Як стиснути відео без втрати якості - комп'ютерна діагностика

Рекламний блок


В сьогоднішньому світі достатку цифрового контенту велика увага приділяється способам, здатним зменшити розміри великих файлів до прийнятного рівня, без суттєвої втрати їх якості. Особливо це актуально стосовно відеофайлів, обсяг яких може становити безліч гігабайт, що змушує користувача шукати варіанти зменшення їх розміру. В даному матеріалі я спробую допомогти таким користувачам і розповім, як стиснути відео без втрати якості і які способи та інструменти для цього існують.


Скорочуємо розмір відео


Зміст статті:

 • 1 Як виконати стиснення відео без втрати якості – варіанти рішень
 • 2 Програми для стиснення відео
 • 3 Використовуємо конвертування відео для скорочення його розміру з HandBrake
 • 4 Відео-інструкція конвертування відеофайлів

 • Як виконати стиснення відео без втрати якості – варіанти рішень

  При розборі проблематики теми зменшення розміру відео важливо розуміти, що існують чотири основні можливості для зменшення розміру вашого відеофайлу. Вони такі:


 • Конвертування (компресія) відео в інший формат, що має велику ступінь стиснення. Найбільш популярний цільовий формат – це mp4, який володіє високим ступенем стиснення з відносно невеликим розміром одержуваного на виході файлу. З даним форматом без проблем працюють більшість медіаплеєрів і веб-сайтів;
 • Зменшення бітрейта. Як відомо, бітрейт – це показник, який демонструє кількість використовуваних біт інформації для зберігання секунди мультимедійного контенту. Чим більше швидкість, тим якісніше зображення, зниження ж бітрейта неминуче позначиться на якості відео, але, відповідно, розмір файлу також зменшиться;
 • Зменшення роздільної здатності відео. Ви можете перевести файл HD 1080p (1920?1080 точок) 480p (854 ? 480 точок), але, одночасно із зменшенням розміру отримаєте і зниження чіткості зображення;
 • Видалення непотрібної частини відео. Якщо вас цікавить лише якийсь відрізок в потрібному відео, його можна вирізати, що суттєво зменшить обсяг необхідного відеофайлу. Також можна видалити непотрібні фрагменти з відео, а що залишилися шматки відео склеїти докупи (інструкція по посиланню).
 • Після опису різних варіантів зниження розміру необхідного відео перейдемо до інструментів, які допоможуть нам стиснути потрібне нам відео. При цьому необхідно розуміти, що будь стиснення із зменшенням розміру так чи інакше позначиться на якості відео. Нам же необхідно добитися такого стану, при яких стиснення розмірів відеофайлу суттєво не позначилося б на якості картинки.


  Процес стиснення відео


  Програми для стиснення відео

  Сьогодні існує значна кількість програм для стиснення відео. Здебільшого це так звані «конвертори», що дозволяють трансформувати базові відеофайли в відеофайли з потрібними користувачеві параметрами. Вельми популярна програма для стиснення відео – це HandBrake, також можна відзначити такі продукти як WinX Video Converter, HEVC Video Converter, XviD4PSP, Movavi Відео Конвертер, ВидеоМАСТЕР, XMedia Recode та інші.

  Давайте детально розглянемо, як можна стиснути відео без втрати якості з допомогою програми HandBrake.


  Програма HandBrake


  Використовуємо конвертування відео для скорочення його розміру з HandBrake

  Досить популярна програма для стиснення відео «HandBrake» має багатоплатформовий характер (є версії для різних ОС), а handbrake скачати можна, приміром, ось звідси.


  Після установки і запуску програми вам буде необхідно вибрати директорію з завантажуваними файлами (Folder) або сам завантажений файл (File), після вибору вам відкриється базове вікно програми.


  Інтерфейс програми HandBrake


  Якщо ж ви вирішите працювати з іншим файлом, ніж початковий, тоді необхідно буде натиснути на кнопку «Source» зверху, і вибрати там «File».

  Після завантаження натисніть на кнопку «Browse» праворуч (параметр «Destination»), і вкажіть програмі директорію, куди треба буде зберегти ваш оброблений файл і його ім'я. Параметр «Output Settings» краще всього встановити в положення mp4.

  Тепер перейдемо до зміни налаштувань самого відео. Перша з нижніх вкладок – це вкладка «Зображення (картинка), в якій можна змінити розміри зображення, відповідно, width - ширина, а height - висота. Чим менше розміри зображення, тим менше розмір самого фільму, але тут необхідно дотримувати помірність, і надмірно не зменшувати дані параметри.


  Налаштування відео в HandBrake


  Якщо ви модифікуєте відео для екрану мобільного пристрою, то рекомендую виставити розміри зображення у співвідношенні з розмірами екрану вашого пристрою.

  Приблизні розміри такі:

 • 240p (426?240);
 • 360p (640?360);
 • 480p (854?480);
 • 720p (1280?720);
 • 1080p (1920?1080).
 • Після того, як ми визначилися з розмірами, переходимо у вкладку «Video». Праворуч ви побачите параметр «Quality» (якість). Зниження цього параметра буде зменшувати розмір вашого відео, але відповідно буде губитися і якість. Спробуйте поекспериментувати зі значенням цього параметра, шукаючи оптимальний баланс між якістю відео і об'ємом самого файлу.


  Регулюємо якість відео


  Також у вкладці «Video» можна вибрати кодек (Video Codec), за замовчуванням краще вибрати H. 264 (у випадку високої якості базового відео) або MPEG-4. Показник FPS (кількість кадрів в секунду) є досить важливим, тому, якщо вирішите його міняти, то міняйте не суттєво (намагайтеся, щоб він був не нижче 24-30). При цьому багато фахівців взагалі не рекомендують міняти значення FPS, залишивши його рівним показником базового ролика.

  Потім необхідно перейти на вкладку «Audio». Якщо там є кілька аудіодоріжок (відеофільми часто включають аудіодоріжки на різних мовах), то залиште лише одну головну, а решта вимкніть, вибравши параметр «None» у стовпчику «Track».


  Вибираємо аудіо доріжку для стисливого відео


  У стовпчику «Codec» виберіть mp3 або aac (найбільш оптимальні формати за рівнем якість-обсяг файлу), а у стовпчику «Bitrate» виберіть показник «160» (якщо якість аудіо має важливе значення, тоді поставте 256).

  Щоб почати процес декодування натисніть на кнопку «Start Encode» і дочекайтеся закінчення результату, який буде розміщений в раніше вибраній директорії.

  Якщо результат вас влаштував і стиснення відео пройшло без втрати якості – відмінно, якщо ні, тоді спробуйте знову поекспериментувати з параметрами відео для досягнення прийнятного результату.

  Відео-інструкція конвертування відеофайлів

  На прикладі програми HandBrake ми побачили, як стиснути відео без втрати якості, і які налаштування програми нам в цьому допоможуть. Інші програмні конвертери працюють у схожому ключі - ви вказуєте ряд налаштувань відео і аудіо, конвертуєте файл, і на виході отримуєте потрібний результат. Якщо у вас є необхідність зменшити розмір вашого відео, тоді рекомендую спробувати HandBrake або альтернативи, і, цілком можливо, що ви досягнете зменшення розмірів відеофайлу в 1,5 - 2 рази без істотних втрат в якості зображення.

  Рекламний блок