Що таке брандмауер - все про комп'ютери


Брандмауер (або Firewall) – це програмний комплекс, який служить для захисту комп'ютера від злому хакерами, а також всіляких вірусів і «троянів». Завдяки даній системі підвищується ступінь безпеки роботи в мережі і відображаються багато атаки на комп'ютер за рахунок фільтрації деяких інформаційних пакетів. Саме тому настійно рекомендується не відключати брандмауер. Якщо користувача не влаштовує стандартний брандмауер, то його в будь-який момент можна поміняти на сторонній. Однак повністю відключати його вельми небезпечно.

Брандмауер відстежує і блокує всі потенційно небезпечні підключення, тим самим ефективно захищаючи особисті дані користувача. Але не варто плутати брандмауер з антивірусними програмами, які призначені для боротьби з загрозами, вже розташованими на комп'ютері або на знімних носіях. Проти мережевих атак антивіруси безсилі. А що таке брандмауер і чим він займається? Він не стежить за тим, які дії виконуються на самому комп'ютері (зрозуміло, якщо не передається інформація в мережу). Головним завданням брандмауера є спостереження саме за мережевим трафіком. Тільки спільне використання антивіруса і брандмауера може гарантувати повну безпеку комп'ютера.


Для чого потрібний брандмауер

Брандмауер на комп'ютері повинен виконувати наступні завдання:

 • Відстежувати всі підозрілі з'єднання. Деякі програми з комп'ютера можуть намагатися відправити певні дані в інтернет, а також отримати з нього ту чи іншу інформацію. Іноді це поштова програма (Outlook Express), повідомлень (ICQ, MSN) – в цьому випадку все нормально, але якщо зовсім невідома користувачеві програма або додаток раптом намагається самостійно налагодити контакт із всесвітньою мережею, можна з високою часткою ймовірності стверджувати, що це «троян».
 • Блокувати всі порти, непотрібні для роботи, і аналізувати трафік, що йде через відкриті порти. За допомогою портів комп'ютер спілкується з Інтернетом. Через них же проводяться атаки на ПК. Брандмауер повинен захищати ці порти, попереджаючи користувача про всіх підозрілих спробах проникнення.
 • Спостерігати за виконуваними або запускаються програмами. Якщо програма запускається в перший раз, то брандмауер запам'ятовує її дані. І коли під час чергового запуску раптом з'ясується, що програма змінилася, firewall повинен попередити про це користувача (якщо він налаштований належним чином).
 • Як показує статистика, комп'ютер, на якому не встановлений брандмауер, який знаходиться у інтернеті, залишається незараженим максимум пару хвилин. Після закінчення цього часу користувач неодмінно отримає порцію шкідливих програм.

  Брандмауер Windows

  В операційній системі Windows є вбудований брандмауер і він має досить великою кількістю функцій, хоча його інтерфейс не зовсім зручний.

  В Windows вбудований розширений інтерфейс налаштування брандмауера, в якому можна створити для нього додаткові правила. Наприклад, блокувати з'єднання з інтернетом певних програм або дозволити додатком зв'язуватися тільки з конкретними адресами.

  Користувач може використовувати програму стороннього виробника для розширення функції брандмауера Windows, тим самим змушуючи його щоразу запитувати дозвіл при спробі нової програми з'єднатися з інтернетом. Серед програм, які успішно працюють в парі з брандмауером, можна виділити Windows Firewall Control.

  Розглянемо на прикладі операційної системи Windows 10, виробляються основні операції з вбудованим брандмауером. У всіх останніх версіях Windows ці дії практично ідентичні.

  Увімкнення та вимкнення брандмауера Windows

  Для включення або відключення брандмауера Windows необхідно зайти в «Панель управління /> Система та безпека /> Брандмауер Windows /> Увімкнення та вимкнення брандмауера Windows». А потім для розділів «Параметри для приватної мережі» та «Параметри для громадської мережі» потрібно перемістити покажчик в положення «Включити брандмауер Windows», і підтвердити дію натисканням кнопки «Ok».

  Також ви можете відкрити налаштування брандмауера в «Панелі керування» за допомогою команди «firewall.cpl». Для цього потрібно відкрити меню «Виконати» за допомогою комбінації клавіш Win R, ввести команду «firewall.cpl» і натиснути на кнопку «Ok».

  Додавання винятків

  Якщо Брандмауер Windows блокує роботу потрібної вам програми, то ви можете додати його в список виключень. Робиться це наступним чином:

 • Відкриваємо «Панель управління /> Система та безпека /> Брандмауер Windows /> Дозвіл взаємодії з додатком або компонентом в брандмауері Windows».
 • Натискаємо кнопки «Змінити параметри» і «Дозволити інші програми».
 • Далі відкриється вікно для пошуку потрібного додатка. Тут потрібно натиснути «Огляд».
 • Вибираємо потрібний додаток і підтверджуємо дію натисканням кнопки «Додати».
 • Додана програма з'явиться в списку дозволених програм і компонентів. Навпроти неї потрібно встановити галочки в пунктах «Публічне» і «Приватне» мережу.
 • Після виконання описаних вище дій не забудьте зберегти налаштування, натиснувши на кнопку «Ok».