Scroll Lock що це таке на клавіатурі - комп'ютерна діагностика

Рекламний блок


Розглядаючи клавіатуру, ми можемо зупинити свій погляд на клавіші «Scroll Lock». На думку деяких користувачів вона має незрозумілим функціоналом, по суті безглузда, і краще було б взагалі її вилучити з визнаного стандарту ПК-клавіатур. Але не поспішайте з висновками. У цій статті я розповім про Scroll Lock, що це таке на клавіатурі, опишу історію цієї клавіші та особливості її функціоналу.


Клавіша Scroll Lock


Зміст статті:

 • 1 Що це – Scroll Lock на клавіатурі
 • 2 Історія клавішу Scroll Lock
 • 3 Функціонал Scroll Lock на клавіатурі
 • 4 Відео про призначення Скрол Лок

 • це – Scroll Lock на клавіатурі


  Клавіатура Scroll Lock


  Що ж таке Scroll Lock? У перекладі з англійської «Scroll Lock» означає «заблокувати прокручування». На клавіатурі стаціонарного комп'ютера дана клавіша розміщена вгорі праворуч, між клавішами Print Scr і Pause, а на ноутбуці вона знаходиться в різних варіаціях, але зазвичай поруч із клавішею «Backspace». Абревіатура її використання - ScLk, ScrLk, Slk.


  Історія клавішу Scroll Lock

  Дана клавіша вперше з'явилася на 83-кнопкової клавіатури комп'ютера IBM PC/XT, в якій вона застосовувалася для зупинки просування нової інформації знизу до верху екрану. Тоді графічного інтерфейсу користувача ще не існувало, а нова і свіжа інформація часто виводилася у самому низу екрану. При цьому рядки нової інформації зсували рядки старої наверх, а поява великого обсягу свіжих даних і швидкість їх прокручування просто не дозволяли вчасно прочитати весь новий матеріал. З метою допомогти користувачеві повною мірою насолодитися читанням свіжою інформацією і була реалізована кнопка Scroll Lock. Натискання на цю клавішу дозволяло зупинити прокручування тексту, і в повній мірі насолодитися вивченням свіжого масиву даних. Повторне ж натискання знову активував раніше зупинений користувачем режим скролінга.

  Сьогодні ж ця клавіша Скрол Лок використовується значно рідше і в обмеженій кількості програм.


  Я марна… Мене всі ігнорують.


  Функціонал Scroll Lock на клавіатурі

  Нині ця кнопка служить в першу чергу для перемикання функції курсору, і супроводжена індикатором, що дозволяє визначити, чи задіяний функціонал даної клавіші. В активному стані дана клавіша дозволяють керувати рухом екрану за допомогою курсорних клавіш, в неактивному – змінювати положення самого курсору на екрані.


  Для розуміння, що це Scroll Lock потрібно також знати, що вона задіяна в різних програмах. Одна з найбільш популярних службових програм – Microsoft Excel включенням-виключенням клавіші «скрол лок» дозволяє прокручувати як табличну область самого документа, так і рухатися з допомогою курсору між його елементами.


  Задіяна ця клавіша і в консолі Unix-подібних систем Linux (функціонал кнопки той же що і спочатку – зупинка прокрутки тексту, а також включення додаткової розкладки), в деяких іграх (зокрема Козаки, The Elder Scrolls 4:Oblivion, MapleStory та ін) і службових програмах (Lotus Notes, FL Studio, Forte Agent та ін). Також вона широко використовувалася в Multiuser DOS, System Manager і Real/32, натискання цієї клавіші під час бутової завантаження дозволяла користувачу ввійти в спеціальний діагностичний режим.


  Scroll Lock на ноутбуці


  У відомому браузері Opera натискання на цю клавішу дозволяє активувати режим голосових команд (не забудьте перед тим встановити голосові бібліотеки). Правда, для голосового управління в Опера поки доступний тільки англійську мову і тільки під керуванням ОС Windows.

  Відео про призначення Скрол Лок

  я постарався визначити, що це таке Scroll Lock на клавіатурі. Спочатку, ця клавіша використовувалася для комфортного перегляду швидко сменяющегося тексту, нині ж її функціонал дозволяє перемикатися між курсорной і екранної прокруткою. Я рекомендую спробувати функціонал даної кнопки тим, хто раніше просто «не помічав» її на своїй клавіатурі – можливо, ви знайдете використання Scroll Lock дуже цікавим і корисним.

  Рекламний блок