Що таке логін - все про комп'ютери

Незважаючи на широке проникнення інтернету та веб-технологій у життя кожного жителя країни, іноді, особливо у початківців користувачів, виникає питання - що таке логін, для чого він служить і як вибрати підходящий.


Логін (від англійського login) - особливий ідентифікатор, що дозволяє користувачеві комп'ютерної системи отримати доступ до розділів, містить інформацію, не призначену для перегляду сторонніми особами. Крім того, терміном «логін» позначають і сам процес авторизації та аутентифікації користувача. На практиці це означає, що за логіном система визначає - хто ви і що вам дозволено. Процес, зворотний процес називають логаутом.

Сам термін походить від дієслова to log in, позначає процес авторизації на ранніх прототипи сучасних інтернет-сайтів, коли сервер для кожного вхідного користувача створював спеціальну запис у файлі журналу, званого log-файл. «Додатися в log-файл» і позначали словом log in, скоротився згодом до login.

Логіном, в залежності від програми, може бути:

 • рядок імені;
 • електронну поштову адресу;
 • унікальний номер (у тому числі шістнадцятковий);
 • вигадане прізвисько;
 • А крім того в якості альтернативи для входу в додаток або сервіс може використовуватися:

 • відбиток пальця,
 • малюнок сітківки ока,
 • штрих-код,
 • магнітна карта
 • Також існують і інші способи однозначно і унікально позначити користувача.

  Крім логіна в процесі авторизації бере участь, зазвичай, ще пароль - спеціальне слово, відоме тільки користувачеві, перевіривши яке, система може гарантувати, що перед нею саме власник облікового запису.

  Логін не обов'язково буде відображатися в якості вашого імені у системі. Багато програми та сервіси дозволяють додатково вказати ім'я користувача, при цьому логін буде використовуватися в якості основного ідентифікатора при роботі.

  Ключова вимога, що пред'являється до логіну комп'ютерними системами - унікальність. З цього обмеження відбуваються і всі інші, іноді полегшуючи вибір, а іноді значно ускладнюючи його.

  Звичайно, в якості логіна можна вживати власне ім'я в довільній запису, включаючи символи рідного алфавіту та прогалини, наприклад «Іван Іванов» або «Jane Dow». Другий поширений спосіб - зазначення адреси електронної пошти, наприклад «ivanovi@email.com». Одним із суттєвих переваг цього способу є той факт, що електронну адресу гарантовано унікальний.

  В будь-якому іншому випадку може виникнути ситуація, що бажаний логін може бути зайнятий, тобто використаний іншим користувачем. У разі, якщо зайнятим виявився вашу електронну адресу, це може свідчити про спробу використовувати ваші особисті дані або вкрасти інформацію, і слід негайно зв'язатися в адміністраторами ресурсу з метою обмежити діяльність вашого облікового запису. В іншому випадку потрібно просто вибрати більш рідкісне ім'я.

  Одним із способів створення унікального імені є розширення слова числом, часто це або рік реєстрації, або дата народження. Не варто забувати, що рік народження є особистою інформацією і в деяких випадках може стати доступний хакерам. Також до імені можна додати найменування професії, хобі, будь-яке іноземне слово.

  Крім того, в інтернеті можна знайти спеціальні генератори, які по особливому набору правил здатні скласти унікальне слово або набір слів, що підходять за стилем, написанням і звучанням під будь-який набір вимоги - від ельфійського імені облікового запису онлайн ігри до випадкових послідовність символів для тимчасової реєстрації на потенційно небезпечних ресурсах.