Налаштування SSD диска під Windows 10 - комп'ютерна діагностика

Рекламний блок


Коли набувається і встановлюється SSD диск для того, щоб перенести копію операційної системи зі стандартного жорсткого диска, потрібно провести певні налаштування системи (оптимізувати її). У випадках, коли Windows 10 встановлюється «з чистого аркуша», настройка багатьох компонентів здійснюється автоматично. Тому більшість фахівців і радить встановлювати «чисту» версію операційки.

Процес оптимізації ОС під конкретний SSD дає можливість продовжити термін експлуатації пристрою, і навіть прискорює роботу самої системи. Рекомендації, про які читач дізнається надалі підійдуть не тільки для Windows 10, але і для деяких більш ранніх версій (7 і 8).


Зміст статті:

 • 1 Підготовка до оптимізації
 • 1.1 Режим ACHI SATA
 • 1.2 Включення команди TRIM
 • 2 Оптимізація операційної системи
 • 3 Оптимізація за допомогою утиліти

 • Підготовка до оптимізації

  Зразу рватися з місця в кар'єр не варто, потрібно спочатку підготуватися і перевірити, чи включені всі необхідні служби.

  Режим ACHI SATA

  Перевірити цей показник можна через мережу налаштувань BIOS. Коли жорсткий диск знаходиться в режимі ATA, то його потрібно змінити на ACHI.

  до Речі, тут є два нюанси:


 • Операційна система не буде включатися через відсутність драйверів. У цій ситуації потрібно або встановити їх попередньо, або ж повністю перевстановити Windows 10.
 • На деяких комп'ютерах (дуже старих) в BIOS просто відсутня настройка режимів роботи. Якщо таке сталося, то потрібно буде оновити BIOS (як мінімум доведеться почитати інформацію на офіційному ресурсі компанії та дізнатися, чи це можливо).
 • Також необхідно зайти в диспетчер пристроїв (це меню відкривається через панель управління) і відкрити пункт з режимами IDE ATA/ATEPI. Якщо в меню користувач спостерігає контролер з ім'ям SATA ACHI, то значить, все добре.


  Такий режим необхідно включити для того, щоб SSD диск працював нормально, без перебоїв. Спеціальна функція TRIM в режимі ATA потрібна для того, щоб операційна система мала можливість передавати накопичувачу інформацію про блоках і потреби роботи з ними. Такі особливості потрібно враховувати, адже в цьому випадку видалення та форматування даних відбувається за іншим принципом, ніж у HDD дисках. Застосування команди TRIM дозволить зробити роботу жорсткого диска більше оперативної також це сприяє рівномірному зносу осередків. З цією функцією працюють тільки самі нові версії ОС (7,8,10). При використанні старої — доброї XP доведеться оновитися або ж купувати диск з цією командою.

  Включення команди TRIM

  Для перевірки включення цієї функції необхідно відкрити командний рядок. Після цього прописати команду fsutil behavior query DisableDeleteNotify і натиснути «Enter». Якщо біля назви команди встановлено значення 0, то вона включена. У разі якщо встановлено значення 1, то змінюємо ситуацію за допомогою команди fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0.

  Оптимізація операційної системи

  Виконання цього завдання відбувається в 5 етапів:

 • Відключення індексації даних. Ця функція краще працює з HDD дисками, тому в нашому випадку її необхідно відключити. Для цього потрібно відкрити властивості і прибрати позначку біля рядка «Дозволити індексування файлів».
 • Відключити службу пошуку. Завдяки цій функції такий процес, як пошук необхідних файлів прискорюється, але знову-таки це більше актуально для HDD пристроїв. Щоб вимкнути пошук потрібно відкрити меню «Система і безпека» (в панелі управління), зайти в налаштування адміністратора та натиснути пункт «Керування комп'ютером». Всередині цього меню знаходимо рядок Windows Search і показник «Тип запуску» переводимо значення «Відключено».
 • Вимкнути режим глибокого сну. Ця функція дає можливість збереження всіх даних оперативної пам'яті на пристрій жорсткого диска. У разі роботи з SSD пристроєм в цьому немає сенсу, адже Windows 10 отже, завантажується оперативно, а ось зайве переписування даних погано позначиться на терміні служби пристрою. Відключення проводиться за допомогою введення powercfg –h off в командному рядку.
 • Відключити автоматичну дефрагментацію. Цей процес також дозволяє прискорити робочий процес, але для SSD пристроїв не несе особливої користі. Як і у випадку з попередньою функцією, кількість перезаписів даних шкодить диску, тому необхідно відключення. На щастя, власникам Windows 8 і 10 з цим паритися не треба, система автоматично деактивує функцію.
 • Вимкнути Pfefetch і Superfetch. Обидві ці функції розроблені для запуску популярних на комп'ютері програм. Тобто ті програми, з якими користувач працює часто, заздалегідь занурюються в оперативну пам'ять. Враховуючи швидкість роботи SSD, ці функції не потрібні, вони відключаються в редакторі реєстру. Там потрібно пройти по гілці HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters і знайти рядки EnablePrefetcher, а також EnableSuofetch. За стандартних налаштувань Windows 10 це значення встановлено як 3, його потрібно змінити на 0.
 • Оптимізація за допомогою утиліти

  Як видно, вся настройка роботи операційки з диском може бути виконана вручну. Але є й інший вихід із цієї ситуації – застосування спеціального програмного забезпечення (такі програми називаються твікера). Фахівці радять застосовувати утиліту SSD Mini Tweaker.

  Програма дозволяє налаштувати «десятку» під роботу з жорстким диском такого типу. Настроювання пристрою за допомогою цієї утиліти значно збільшує його термін служби. А завдяки деяким пунктам вдається навіть підвищити продуктивність операційної системи.

  До переваг утиліти відносять:

 • Весь інтерфейс зрозумілою, російською мовою (включаючи навіть підказки для всіх пунктів).
 • Виконує функції на всіх нових версіях ОС Віндовс.
 • Не потрібно виконувати установку програми.
 • Утиліта абсолютно безкоштовна.
 • Якщо у вас немає досвіду роботи з такими речами, як, редактор реєстру або BIOS, то краще не витрачати час, нерви, і відразу скористатися утилітою.

  Рекламний блок