Що таке IPS - все про комп'ютери

Рекламний блок

Якщо ви вирішили оновити свій монітор або телевізор, то ви напевно зіткнетеся з терміном IPS. Консультант у магазині електроніки напевно скаже вам, що IPS це дуже круто, але що це таке він навряд чи пояснить. Тому в даній статті ми постараємося розповісти про те, що таке IPS, навіщо воно потрібно, а також чим воно краще від інших подібних технологій.


IPS що це

IPS – це один з типів рідкокристалічних дисплеїв. Дана технологія з'явилася в 1996 році як результат досліджень, які проводилися компаніями Hitachi і NEC. Від цих двох компаній дана технологія отримала і дві назви. Hitachi назвала дану технологію «IPS» (зараз ця назва використовується найчастіше), а компанія NEC дала назву «SFT». Зараз поліпшенням даної технології займається ще й компанія LG.

Технологія IPS розроблялася як альтернатива більш простий і популярної технології рідкокристалічних дисплеїв TN film. Дисплеї TN film відрізняються невисокою вартістю і швидкою реакцією матриці. Однак такі дисплеї мають погані кути огляду. Якщо користувач буде дивитися на такий дисплей не під прямим кутом, кольори не будуть спотворюватися. Ступінь викривлення залежить від особливостей конкретного дисплея. Іноді спотворення менше іноді більше, але позбутися від них повністю технологія TN film не дозволяє. Більш того, навіть якщо користувач дивимося прямо на дисплей, кольорів все одно не буде ідеальною.


Порівняння кутів огляду IPS і TN film (IPS зверху)


Технологія IPS дозволяє вирішити обидві ці проблеми TN film. Дисплей з матрицею IPS може видавати однаково хорошу картинку незалежно від кута, з якого дивиться користувач. При цьому IPS матриці володіють більш правильною передачею кольору. Так технологія IPS дозволяє передати всю глибину кольору RBG 24 bit. Ще одна перевага цієї технології – більш правдивий чорний колір. Якщо у TN film чорний колір більше схожий на темно-сірий, то тут чорний дійсно чорний.


Макро фотографія матриць TN film і IPS (TN film зверху)Історія розвитку технології IPS

технічні характеристики монітора зазвичай вказується не просто IPS, а більш конкретна назва технології. Наприклад, e-IPS, P-IPS, AH-IPS, IPS-Pro і т. д. Для того щоб не помилитися при виборі монітора не обов'язково знати всі особливості кожної конкретної реалізації технології IPS. Головне знати до якого року відноситься даний варіант IPS матриці, для того щоб не купити відверто застаріле пристрій. Нижче ми наводимо таблицю, яка дозволить швидко зорієнтуватися в цьому питанні.


Розвиток технології SFT від компанії NEC Рік Назва Скорочена назва 1996 Super Fine TFT SFT 1998 Advanced SFT A-SFT 2002 Super-Advanced SFT SA-SFT 2004 Ultra-Advanced SFT UA-SFT Розвиток технології IPS від компанії Hitachi Рік Назва Скорочена назва 1996 Super TFT IPS 1998 Super-IPS S-IPS 2002 Advanced Super-IPS AS-IPS 2004 IPS-Provectus IPS-Pro 2008 IPS alpha IPS-Pro 2010 IPS alpha next gen IPS-Pro Розвиток технології IPS від компанії LG Рік Назва Скорочена назва 2001 Super-IPS S-IPS 2005 Advanced Super-IPS AS-IPS 2007 Horizontal IPS H-IPS 2009 Enhanced IPS e-IPS 2010 Professional IPS P-IPS 2011 Advanced High Performance IPS AH-IPS

Альтернатива IPS матрицям

Крім IPS існують і інші технології, які прагнуть замінити популярні і дешеві TN film матриці. Нижче ми розглянемо найбільш популярні альтернативи IPS матрицям.

  • VA/MVA/PVA – технологія, яка була розроблена компанією Fujitsu в 1996 році. Основними перевагами матриць на основі даної технології є: якісний чорний колір (як на IPS), а також ціна, яка зазвичай нижче, ніж в IPS. Головний недолік VA/MVA/PVA матриць це спотворення, які з'являються при зміні кута огляду. В залежності від виробника дана технологія може мати й інші назви. Наприклад, Super PVA від Sony-Samsung ASV або ASVA від Sharp, Super MVA від CMO.

  • Порівняння кутів огляду PVA і TN film (PVA праворуч)


  • PLS – технологія від компанії Samsung. Дана технологія була вперше показана в 2010 році. Компанія Samsung позиціонує дану технологію в якості прямого конкурента IPS. Основними перевагами PLS матриць є: більш низька ціна (порівняно з IPS), хороші кути огляду, якісна кольоропередача, а також низьке споживання електроенергії (на рівні матриці TN film). Основним недоліком технології PLS вважається повільна реакція матриці (5-10 мс, приблизно теж, що і у S-IPS).
  • Рекламний блок