Знайомство з клавіатурою для новачків - комп'ютерна діагностикаКлавіатура комп'ютера є одним з найбільш значущих пристроїв введення даних, без якого робота з ПК не представляється можливим. Багато хто може заперечити, що дисплей і миша теж важливі, але комп'ютери минулого довгий час легко керувалися без них, а можливість управляти пристроєм без миші до цих пір підтримується всіма сучасними операційними системами.

Форма і функціонал клавіатури не зазнають змін протягом кількох десятків років. Функціонал клавіш, як і їх розташування залишаються незмінними і навряд чи в майбутньому будуть змінюватися — це лише створить велику кількість незручностей. Якщо мова йде про стандартній клавіатурі з мінімальним (стандартним) набором кнопок — далеко не всі користувачі використовують всі клавіші. Це відбувається як за непотрібністю, так і з-за незнання їх функцій.


Якщо мова йде про стандартній клавіатурі, то у верхньому ряду розташовуються клавіша Escape і цілий ряд службових кнопок F1-F12. Esc використовується для виходу на попередній рівень меню в різних програмах та іграх, вона використовується повсюдно, незалежно від віку користувача ПК. З клавішами F1-F12 все трохи складніше — у них закладено функціонал, який полегшує взаємодію з функціоналом софта, але більшість з них не використовується — більшість користується лише F5 і F11 для виклику повноекранного режиму і, що рідше, клавішею F1 для виклику довідки. Сюди ж варто віднести і клавішу F4, яка в комбінації з клавішею Alt дозволяє закривати програму без необхідності користування мишкою.


Нижче знаходиться цифровий блок клавіш, який у більшості модульних клавіатур для ПК і ноутбуків продубльований аналогічним праворуч. Таке рішення дозволяє сильно спростити здійснення арифметичних операцій, зберігши функціональність верхнього блоку (всі знаки пунктуації та інші доступні символи ставляться через нього). Також на правому цифровому блоці є клавіша NumLock, яка дозволяє увімкнути або вимкнути його.


Між двома цифровими блоками розташувалося велика кількість клавіш для роботи з текстом, але популярність їх використання досить різна. Найбільш часто використовувана — Backspace, яка нерідко позначається звичайної стрілки, направленої ліворуч. Клавіша служить для видалення останнього введеного символу. Поруч є 6 клавіш, об'єднаних в окрему групу:

 • Insert — для зміни режиму редагування тексту (до курсору, що знаходиться між символів на такий же, виділяє символ) — своєрідний пережиток, був популярний в минулому, але і зараз для багатьох є зручним;
 • Home і End — дозволяють переміщатися в початок і в кінець рядка (як у документах, так і в адресному рядку браузера);
 • PageUp і PageDown — призначені для переміщення по сторінках в текстовому документі.
 • Нижче розташований блок з чотирьох стрілок, які крім переміщення по тексту (або на сторінці браузера, PDF тощо) дозволяють в комбінаціях з іншими клавішами міняти розмір шрифту і здійснювати інші корисні завдання без залучення миші. Поряд з ними є ще три кнопки: PrintScr для отримання зображення на екрані, Pause/Break для припинення поточного процесу і ScrollLock, покликана дублювати коліщатко миші. Дві останні кнопки, залежно від моделі клавіатури і версії операційної системи, можуть просто не працювати.

  не Можна не згадати і про парах системних клавіш, які в силу своєї важливості були продубльовані по обидві сторони від символьного блоку — це Ctrl, Shift та Alt. Перша з них бере участь у більшості дій і без неї не обходиться робота в браузері і в будь-якій іншій програмі. Shift, крім системних функцій, допомагає розширити функціонал цифрового і символьного блоків — саме в комбінації з нею стає можливим ставити заголовні літери і символи.


  Зміст статті:

 • 1 Гарячі клавіші
 • 2 Додаткові можливості
 • 3 Причини поломок і несправностей в роботі

 • Гарячі клавіші

  Як згадувалося в попередньому розділі, існує ряд комбінацій клавіш, які значно полегшують роботу з комп'ютером, економлячи час на задіяння мишки. Список гарячих клавіш величезний як для операційних систем, так і для окремо взятих програм — тут будуть наведені лише найбільш прості, корисні і поширені:

 • Alt F4 вихід їх програми (у разі виведення на робочому столі викликається меню вимикання комп'ютера).
 • Ctrl Alt Del — виклик диспетчера завдань (нерідко допомагає при «зависанні» програми);
 • Ctrl T — нова вкладка (працює у всіх браузерах);
 • Ctrl D — зробити поточну сторінку закладкою;
 • Ctrl S — меню збереження документа, веб-сторінки (працює у всіх програмах);
 • Ctrl Shift S — розширене меню збереження;
 • Alt Tab — переміщення між відкритими вікнами (працює у всіх популярних операційних системах);
 • Ctrl номер вкладки — допомагає швидко переміщатися між відкритими вкладками в браузері;
 • Ctrl Z — відміна попередньої дії (в документах і іншому софті);
 • Ctrl P — повторення скасованої дії;
 • Ctrl O — відкрити файл;
 • Ctrl С — копіювати виділений фрагмент;
 • Ctrl V — вставити виділений фрагмент;
 • Ctrl A — виділити все;
 • Ctrl X — вирізати виділений ділянку тексту або іншої інформації.
 • Додаткові можливості

  В даному матеріалі розглядалася лише стандартна комплектація — російсько-англійська клавіатура зі 101-ї клавішею. Більшість бюджетних ноутбуків, так і модульних моделей клавіатури для ПК, мають на додачу ще мультимедійні клавіші, які помітно полегшують виклик найбільш затребуваних функцій. Для ПК це меню керування звуком, клавіші перемикання треків, виклику програм «Мій комп'ютер», «Калькулятор», а також доступу до функцій живлення пристрою (можливість включити, перезавантажити або «приспати» комп'ютер). Для останнього потрібно активувати підтримку відповідної функції в BIOS у вкладці Power. Також існують і ігрові клавіатури, але їх можливості дуже широкі і відрізняються від моделі до моделі — велика кількість варіацій і функцій навряд чи вмістяться в статтю такого розміру.

  На ноутбуках сюди додаються кнопки включення/вимикання бездротових інтерфейсів і інші функції, які виробник порахував за потрібне призначити. У багатьох з портативних пристроїв ці клавіші успішно замінюються поруч F1-F12, що поєднується з характерною тільки для них системної клавішею Fn.

  Причини поломок і несправностей в роботі

  В силу того, що клавіатура є самим часто використовуваним пристроєм введення даних, проблеми з її роботою виникають у багатьох користувачів з завидною постійністю. У разі якщо раптом клавіатура перестала працювати, не варто планувати похід в магазин за новою — необхідно виключити багато факторів.

 • Для дротяних клавіатур з кабелем PS/2: перевірити, чи гніздо вставлений провід. Зовні два роз'єми (під клавіатуру і мишку) практично нічим не відрізняються, але у випадку з другими відмова від застарілого входу на користь уніфікованого USB стався раніше і у багатьох існує ймовірність просто переплутати два роз'єми.
 • Перевірити, не відійшов кабель. Гнізд PS/2 характерна неприємна схильність до вислизанню проводів з них — навіть невеликий контакт з проводом або переміщення системного блоку можуть обірвати контакт.
 • У разі усунення перших двох проблем і відсутності реакції перезавантажити ПК — на багатьох комп'ютерах клавіатура після установки в гніздо не працює до перезапуску системи, що і рекомендується виконати.
 • Перебитий провід. Нерідко причиною відсутності реакції на натискання клавіш є зіпсований кабель, відповідний до комп'ютера. Багато хто вважає, що в такому випадку необхідно буде купувати нову клавіатуру, але варто втішити тих, хто хоч пару раз тримав у руках паяльник — спробувати виправити цю проблему не так вже й важко, користувач вже нічим не ризикує.
 • Для бездротових клавіатур: не встановлені або пошкоджені драйвера. Часта ситуація, яка призводить до незручностей у роботі. Нерідко автоматичне оновлення драйверів на комп'ютері робить ще недавно працювали девайси несумісними і зупиняє їх роботу. Вихід один — видалити нову версію пакета сумісності і встановити працюючу — така може міститися на диску, що йде в комплекті з клавіатурою.
 • Для бездротових клавіатур: сіла батарейка. Проста і банальна проблема, яку користувачі часто виключають зі списку.
 • Перешкоди від інших пристроїв подібного типу. Рідкісна проблема, але не варто виключати її ймовірність повністю. Нерідко при великій кількості бездротових девайсів, перешкоди від них змушують нестабільно працювати саме ваш пристрій, що негативно відбивається на продуктивності і враження від роботи з ПК.
 • Зараження вірусом. Ще один рідкісний випадок, коли отриманий яким-небудь чином вірус блокує дію клавіатури. Більшість подібних проблем лікується перевстановлення системи та інсталяцією антивіруса з актуальними базами даних.