Num Lock що це таке на клавіатурі - комп'ютерна діагностикаНапевно багато користувачів помічали на своїй клавіатурі клавішу «Num Lock», при натисканні на яку зазвичай загоряється світлодіодний індикатор. Функціонал даної клавіші для багатьох залишається загадкою, користуються нею досить рідко, а історія появи цієї кнопки на клавіатурах комп'ютерів взагалі залишається для більшості таємницею за сімома печатками. У цій статті я постараюся трохи виправити ситуацію і розповім, що це таке Num Lock на клавіатурі, опишу історію її появи, а також особливості функціоналу.


Наша клавіша Num Lock


Зміст статті:

 • 1 Що таке Num Lock
 • 2 Історія появи клавіші Num Lock
 • 3 Значення ключів Num Lock
 • 4 Висновок

 • Що таке Num Lock

  Отже, щоб зрозуміти, що це Num Lock, варто перш визначитися з переведенням даних слів. Num Lock (повне «Numeric Lock») в перекладі з англійської означає «цифрова блокування» або «фіксація цифр»). При її натисканні активується цифрова клавіатура праворуч (цифри від 0 до 9), коли ж режим «Num Lock» не задіяний, тоді працює система управління курсором (включаючи клавіші Home, PgUp, End, PgDn).


  Розташування даної клавіші


  Відповідно, коли режим Нвм Лок включений, то зазначені праворуч клавіші дозволяють здійснювати набір цифр (чимось нагадуючи калькулятор), якщо вимкнено – працює курсор і інші клавіші керування переглядом (дозволяючи застосовувати різні схеми навігації).

  Також використання цієї кнопки дозволяє вводити відсутні на клавіатурі символи з допомогою їх кодів. Якщо вам цікаво, у статті раніше я розповідав про призначення клавішу Scroll Lock.

  При цьому про статус режиму Нвм Лок ми можемо дізнатися за світінням відповідного індикатора, вмонтованого в зазначену клавішу (активний режим – горить, неактивний – вимкнений). При цьому в ноутбуках даний індикатор часто розташовується окремо від самої клавіші.


  Історія появи клавіші Num Lock

  Розповідь про те, що це таке Num Lock був би не повний без розповіді про появу даної кнопки на клавіатурі наших комп'ютерів. Історія цієї клавіші бере свій початок з далекого 1984 року, коли компанія IBM представила свою 84-клавішну клавіатуру для другого покоління комп'ютерів IBM PC/AT. Оскільки комп'ютери тоді коштували значних грошей, то політика компанії IBM була направлена на способи можливого здешевлення своїх комплектуючих. Одним з методів реалізації такої політики і стала відмова від винесених окремо курсорних клавіш на клавіатурі комп'ютерів. Тепер одні і ті ж клавіші мали два режими – цифровий і курсорний, а перемикання між ними здійснювалося з допомогою нашої кнопки «Num Lock».


  Та сама клавіатура


  Сьогодні ж більшість клавіатур мають окремі курсорні і цифрові клавіші, при цьому клавіша Нвм Лок ще продовжує іноді застосовуватися (особливо в ноутбуках, нетбуках і т. д.). При цьому іноді режим Num Lock вмикається за допомогою клавіші Fn, і часто користувач не знає, як вимкнути його назад (при цьому задіяння клавіші Нвм Лок при старті комп'ютера може здійснюватися через BIOS).

  У деяких клавіатурах (наприклад, виробництва Apple) дана клавіша взагалі відсутній, і замінена на клавішу Clear Key.


  Clear Key у Apple


  Значення ключів Num Lock

  Розповідь про те, що таке Num Lock був би не повний без точного опису значень клавіш при включеному і виключеному режимі. Отже:

  Нвм Лок включено: Нвм Лок вимкнений:

  0 Ins

  1 End

  2 Down arrow

  3 PgDn

  4 Left arrow

  5 Нічого

  6 Right Arrow

  7 Home

  8 Up Arrow

  9 Pg Dn

  . Del

  Висновок

  Таким чином, ми розібралися, що означає Num Lock, для чого застосовується дана клавіша і як її використовувати. У більшості випадків застосування даної кнопки сьогодні досить спорадично, і є відгомоном її використання в 84-клавішній клавіатурі IBM PC (Model F). Тим не менш, робота з Num Lock може бути актуально при роботі деяких службових програм, у роботі з текстами і так далі.