Налаштування і оптимізація файлу підкачки Windows 7 - комп'ютерна діагностика

Рекламний блокЗміст статті:

 • 1 Для чого потрібен файл підкачки
 • 2 Оптимальні розміри файлу підкачки
 • 3 Очищення своп-файлу при завершенні роботи
 • 4 Вибір місця розташування своп-файлу
 • 5 Відключення і включення файлу підкачки
 • 6 Корисні поради

 • Для чого потрібен файл підкачки

  Файл підкачки Windows 7, або інакше своп-файл (swap-file), є віртуальною пам'яттю, що розташовується на одному з жорстких дисків, і являє собою «продовження» фізичної оперативної пам'яті (ОЗП). Якщо при роботі будь-якої програми йому не вистачає обсягу встановленого ОЗУ Windows 7 використовує своп-файл для зберігання даних програми, тобто виробляє запис у нього і читання з нього даних, які не помістилися в ОЗП. Цей процес запису і читання носить назву свопінгу. У Windows 7 цей файл має строго певне ім'я pagefile.sys, яке не можна змінити.

  При установці Windows 7 самостійно визначає необхідний розмір своп-файлу і розміщує його на системному розділі жорсткого диска. Часто буває так, що подібна поведінка системи щодо розмірів та розміщення цього файлу не дає максимального швидкодії комп'ютера. Тому користувачеві доводиться самому налаштовувати параметри pagefile.sys і оптимізувати його роботу. Постараємося висвітлити найбільш важливі моменти цього процесу.


  Оптимальні розміри файлу підкачки

  Вважається, що для отримання хорошої продуктивності потрібно встановити мінімальний обсяг файлу підкачки, рівний об'єму ОЗП, а максимальний – вдвічі більше. Тобто, якщо комп'ютер має ОЗП розміром 2 Гб, то для своп-файлу слід задати мінімальний і максимальний розміри, рівні 2 і 4 Гб відповідно. Завдання цих двох параметрів з різними значеннями призводить до того, що фактичний розмір цього об'єкта дискової пам'яті динамічно змінюється, значить, він буде піддаватися фрагментації і знижувати швидкодію. Тому багато користувачів задають однакові значення. В цьому випадку pagefile.sys стає статичним (не фрагментируемым), що знижує навантаження на систему і підвищує її продуктивність. Але і у випадку динамічного своп-файлу є спосіб усунення зниження продуктивності, якщо включити очищення файлу при завершенні роботи операційної системи.

  Очищення своп-файлу при завершенні роботи

  Для включення очищення файлу pagefile.sys при завершенні роботи операційної системи необхідно в режимі командного рядка виконати команду secpol.msc («Пуск – Виконати»). У вікні, слід знайти пункт «завершення роботи: очищення файлу підкачки...». Подвійним клацанням миші по ньому встановлюємо параметр безпеки в значення «Включений» і натискаємо кнопку «Застосувати». Ці дії показані двома наступними малюнками.


  Вибір місця розташування своп-файлу

  Windows 7 допускає розташовувати своп-файл одночасно на декількох дисках, але цей варіант продуктивність системи не збільшує. Найбільш оптимальним способом по відношенню до продуктивності є один файл підкачки, розташований на будь-якому розділі жорсткого диска, крім системного розділу. Для зміни місця розташування pagefile.sys потрібно спочатку видалити його, а потім створити в потрібному місці. Для цього натисніть «Пуск», а потім «Мій комп'ютер – Властивості» (права кнопка миші). У вікні клацаємо по «Додаткові параметри системи».


  Відкриється вікно, в якому потрібно вибрати вкладку «Додатково».

  Тут у розділі «Швидкодія» натискаємо кнопку «Параметри» та в вікні, знову вибираємо вкладку «Додатково». Звертаємося до розділу «Віртуальна пам'ять» і натискаємо кнопку «Змінити». Відкривається вікно, що дозволяє задавати розташування і розміри своп-файлів на будь-яких розділах жорстких дисків. Це ж вікно дозволяє як відключити файл підкачки, так і включити його.

  Як уже говорилося, за замовчуванням Windows 7 розміщує pagefile.sys в системному розділі диска, що видно по активированному пункту «Розмір по вибору системи». Для перенесення файлу підкачки на інший розділ, його слід вибрати, активувати пункт «Без файлу підкачки» і натиснути кнопку «Задати». Цими діями своп-файл видалено з свого колишнього місця розташування. Іноді після цього з'являється повідомлення з попередженням про відключення цього файлу або завданні дуже малого його обсягу, що може призвести до виникнення системної помилки. У цьому повідомленні слід просто натиснути «Так».

  Тепер переходимо на створення файлу в потрібному місці. Для цього:

 • Вибираємо потрібний розділ диска.
 • Активуємо пункт «Вказати розмір».
 • Задаємо розміри файлу (мінімальний максимальний).
 • Натискаємо кнопку «Задати».
 • Всі ці дії показано на наступному малюнку.

  У наведеному малюнку користувач створив динамічний своп-файл, у якого максимальний розмір удвічі перевищує мінімальний. При необхідності створити статичний pagefile.sys ці параметри повинні бути однаковими.

  Слід зазначити, що своп-файлу може бути змінений у своїх розмірах без зміни його місцезнаходження. Для цього всі наведені вище дії потрібно виконати без зміни розділу диска. Зрозуміло, зайве говорити, що у всіх вікнах з кнопкою «ОК» її слід натискати по закінченні всіх необхідних дій. І ще: при зміні обсягу в бік зменшення зміни вступають в дію миттєво, у противному випадку може знадобитися перезавантаження, про що користувач отримає повідомлення, в якому потрібно натиснути «ОК».

  Відключення і включення файлу підкачки

  Багато користувачів часто вдаються до відключення своп-файлу. Це виправдано в тих випадках, коли на комп'ютері встановлено ОЗП досить великого розміру. І дійсно, навіщо витрачати час на свопінг і зменшувати швидкодію системи, якщо можна просто додати одну або кілька планок ОПЕРАТИВНОЇ пам'яті. Вартість ОЗП в даний час не так вже велика, зате збільшення обсягу встановленого ОЗУ і відключення файлу підкачки може дати істотне збільшення продуктивності, особливо при не дуже потужний комп'ютер. Відключити своп-файл легко – для цього достатньо видалити його, задавши чекбокс «Без файлу підкачки», як показано на передостанньому малюнку.

  Включити своп-файл в роботу так само просто, як і відключити – досить лише зняти галку «без файлу підкачки» та встановити «Розмір по вибору системи» або задати свої його значення.

  Корисні поради

  Спробуємо дати кілька рекомендацій досвідчених користувачів по налаштуванню і оптимізації файлу підкачки. Ось вони:

 • Зайве говорити, що ідеальним варіантом буде sys, розташований на окремому розділі жорсткого диска.
 • Матеріальне становище користувача не сильно похитнеться, якщо він встановить додаткові планки ОЗУ і взагалі відмовиться від віртуальної пам'яті. Це дасть збільшення швидкості роботи Windows Для неї цілком вистачить 6 ГБ оперативної пам'яті.
 • Windows 7 виробляє постійне збільшення розміру своп-файлу, що призводить до фрагментації жорсткого диска і зайвих накладних витрат. Тому рекомендується визначити свій розмір з однаковими значеннями для мінімального і максимального розмірів.
 • Не слід задавати розмір цього файлу менше 1 Гб, інакше можлива фрагментація жорсткого диска.
 • Окремій рекомендації вимагає випадок використання в якості системного SSD-диска. Це твердотільний накопичувач, що не має механічних обертових елементів. По суті – це велика флешка з дуже високою швидкістю читання-запису, зазвичай на порядок вище швидкості жорстких дисків. Але при всіх її дуже хороших швидкісних параметрах вона має обмежене число циклів запису-читання. Тому дуже важливо забезпечити мінімальну кількість перезаписів на неї, а для цього потрібно або взагалі відключити своп-файл, або зробити його статичним.
 • Рекламний блок