тому беремо спирт і акуратненько зчищаємо її (ватка повинна бути лише трохи вологою). Не забудьте зчистити термопасту і зі зворотного боку – з радіатора на кулері.

 • Тепер беремо тюбик з новою термопастою (купується в будь-якому комп'ютерному магазині, наприклад, КПТ-8) і, видавивши смужку міліметра 3 висотою на одній з сторін, акуратно розмазуємо її до стану рівного і тонкого шару по всій поверхні ЦП. Не варто зачіпати розташовані поруч мікросхеми і конденсатори!
 • 2.4. Беремо радіатор і легенько ставимо його зверху, притискаємо і знову прибираємо – треба розмазати термопасту ще раз, видаляючи надлишки. Тепер ставимо радіатор на місце – тепер уже остаточно. Закріпивши, трохи помилуємося виконаною роботою:

 • Залишилося тільки перевірити свою роботу – використовуйте будь-який з запропонованих нами способів: ми все-таки радимо Aida 64.

  Проблема все ще не вирішена?


  У такому випадку вам не позаздриш – це може бути все, що завгодно. Перевірте всі компоненти комп'ютера (материнську плату особливо) на предмет сколів, вздувшимися конденсаторів, навіть горілих елементів – якщо конденсатори замінити ще можна, то все інше впевнено пророкує подальший шлях плати: в морг! В такому випадку краще просто здати комп'ютер в сервіс-центр – і простіше, і швидше.

  Рекламний блок